Решение по дело №199/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 52
Дата: 19 юли 2019 г.
Съдия: Кристиан Бориславов Гюрчев
Дело: 20194300600199
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 3 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                             Гр. Ловеч, 19.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ЛОВЕЧ, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в следния състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАГДАЛЕНА СТАНЧЕВСКА

                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАСИЛ АНАСТАСОВ

                                                                                2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ-мл. съдия

 

при секретаря Веселина Василева, като разгледа докладваното от младши съдия Кристиан Гюрчев в.н.ч.х.д. № 199 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по Глава XXI от НПК.

С Присъда № 14 от 30.10.2018 г., постановена по НЧХД № 120/2017 г. по описа на Районен съд – Луковит, с която съдът признал подсъдимата Р.Т.И., с ЕГН: **********, за невиновна в това, че на 10.03.2017 г. в с. Беленци, обл. Ловеч в жилище на ул.Тодоришка“ № 2 в съучастие като съизвършител със С.И.Т. чрез нанасяне на удари с юмруци, крака и входната врата на къщата е причинила на А.д.Р., гражданин на Италия, с ЛНЧ **********, лека телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош вдясно, довела до причиняване на болки и страдания без разстройство на здравето, поради което и на основание чл. 304 от НПК я оправдал по обвинението за престъпление по чл. 130, ал. 2 във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК.

Със същия съдебен акт първоинстанционният съд признал подсъдимата С.И.Т., с ЕГН: **********, за невинна в това, че на 10.03.2017 г. в с. Беленци, обл. Ловеч, в жилище на ул.Тодоришка“ № 2 в съучастие като съизвършител с Р.Т.И. чрез нанасяне на удари с юмруци, крака и входната врата на къщата е причинила на А.д.Р., гражданин на Италия, с ЛНЧ **********, лека телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош вдясно, довела до причиняване на болки и страдание без разстройство на здравето, поради което и на основание чл. 304 от НПК я оправдал по обвинението за престъпление по чл. 130, ал. 2 във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК.

С присъдата била отхвърлена и гражданската претенция на А.д.Р.Р.И.  и С.Т. да бъдат осъдени да му заплатят солидарно сумата в размер на 4000 лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от деянието, предмет на тъжбата.

Настоящото производство е образувано  по въззивна жалба от А.д.Р., депозирана чрез адв. Х.Б. ***, с която излага подробни мотиви за неправилност, незаконосъобразност, необоснованост и несправедливост на така постановената присъда. С оглед на изложеното моли присъдата да бъде отменена, подсъдимите И. и Т. признати за виновни, а гражданската претенция уважена в пълен размер. Претендира направените съдебно-деловдни разноски.

В съдебно заседание въззивникът не се явява, представляван е от адв. Б., който изразява становище, че поддържа изложеното в жалбата становище. Акцентира, че от събраната по делото доказателствена съвкупност се установява по безспорен начин, че подсъдимите са извършили описаното в тъжбата престъпно деяние. 

Подсъдимите Р.И. и С.Т. се явяват лично и с процесуалния си представител П.Р., като молят обжалваният акт да се потвърди, а жалбата като неоснователна да се остави без уважение.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните и след като извърши цялостна служебна проверка на контролираната присъда, съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намери за установено следното:

За да постанови присъдата си, първоинстанционният съд е провел съдебно следствие по общия ред, като убеждението на контролирания съдебен състав по фактите е формирано въз основата на анализ на събрания по делото доказателствен материал – показанията на свидетелите А.А. Л. и А. С. Д. - очевидци, М. С. Д., Д. С. Д., В. С. О., К. Г. Н. и Т. С. О. /на последните трима отчасти/, И. Г. И. и Р.А. К., съдебно-медицинската експертиза, както и приобщените по реда на чл. 283 НПК писмени доказателства - медицинско свидетелство, фиш за спешна медицинска помощ, заверено копие от амбулаторен журнал, справка от ФСМП - Луковит, договор за покупко-продажба на МПС, преписка, образувана по жалба с вх. 297000-1441/16.03.2017 г. от Р.И., справки за съдимост.

В изпълнение на задълженията си да извърши собствен анализ на събраните доказателствени източници, Окръжен съд - Ловеч прие за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимата Р.Т.И. е родена на *** ***, с постоянен адрес *** *****, с ЕГН **********.

Подсъдимата С.И.Т. е родена на *** ***, с постоянен адрес ***, живее в същото село на ул. „******, с ЕГН **********.

Подсъдимата С.И.Т. и подсъдимата Р.Т.И. са майка и дъщеря. За период от около три години преди инкриминираната дата двете подсъдими и тъжителят - италиански гражданин, съжителствали в с. Беленци, в къща на ул. Тодоришка № 2, собственост на подсъдимата Р.И.. Подсъдимата И. и тъжителят имали близки отношения до началото на 2017 г., когато се разделили. Тогава тъжителят напуснал къщата в с. Беленци и се установил в гр. Луковит, като взел притежавания от подсъдимата И. лек автомобил Пежо, за който разполагал с ключове, предоставени му от подсъдимата И. преди раздялата. 

На 10.03.2017 г. привечер подсъдимата И. се обадила по телефона на тъжителя да дойде в къщата на ул. Тодоришка 2 в с. Беленци, за да поговорят за автомобила. Тъжителят се съгласил и около 20:00 часа пристигнал с лекия автомобил на подсъдимата И.. По това време в къщата били и свидетелите А.А..Л. А.С. Д., както и другата подсъдима - С.Т.. Подсъдимата И. поискала тъжителят да й върне автомобила, ключовете и документите за него, той отказал, предложил да й го плати, но подсъдимата И. не била съгласна на това, искала си автомобила. Разговорът прераснал в разправия между двамата,  която се водела на висок тон в коридора на къщата, отчасти на италиански, отчасти на български език, тъй като подсъдимата И. разбирала и говорела малко италиански, а тъжителят - малко български. Подсъдимата И. казала на тъжителя: Искам да ми върнеш автомобила, а тъжителят отговорил: „Няма да ти го дам, ще ти го платя и тръгнал да излиза от къщата, като до входната врата двамата се спречкали - тъжителят дърпал вратата да я отвори, а подсъдимата И. я натискала, опитвайки се да го задържи, да не му позволи да отвори вратата. Казала му да изчака малко и поискала от майка си /подсъдимата Т./, която стояла в коридора до вратата на стаята си,  да й подаде телефона, след което се обадила на кварталния полицай - свидетеля Д. Си. Д., за да се консултира с него за автомобила. След това пуснала тъжителят да си тръгне. Случилото се било възприето от свидетелите А.Л. и А.Д..

 Вечерта след инцидента тъжителят посетил дома на свидетеля В. С. О. в гр. Луковит, където по същото време били и свидетелите К. Г. Н. и Т.С. О.. На тях, на развален български разказал, че двете подсъдими Р.И. и С.Т. му били нанесли побой.

На следващия ден - 11.03.2017 г. /събота/ вечерта в 18:45 часа посетил ФСМП в гр. Луковит, където бил прегледан от дежурния лекар - свидетеля д-р  Р. К.. За прегледа е съставен фиш за спешна медицинска помощ, в който е отразено: лице - контузия в областта на лявата буза, по тялото - липсват контузионни огнища. Направена е рентгенова снимка на гръдния кош и е насочен към полиция и хирург за медицинско свидетелство.

На 13.03.2017 г. /понеделник/ тъжителят посетил хирургичен кабинет в МБАЛ - Луковит, където бил прегледан от свидетеля д-р И. И.. Издадено му е медицинско свидетелство № 172/13.03.2017 г., в което е отразено, че лицето съобщава, че на 11.03.2017 г. в 13 часа в с. Беленци бил ударен от познати с метална врата, както и установеното от хирурга при прегледа: дясна гръдна половина участва леко при дишане, изразена болезненост в областта на ІХ и Х ребро странично без костен хрус, слабо изразен оток на площ колкото длан, на направената рентгенова графия няма данни за фрактура. Вписана е диагноза контузио торацис декстра.

На 13.03.3017 г. тъжителят подал жалба в РП - Луковит с твърдения, че бил измамен от Р.И. във връзка с покупката на къщата в с. Беленци, както и за нанесен му на 10.03.2017 г. от Р.И. и С.Т. побой. По повод жалбата е образувана пр. преписка № 230/2017 г., която приключила с постановление за отказ да се образува досъдебно производство.

От своя страна подсъдимата Р.И. ***97000-1441 от 16.03.2017 г. с молба за съдействие да й бъде върнат лекия автомобил Пежо.

На неустановена дата, след случилото се на 10.03.2017 г., А.д.Р. потърсил контакт със свидтелката А.Л.и й предложил пари да свидетелства, че двете подсъдими са го били. Свидтелката Л. отказала и заедно със свидетеля Ал. Д. отишла при свидтеля М.Д. – кмет на селото, и му разказали за случилото се.

Съгласно заключението на съдебно-медицинската експертиза, изготвена на база медицинското свидетелство и приложената рентгенова снимка, на тъжителя е причинено: изразена болезненост по хода на ІХ и Х ребра в дясно без данни за счупване на същите със слабо изразен оток в дясно с размери на мъжка длан без данни за охлузвания на гръдната стена, както съобщават свидетелите Н. и О.. Измененията са от травматично естество, дължат се на удар с или върху твърд тъп предмет - най-вероятно удари с юмруци. Вещото лице не е установило видими белези от удари с врата или друг специфичен предмет, който би трябвало да остави отпечатък.  Установените изменения са причинили на тъжителя болка.

Настоящата инстанция в изпълнение на задълженията извърши собствен анализ на събраните доказателствени източници:

От събраните по делото доказателства – гласни: показанията на свидетелите А. Л., А. Ди., Вес. О., М. Д., Д. Д., подсъдимите Р.И. и С.Т., както и писмени: договор за покупко-продажба на МПС, преписка, образувана по жалба с вх. 297000-1441/16.03.2017 г. от Р.И., се установяват обстоятелствата, предхождащи случилото се на 10.03.2017 г., а именно, че подсъдимите Р.И. и С.Т. и тъжителят са се познавали, заедно са обитавали къща в с. Беленци, на ул. Тодоришка № 2, собственост на подсъдимата Р.И., като към процесната дата между Р.И. и А.д.Р. би настъпил разрив във взаимоотношенията им и последният бил напуснал жилището с автомобил „Пежо“, нейна собственост.

            По отношение на случилото се на 10.03.2017 г. по делото са били разпитани свидетелите А.Ли. и Ал. Д., за които не е налице спор между страните в настоящото производство, че са присъствали на процесната дата. В показанията си Л.и Д. са посочили, че тъжителят е пристигнал в дома на подсъдимите, като между И. и него е възникнал спор във връзка с притежавания от нея лек автомобил, прераснал в разпра. В показанията им не се съдържат търдения за описаното в тъжбата поведение на подсъдимите, а именно двете едновременно да са му нанасяли удари с юмруци и с крака, като същевременно го удряли и с входната врата в дясната половина на тялото, в областта на гърдите и гърба и в областта на лицето. Точно обратното двамата свидетели са категорични, че нито подсъдимата И., нито подсъдимата Т. са нанасяли удари на тъжителя било с ръце, било с крака или пък с входната врата. Изложеното от тях, че известно време след инцидента тъжителят е потърсил контакт със свидетелката А.Л. и им е предложил пари, за да свидетелстват в полза на тъжителя против двете подсъдими, се потвърждава и показанията на свидетеля М.Д.– кмет на селото. В тази връзка съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите А.Л. и А.Д, тъй като те са единствените очевидци на случилото се и изложеното от тях е последователно, вътрешно непротиворечиво и в синхрон с останалата доказателствена съвкупност. Що се касае до наличието на известни противоречия в показанията им, същите са несъществени и следва да се отдадат на тяхната неграмотност, а съществените такива, касаещи изнесените твърдения, че тъжителят им предлагал пари, са били отстранени чрез проведената очна ставка между тях в първоинстанционното производство.

            По отношение на показанията на свидетелите В.С.О., К. Г. Н. и Т.С. О.относно начина на причиняване на телесната повреда и нейният автор съдът се съгласява със становището на първоинстанционната инстанция, че те имат косвен характер, тъй като не пресъздават тяхни лични възприятия, а информация, преразказана им от тъжителя. На следващо място при оценката им се констатират както противоречия с останалия доказателствен материал, в частност показанията на свидетелите -очевидци А.Л. и А.Д, така и противоречия по между им относно разказаното им от тъжителя. Според свидетеля Н. двете подсъдими са нанесли побой на тъжителя с юмруци и с ръце, според свидетеля О. - с юмруци и с ритници, като сбиването е станало отвън на пътя, пред портата на къщата, а според свидетелката Т.а О. - подсъдимите не са го били, а са го бутали с някаква порта. Посочените противоречия е възможно да се дължат освен на обстоятелството, че не пресъздават лични впечатления, така и факта, че тъжителят им е споделил за случилото се на развален български, отчасти на английски, както и с жестове, но изложеното не може да обоснове кредитирането им като достоверни. Налице са и противоречия и по отношение на личните им  впечатления относно състоянието на тъжителя непосредствено след инцидента. Така свидетелят Н.е заявил - „по главата имаше някакви охлузвания... държеше се за гръдния кош, от дясната страна имаше и охлузване в дясната страна на гръдния кош, синини, все едно се е удрял в нещо, синьо..., свидетелят О. „показа дясната страна, имаше зачервявания...освен тези зачервявания, по лицето имаше белези, пак същите зачервявания...“. Освен в констаираните противоречия между изложеното от тях са налице и несъответствия с писмените доказателства и показанията на свидетелите д-р К.в и д-р .И. Според свидетелите О. и Н. те са придружили тъжителя до ФСМП – Луковит сутринта на 11.03.2017 г., около 8:30 часа, а от амбулаторния журнал на дежурния лекар и фиш за спешна медицинска помощ се установява, че това е станало вечерта, в 18:45 часа. При прегледа д-р К.е поставил диагноза контузия на лицето, тъй като е установил само контузионна рана в областта на бузата. В областта на тялото не са отчетени никакви наранявания, което е изрично отразено в документацията /фиш за спешна медицинска помощ/. При разпита д-р К.е посочил, че при удар с тъп предмет през дрехи, в началните часове е възможно да има само болка, а чак по-късно да се визуализира оток с някакви зачервявания. Изложеното отново е в колизия с показанията на свидетелите относно констатираните от тях наранявания по тялото на тъжителя, а именно „охлузвания“, „синини“, „зачервявания“, доколкото видно от изложеното в тъжбата последният е отишъл в дома на В.О. непосредствено сред нанесения му побой от подсъдимите. Съдър кредитира показанията на свидетеля  К., като с оглед на горепосоченото показанията на В. О., К. Н. и Т. О. в частта, в която бяха констатирани противоречия, не следва да се ценят.

            От показанията на свидетеля И.И. се установяват, че И. в качеството си на медицинско лице е прегледал тъжителя на 13.03.2017 г., като е установил болезненост в областта на ІХ и Х ребро, странично и слабо изразен оток на площ колкото длан, но не е установил синини, охлузвания както по тялото, така и по лицето на тъжителя. Посоченото е в колизия с показанията на свидетеля д-р Кралев, тъй като според д-р И.контузия на лицето не може да отшуми за два дена, като това разминаване е възможно да се дължи на факта, че пострадалият е насочил вниманието му единствено към констатираното нараняване по тялото. От показанията на д-р И. е видно, че е налице противоречие между датата и времето на причиняване на нараняванията, които тъжителят е съобщил при прегледа и които свидетелят е отразил в медицинското свидетелство - 11.03.2017 г. в 13 часа, и твърдяното в тъжбата, че това е станало на 10.03.2017 г. около 20:00 часа. Пред свидетеля тъжителят не е съобщавал за нанесени му удари с ръце и крака, а само, че е блъснат с метална врата в гърдите. По отношение на начина, по който е осъществена комуникацията, свидетелят е посочил, че тъжителят е бил придружаван от жена, която е превеждала. Настоящата инстанция счита, че първоинстанционният съд правилно е кредитирал изцяло показанията му.

Съдът цени заключението на изготвената съдебно-медицинската експертиза като пълно и извършено от компетентно лице, като същото не е оспорено и от страните. При проведения разпит пред първоинстанционния съд вещото лице е заявявило, че механизмът на получаване на уврежданията е възможно да е в резултат на един единствен удар или на няколко удара на едно и също място, както и е възможно да се получи не вследствие на удар, а при натиск върху твърд предмет с ограничена площ. Вещото лице е категорично, че в документацията не се установяват данни за удар с метален предмет /врата/, както твърди пострадалият, който би следвало да остави специфичен отпечатък върху тялото на същия.

При изложените факти и доказателственият анализ, на който те се основават, въззивната инстанция прие от правна страна следното:

Настоящата инстанция счита за правилно съждението на проверяваната, че подсъдимите Р.Т.И. и С.И.Т. не са извършили от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 130, ал. 2 във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК, каквото обвинение им е повдигнато от тъжителя с тъжбата. По делото не се установи по безспорен и категоричен начин, че на посочените с тъжбата време и място подсъдимите са нанесли удари с юмруци, с крака и с метална врата на тъжителя. Действително на процесната дата – 10.03.2017 г. тъжителят А.д.Р. е посетил дома на подсъдимите, като между него и Р.И. е възникнал конфликт, във връзка с който  последната се опитала да му попречи да напусне дома й, оказвайки натиск върху вратата. Това е и единственото физическо съприкосновение между двамата, като от наличните по делото доказателства се създава само едно предположение, че посоченото в тъжбата нараняване би могло да се получи по подобен начин. На следващо място е силно дискусионен въпросът за субективната страна на посоченото в тъжбата престъпление, тъй като чл. 130 от НК изключва наказуемостта за непредпазливите деяние, а по делото не са налице доказателства подсъдимата И. да е предвиждала, че от деянието й ще настъпи телесна повреда. В тази връзка е напълно възможно нараняването да е настъпило и от оказания от тъжителя натиск спрямо вратата, с който е целял да преодолее натиска на И., за да напусне жилището. По отношение на С.Т. единственото, което се установи по категоричен начин е, че е присъствала на предполагаемото местопрестъпление. Така доколкото присъдата не може да почива на предположения, районният съд правилно е признал подсъдимите за невинни по така повдигнатото им обвинение.

Правилен е и извода на проверяваната инстанция, че предявеният от тъжителя граждански иск също се явява недоказан. От доказателствата по делото не се установи по несъмнен начин, че подсъдимите са извършили вредоносно деяние /нанасяне на удари с юмруци, с крака и с метална врата/, което да е в пряка причинно-следствена връзка с настъпилите увреждания на тъжителя, както и същото да е извършено виновно. С оглед на посоченото искането на тъжителя подсъдимите да бъдат осъдени да му заплатят в условията на солидарност сума в размер на 4000 лв. за неимуществени вреди следва да се остави без уважение.

Така мотивиран и на основание чл. 338 и чл. 337 във вр. с чл. 334, т. 6 от НПК Окръжен съд-Ловеч

Р Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Присъда № 14 от 30.10.2018 г., постановена по НЧХД № 120/2017 г. по описа на Районен съд – Луковит.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………………                           ЧЛЕНОВЕ:                                                      

1…………………………                                                                                                                                                                                                                                                   

 

2…………………………