Решение по дело №774/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260067
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 21 април 2021 г.)
Съдия: Росица Иванова Ангелова
Дело: 20201420200774
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Враца, 12.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Врачанският районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно  заседание на двадесети октомври, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                              Районен съдия:   Росица Ангелова

 

при участието на секретаря Ваня Василева, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 774 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е образувано по жалба на И.С.Ц. ЕГН ********** *** против Наказателно постановление (НП) № 20-0967-000763/21.05.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за извършени нарушения на чл.25, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на чл.123, ал.1, т.3, б.”в” от ЗДвП и на основание на чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП, и на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП са му били наложени две административни наказания „глоба” в размер на 200.00 (двеста) лева и „глоба” в размер на 50.00 (петдесет) лева, и е лишен от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 1 (един) месец.

В жалбата се релевира оплакване за необоснованост, незаконосъобразност и неправилност на атакувания акт, като се твърди, че описаната фактическа обстановка не отговаря на действителната такава.  Отправя се искане за неговата пълна отмяна.

Процесуалният представител на въззивника в съдебното заседание поддържа жалбата и моли обжалваното НП да бъде отменено, поради недоказаност на обвинението, за което развива подробни доводи в представената писмена защита.

Въззиваемата страна - Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, редовно призована, не изпраща представител. В съпроводителното преписката писмо наказващият орган ангажира становище, че НП следва да бъде потвърдено.

Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:    

Административнонаказателното производство е образувано със съставянето на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) Серия GA187319 за това, че на 04.05.2020 г., около 16:50 часа в гр.Враца, ул.”Околчица”, зад бл.5  И.С.Ц. ЕГН ********** *** управлява МПС „Пежо 207” с рег.№*****  при извършване на маневра паркиране между между паркирани МПС е блъснал паркирания лек автомобил марка „Дайхатсу Териос” с рег*****с което реализирал ПТП с материални щети. Водачът впоследствие напуснал мястото на ПТП, без да уведоми и изчака пристигането на органите на МВР. Актосъставителят квалифицирал нарушенията като такива по чл.25, ал.1 от ЗДвП и на чл.123, ал.1, т.3 от ЗДвП. Актът е съставен в присъствието на един свидетел, препис от акта е връчен на жалбоподателя, който е подписал акта и в законоустановения срок е подал писмени възражения.

Поради гореизложеното и въз основа на гореописания акт за установяване на административно нарушение, наказващият орган след извършване на проверка по случая е издал атакуваното НП № 20-0967-000763/21.05.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за извършени нарушения на чл.25, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на чл.123, ал.1, т.3, б.”в” от ЗДвП и на основание на чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП, и на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени две административни наказания „глоба”, а именно в размер на 200.00 (двеста) лева и в размер на 50.00 (петдесет) лева, и същият е лишен от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 1 (един) месец.

При обжалването на НП пред Врачанския районен съд са събрани гласни доказателства, като са допуснати до разпит актосъставителя и свидетеля, посочен в АУАН. Показанията на разпитаните свидетели съдът намира, че съответстват и се припокриват с изложеното в останалите, приети за достоверни по случая доказателства, кореспондират един спрямо друг, последователни и логични са, поради което им дава вяра и ги кредитира. Съгласно тези показания се установява, че след оглед на пострадалия автомобил е имало материални щети по същия изразяващи се в надран заден, ляв калник и лява част на задна броня и следи от боя, чийто цвят съвпадал с цвета на процесния автомобил.

По делото са приети и съответно приложени следните писмени доказателства: Протокол за ПТП №1763827, Справка за нарушител/водач И.Ц., Заповед 8121з-515 от 14.05.2018 г., издадена от министъра на вътрешните работи, съставения АУАН Серия GA № 187319 от 04.05.2020 г., Възражение 179500-3436/08.05.2020 г., Справка рег. 967р-3717/21.07.2020 г. и обжалваното НП № 20-0967-000763/21.05.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция”. Съдът изцяло кредитира приложените и приобщени към делото писмени доказателства. 

При гореустановената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Процедурата по установяването на административно нарушение, издаването на наказателно постановление и неговото обжалване е уредена в ЗАНН. За неуредените в посочения нормативен акт случаи, чл.84 от ЗАНН препраща към субсидиарно приложение на разпоредбите на НПК. 

Жалбата е депозирана от легитимна страна, в предвидения от законодателя преклузивен срок и срещу наказателно постановление от категорията на обжалваемите, поради което се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени съгласно изискванията съответно на чл.37, ал.1, б.„б” от ЗАНН и на чл.47, ал.2 от ЗАНН, във връзка с чл.47, ал.1, б.„а” от ЗАНН от материално компетентни органи, видно от приложената по делото Заповед 8121з-515 от 14.05.2018 г., издадена от министъра на вътрешните работи.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен съобразно изискването на чл.40, ал.1 от ЗАНН – в присъствието на нарушителя и свидетел при извършване и установяване на нарушението; подписан е от актосъставителя и от свидетеля, посочени в него, съгласно разпоредбата на чл.43, ал.1 от ЗАНН. И АУАН, и НП отговарят на изискванията съответно на чл.42 от ЗАНН и на чл.57 от ЗАНН, тъй като съдържат всички необходими реквизити, посочени и в двете разпоредби.

Разпоредбата, по която е квалифицирано първото нарушение - по чл.25, ал.1 от ЗДвП, предвижда, чеВодач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение”. В хода на съдебното следствие, при преценка на цялата доказателствена съвкупност, се установяват достатъчно данни за извършването на нарушението по чл.25, ал.1 от ЗДвП, изразяващо се в това, че на посочените в АУАН и НП дата, час и място, жалбоподателят, като водач на лек автомобил, при извършване на маневра паркиране на автомобила не е осигурил достатъчно странично разстояние и по тази причина е блъснал паркиран лек автомобил, с което е реализирал ПТП с материални щети. В случая не се констатират основания за приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като установеното нарушение, както и обстоятелствата по същото (реализираното ПТП) разкриват висока степен на обществена опасност (за здравето и живота на участниците в движението), следователно не е налице маловажност на случая.

Наложената за нарушението по чл.25, ал.1 от ЗДвП глоба в размер на 200.00 (двеста) лева, предвидена в разпоредбата на чл.179, ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП, е фиксирана по размер, т. е. без минимален и максимален размер и поради това отпада необходимостта да се обсъжда въпроса за индивидуализация на наложеното наказание, което съдът приема за справедливо, съответно на извършеното нарушение и от естеството да съдейства за постигане целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН.

От доказателствата по делото се установи, че деецът е осъществил и състава на чл.123, ал.1, т.3, б.”в” от ЗДвП, тъй като е напуснал мястото на ПТП, без да уведоми и изчака пристигането на органите на МВР. Възражението на жалбоподателя са  неоснователни. Предвид настъпилите материални щети вследствие реализираното ПТП, нарушението не се явява маловажен случай. Наказващият орган е ангажирал административнонаказателната отговорност на въззивника с глоба в минимален размер от 50.00 лева и с лишаване от право да управлява МПС за минимален срок в размер от 1 (един) месец. Съдът прецени, че не следва да изменя размера на наложените наказания, тъй като няма основания за това. Съдебният състав намира, че наказанията - дори в посочения минимален размер - ще окажат своята възпираща и превантивна роля спрямо дееца и спрямо останалите граждани.

С оглед гореизложеното, съдът счита въззивната жалба за неоснователна: извършването от обективна и субективна страна на административното нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП от санкционираното лице се доказа безспорно и категорично, като в тази част НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, а в останалата част – по отношение на нарушението на чл.123, ал.1, т.3, б.”в” от ЗДвП – НП, също следва да се потвърди като правилно и законосъобразно  и в размера на наказанието, определен съобразно разпоредбата на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП.

           Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, Врачанският районен съд, VII наказателен състав

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0967-000763/21.05.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, с което за извършени нарушения на чл.25, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на чл.123, ал.1, т.3, б.”в” от ЗДвП и на основание на чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП, и на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП на И.С.Ц. ЕГН ********** *** са наложени две административни наказания „глоба” в размер на 200.00 (двеста) лева и „глоба” в размер на 50.00 (петдесет) лева, и е лишен от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 1 (един) месец.

 

Решението подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд град Враца по реда на гл.XII от Административнопроцесуалния кодекс в 14 (четиринадесет) дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне.

 

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ: