Решение по дело №229/2018 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 100
Дата: 7 декември 2018 г. (в сила от 17 декември 2018 г.)
Съдия: Йордан Павлов Иванов
Дело: 20183500200229
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№ ….                               07.12.2018 година                  град Търговище

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Търговищки окръжен съд                                  наказателно отделение

На седми декември                        две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОНКА ЯНКОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: АНГЕЛ ПАВЛОВ

                                                                    ЙОРДАН ИВАНОВ

        

 

         Секретар: Ан. Атанасова

            Прокурор: Н. Казаков      

            Като разгледа докладваното от съдия Й. Иванов

            ЧНД № 229 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл. 32, ал.1 във вр. с чл.16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции ( ЗПИИРКОРНФС ).

Образувано е по постъпило в Окръжен съд гр. Търговище – Удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на финансови санкции, издадено въз основа на съдебен орган на Република Румъния, дело № 20164/55/2017, по което е постановена наказателна присъда № 1786, произнесена на 03.10.2018 год. и влязла в сила на 29.10.2018 год. от Районен съд Арад,  по отношение на българският  гражданин  К.Е.К. ***, ЕГН **********. Присъдата е  постановена за извършени две престъпления: Управление на МПС без удостоверение за управление на МПС и Измама – използване на официален документ или на документ с частен подпис, познавайки, че този е фалшифициран, за произвеждане на правни последици. Наложените финансови санкции се изразяват в налагане на задължение да плати направените разноски по делото в размер на 700 румънски леи.

При направената справка в НБН се установи, че пълните данни за самоличност на лицето са К.Е.К. ***, ЕГН **********.

В съдебното заседание прокурорът поддържа искането за признаване на глобата.

Засегнатото лице К.К. не редовно призован не се явява. По данни на кмета на село Ловец същият се намира в Нидерландия. Назначения служебен защитник адвокат М.Б. представя два документа на румънски език с твърдението, че направените разноски по делото са платени.

 

Съдът като се запозна с представените по делото доказателства, съобрази следното:

Удостоверението е издадено по чл. 4 от Рамковото решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа на взаимното признаване на финансови санкции  от съдебен орган на Румъния – Районен съд Арад  Дело № 20164/55/2017, по което е постановена наказателна присъда № 1786, произнесена на 03.10.2018 год. и влязла в сила на 29.10.2018 год. същата се отнася за извършени две престъпления на територията на Румъния. При внимателния прочит на Удостоверението е видно, че българският гражданин К. е осъден за това, че не притежава свидетелство за управление на МПС. Така посоченото деяние не е инкриминирано по нашето законодателство, каквото е изискването по чл.30 от ЗПИИРКОРНФС, същевременно обаче в ал.2 т.1 от същият член е посочено, че двойна наказуемост не се изисква за  поведение, което нарушава правилата за движение по пътищата. Второто престъпление за използване на официален документ или на документ с частен подпис, познавайки, че този е фалшифициран, за произвеждане на правни последици, е престъпление и по нашия наказателен кодекс, а именно по чл.309 от НК, освен това, за това престъпление също не се изисква двойна наказуемост, тъй като е включено в списъка на чл.14, ал.2 т.23 от Закона.   Тези престъпления са извършени на територията на издаващата държава и не попадат под юрисдикцията на българските съдилища. Представеното Удостоверение е пълно и отговаря на изискванията по чл. 4 от Рамковото решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа на взаимното признаване на финансови санкции. Не са събрани доказателства, че срещу извършилото престъпленията лице за същите деяния в Република България или в друга държава, различна от издаващата или изпълняващата, е постановено и приведено в изпълнение решение за налагане на финансови санкции. Не е налице имунитет или привилегия по българското законодателство, които правят изпълнение на решението недопустимо.

За установяването на това дали е платена сумата предмет на издаденото Удостоверение съдът изпрати имейл и факс до съда в Арад Румъния, от където се получи потвърждение по имейл, че сумата от 700 леи е платена.

Видно от изисканата справка от ОББ – клон Търговище официалния курс на БНБ - 10 нови румънски леи се разменят за 4.19283 лева към датата на влизането на присъдата в сила - 29.10.2018 год. Равностойността на 700 леи е 293.49 лева.

От така представените доказателства се установява, че представеното Удостоверение е пълно и отговаря на присъдата. Не са налице основанията, при които може да се откаже признаване, следва обаче  да бъде изцяло приспадната сумата от 293.49 лева на основание чл.17 от ЗПИИРКОРНФС.

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА постановена наказателна присъда № 1786 по дело № 20164/55/2017,  произнесена на 03.10.2018 год. и влязла в сила на 29.10.2018 год. от Районен съд Арад, Република Румъния  по отношение на българският  гражданин  К.Е.К. ***, ЕГН **********, в частта и  с която е осъден да заплати „разноските по делото“ в размер на 700 румънски леи, равностойни на 293.49 лв (двеста деветдесет и три лева и четиридесет и девет стотинки) по курс на БНБ към датата на влизане на присъдата в сила 29.10.2018 год.  

На основание чл.33 във вр. с чл.17 от ЗПИИРКОРНФС приспада изцяло равностойността на сумата предмет на признатата присъда, поради което и на това основание ОТКАЗВА на основание на чл.16, ал.7 т.2 пр.2 изпълнението на призната присъда и прекратява производството.

Да се уведоми незабавно компетентния орган на издаващата държава в Република Румъния, както и министерството на правосъдието на Република България.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в седмодневен срок от днес  пред Апелативен съд гр. Варна, като обжалването съгласно чл.20, ал.1 изр. последно от  ЗПИИРКОРНФС не спира изпълнение на решението.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                                   2.