Решение по дело №12057/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1964
Дата: 28 март 2018 г. (в сила от 8 април 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100112057
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 септември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София , 28.03.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на двадесети март през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №12057 по описа на СГС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявени са искове по чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ .

Т.Д.Д. ЕГН ********** *** иска да се осъди „З.А.Д.Д.Б. : Ж.и З.“ АД гр.София ЕИК *******да му заплати на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ сумата от 100 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ и сумата от 9863,35 лева  застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение и тотални увреждания на мотоциклет „Хонда-ВТ 750 Ц“ / от ПТП на 10.07.2016 г , на път III-801 , км.62+138 от гр.Панагюрище за гр.Стрелча по вина на М.С.Х. управлявала л.а. БМВ 318 ТДС рег.№*******; при което ПТП Д. е получил разкъсване на лонното съчленение на таза /симфизата/ и дислокация на дясната кръстцохълбочна /сакроилиачна/ става , контузия на пикочния мехур проявена с хематория ; ведно със законната лихва върху обезщетението за неимуществени вреди от 10.07.2016 г до окончателното му заплащане .

Ищецът твърди , че от посоченото ПТП е получил описаните увреждания . Претърпял големи болки и страдания , все още не може да се възстанови , чувства се подтиснат , нервен и избухлив . Инкасирал разходи за лечение , а за повредите по мотоциклета ответникът му заплатил само 2075,30 лева вместо 9000 лева .

Ответникът оспорва исковете по основание и размер . Прави възражение за съпричиняване от страна на ищеца , тъй като последният е нарушил правила за движение по пътищата , че не е управлявал мотоциклета със съобразена скорост  и че не е съобразил пътните условия и не е намалил скоростта и не е спрял , за да избегне ПТП . Възразява срещу присъждане на лихви за забава считано от датата на ПТП предвид чл.429 КЗ .

 

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Не се спори между страните , че в случая е налице влязла в сила присъда по наказателно дело  - присъда от 10.02.2017 г по н.о.х.д.№280/16 г на Панагюрски районен съд . На основание чл. 300 ГПК не се нуждае от доказване , че М.С.Х. е виновна за това , че на 10.07.2016 г , на път III-801 , км.62+138 от гр.Панагюрище за гр.Стрелча при управление на л.а. БМВ 318 ТДС рег.№*******; като е нарушила правила за движение по пътищата по непредпазливост е причинила на Т.Д.Д. разкъсване на лонното съчленение на таза /симфизата/ и дислокация на дясната кръстцохълбочна /сакроилиачна/ става .

По делото е представен констативен протокол за ПТП от 22.07.2016 г .

Ищецът представя епикриза от 13.07.2016 г на „МБАЛ У.Х.“ ООД , според която е постъпил на 10.07.2016 и е изписан на 13.07.2016 г . Лекуван е от травма на пикочния мехур и са му извършени изследвания .

Ищецът представя епикриза на УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ , според която е постъпил на 13.07.2016 г и е изписан на 19.07.2016 г .Лекуван е от травматично скъсване на симфизата на пубиса , за което е извършена операция и е поставена метална фиксация .

Ищецът представя фактури и касови бележки за фиксиращи средства , избор на екип и потребителски такси в полза на УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ .

С уведомление от 26.05.2017 г ищецът е поискал обезщетяване от ответника . В уведомлението не са описани представени от ищеца писмени доказателства , а има само позоваване на влязла в сила присъда . С определение от 13.12.2017 г съдът изрично е указал на ищеца , че трябва да докаже датата , от която претендира лихви за забава .

Ищецът представя копие от талон , според което е собственик на мотоциклет Хонда-ВТ 750 Ц с рег.№*******.

  Според изслушаната съдебно-медицинска експертиза на вещото лице д-р Е.И. ищецът е получил травматично скъсване на симфизата /раздалечаване на двете срамни кости в областта на лонното съчленение, разместване на дясната сакралоилиачна става и травма на пикочния мехур .Няма данни за хематоми в коремната кухина и малкия таз ; както и данни за увреждане на вътрешните органи и органите на малкия таз. Травматичното разкъсване на симфизата води до болка в областта на симфизата , затруднено движение на долните крайници , оток и кръвонасядане на скротума , хематурия в областта на пикочния мехур . Ищецът е лекуван /наблюдаван/ в урологично отделение за травмата на пикочния мехур , а след това са лекувани счупените кости в областта на срамните кости . Естеството на травмата не предполага ограничаване на движенията на тазобедрените стави , но оплакванията от травмата на симфизата могат да продължат 2-2,5 години , като постепенно отшумяват /болков синдром/ . Няма данни за усложнение от неврологичен или съдов характер и въобще липсва документация за периода на възстановяването . Липсват контрактури и/или хипотрофия на мускулатурата . За смущения в половата функция няма представени медицински документи . Поставените остеосинтези /метални елементи/ обичайно не се отстраняват оперативно ако не създават затруднения . 

В о.с.з вещото лице И. уточнява , че травмите на ищеца са били тежки и са изисквали поне 30 дни постелен режим . Ищецът е можел да се обслужва , но седнал и в леглото . След 40-тия ден от инцидента ищецът е можел да ходи до тоалетната , а пълното възстановяване е настъпило за около 2 месеца . Останал е болков синдром , който продължава 2-2,5 години с отшумяващи болки . Възможно е ищецът да има други увреждания , но те не са от процесното ПТП . За половите проблеми на ищеца не са представени медицински документи .

Свидетелят-виновен водач М.Х. посочва , че не може да прецени каква е била скоростта на мотоциклетиста .   

Според изслушаната по делото САТЕ на вещото лице инж.А.М. , ударът на мотоциклетиста в лекия автомобил е бил непредотвратим , защото той е бил с разрешена скорост от 68 км/ч /действало е общото ограничение от 90 км/ч/ . При управление на мотоциклета с 55 км/ч ударът е бил предотвратим . Мотоциклетът е тотално увреден , като същият е бил на стойност 6000 лева , а запазените части са на стойност 1800 лева т.е. обезщетението за мотоциклета е в размер на 4200 лева по пазарни цени . Обезщетението по Методиката е в размер на 2656,28 лева .

В о.с.з вещото лице уточнява , че ударът е настъпил в лява лента , тъй като ищецът се е опитал да заобиколи автомобила.

Според разпитания пред съда свидетел М.Ц.ищецът катастрофирал юли 2016 г и бил в болница в Панагюрище , а после в „Пирогов“. През ноември 2016 г свидетелят видял ищеца , но той вече не бил същия човек . Бил трудно подвижен , нямал живец , отслабнал . Оплаквал се от болки при сядане , ставане , клякане . Оплакал се и от проблеми с потентността и не можел да си пръска дърветата в двора .

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявени са преки искове по чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ  за застрахователни обезщетения за имуществени и неимуществени вреди от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираните права /застрахователни обезщетения/ произтичат от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ от посочените увреждания , както и имуществени вреди – разходи за лечение и тотално увреждане на мотоциклет .

  Не се спори между страните , че ответникът е застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач М.С.Х. .

В случая е налице влязла в сила присъда -  присъда от 10.02.2017 г по н.о.х.д.№280/16 г на Панагюрски районен съд . На основание чл. 300 ГПК не се нуждае от доказване , че М.С.Х. е виновна за това , че на 10.07.2016 г , на път III-801 , км.62+138 от гр.Панагюрище за гр.Стрелча при управление на л.а. БМВ 318 ТДС рег.№*******; като е нарушила правила за движение по пътищата по непредпазливост е причинила на Т.Д.Д. разкъсване на лонното съчленение на таза /симфизата/ и дислокация на дясната кръстцохълбочна /сакроилиачна/ става . Присъдата е задължителна за гражданския съд , разглеждащ гражданските последици от деянието /чл.300 ГПК/ , относно това дали то е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца. Следователно , настоящият съд е длъжен да приеме , че деянието на виновния водач е извършено така както е прието в споразумението по наказателното дело , както и че това деяние е противоправно и виновно.

 Поведението на пострадалия /ищеца/ не е предмет на присъдата, като в случая евентуално съпричиняване не е елемент от състава на престъплението. Всички останали факти, които имат отношение към гражданските последици на деянието, с оглед принципа за непосредственост и равенство на страните в процеса, следва да се установят конкретно със съответните доказателствени средства в рамките на производството по разглеждане на предявения срещу застрахователя иск. Без значение е дали за същите са събрани доказателства в хода на наказателното производство / решение №85 от 03.08.2016 г по т.д.№1047/15 г на ВКС , II ТО, решение №55 от 30.05.2009 г по т.д.№728/08 г на ВКС , I ТО и решение №43 от 16.04.2009 г по т.д.№648/08 г на ВКС , II ТО/.

В случая при наличието на влязла в сила присъда по наказателното дело , реално спорът между страните се концентрира около въпроса за евентуално съпричиняване от ищцата на ПТП и за размера на обезщетенията за неимуществени и имуществени вреди  .   

Настоящият съд приема , че в случая не е доказано по безспорен начин от ответника да има съпричиняване от страна на ищецаа на ПТП респ.на вредите от него . Според изслушаната и неоспоране от страните САТЕ ищецът е управлявал мотоциклета със скорост по-ниска от разрешената . Опитал се е да избегне удара , но неуспешно . Вината за ПТП е изцяло на М.С.Х. и разпитана като свидетел същата не го отрича .

При доказана ФС на деликта и недоказано съпричиняване от ищеца съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението за неимуществени вреди . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът преценява характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително висок размер на обезщетението за неимуществени вреди  следва да се отчетат :

-     наличието на няколко увреждания - разкъсване на лонното съчленение на таза /симфизата/ и дислокация на дясната кръстцохълбочна /сакроилиачна/ става , контузия на пикочния мехур проявена с хематория ;

-     оплаквания от болков синдром , който може да продължи до 2-2,5 години , като постепенно отшумява .

 

Като обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението следва да се отчетат :

-  30 дни постелен режим , а след 40-тия ден от инцидента ищецът е можел да ходи до тоалетната ;

-  пълното възстановяване е настъпило за около 2 месеца, но с продължил болков синдром ;

-  не са представени доказателства за усложнения и трудности при възстановяването , а оплакванията в тазобедрените стави и от трудности при движение , клякане и пр. не са доказани като следствие от ПТП. Според вещото лице И. вероятни са други увреждания и/или заболявания на ищеца  ;

-  не са представени доказателства на урологични усложнения и такива влияещи на потентността , още повече , че ищецът е над 60 годишен и са вероятни възрастови изменения ;

-  болковият синдром не е доказан с медицински документи като съществен и същият следва да е отшумял ако се дължи само на травмите от процесното ПТП .   

 

Приетото от съда се основава основно на заключението на вещото лице И. , което съдът кредитира изцяло . Само частично се кредитират показанията на св. М.Ц./близък приятел на ищеца / , поради възможно заинтересованост и тъй като показанията частично противоречат на заключението на СМЕ. Отделно свидетелят има непосредствени впечатления от състоянието на ищеца едва след ноември 2016 г , а не и непосредствено след ПТП , когато болките и страданията са били най-силни. 

Като съобразява така събраните доказателства съдът приема , че искът за обезщетение за неимуществени вреди е доказан до размера от 35 000 лева . Тази сума адекватно отстранява негативните изживявания от първоначално интензивните болки , трудностите по самообслужване и възстановяване и болковия синдром за 2-2,5 години . Претендираният размер от 100 000 лева е нереален и завишен , като такива обезщетения се присъждат при множество и тежки счупвания , при тежки черепно-мозъчни травми с опасност за живота , загуба на важни вътрешни органи , трайни увреждания и пр.

Частично основателен е и иска за имуществени вреди . Доказани са с представените фактури разходите за лечение с размер на 2938,65 лева . Относно загубите от увреждане на мотоциклета същите са доказани до размера от 4200 лева /стойност на мотоциклета по средни пазарни цени и след изваждане на запазените части на стойност 1800 лева /. Трябва да се вземе предвид извънсъдебно изплатената сума от 2075,30 лева ; или за загубите от тотална щета на мотоциклета ответникът дължи 2124,70 лева . Общо за имуществени вреди се дължат 5063,35 лева .

Относно претенцията за лихви за забава , съгласно чл.497 КЗ дължимостта на същите е свързана с уведомяване на застрахователя и  представяне на всички необходими документи от ищеца . В случая няма данни преди образуване на делото ищецът да е представил на ответника всички необходими документи напр.такива от които може да се заключи , че няма съпричиняване или че са настъпили неимуществени вреди в претендирания размер . По тези причини и тъй като не са изпълнени указанията на съда в определение от 13.12.2017 г за представяне на доказателства съдът счита , че лихвите за забава трябва да се присъдят считано от датата на предявяване на иска – 20.09.2017 г , а не от претендираната дата 10.07.2016 г /датата на ПТП/ .

Ответникът дължи на ищеца сумата от 292,10 лева деловодни разноски /по компенсация/.

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 1657,24 лева  част от депозит за експертиза и държавна такса , съобразно уважената част от претенциите .

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА „З.А.Д.Д.Б. : Ж.и З.“ АД гр.София ЕИК *******да заплати на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ на Т.Д.Д. ЕГН ********** *** сумата от 35 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ и сумата от 5063,35 лева  застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение и тотални увреждания на мотоциклет „Хонда-ВТ 750 Ц“ / от ПТП на 10.07.2016 г , на път III-801 , км.62+138 от гр.Панагюрище за гр.Стрелча по вина на М.С.Х. управлявала л.а. БМВ 318 ТДС рег.№*******; ведно със законната лихва върху обезщетението за неимуществени вреди от 20.09.2017 г до окончателното му заплащане .

 

ОТХВЪРЛЯ посочените искове за застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ за разликата над 35 000 лева до предявения размер от 100 000 лева ; и за застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение и тотални увреждания на мотоциклет Хонда-ВТ 750 Ц/ за разликата над 5063,35 лева до предявения размер от 9863,35 лева ведно със законната лихва върху обезщетението за неимуществени вреди от 10.07.2016 г до окончателното му заплащане .

 

ОТХВЪРЛЯ претенцията на Т.Д.Д. ЕГН ********** *** да се осъди З.А.Д.Д.Б. : Ж.и З.“ АД гр.София ЕИК *******да му заплати законна лихва върху застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от 30 000 лева за периода 10.07.2016 г до 19.09.2017 г .

 

ОСЪЖДА „З.А.Д.Д.Б. : Ж.и З.“ АД гр.София ЕИК *******да заплати на Т.Д.Д. ЕГН ********** *** сумата от 292,10 лева деловодни разноски /по компенсация/.

 

 ОСЪЖДА „З.А.Д.Д.Б. : Ж.и З.“ АД гр.София ЕИК *******да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 1657,24 лева  такси и разноски в производството .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :