Решение по дело №35/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 февруари 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700035
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№65

гр. Перник, 25.02.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на деветнадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                       ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                           ЛОРА СТЕФАНОВА

         При секретаря А.М., с участието на прокурора МОНИКА ЛЮБОМИРОВА, като разгледа, докладваното от съдия Стефанова КАНД № 35/2020 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

         Образувано е по касационна жалба, подадена от А.Х.Х., ЕГН ********** *** против Решение № 852/10.12.2019 г., постановено по АНД № 1594/2019 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е потвърдено наказателно постановление № 19-1158-003307/05.08.2019 г., издадено от началник група в сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП са му наложени административни наказания глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП.

         Изложени са съображения за неправилност на обжалваното решение поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона  - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Искането към касационния състав е да отмени решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

         В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се е явил и не е бил представляван.

         В съдебно заседание ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Перник, сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не е изпратил представител.

         Окръжна прокуратура – Перник чрез прокурор Моника Любомирова дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да остави в сила обжалвания съдебен акт.

         Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

         Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

         За да постанови обжалваното решение, районният съд е приел, че на 21.07.2019 г. А.Х. ***, управлявал лек автомобил марка „Опел Астра“, с рег. № РК0867ВН, собствен на ***Х.. Бил спрян за проверка от свидетелите ***и *** – младши автоконтрольори в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Перник. Извършена му била проба за употреба на алкохол с техническо средство - Алкотест Дрегер 7510 ARBB 0050, което отчело наличие на алкохол в издишания въздух 64 промила. Бил издаден талон за изследване № 0037573, в който водачът вписал, че приема резултата от техническото средство.

         За констатираното нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 1-во от ЗДвП, свидетелят ***- младши автоконтрольор при ОДМВР – Перник, сектор „Пътна полиция“ съставил АУАН, серия GA, № 8612/21.07.2019 г. Въз основа на него началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Перник е издал обжалваното НП № 19-1158-003307/05.08.2019 г.

         При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Перник е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи. Достигнал е до извода, че от доказателства по делото безспорно се установява извършването на нарушението, самоличността на извършителя и вината му. Изложил е аргументи за законосъобразното ангажиране отговорността на жалбоподателя за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 1-во от ЗДвП чрез налагане на кумлативно предвидените за него в чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП административни наказания глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

         Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че решаващият съд при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила и е приложил правилно закона.

         Неоснователно е оплакването на жалбоподателя, че районният съд не е обсъдил твърдението му, че е оспорил показанията на техническото средство, а се е позовал на отразеното в талона за изследване. За установяване на наведеното оплакване, в хода на съдебното следствие, е разпитан свидетелят ***Х.. Показанията му са обсъдени в обжалваното решение заедно с останалия доказателствен материал, като районният съд подробно е обосновал фактическите си изводи, чрез излагане на мотиви относно достоверността и доказателствената стойност на събраните доказателства.

         Правилен, с оглед установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка е изводът, че привлеченото към административно – наказателна отговорност лице е осъществило състава на административното нарушение по 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, във вр. с чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП. Нормата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП забранява на водача на пътно превозно средство да го управлява с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда. В настоящия случай от събраните гласни и писмени доказателства се установява по категоричен и безпротиворечив начин, че на 21.07.2019 г. касаторът е управлявал автомобил - марка „Опел Астра“, с рег. № РК 0867 ВН в гр. Перник, ул. Физкултурна, след като е употребил алкохол,  с концентрация в кръвта над 0.5 промила до 0.8 промила, а именно - 0.64 промила, което е установено с техническо средство – Алкотест Дрегер 7510 ARBB 0050.

         Неотносими към предмета на делото са оплакванията в касационната жалба относно причините, поради които е отчетена по-висока от очакваната от касатора концентрация на алкохол в издишания от него въздух. Това е така, защото обществената опасност, обусловила въздигането на деянието в нарушение, се определя от обективното наличие на алкохол в кръвта на водача, в норма над посочената в закона – 0.5 промила.  Последната е критерият за неблагоприятното повлияване върху умението за безопасно управление на моторно превозно средство. Затова не се отразява на съставомерността на нарушението евентуалната употреба на други вещества и съставки, включително и лекарствени, които могат да окажат въздействие върху концетрацията на алкохола.

         За извършеното нарушение нормата на чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП предвижда кумулативното налагане на две административни наказания - глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. Размерът, респективно срокът на административните наказания са определени от законодателя по абсолютен начин. Административно-наказващият орган не разполага с правомощие да извършва преценка на обстоятелствата по чл. 27 от ЗАНН и да ги индивидуализира съобразно с тях. Затова констатацията за извършване на нарушението по чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП има за последица налагане на конкретно предвидените в същата разпоредба,  по вид, размер и срок, предвидени наказания. В настоящия случай, с потвърденото от районния съд наказателно постановление, са наложени предвидените в чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП административни наказания – глоба в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. Затова изводът на районният съд за законосъобразност на наложеното административно наказание е правилен.

         Предвид всичко изложено настоящия състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде оставено в сила.

         Мотивиран от горното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 852/10.12.2019 г., постановено по АНД № 1594/2019 г. по описа на Районен съд – Перник.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:/П/

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1./П/

 

                                                                                     2./П/