Решение по дело №7110/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1370
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 14 юли 2020 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20191100507110
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н   И  Е

                                        

      В      И М Е Т О      Н А      Н А Р О Д А

    №……………Гр. София, 20.02.2020г.  

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV-в въззивен състав, в публичното съдебно заседание на четиринадесети ноември  две хиляди и двадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Албена Александрова                                                                   

    ЧЛЕНОВЕ : Елена Иванова

                           Златка Чолева

при секретаря Цветослава Гулийкова, като разгледа докладваното от съдия Зл.Чолева гр. дело № 7110 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на  чл.258 – чл.273 от ГПК.

         Обжалва се решение № 556808 от 07.12.2018г., постановено по гр.дело № 5365/ 2017г. по описа на  СРС, 52 състав, в частта,  с която  са уважени  предявените от Р.Б.Д. срещу „Х.Х.И.К.“  АД“ , обективно съединени искове, както следва: 1/ с правно основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ – като е признато за  незаконно и е отменено уволнението на ищеца, извършено със Акт за прекратяване на трудовото провоотношение  № 478/ 2016 от  01.12.2016г. на изпълнителния директор на „Х.Х.И.К.Б.“ АД; 2/ с правно основание чл.344,ал.1,т.2 от КТ – за възстановяване на ищеца на „икономист ЕА“, сектор „Механичен СР“ към отдел „Производство СР“  при „Х.Х.И.К.“ АД и 3/ с правно основание чл.344,ал.1,.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ – за заплащане на обезщетение на ищеца в размер на 6 596,00лв. за времето на оставане без работа в резултат на уволнението за периода 02.12.2016г.- 02.06.2017г. Решението се обжалва и в частта за разноските.

Въззивникът-ответник по предявените искове „Х.Х.И.К.“  АД“  заявява искане за отмяна на атакуваното първоинстанционно решение, като незаконосъобразно и неправилно. Поддържа, че неправилно от първата инстанция е прието, че ищцата се ползва от закрилата по чл.333 от КТ. Въззивникът твърди, че  за факта, че ищцата е член на Синдикалния комитет /касиер/ на Синдикалната организация е узнал за пръв път при връчването на препис от исковата молба. Възразява, че този факт умишлено  и неправомерно е укрит от ищцата, видно от представената по делото декларация , собственоръчно подписана от нея преди връчването на уволнителната заповед, в която това членство не е декларирано. В тази връзка въззивникът-ответник поддържа неправилност на извода на първата инстанция, с който е прието, че от негова страна не е изискана предварително информация за евентуална закрила на ищцата при уволнение.  Твърди, че от показанията на разпитаните по  делото свидетели се установява, че горепосочената декларация е предоставена на ищцата за попълване преди връчване на уволнителната заповед.  Възразява, че по делото не се доказва и качеството на ищцата на член на Синдикалния комитет. В тази връзка моли настоящата инстанция да съобрази, че от него е оспорен документът, с който ищцата удостоверява това качество - протокола от отчетно-изборното събрание на синдикалната организация от 13.01.2012г. Поддържа, че изборът на ищцата за член на Синдикалния комитет не е легитимен , поради липсата на списък и подпис  на присъствалите членове  на Синдикалната организация.  Възразява, че твърдяното от ищцата качество на касиер на Синдикалния комитет не се доказва и от представеното по делото удостоверение от 01.12.2016г., тъй като в него е отразено, че тя е член на Синдикалния комитет и касиер на профгрупата „Цех СР“, в противоречие с отразения в протокола от 13.01.2012г. факт, че ищцата е избрана за касиер на СГ „Механичен СР“. Моли съда да не кредитира удостоверението от 01.12.2016г. и предвид обстоятелството, че то е подписано от Ц.Й.в качеството му на председател на КНСБ, каквото качеството той няма, тъй като и към датата на издаване на документа и към настоящия момент   председател на КНСБ е  П.Д..   На последно място , поддържа, че със закрилата по чл.333 от КТ се ползват само работниците / служители, които са членове на синдикалното ръководство на синдикалната организация, учредена или структурирана в предприятието на работодателя, но не и тези от ръководството на вътрешните структури /секции, профгрупи/ в рамките на синдикалната организация. С изложените доводи, подробно развити в жалбата въззивникът-ответник мотивира искането си за отмяна на атакуваното решение и вместо него- постановяването на друго, с което исковете по чл.344,ал.1,т.1,т.2  и т.3 от КТ да бъдат отхвърлени като неоснователни. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна  Р.Б.Д. не депозира писмен отговор на жалбата в срока по чл.263,ал.1 от ГПК. В съдебно заседание заявява становище за неоснователност на жалбата и искане за потвърждаване на атакуваното решение.  Не претендира разноски по делото за въззивното производство.

         Софийски градски съд, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства в рамките на въззивната жалба и по реда на чл.235,ал.3 от  ГПК, приема за установено следното:

 Предявени са при условията на обективно кумулативно съединяване първоначални искови претенции с правно основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ и чл.344,ал.1, т.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ.

С решението на СРС исковите претенции са уважени като основателни. С решението от  първата инстанция е прието, че уволнението е извършено в нарушение на императивната норма на чл.333, ал.3 от КТ, тъй като ищцата се ползва със закрилата като член на ръководството на синдикалната организация, която закрила не е преодоляна , поради липса на съгласие за уволнението , дадено от  съответния синдикален орган. Прието е, че представената по делото декларация относно наличието или липсата на основания за закрила по чл.333 от КТ, е подписана от ищцата след връчване на заповедта за уволнение, поради което не е доказано умишлено и недобросъвестно укриване на информация от нейна страна. Във връзка с последния факт от първата инстанция не са кредитирани  показанията на свидетелите на ответника, като е прието, че те са недостоверни, тъй като свидетелите са заинтересовани като служители на ответника.

 При извършената проверка по реда на чл.269, предл.1 от ГПК, настоящият съдебен състав установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Ето защо, съдът приема, че дължи произнасяне по съществото на правния спор в рамките на доводите, заявени с въззивната жалба, от които е ограничен, съгласно нормата на чл.269,предл.2 от ГПК.

По иска с правно основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ: Настоящият съдебен не споделя  изводите на първата инстанция, с които е мотивирана основателността на иска, като намира, че исковата претенция е неоснователна по следните съображения:  Основният и единствен спорен между страните по делото въпрос е относно факта дали ищцата се ползва или не с предварителната закрилата по чл.333,ал.3 от КТ и обусловения от него спор относно наличието или липса на нарушение на императивната норма на чл.333,ал.3 от КТ.

 Настоящият съдебен състав приема, че неправилно  с обжалваното решение първоинстанционният съд е приел, че ищцата се ползва със закрилата по чл.333, ал.3 от КТ.  На първо място следва да се посочи, че от събраните по делото доказателства се установява, че в попълнената от ищцата декларация  от 01.12.2016г.  относно наличието на обстоятелства, свързани със предварителната закрила по чл.333 от КТ , от нея не е декларирано синдикално членство , включително и качеството й на касиер на  профгрупата на „Цех СР“  при ответното дружество. Напълно необосновано с обжалваното решение е прието, че тази декларация е попълнена от ищцата след връчване на заповедта за уволнение. Напротив, от събраните по делото гласни доказателства- показанията на свидетелите Л.А.и Н.Л.се установява , че декларацията е попълнена и подадена от ищцата преди връчване на заповедта за уволнение.  Действително, посочените двама свидетели на ответника са негови служители , поради което съдът отчита тяхната заинтересованост по реда на чл.172 от ГПК, от една страна, но от друга,  съобразява, че показанията им са последователни, безпротиворечиви и напълно кореспондиращи се във времево отношение относно правно - релевантните факти, настъпили в деня на връчване на заповедта за уволнение на ищцата, както и  не се опровергават от останалите събрани по делото доказателства, включително и по реда на насрещното доказване от ищцата.  При доказано умишлено укриване на този факт от ищцата, настоящият съдебен състав приема, че тя не би могла да черпи позитивни правни последици  /за отмяна на уволнителната заповед/ от собственото си неправомерно поведение. В този смисъл е и константната съдебна практика – постановеното по реда на чл.290 от ГПК– Решение № 66 от 12.12.2014г. по гр.д.№ 541/ 2013г. на ІV ГО на ВКС, Решение № 246/ 12.07.2013г. по гр.дело № 711/ 2012г. на ІV ГО на ВКС.     Нещо повече, дори показанията на свидетелите да не бъдат кредитирани и да бъде приета за основателна тезата на ищцата, че декларацията относно наличието или липса на обстоятелствата, обосноваващи предварителна закрила по чл.333 от КТ е попълнена от нея след връчване на заповедта за уволнение,  то настоящият съдебен състав отново приема, че исковата претенция по чл.344,ал.1 ,т.1 от КТ е неоснователна. Видно от представеното по делото удостоверение  от 01.12.2016г., ищцата членува в Синдикалната организация на ответното дружество, като през последните 16 години е касиер на профгрупата на „Цех СР“ към ответното дружество. Ищцата не твърди и по делото не се установява посоченият цех да има качеството на самостоятелен работодател по смисъла на пар.1,т.1 от ДР на КТ в рамките на цялото предприятие на ответното дружество.  Ето защо, настоящият съдебен състав ,  в съответствие със задължителната съдебна практика – ТР № 9/ 12.12.2014г. по т.д.№ 9/ 2013г. на ОСГК на ВКС приема, че така удостовереното членство на ищцата в синдикалното ръководство на вътрешна структура /профгрупа/,  не обосновава ползването на закрилата по чл.333,ал.3 от КТ. С тази закрила се ползват само работниците /служители от ръководството /председател и секретар/ на синдикалната организация, учредена и структурирана към предприятието на съответния работодател - в случая на ответното дружество, но не и тези работници /служители, които са  част от ръководството на вътрешните структури  като секции, профгрупи  в рамките на тази синдикална организация, каквото качество има ищцата.

С оглед изложените мотиви, настоящият съдебен състав приема, че ищцата не се ползва с предварителната закрила по чл.333,ал.3 от КТ. Като последица от това,  неоснователно е твърдението й за незаконосъобразност  на уволнителната заповед, поради липса на предварителното съгласие на синдикалния орган, определен с решение на централното ръководство на съответната синдикална организация, тъй като такова в случая не е необходимо.

С оглед изложените мотиви, настоящият съдебен състав приема, че предявеният иск по чл.344,ал.1,т.1 от КТ се явява неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен, след отмяна на обжалваното решение , с което е уважен.

По исковете с правно основание чл.344,ал.1, т.2 и т.3 от КТ

При горния изход на делото по главния иск, като неоснователни следва да бъдат отхвърлени и обусловените от него претенции по чл.344,ал.1, т.2 и  т.3 от КТ, след отмяна на обжалваното решение, с което те са уважени.

По разноските:   При този изход на делото и на основание чл.78,ал.3 от ГПК въззивникът-ищец дължи на въззиваемия – ответник направените от последния разноски по делото в първоинстанционното производство , но доколкото от него не са ангажирани доказателства за извършени такива, съдът приема, че те остават в тежест на страните така, както са направени. За въззивното производство на ответника се следват разноски в размер на 212,00лв.- държавна такса.

Воден от горните мотиви, Софийски  градски съд

                                   Р     Е    Ш     И   :

ОТМЕНЯ решение № 556808 от 07.12.2018г., постановено по гр.дело № 5365/ 2017г. по описа на  СРС, 52 състав, в частта,  с която  са уважени  предявените от Р.Б.Д. срещу „Х.Х.И.К.“  АД“ , обективно съединени искове, както следва: 1/ с правно основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ – като е признато за  незаконно и е отменено уволнението на ищеца, извършено със Акт за прекратяване на трудовото провоотношение  № 478/ 2016 от  01.12.2016г. на изпълнителния директор на „Х.Х.И.К.Б.“ АД; 2/ с правно основание чл.344,ал.1,т.2 от КТ – за възстановяване на ищеца на „икономист ЕА“, сектор „Механичен СР“ към отдел „Производство СР“  при „Х.Х.И.К.“ АД и 3/ с правно основание чл.344,ал.1,.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ – за заплащане на обезщетение на ищеца в размер на 6 596,00лв. за времето на оставане без работа в резултат на уволнението за периода 02.12.2016г.- 02.06.2017г. , както и в частта за разноските, ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявените от Р.Б.Д. срещу „Х.Х.И.К.“  АД“ , обективно съединени искове, както следва: 1/ иск с правно основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ , с предмет-  признаване за  незаконно и  отмяна на уволнението на ищеца, извършено със Акт за прекратяване на трудовото провоотношение  № 478/ 2016 от  01.12.2016г. на изпълнителния директор на „Х.Х.И.К.Б.“ АД;    2/иск  с правно основание чл.344,ал.1,т.2 от КТ – за възстановяване на ищеца на „икономист ЕА“, сектор „Механичен СР“ към отдел „Производство СР“  при „Х.Х.И.К.“ АД и 3/ иск с правно основание чл.344,ал.1,.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ – за заплащане на обезщетение на ищеца в размер на 6 596,00лв. за времето на оставане без работа в резултат на уволнението за периода 02.12.2016г.- 02.06.2017г.

ОСЪЖДА Р.Б.Д. да заплати на „Х.Х.И.К.Б.“ АД - разноски по делото за въззивното производство в размер на 212,00лв.,  на основание чл.78,ал.3 от ГПК.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС, при наличие на предпоставките по чл.280, ал.1 и ал.2 от ГПК,  в едномесечен срок  от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ: 1.                   2.