Определение по дело №1880/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 732
Дата: 25 февруари 2019 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20183100901880
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

                                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№……./….02.2019г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети февруари през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

 

СЪДИЯ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1880 по описа за 2018г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е искова молба от С. С. И. от гр.Варна, чрез пълномощник адв. Н.Г., в която е направено искане за освобождаване от заплащане на д.т. и разноски по настоящото производство, образувано по предявени от нея искове срещу ДЗИ - ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ ЕАД, ЕИК *********, за заплащане на сумата в размер на 30000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания, в резултат на настъпило ПТП на 06.04.18г., както и сумата от 694,10лв, представляваща обезщетение за имуществени вреди – направени разходи по лечение в резултат на гореописаното ПТП , ведно със законната лихва върху главниците, считано от датата на увреждането 06.04.18г. до оконч.изплащане на сумата. Във връзка с молбата е представена декларация за имуществено състояние, с която декларира, че не получава месечен доход, съпруга й получава месечен доход от 3200лв, притежават жилище в гр.Варна, както и 2 бр. МПС, не притежават дялове и акции в ТД, както и наличие на заболяване, налагащо допълн.разходи.

Разпоредбата на чл.83, ал.2 ГПК предвижда възможността физически лица, страни в производството, които с оглед на своето здравословно, семейно или материално състояние не разполагат с достатъчно средства, за да заплатят изцяло или отчасти дължимите за водене на делото такси и разноски, да бъдат освободени от задължението за внасянето им. При преценка имущественото състояние на страната съдът следва да вземе предвид няколко обстоятелства, изчерпателно изброени в чл.83, ал.2 , т.1-6 ГПК, както и да съобрази евентуално други извън тези, и въз основа на тях да направи цялостна преценка за основателността на искането.

От представената от молителката декларация и доказателства към нея е видно, че семейството й се състои от нея и съпруга й, който притежава недв.имот в гр.Варна, както и притежават две МПС – л.а. Хонда HR-V и Мерцедес С 220. Видно от представеният трудов договор се установява, че съпругът на молителката получава основно месечно възнаграждение в размер на 3903лв. Молителката декларира още, че не получава доходи, не притежава акции и дялове в ТД, като същевременно не се сочи тя да е регистрирана в БТ. От представената справка от АВ се установява, че молителката и нейния съпруг притежават още поземлен имот в с.Константиново, а молителката притежава и ниви в с.Йовково и с.Вичово, за които са сключени и договори за аренда. Недекларирането на тези имоти, както и на доходите от сключените договори за аренда, поставят под съмнение верността на така декларираната липса на парични средства за заплащане на дължимата д.т. Макар и да са декларирани здравословни проблеми, налагащи периодични разходи, няма данни за размера на последните, нито че същите са от естество, което да възпрепятства молителката да упражнява труд и да реализира доходи, доколкото е в трудоспособна възраст.

Държавната такса по делото е съответно 50 лв. по иска за обезщетение за имуществени вреди и 1200лв. по иска за обезщетение за неимуществени вреди. Идеята на законодателя да даде възможност за освобождаване от заплащане на такси и разноски по производството е мотивирана от социални съображения и е установена в полза на хора с ниски материални възможности, които иначе биха били възпрепятствани да защитят правата си в съда, какъвто настоящият случай не е. Видно е, че молителката и нейния съпруг притежават собственост върху няколко недв.имоти, от част от които чрез договори за аренда се реализират доходи, както и собственост върху две МПС, които също са потенциален източник на средства. Установява се още, че и съпруга на молителката реализира доходи значително над средната за страната работна заплата, като не се установяват обективни пречки, които да препятстват упражняването на трудова дейност и от молителката. По делото ищцата не е декларирала и липсата на парични средства по банкови сметки, което предполага налични такива. Нормата на чл. 83, ал. 2 ГПК е привилегия, която се признава от закона и се предоставя от съда само на лицата, които са доказали невъзможност да платят конкретната сума за дължима държ.такса. За да се приложи разпоредбата на чл.83, ал.2 ГПК , то не е  достатъчно заплащането на таксите и разноските да затруднява молителя, а е необходимо да бъде установено по несъмнен начин, че отсъства всякаква възможност да я заплати. При така установените по-горе обстоятелства относно имущест.състояние на молителят, то съдът намира, че не би могло да се приеме, че материалното му състояние /имуществено и финансово/ не позволява да отдели средства за заплащане на дължимата д.т. и разноски за производството.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че не са налице предпоставките за признаване в полза на молителката на липсата на достатъчно средства да заплати дължимата д.т., възлизаща на общо 1250лв, и разноски по производството, поради което и искането по чл.83, ал.2 ГПК като неоснователно следва да бъде отхвърлено.

По изложените съображения съдът  

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на С. С. И. от гр.Варна, за освобождаване от заплащане на държавна такса и разноски по образуваното търг.д.№ 1880 по описа за 2018 год. на ВОС, на осн. чл.83, ал.2 ГПК като неоснователна.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на молителя.

 

 

 

                                     СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: