Решение по дело №86/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 95
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20195210200086
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..........

 

гр. Велинград, 08.07.2019 г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ВЕЛИНГРАД, Наказателен състав, в публично заседание на двадесет и първи юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           Председател: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

при секретаря М. Димитрова, като разгледа докладваното от районен съдия Петкова АНД № 86/2019 г. по описа на РС- Велинград, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Б.Е.М. ***, чрез адв. Р.А.от ПАК, против Наказателно постановление № 18-0367-002359 от 29.01.2019 г. издадено от Началник група в РУ- Велинград при ОД на МВР гр. Пазарджик, с което за нарушение на чл.174 ал.3 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

Обобщено в жалбата се релевират оплаквания за материална и процесуална незаконосъобразност на НП, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован се явява лично и с упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата, ангажира доказателства и излага подробни обосновани съображения за отмяна на НП.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща законов и процесуален представител, но с изпращането на АНП, депозира писмено становище по съществото на спора, с което излага съображения за неоснователност на жалбата и се иска потвърждаване на НП.

          Като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

          Жалбоподателят М. е санкциониран с НП за това, че на 04.09.2018 г., в 22,34 часа в гр. Велинград, на ул. „Никола Вапцаров“, е управлявал товарен автомобил „Рено Трафик“ с рег. № РВ **ТТ, негова собственост, като при извършената му проверка е отказал да бъде изпробван за алкохол с техническо средство „Дрегер 7510“ с № ARDM 0196, за установяване употреба на алкохол. Издаден му бил Талон за изследване № 0029175.

          При така констатираното св. К.С.- мл. автоконтрольор в РУ- Велинград при ОДМВР- Пазарджик, съставил срещу жалбоподателя АУАН с № 943488/04.09.2018 г., който му бил предявен и връчен срещу подпис.

          Въз основа на АУАН било издадено и атакуваното НП, което било връчено на адв. Р.А.от ПАК в качеството на пълномощник на санкционираното лице, съгласно Пълномощно от 18.12.2018 г. (л.6 от делото) на 31.01.2019 г. Жалбата против НП била подадена до РС- Пазарджик чрез АНО, депозирана чрез надлежно упълномощен пълномощник на санкционираното лице, входирана в деловодството на РУ- Велинград на 05.02.2019 г. и регистрирана с Вх. № 367000-1243, поради което е процесуално ДОПУСТИМА, като подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН и от лице активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на НП пред компетентния съд.

          Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства и показанията на актосъставителя- св. К.С. и свидетелите М.Б., И.П., М.С. и М.Г..

          При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

          Настоящият съдебен състав намира, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до накърняване правото на защита на санкционираното лице до степен да не може да научи в какво точно е обвинен и ефективно да организира защитата си.

          Няма спор, че на процесната дата и място жалбоподателят е управлявал посоченото в НП МПС. Не се спори също, че е бил спрян за проверка от контролните органи. От еднопосочните показания на свидетелите С., Б. и П., се установи категорично, че жалбоподателят е бил поканен да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство, но той категорично е отказал. От същите се установява, че водачът при извършената му проверка е лъхал на алкохол, което е накарало и св. С. да го покани да бъде изпробван с техническото средство. Съдът не даде вяра на показанията на св. С. досежно обстоятелството, че не е видяла при полицейския автомобил при отправената покана от полицаите да изпробват жалбоподателя да има техническо средство. На първо място тези и твърдения бяха опровергани от недвусмислените и категорични показания на полицейските служители, от които стана ясно, че техническото средство е било на разположение при проверката, което се потвърждава и от приетите писмени доказателства и най-вече от справката от РУ- Велинград с рег. № 367000-5886/20.06.2019 г. От показанията на полицаите стана ясно още, че по време на проверката нито св. С., нито друго лице- пътник от микробуса е слизало, респ. се е приближавало към полицейския автомобил. При това положение, което обори твърдението на св. С., че е слизала от автомобила от една страна и от друга, че е видяла, че при полицейския автомобил не е имало техническо средство. Освен това житейски няма как без да е излизала от микробуса или макар и да е излязла и да е била до него, и отдалечеността на полицейския автомобил от МПС на жалбоподателя, св. С. да има пълна видимост към полицейския автомобил и предметите в него, върху него и пр., като процесното техническо средство.

          При наличието на отказ да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство, св. С. съставил на водача ТИ с № 0029175, в който било вписано, че водачът „отказва проба“. В ТИ било посочено още, че водачът ще бъде изпробван за алкохол чрез медицинско и химическо изследване, като следва да се яви във ФСМП- Велинград до 0,45 мин. от връчването на талона, което станало в 23,00 ч. на 05.09.2018 г.

          Видно от ТИ е, че в него не е било вписано от контролния орган часа и начина на извършване на проверката, вида, модела, фабричния номер на техническото средство, с което водача е бил поканен да бъде тестван за употреба на алкохол, съгласно чл.6 ал.2 от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. При това положение е налице нарушение на процедурата по съставяне на ТИ, което неминуемо накърнява правото на защита на жалбоподателя, т.к. обстоятелствата, които не са били вписани в ТИ са елементи от фактическия състав на вменено нарушение и срещу които привлечения към административнонаказателна отговорност се брани. Налице е и още едно нарушение на процедурата по Наредбата, а именно посочването на срокът, в който водачът следва да се яви в лечебното заведение. В конкретния случай този срок е до 45 минути, тъй като нарушението е извършено на територията на населеното място, в което се намира мястото за извършване на медицинско изследване. В ТИ обаче контролният орган е посочил срок „0,45“ мин. Няма спор, че след като се изисква посочването на срок в минути, съгласно Наредбата (чл.6 ал.6 т.2), то изписването на срока по посочения начин- с десетична запетая, указва че срокът е не 45 минути, а 45 секунди. Този срок е в драстично нарушение на наредбата и поставя лицето в невъзможност да се яви навреме в лечебното заведение. Вероятно и поради това обстоятелство вероятно и жалбоподателят не се е явил в лечебното заведение. Тук е мястото да се посочи, че съдът не даде вяра на показанията на св. С., че са отишли във ФСМП- Велинград, но мед. лице отказало да вземе проба от жалбоподателя, защото в ТИ било указано „нереално“ време. В противовес на нейните показания са тези на св. Г.- мед. сестра в посоченото лечебно заведение, която категорично заяви, че при явяване на лицето в заведението, независимо, че е след указания в ТИ час, то неговото явяване се отбелязва в мед. Журнал, както и това, че е отказано вземането на кръвна проба и причините за това. Свидетелката посочи още, след като процесния ТИ й бе предявен, че „0,45 мин“ според нея е 45 мин., а не сек. и ако лицето се е явило в лечебното заведение било в рамките на тези минути или дори след това, то неговото посещение е щяло да бъде отразено в журнала. Видно обаче от изискания такъв за процесната дата е, че жалбоподателят не се е явил в мед. заведение.

          При това положение, когато лицето не се яви в лечебното заведение и не даде проба за мед. и хим. изследване, то съгласно Наредбата, ще е извършило нарушението отказ да бъде изпробвано с техническо средство за употреба на алкохол, при изпълнена процедура съгласно този нормативен акт. В случая обаче, предвид посоченото нарушение на тази процедура при изготвянето на ТИ, както се посочи е налице процесуално нарушение от категорията на съществените, нарушаващо правото на защита на санкционираното лице. При това положение АНО неправилно е ангажирал адм. наказателната отговорност на жалбоподателя и издаденото НП се явява незаконосъобразно и като такова следва да се отмени.

          Налице е допуснато и още едно процесуално нарушение при съставянето на НП, а и на предхождащия го АУАН. Това е така, т.к. в същите не е посочено в колко часа жалбоподателят е бил поканен да бъде тестван с техническото средство и той е отказал. В АУАН и в НП е посочен час на нарушението- 22,34 часа. Видно обаче от събраните писмени доказателства и по конкретно заверено копие на АУАН № 943787/04.09.2018 г. е, че на същата дата и в същия час жалбоподателят е извършил и друго нарушение на правилата за движение, а именно управление на автомобил, за който няма сключен договор за ЗЗ „ГО“. От показанията на полицейските служители се установи, че при извършената проверка на водача е установено най-напред именно това нарушението и едва след това, при констатиране на типичен мирис на алкохол от водача, същият е бил поканен да бъде тестван с техническото средство. При това положение, ако в 22,34 ч. е извършено нарушението по КЗ, няма как жалбоподателят да е отказал да бъде тестван с техническото средство за алкохол пак в същия час. При това положение от една страна е допуснато процесуално нарушение- като не е посочен часа в който жалбоподателят е поканен от контролния орган да бъде тестван с техническото средство и той е отказал, а от друга- от събраните доказателства не е доказано до необходимата степен на несъмненост, че жалбоподателят е осъществил вмененото му нарушение на посочения в акта и НП час.

Поради всичко изложено до тук- допуснати нарушения на процедурата на Наредба №1/19.07.2017 г., както и нарушения на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН при съставянето на АУАН и НП, а и предвид недоказаността на нарушението, за което е повдигнато обвинение на жалбоподателя, съдът намира, че издаденото НП е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено, като не намира за нужно да обсъжда и други доводи по същество.

Така мотивиран и Районен съд Велинград в настоящия състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0367-002359 от 29.01.2019 г. издадено от Началник група в РУ- Велинград при ОД на МВР гр. Пазарджик, с което на Б.Е.М. *** за нарушение на чл.174 ал.3 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, като незаконосъобразно.

 

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. Пазарджик.

 

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: