Решение по дело №120/2022 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 април 2022 г. (в сила от 11 април 2022 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20227140700120
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

151/11.04.2022г.

 

гр. Монтана

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на осми април през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                            Членове: Соня Камарашка

                                                                                                            Бисерка Бойчева

 

при секретаря Антоанета Лазарова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 120 по описа на съда за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в /към ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г./ от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №26 от 18.02.2022 г. постановено по АНД № 20211630201380 по описа за 2021г. на Районен съд – Монтана, с което е отменено наказателно постановление № 135 от 05.11.2021год. издадено от Началника Отдел "Рибарство и Контрол - Западна България" - София към ГД "Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ със седалище гр.Бургас, упълномощен със Заповед №РД 09-131/16.02.2021год издадена от министъра на МЗХ. С наказателното постановление на Т.Г. ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 1000.00 лева /хиляда /, на основание чл.73, ал.1 от Закон за рибарството и аквакултурите /ЗРА/, за извършено административно нарушение на чл.35, ал.1,т.7 от ЗРА, като на основание чл.90, ал.2 от ЗРА са отнети в полза на държавата – 1бр. въдица, телескопична със заличена маркировка и 1бр. макара, марка RYOBI-LX01.

Касационният жалбоподател Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури чрез представителя си старши юрисконсулт И.П. поддържа жалбата си, като навежда доводи, че постановеното от Районен съд – Монтана решение е при нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. По същество касаторът излага доводи, че в несъответствие със събраните по делото доказателства съдът е извел извод за наличието на маловажен случай. Необосновани намира изводите на съда, че не са настъпили сериозни вредни последици и нарушителят има сериозни здравословни проблеми, поради което е омаловажил нарушението по чл. 35, ал. 1, т. 7 от ЗРА. Не било налице доброволно, осъзнато преустановяване на нарушението, а принудително такова. Игнорирани намира целите на генералната и на частната превенция по чл.12 от ЗАНН. Именно поради факта, че нарушението е първо, АНО бил наложил минималната глоба по чл. 73, ал. 1 от ЗРА, която е в размер на 1000,00 лв., което било показателно за високата степен на обществена опасност, която законодателят е придал на нарушението от този вид. По тези съображения моли решението да бъде отменено и да се постанови друго, с което НП да се потвърди. Претендира разноски.

Ответника по касационната жалба Т.Г. Русенов редовно призован чрез процесуалния си представител адвокат Г. *** оспорва жалбата и моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение, като навежда доводи за типичен случай на маловажност на установеното административното нарушение, което не е преценено от административно наказващия орган и за което въззивния съд е събрал всички относими по делото доказателства и законосъобразно е приел, че са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН. Моли за потвърждаване Решението на Районен съд – Монтана.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, тъй като установената фактическа обстановка сочи на маловажност на извършеното деяние съгласно разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, поради което атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Въззивният съд правилно е установил следната фактическата обстановка по делото:

На дата 12.09.2021 год. около 15,45 часа, на р. Огоста при моста на главен път в землището на с. Г. Геново, с посочени координати по GPS 43.39.9447, 23.07.1315 (път 815) Т.Г. Русенов извършва любителски риболов с един брой въдица потопена във водата под негов контрол, като на въдицата е прикачен маломерен мрежен уред, тип "парашут". Съгласно съставения АУАН използването на този неразрешен риболовен уред представлява нарушение на чл.35, ал.1, т.7 от ЗРА. Свидетелите Милен Тодоров и Петър Господинов поддържат, че са наблюдавали Т. Русенов при извършените от него действия, описани в АУАН и НП. По делото е приложен и редовно издаден билет за любителски риболов на Т. Русев.

С обжалваното решение въззивният съд е отменил наказателното постановление, тъй като е приел, че нарушението, извършено от Т.Г. Русенов съставлява маловажен случай, за който не следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя. Мотивирал се е с неговата възраст, доходите му на пенсионер и най-вече липсата на предходни нарушения по ЗРА на жалбоподателя. С този извод по никакъв начин не се омаловажавали охраняваните от законодателя обществени отношения, но именно конкретният, задълбочен подход към всеки отделен случай спомагал и е гаранция за утвърждаване на законосъобразността в тези обществени отношения и за изграждане на съзнание за необходимостта от съблюдаването на нормативните изисквания. Действително, законодателят е предвидил санкция за определено деяние, но при наличието на определени факти и обстоятелства, е мотивиран извод за маловажност на дадено нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

Настоящият състав намира решението за правилно, по част от изложените в него мотиви, които се споделят от настоящия състав. Касационната жалба, с оплакванията формулирани в нея, е неоснователна.

Решаващият състав на РС – Монтана е формирал изводите си въз основа на изцяло изяснената от него фактическа обстановка, след като е обсъдил всички обстоятелства по делото, установяващи се от събраните писмени доказателства, както и наведените от страните доводи и възражения. При постановяване на обжалваното решение правилно е приложен материалния закон. Районният съд не е нарушил процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, и е попълнил делото с такива, установяващи наведените като спорни в производството пред него факти.

Понятието "Парашут" е дефинирано в § 1, т. 47 ДР ЗРА, като вид малоразмерен мрежен уред, състоящ се от единична мрежа, закачена на края на влакното, с различна големина на "окото" и тежест, закрепена в средата, при който мрежите остават на дъното на водния обект и продължават да задържат и умъртвяват водни организми. Няма безспорни доказателства, че уредът, който е бил закачен към въдицата на Т.Г. Русенов и който описват свидетелите отговаря на легалното определение. Независимо от това обаче, в акта е записано, че за иззети 1бр. въдица, телескопична със заличена маркировка и 1бр. макара, марка RYOBI-LX01, без да е описан мрежения уред. По данни на св. Петър Господинов не е хванал риба имало е дребни рибки които върнали във водата.

Съдът изцяло споделя изложеното в касационната жалба относно високата степен на обществена опасност, която законодателя придава на риболова със забранен риболовен уред, тип "парашут", с което се нарушават обществените отношения, свързани с опазването на биологичното разнообразие и създаване на оптимални условия за естествено възпроизвеждане на популациите от риба и други водни организми, поради което са въведени строги санкции с цел да се въздейства предупредително и възпиращо, както върху дееца, така и върху цялото общество. За да не наложи наказанието по чл. 73, ал. 1, вр. чл. 35, ал. 1, т. 7 от ЗРА с минимален размер 1000,00 лв. е необходимо обаче нарушението да е доказано по безспорен начин, а в случая като иззети в АУАН са описани 1бр. въдица, телескопична със заличена маркировка и 1бр. макара, марка RYOBI-LX01, без да е отразен иззет "парашут". Такива веществени доказателства липсват.

На следващо място, от извършеното нарушение действително не са настъпили сериозни вредни последици - установен е минимален брой уловена риба. Нарушителят е човек над 70 годишна възраст, който е пенсионер и любител риболовец. Не са ангажирани доказателства да е санкциониран изобщо по ЗРА за идентично нарушение.

При така изложеното настоящият състав намира, че обжалваното решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

                                                                         Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №26 от 18.02.2022 г. постановено по АНД № 20211630201380 по описа за 2021г. на Районен съд – Монтана, с което е отменено наказателно постановление № 135 от 05.11.2021год. издадено от Началника Отдел "Рибарство и Контрол - Западна България" - София към ГД "Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ със седалище гр.Бургас.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: