Решение по дело №275/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 551
Дата: 30 ноември 2023 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова-Манолова
Дело: 20237170700275
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 април 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№551

30 ноември  2023 год.

Административен съд Плевен,  в открито съдебно заседание на шести ноември  2023 год. :

Съдия : Вилиана Върбанова

         /Командирован със заповед на председателя на ВАС със заповед №РД-08-282 от 12.07.2023г. за разглеждане на настоящото дело/ при секретаря  Бисерка Василева ,определена да вземе участие в с.з. със Заповед № РД-06-470/03.11.2023г.  като разгледа докладваното от съдия Върбанова адм. дело №275 по описа за 2023 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството по настоящото дело е образувано след предявена от М.С.,*** жалба срещу Заповед №Л-961/04.04.2023г. на началника на затвора в гр. Плевен за отнети вещи в полза на ДП“ ФЗД“.

Ответната страна – Началникът на Затвора – Плевен, чрез пълномощника си юрисконсулт П., оспорва жалбата с доводи за нейната неоснователност, обективирани в писмен отговор от 01.11.2023 г. В съдебно заседание поддържа твърденията за правилност на акта. Моли за отхвърляне на жалбата като неоснователна и присъждане на разноски за юрисконсулско възнаграждение.

Административен съд – Плевен, в настоящия командирован състав, като взе предвид изложените доводи, съобрази приложените писмени доказателства, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

По делото е изискана и представена цялата преписка във връзка с издаване на оспорената заповед.

При извършване на проверка на багажа на л.св.С. на 15.02.2023г., при завръщането му от делегация от ЦСЗ са открити следните вещи: 8 пакета обикновени бисквити, 5 парчета сирене /нарязано/, 4 бр. хляб /цял/, 3 бр. хляб /половинки/,3 бр.консерви „Мусака“ - 410гр., 3 бр. консерви “Русенско варено“, 4 бр. консерви „скумрия“ 160гр. и 2 бр. консерва „закуска рибна салата“, които не били описани в „ опис на вещите“, с които л.св. е излязъл/влязъл от/в Затвора Плевен и недекларирани преди заминаването му на 13.02.2023г. В приложения лично съставен от л.св.С. опис на вещите при напускане на затвора Плевен по делегация за дело в гр.София, не е декларирана храна.

 С. отказал да даде обяснения от къде има гореописаните хранителни продукти. Вещите били иззети с протокол №20/02.03.2023г. за иззети вещи при личен обиск и претърсване.

Изготвена е докладна записка от 16.02.2023г.от ИСДВР- пета група до началника на затвора Плевен, че при проверката е констатирано, че л.св.С., с оглед на откритите вещи в багажа му на 15.02.23г. при завръщането от делегация от ЦСЗ, е влязъл в нерегламентирани отношения с други лица и е взел от тях вещи – подробно описаните хранителни продукти; направено е предложение да му бъде наложено дисц. наказание „лишаване от хранителна пратка“ за срок от 3 месеца, а иззетите вещи, които не са описани в описа на вещите с които е напуснал затвора Плевен по делегация, да бъдат отнети в полза на ДП“ ФЗД“.

След приключване на преписката вещите са иззети с протокол №20/02.03.2023г. за иззети вещи при личен обиск и претърсване.

Със заповед № Л-645/02.03.2023г. на началника на затвора, за нарушение по чл.97, т.2 вр.чл.101, т.5 ЗИНЗС, на М.С. е било наложено на основание чл.101, т.5 от ЗИНЗС дисциплинарно наказание „лишаване от хранителна пратка“ за срок от 3 месеца.

Със заповед № Л-961/04.04.2023г.на началника на затвора гр.Плевен,  издадена на основание чл.122 ал.2 ЗИНЗС, са отнети в полза на ДП“ ФЗД“ 8 пакета обикновени бисквити, 5 парчета сирене /нарязано/, 4 бр. хляб /цял/, 3 бр. хляб /половинки/,3 бр.консерви „Мусака“ - 410гр., 3 бр. консерви “Русенско варено“, 4 бр. консерви „скумрия“ 160гр. и 2 бр. консерва „закуска рибна салата“ иззети от л.св.М.С. с протокол №20/02.03.2023г. за иззети вещи при личен обиск и претърсване.

Жалбоподателят твърди, че оспорената заповед е издадена при съществено нарушение на административнопроизводствените правила, в нарушение на материално правните разпоредби на ЗИНЗС и в несъответствие с целта на закона.

Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на оспорване акт и е допустима, а разгледана по същество – неоснователна.

По аргумент на чл.87 ал.3 ППЗИНЗ, откритите при извършен обиск вещи, чието държане не е разрешено или не е установено чия собственост са, се описват в протокола и се изземват. В случая - с протокол №20/02.03.2023г., описаните вещи са иззети.Именно този протокол е посочен като фактическото основание за изземването на вещите по него. Този протокол е резултат от извършената проверка по сигнал по  ДЗ № В-1389/16.02.2023г. и приложените докладни и обяснения.

Съгласно чл.122 ал.2 ЗИНЗС иззетите вещи се отнемат в полза на ДП“ФЗД“.

Оспорената Заповед № Л-961/04.04.2023г. е издадена от компетентен орган – Началника на Затвора – Плевен.

При издаването на оспорения акт не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, спазена е  установената форма по чл. 59, ал. 2, т. 4 от АПК, правилно е приложен  материалния закон.

В разпоредбата на чл. 59, ал. 2, от т. 1 до т. 8, включително от АПК е установено, че когато административният акт се издава в писмена форма следва да съдържа наименование на органа, който го издава, да е посочено името на акта, да има адресат, да са посочени фактическите и прави основания за издаване на акта, да съдържа разпоредителна част, с която се определят правата или задълженията, начинът и срокът за изпълнението, да съдържа разпореждане пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва заповедта, както и да посочена дата на издаване и подпис на лицето, издало акта, с означаване на длъжността му. Оспорената заповед съдържа всички реквизити и препраща към друг акт , а именно протокол за изземване на вещи.

За издаването заповедта за отнемане по  чл. 122, ал. 2 ЗИНЗС, в чл. 103 от Правилника за прилагането на ЗИНЗС е въведено единствено изискване да бъде налице протокол за изземване на вещите, държането на които не е разрешено или не е установено чия собственост са, като началникът на затвора действа при обвързана компетентност. От материалите по преписката е видно, че иззетите вещи не е установено, че са собственост на л.св.С., не са декларирани като такива и са предмета на дисциплинарното нарушение, за което му е и наложено влязло в сила дисциплинарно наказание.

Съгласно чл. 87, ал. 1 и ал. 3 от ППЗИНЗС при проверка на личните вещи на лишените от свобода се съставя протокол от служителите, които са я извършили, независимо дали са намерени или не неразрешени вещи и предмети; намерените вещи, чието държане не е разрешено или не е установено чия собственост са, се описват в протокола и се изземват. Установяването на собствеността става с представяне на съставените при получаването на вещите описи и издаваните на лишения от свобода служебни бележки или описи, които са налице по преписката. Оспорената заповед препраща към протокола за изземване. Действително, той не е съставен в присъствието на поемни лица, съгласно разпоредбата на чл.83, ал.3 от ППЗИНЗС. Това, обаче, не съставлява съществено нарушение на административнопроизводствените правила /като отменително основание по чл.146, т.3 от АПК/, каквито са твърденията на жалбоподателя. Съществено нарушение ще е налице само в случаите, когато недопускането му би довело до друг правен резултат. В настоящия казус самия С. не оспорва, че хранителните продукти, описани в протокола, са иззети от него, като изрично заявява това в проведеното открито съдебно  заседание. Следва да се подчертае, че ролята на поемните лица е да удостоверят верността на изложените в протокола обстоятелства, а предвид всички събрани по делото доказателства, съмнения в описаните в протокола констатации няма.

По отношение мотивите се съобрази, че те може да се съдържат в относими към издаването на административния акт други писмени документи, след като същите са част от административната преписка и органът се е позовал на тях /ТР № 16 от 1975 г. на ОС на ГК на ВС/, като конкретиката на случая попада в тази хипотеза.

Режимът на внасяне и държане е разрешителен, с оглед упражняване на права, охрана на живота и сигурността, поддържане на реда и дисциплината, включително и за постигане на главната цел на наказанието лишаване от свобода – превъзпитание към спазване на закона като изземването по чл. 122, ал. 1 -3 ЗИНЗС, е самостоятелно производство, което цели да установи собственика на вещта, а когато не се установи собственика, като резултат се отнема вещта полза на държавата.

Нормата на чл. 122, ал. 2 вр. с ал. 1 ЗИНЗС цели контрол за спазване и санкция при неспазване на забраните, спазване на които е вменено на лишените от свобода като дисциплинарно задължение по спазване на вътрешния ред с разпоредбата на чл. 97, т. 1, т. 2, т. 3, т. 5 и т. 7 ЗИНЗС. Една от хипотезите е намирането на вещи, които не са установени чия собственост са/ т.е не са на затворника на база приложените описи, които следва да установят факта на притежание/. Няма спор, че установените вещи, предмет на изземването не попадат в ограничителния списък, но и няма спор, че притежанието им от страна на лишения от свобода е в резултат на нарушаване на реда по чл.97 т.2 ЗИНЗС и не е установено чия собственост са. 

Следва извод за наличие на основание за издаване на оспорената заповед, което не е опровергано при съдебното й оспорване.

С вече влязлата в сила заповед № Л-645/02.03.2023г. на началник на затвора Плевен е установен предмета на нарушението по чл.97, т.2 вр.чл.101, т.5 ЗИНЗС, идентичен с този по настоящо оспорената заповед, като не се и твърди,че описаните иззети вещи са собственост на л.св., придобити на годно правно основание посочено в закона, а са резултат от нарушаване на законова забрана. Не е нарушено правото на притежание по смисъла на чл.1 от Протокол 1 на ЕКЗПЧ. Лигитимото правно очакване на С. за признаването му на право на собственост или притежание спрямо вещи, които е придобил в нарушение на правилата в ЗИНЗС е неоснователно.Притежанието на вещи, получени в нарушение на забраната на закона не го легитимират като собственик на правно основание, още повече, че целта на чл.122 ал.2 ЗИНЗС е легитимна- спазване на забраните и вътрешия ред от лишените от свобода. ЗИНЗС не може да бъде тълкуван разширително, тъй като регламентира обществени отношения във вр. с изпълнение на държавна наказателна принуда да се търпи наказание, както и мерките за контрол върху спазване на дисциплината от страна на нейните субекти. Предвид изложеното следва, че съгласно материално правните разпоредби относно вещите, които могат да се внасят, купуват и държат от лишените от свобода, то това са вещите, които ЗИНЗС позволява като вид, предназначение и съдържание, както и тези, които са посочени в списъка, утвърден по чл. 122, ал. 1 ЗИНЗС, а когато такъв не е налице, остават само вещите по самия закон. Режимът на внасяне и държане е разрешителен, с оглед упражняване на права, охрана на живота и сигурността, поддържане на реда и дисциплината, включително и за постигане на главната цел на наказанието лишаване от свобода – превъзпитание към спазване на закона.

В случая оспорената заповед е издадена от компетентен орган, в писмена форма, при правилно приложение на материалния закон и липса на съществени нарушения на административнопроизводствените правила, при съобразяване с целта на закона, поради което не страда от пороци, обосноваващи нейната отмяна, затова и оспорването й е неоснователно.

Претендираното от ответната страна юрисконсулско възнаграждение е само ако съдът счете жалбата за недопустима поради липса на правен интерес, а случая не е такъв, така че съдът не присъжда възнаграждение на ответната страна.

Мотивиран така и на основание чл. 172 АПК и чл.122 вр.чл.111 от ЗИНЗС, съдът

 

                       Р Е Ш И

 

ОТХВЪРЛЯ  жалбата на М.С.С.,*** против Заповед №Л-961/04.04.2023г. на началника на затвора в гр. Плевен, издадена на основание чл.122 ал.2 ЗИНЗС ,с която са отнети в полза на ДП“ ФЗД“ 8 пакета обикновени бисквити, 5 парчета сирене /нарязано/, 4 бр. хляб /цял/, 3 бр. хляб /половинки/,3 бр.консерви „Мусака“ - 410гр., 3 бр. консерви “Русенско варено“, 4 бр. консерви „скумрия“ 160гр. и 2 бр. консерва „закуска рибна салата“ .

Решението подлежи на обжалване пред 3 членен състав на АС-Плевен по реда на глава 12 от АПК,т.е в 14 дневен срок от съобщаването му

 

Съдия : /П/