Решение по дело №53/2021 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260147
Дата: 27 април 2021 г. (в сила от 20 май 2021 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20211420200053
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

гр.ВРАЦА,27.04.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                        

Врачанският  районен съд, V-ти нак. състав в публичното заседание на втори март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                        

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:СТЕЛА КОЛЧЕВА            

                                                        

                                                         

при секретаря Б.Стефанова и в присъствието на прокурора......                      като разгледа докладваното от СЪДИЯТА НАХ дело 53 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.Образувано е по жалба на С.И.Н. ***-759/03.12.20 г. на Кмета на Община Враца, с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл.2, т.5 и на  основание чл.29, ал.1, т.3 от Наредба за осигуряване на обществения ред,  опазване на околната среда и опазване  на имуществото на територията на Община Враца е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лв.

В жалбата, поддържана и в с.з. се излагат доводи за незаконосъобразност на обжалваното НП, поради допуснати нарушения на процесуалния закон, свързани с процедурата по съставяне и връчване на АУАН, с искане за отмяната му на това основание.

         Ответната страна чрез упълномощен процесуален представител поддържа становище за неоснователност на жалбата и законосъобразност на обжалваното НП, с молба за потвърждаването му.

         След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена при условията на чл.59 ЗАНН.Разгледана по същество е основателна, но при съображения изцяло различни от изложените в нея:

         На 07.11.20 г. около 13.10 ч., полицейските служители –св.П.Г. и св.И.А. били изпратени за проверка на сигнал, подаден от настоящия жалбоподател на тел.112 за скандал в гр.Враца, ул.“*******При пристигане на място полицейските служители установили, че настоящият жалбоподател ходи по улицата и се кара със свои съседи. След като го предупредили да спре грубото си поведение, жалбоподателят не изпълнил устното разпореждане, продължавайки да се държи вербално агресивно и към самите полицейски служители. При така установеното, полицейските служители съставили АУАН №703/07.11.20 г. против жалбоподателя за това, че на същата дата и място „извършва действия несъвместими с обичайните норми за морал и поведение, изразяващи се във викане на обществено място”. Това поведение е квалифицирано от актосъставителя като нарушение по чл.2, т.1 от Наредба за осигуряване на обществения ред, опазване на околната среда и опазване  на имуществото на територията на Община Враца. Жалбоподателят отказал да подпише съставения в негово присъствие АУАН, което е надлежно оформено с подпис на трето лице-нарочен свидетел. Последвало е издаването на обжалваното НП, в което дословно е пренесено словесното описание на нарушението от акта, като правно същото е преквалифицирано по чл.2,т.5 от Наредбата, съответно на основание чл.29, ал.1, т.3 от същата е наложено административно наказание - глоба в размер на 50.00 лв.

         Поради служебно известна на настоящият съдебен състав информация, по делото е приложено и приобщено като писмено доказателство копие от ЧНД №112/21 г. по описа на ВРС. Същото е образувано по предложение на ВРП с правно основание чл.157 ЗЗдр. за принудително лечение на настоящия жалбоподател, поради вероятно страдание от психично заболяване.Самото предложение и образуването на прокурорската преписка е било обусловено от жалба подадена от множество лица-съседи на жалбоподателя, с данни за негово неадекватно, агресивно и конфликтно поведение с времева давност от около година. В хода на въпросното съдебно производство и след събиране на съответни доказателства, жалбоподателят е бил настанен за стационарно освидетелстване, с цел изготвяне на СПЕ по въпросите по чл.146 от  ЗЗдр. Според заключението й, жалбоподателят страда от психично разстройство с голяма давност, което заболяване попада в кръга на посочените в чл.146, ал.1,т.1 ЗЗдр. и обуславя поведение, представляващо опасност за него и околните. Като краен резултат, съдебното производство по ЧНД№112/21 г. на ВРС е приключило с решение от 24.02.21 г. /понастоящем влязло в законна сила/, с което жалбоподателят е настанен на задължително, принудително лечение, в стационарна форма в ЦПЗ-Враца за срок от един месец.

         Гореизложената фактическа обстановка съдът възприе на базата на приложената административно-наказателна преписка, съдържаща процесните АУАН и НП, свидетелските показания на П.Г. и И.А. и цитираните материали от ЧНД№112/21 г. на ВРС. Данните от тези доказателствени източници са еднопосочни и безпротиворечиви, не се оспорват от жалбоподателя, поради което и не се налага по-подробното им обсъждане.

         Въз основа на възприетите фактически положения и гореизложен доказателствен анализ, съдът намира от правна страна следното:

         Не се споделят единствените направени от жалбоподателя възражения за налично съществено процесуално нарушение, свързано с невръчване на процесния АУАН. Както се посочи по-горе, в случая АУАН е коректно съставен в хипотезата на  чл.43, ал.2 ЗАНН, поради отказа му да го подпише и получи, надлежно оформено с подпис на нарочен свидетел-трето лице, възприело тези му действия.

         Съдът обаче служебно констатира други съществени нарушения на процесуалните правила по установяване на нарушението и издаването на наказателното постановление, както и такива на материалния закон, изразяващи се в следното:

         Посочената в АУАН като нарушена разпоредба на чл.2,т.1 от НООРООИТОВ забранява викането...и др. на обществени места, частни имоти и заведения на открито. Нарушаването на въпросната забрана се санкционира с глоба за извършителите, съгласно чл.29, ал1,т.1 от Наредбата. На свой ред, посочената в НП като нарушена разпоредба на чл.2, т.5 от Наредбата забранява „извършването на неприлични и непристойни действия, нарушаващи обичайните норми за морал и поведение...“. Нарушаването на тази забрана се санкционира по силата на чл.29, ал.1,т.3 от Наредбата.     Видно от съдържанието на процесните АУАН и НП, в случая е допуснато абсолютно смесване-словесно и цифрово между съставите на двете самостоятелни нарушения и основанията за тяхното санкциониране, което представлява нарушение на чл.42, т.4 ЗАНН и чл.52,т.5 ЗАНН.

         Въпросното нарушение/несъответствие е съществено, тъй като от една страна ограничава пряко правото на защита на жалбоподателя и го лишава от възможността да разбере какво конкретно нарушение му е вменено като извършено, съответно да организира и реализира защитата си в пълен обем.От друга страна правят невъзможна и съдебната преценка за точните параметри на предмета на доказване, съответно подлежащите на доказване обстоятелства, релевантните за тях доказателства и достоверността на самите доказателства.

         При така изложените съображения, обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и подлежи на отмяна на горепосоченото формално, самостоятелно основание, без разглеждане на спора по същество.

Все пак за пълнота на изложението, съдът отбелязва и следното: предвид установените по делото данни за здравния статус на жалбоподателя, свързани с наличие на психично заболяване с дългогодишна давност, обуславящо опасност на поведението му за себе си и за околните и в крайна сметка обусловило настаняване на задължително стационарно лечение по реда на ЗЗдр., то и в случая се поражда обосновано съмнение за вменяемостта му откъм способност и годност за ръководене на постъпките, а от тук и че е годен субект на вмененото административно нарушение. Въпросното съмнение не е преодоляно от страна на АНО /в чиято тежест е това/, поради което обжалваното НП подлежи на отмяна  и на това основание.

         Водим от всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

                                                          Р  Е  Ш  И  :

 

         ОТМЕНЯ наказателно постановление №АПИО-759/03.12.20 г. на Кмета на Община Враца, с което на  С.И.Н. ***, с ЕГН:********** за извършено нарушение по чл.2, т.5 и на основание чл.29, ал.1, т.3 от Наредба за осигуряване на обществения ред, опазване на околната среда и опазване  на имуществото на територията на Община Враца е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лв.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Враца в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: