Разпореждане по дело №1006/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1024
Дата: 10 юли 2020 г.
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20204520201006
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

09. 07. 2020 год. град РУСЕ

Подписаната Светлана Нейчева - съдия в Русенски районен съд, докладчик по НЧХД М1006/2020год. по описа на РРС, като се запознах с постъпилата от Н.С.С., ЕГН ********** тъжба, действащ като баща и законен представител на С.Н.С., ЕГН **********, и като извърших подготвителни действия за насрочване на делото в съдебно заседание, констатирах следното:

Съдия-докладчикът констатира, че тъжбата не отговаря на условията на чл.81 ал.1 НПК поради следното:

1.    Липсва приложен документ, че тъжителят е заплатил държавна
такса, който следва да бъде представен ведно с тъжбата,

2.                                             Налице   е   ненадлежна   процесуална  легитимация:   Тъжбата   е
подадена от бащата на пострадалото лице С.Н.С., ЕГН
**********, което е пълнолетно към 19.06.20год., датата на която тъжбата
била депозирана в регистратурата на РС — Русе.

Според чл. 28, ал. 1 от ГПК дееспособните физически лица извършват съдопроизводствените действия лично, а съгласно чл. 26, ал. 2 от ГПК никой не може да предявява от свое име чужди права пред съд, освен в предвидените в закона случаи.

В настоящия случай С.Н.С. е роден на ***г. и е на 19 години и 11 месеца, / т. е., пълнолетно съгласно чл. 2 от ЗЛС/, поради което липсва законоустановена възможност неговия родител от свое име и с негово съгласие да подава тъжба.

Съдът отбелязва, че е длъжен служебно да следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия от страните. Тъжбата е предявена от Н.С.С., ЕГН **********, който е ненадлежна страна, като родител не разполага с процесуална легитимация да предяви тъжба, тъй като не се явява пострадал от престъплението съгласно чл.80 от НПК. Процесуалната легитимация е абсолютна положителна процесуална предпоставка, обуславяща възникването на правото на тъжба, за която съдът следи служебно. Предвид липсата на процесуална легитимация на родителя, последната се явява недопустима, поради което производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и тъжбата върната.

Съдът счита, че не следва да указва на тъжителя в какво се състои нередовността на извършеното процесуално действие и как може да бъде отстранено, като определи и срок за поправка, тъй като съгласно чл. 253 т.З от НПК страна в съдебното производство е частния тъжител, т,е. лицето, от чието име се води делото, а това следва да е С.Н.С., като пострадал от описаното в тъжбата престъпление. При завеждане на делото от последния, като пълнолетно лице, ще се стигне до нов тъжител по делото - С.Н.С., а не неговия баща, което неминуемо води и до предявяване на нова тъжба, различна от тази, въз основа на която е


образувано настоящото дело. От своя страна обаче същата ще попадне извън бмесечния срок по чл.81 ал.З пр.2 от НПК

По изложените правни аргументи тъжбата следва да бъде върната, а производството по делото — да бъде прекратено.

Мотивиран така и на основание чл.247а ал.2, т.2, вр.чл.250 ал.1, т.1, вр.чл.24 ал5, т.2 НПК

РАЗПОРЕЖДАМ:

ПРЕКРАТЯВАМ наказателното производство по НЧХД №1006/2020год по описа на РС — Русе, като връщам тъжбата, депозирана от Н.С.С., ЕГН ***** 15368, като недопустима.

Препис от настоящото разпореждане да се връчи на тъжителя.


Разпореждането подлежи на обжалване пред ОС срок по реда на гл.21 от НПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:


- Русе, в 15дневен