Решение по дело №306/2018 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 132
Дата: 16 март 2018 г. (в сила от 2 април 2018 г.)
Съдия: Йовка Пудова
Дело: 20185510100306
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2018 г.

Съдържание на акта

                                                   Р Е  Ш  Е  Н  И  Е  №....

                                           гр.К., 16.03.2018 год.

 

                                  В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

К.районен съд, гражданско отделение в публично заседание на , две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Й. П.

при секретаря .........................Х. К.…............................... като разгледа докладваното от съдията............................................гр.дело №306 по описа за 2018 год.,  за да се произнесе взе предвид следното:

            Предявеният иск е с правно основание чл.150 от СК.

   Ищцата в качеството на законен представител на детето  Д.А.Б., с ЕГН-********** твърди, че на основание споразумение постигнато по гр.д.№2086/2010г. по описа на Районен съд-К. ответникът заплащал на синът им месечна издръжка в размер на 80.00 лв. От тогава изминало много време., през което се променили условията на живот. Детето пораснало, а с това и нуждите му.Д. бил ученик в четвърти клас, навлизал в юношеска възраст и имал потребности, които съпоставял с възможностите на родителите на другите деца. Като всяко дете и той имал необходимост от здравословна и питателна храна, ново облекло, обувки, учебни принадлежности и лекарствени продукти за поддържане на добро физическо състояние. Искал велосипед и компютър. Сама и с издръжката, която получава за него от ответника, не можела да му ги осигури. Семейството й се увеличило с още един член, тъй като през 2017г. се родил синът й Д., грижите за когото полага сама с помощна на родителите си. Ползвала отпуск за отглеждане на малко дете и не получавала издръжка от бащата на второто дете и не живеела съвместно с него. Ответникът живеел в с.К., като знаела, че той работи  в цех в с.Д., че нямал ново семейство и не знаела той да дължи издръжка на други лица. Към датата на одобряване на спогодбата за определяне на размера на първоначалната месечната издръжка, минималната работна заплата за страната, определена с МПС 326 от 30.12.2009г. била в размер на 240.00 лв., а минималната работна заплата за 2018г. определена с ПМС №316/20.12.2017г. била в размер на 510.00 лв.. Счита, че издръжката в размер на 80 лв., определена по гр.д. №2086/2010г. по описа на Районен съд - К. е ниска, за да може заедно с доходите, които получава да задоволи нуждите на детето Д..  Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника А.А.Б., с ЕГН- ********** да заплаща на сина им Д. А.Б., с ЕГН-**********, чрез нея като майка и законен представител, месечна издръжка в размер на 200 лв. месечно, платима до 10-то число на следващия месец,  считано от датата на предявяване на исковата молба до настъпване на обстоятелства, които да обуславят изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното заплащане на задължението. Претендира съдебни разноски.

             В отговор на исковата молба, подаден в срока по чл.131 от ГПК ответникът  счита иска за  допустим, но оспорва претендирания размер от 200 лв. Не възразява да се даде ход на делото и в негово отсъствие. Възразява против искането за увеличение на присъдената издръжка с решение по гр.д.№2086/2010 г. на КРС от 80 лв. на 200 лв. месечно, което увеличение било два пъти и половина по-високо, поради ниските му доходи и невъзможността да заплаща исканата от ищцата месечна издръжка за сина им Д.. Не оспорва, че определения първоначален размер на месечната издръжка за сина им е под предвидения от закона размер, но заявява, че претендираният от ищцата размер е прекалено висок за неговите финансови възможности. Освен изплащането на определената издръжка за сина си, закупувал дрехи, играчки, лекарства. Подарил му таблет, телефон, сключил договор за мобилна услуга, която ползвал сина му. Финансовите му възможности не му позволява.да му закупи компютър и колело. Разбирал, че ищцата има ангажимент за издръжка освен към сина им и към другото си дете, но знаел, че законът не я освобождава от ангажимент да издържа и техния син. Сочи, че при съгласие от нейна страна е  готов да поеме родителските права и грижите за техния син. Моли съда да вземе предвид получените от него доходи.

              От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

            Ищцата Х.Д.Т. и ответникът А.А.Б. са родители на дететоД. А.Б., с ЕГН-********** /удостоверение за раждане/. От приложеното гр.д.№2086/2010 г. по описа на РС-К. се установява, че с влязла в сила спогодба ответникът А.А.Б. с ЕГН-********** е осъден  да заплаща на малолетния Д. А.Б. с ЕГН-**********, чрез неговата майка Х.Д.Т. с ЕГН-********** месечна издръжка в размер на 80 лв. до 15-то число на текущия месец, считано от 01.09.2010 г. Средно месечният доход на ищцата майка е бил 180 лв., а доказателства за доходите на бащата не са били ангажирани. 

              По настоящем малолетният Д. е на 10 години и 9 месеца и съгласно  удостоверение №105/29.01.2018 г.  е ученик в 4 клас на ОУ „Кулата“ гр.К.. Видно от представените служебна бележка от ТД на НАП и декларация за доходи от 27.01.2018г.  за 2017 г. средно месечният брутен доход на ищцата е бил 396 лв., а от удостоверение  №1/05.02.2018г., удостоверение №823/05.02.2018г. и удостоверение №27/02.02.2018г. се установява, че ответникът реализира средно месечен доход от трудово правоотношение в размер на 523.40 лв.  От удостоверение за раждане е видно, че Х.Д.Т. и Д. Х. С. са родители на детето Д.Д. С., роден на *** г. Ответникът притежава жилищен имот в с.К., мотоциклет и автомобил /удостоверение от 06.03.2018 г. на ДМДТ при Община К./.

             От социален доклад на ОЗД при Д”СП” гр.К. се установява, че детето Д. живее при майката Х.Т., която полага преките и непосредствени грижи за отглеждането и възпитанието на Д. и малолетното дете Д., с бащата на когото са разделени. Майката изпълнява отговорно родителските си задължения, успява са осигури за децата достатъчно добра среда за правилното им развитие, осигурила е базовите потребности и необходимите здравни грижи. Малолетният Д. поддържа контакти с бащата. Майката получава подкрепа и помощ от бабата по майчина линия. Съгласно заключението на ОДЗ в интерес на детето Д. е да бъде присъдена издръжка, чийто размер на покрива месечните разходи за задоволяване на потребностите му.

              С оглед на така установеното съдът прави следните правни изводи:

              Съгласно чл.150 от СК при изменение на обстоятелствата присъдената издръжка или добавката към нея може да бъде изменена или прекратена. За да бъде уважен искът за изменение на издръжка на дете е достатъчно наличието на една от двете алтернативни предпоставки: трайно съществено изменение на нужди на издържаното лице или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице / т.19 от ППВС №5/16.11.1970 г./. От постановяването на първоначалната издръжката е измина.десет години, период от време през който детето Д. е пораснал и значително са се увеличили нуждите и образователните му потребности. Изменили са се доходите на родителите, като тези на бащата са по-високи от доходите на майката, която освен за Д. полага грижи и издържа друго малолетно дете. С Постановление на МС №316 от 20 декември 2017 г., считано от 01.01.2018 г. размерът на минималната работна заплата е увеличен на 510 лв. и предвид разпоредбата на чл.142, ал.2 от СК, считано от тази датата минималният размер на издръжката на едно възлиза на сума от около 128 лв. Следователно налице е изменение на обстоятелствата, при които е определена първоначалната издръжка на детето. Изхождайки от правната природа на издръжката на ненавършилите пълнолетие деца, която е алиментно задължение на родителите независимо от трудоспособността, доходите или възможността да се издържат от имуществото си /арг.чл.143, ал.2 от СК/, от разпоредбата на чл.142, ал.2 от СК регламентираща минималният размер на издръжката на едно дете- една четвърт от минималната работна заплата, когато задълженият родител реализира доходи в размер на минималната работна заплата или е без доходи, както и всички доказателства по делото съдът приема за доказано, че са налице предпоставките на чл.150 от СК за увеличение на месечната издръжката на детето Д.. От необходимите средства, при съобразяване с възрастта и потребностите на детето, доходите на родителите, обстоятелството, че ищцата участва в месечната издръжка и на друго свое малолетно дете от друг партньор, а ответникът няма задължения за издръжка към други непълнолетни деца и разполага с имущество, както и императивната норма на чл.142, ал.2 от СК, съдът счита, че ответникът следва да заплаща 150 лв. месечна издръжка на малолетния Д. до 15-то число на текущия месец, считано от подаване на исковата молба, а останалите средства, ведно с грижите  следва да бъдат осигурени от майката и от месечните помощи за деца. Искът е основателен в размер на 150 лв., а в частта до претендирания размер 200 лв. следва да бъде отхвърлен. Издръжката се заплаща ежемесечно, като при забавено плащане се дължи законна лихва, върху всяка просрочена вноска- арг. чл.146, ал.1 от СК.

          На основание чл.242, ал.1 от ГПК решението относно присъдената издръжка подлежи на предварително изпълнение.

          Ищцата претендира съдебни разноски в размер на 365 лв., от които 360 лв. адвокатско възнаграждение. Ответникът е направил възражение за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение. Съобразно чл.7, ал.1, т.4 и т.6 от Наредба №1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, за процесуално представителство, защита и съдействие по неоценяеми искове е 300 лв., а по искове за издръжка също 300 лв. Предвид извършените процесуални действия и при съобразяване с действителната фактическа и правна сложност на делото, съдът счита, че адвокатското възнаграждение следва да бъде намалено като прекомерно до размера на предвидения в наредбата минимум - 300 лв. На основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да заплатят на ищцата 275 лв. съдебни разноски съразмерно с уважената част от иска.

          Ответникът следва да заплати на основание чл.78, ал.6 от ГПК в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-К. 100.80 лв. държавна такса.

             Водим от гореизложеното съдът

                                                                Р  Е  Ш  И  :

               ИЗМЕНЯ постановената по гр.дело №2086/2010 г. по описа на Районен съд-К. издръжка като:

              ОСЪЖДА  А.А.Б., с ЕГН-********** *** да заплаща чрез Х.Д.Т., с ЕГН-********** като майка и законна представителка от гр.К., ж.к.“И.“ бл. **, вх.Г, ет.4, ап.83, месечна издръжка на детето Д. А.Б., с ЕГН-**********,  в размер на 150 лв., платима до 15-то число на текущия месец, считано от 29.01.2018 г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта до претендирания размер 200 лв. като неоснователен.               

              ОСЪЖДА А.А. Б., с ЕГН-********** *** да заплати на Х.Д.Т., с ЕГН-********** ***, на основание чл.78, ал.1 от ГПК съдебни разноски в размер *** 275 лв.

             ДОПУСКА на основание чл.242, ал.1 от ГПК предварително изпълнение на решението за присъдената издръжка.

               НА ОСНОВАНИЕ чл.127, ал.4 от ГПК присъдените с решението суми могат да бъдат заплатени по банкова сметка на Х.Д.Т.BG**ВUIN******** в ТБ „А. Б.“ клон- К..

              ОСЪЖДА А.Али Б., с ЕГН-********** *** да заплати на основание чл.78, ал.6 от ГПК в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на К.районен съд 100.80 лв. държавна такса.

               Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр.С. в двуседмичен срок, който тече от 16.03.2018 г.- денят обявен в протокола от последното с.з.   

 

 

                                                                                                     Районен съдия: