Решение по дело №1202/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 615
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 30 май 2019 г.)
Съдия: Галя Илиева
Дело: 20184110101202
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

№…..

 

гр.В.Търново, 02.05.2019г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Великотърновски районен съд, пети състав, в публично заседание на пети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: Г. И.

при секретаря П.П, като разгледа докладваното от районния съдия гр.д.№1202 по описа за 2018г., за да се произнесе съобрази следното:

 

            Производството е образувано по предявен иск за делба на съсобствен недвижим имот с правно основание чл.34 от ЗС и е във фазата по допускане на делбата. Движи се по реда на чл.341 и сл. от ГПК.

В исковата молба се излагат твърдения, че ищецът и ответниците са съсобственици на недвижим имот, находящ се в гр.******, представляващ поземлен имот с идентификатор ******* с площ 187 кв.м, ведно с построената в него жилищна сграда. Сочи се, че първоначално имотът бил придобит от Й В А. и ответника Е.К. с покупко-продажба, по време на брака им, през 1962г. Ищецът излага твърдения, че бракът на горепосочените лица е прекратен, с влязло в сила съдебно решение на 09.05.1969г. Ищецът заявява, че Й В А. е починал на 02.03.1987г., като негови наследници са синовете му- Н Й. В и К.Й. В, които наследили притежаваната от баща им ½ идеална част от горепосочения недвижим имот, като всеки от двамата наследници придобил по наследство по ¼ идеална част от имота, а останалата 1/2 идеална част от имота се сочи, че е собственост на ответника Е.В.. Ищецът заявява, че със саморъчно завещание от 18.01.2012г. Николай Й. Върбанов му завещал притежаваната от него ¼ идеална част от имота. Сочи, че Н В починал на 03.04.2017г. Ищецът заявява, че с ответниците не могат да постигнат споразумение за доброволно уреждане на отношенията им във връзка с делбата на имота, поради което отправя искане съдът да  постанови решение, с което да допусне до делба процесния недвижим имот в гр.В.Търново, при следните квоти: 1/4 идеална част за ищеца, ¼ идеална част за ответника К.А. и ½ идеална част за ответника Е.В..

В срока по чл.131 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба, подаден от ответника Е.В., в който не се оспорва, че страните са съсобственици на процесния имот. Ответникът В. заявява в отговора, че оспорва квотите за делба. Заявява желание за постигане на спогодба.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът К.А. не е подал отговор на исковата молба. С молба от 21.11.2018г. ответникът А., чрез процесуалния си представител адв. Б.С. оспорва исковата претенция, като счита същата за неоснователна предвид на това, че ищецът основава правата си на саморъчно завещание на покойния Н В, като оспорва представеното завещание. Счита, че завещанието е нищожен документ по смисъла на чл.42, б.“б” от ЗН, като твърди, че не е подписано от покойния Н В и текстът в завещанието не е написан от завещателя.

С определение от 18.12.2018г. е открито производство по реда на чл.193 от ГПК за оспорване истинност на частен документ-саморъчно завещание от 18.01.2012г., със завещател Н Й. В.

            Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

С нотариален акт за покупко-продажба от 15 юни 1962г. ответницата Е.К.В. и Й В А., по време на брака си, за закупили недвижим имот, намиращ се в гр.******. Процесният недвижим имот, видно от представената по делото скица представлява Поземлен имот с идентификатор ******* с площ от 187 кв.м, ведно с построената в този имот жилищна сграда, която видно от представената по делото схема на самостоятелен обект в сграда е с идентификатор *******.

Видно от представения по делото заверен препис от акт за женитба, ответницата Е.К. и Й В А. са сключили граждански брак на 01.07.1957г. Със съдебно решение от 07.05.1969г. по гр.дело ****/1968г. по описа на ВТОС, влязло в сила на 09.06.1969г. е прекратен бракът им с развод.

Видно от представеното по делото удостоверение за наследници, Й В А. е починал на 02.03.1987г., като след смъртта си е оставил следните наследници по закон-синове Н Й. В и К.Й.А..

Със саморъчно завещание от 18.01.2012г. Н Й. В завещава цялото си недвижимо и движимо имущество, което притежава към смъртта си на ищеца И.Т.У.. Завещанието е обявено с протокол рег №698/2017г на 19.04.2017г. от Нотариус Р.М.

Видно от представения по делото препис-извлечение от акт за смърт, Н Й. В е починал на 03.04.2017г.

Видно от представеното удостоверение, данъчната оценка на процесния имот е 8480лв.

От заключението на допусната по делото съдебно-графическа експертиза се установява, че ръкописният текст на саморъчното завещание от 18.01.2012г. и подписът на завещател са изписани и подписът е положен от лицето Н Й. В.

От приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

Предявеният иск за делба на съсобствени недвижими имоти е допустим. Разгледан по същество, същият е основателен и доказан и следва да се уважи.

Съгласно разпоредбата на чл.34 от ЗС всеки съсобственик може да иска делба на общата вещ, освен ако законът разпорежда друго, или това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта.

В случая безспорно се установи, че е налице съсобственост между ищеца и ответниците по отношение на процесния недвижим имот, намиращ се в гр.*******.

Тази съсобственост произтича от договор за покупко-продажба и по пътя на  наследяване по закон и по завещание. Процесният недвижим имот е придобит чрез покупко-продажба, по който договор купувачи са ответницата Е.К.В. и Й В А., като имотът през 1962г. е закупен от двамата по време на брака им. Установи се, че бракът им е бил прекратен с развод през 1969г. Въз основа на договора за покупко-продажба, по който купувачи са двамата съпрузи, имотът е бил придобит от двамата съпрузи при равни права, като същите са съсобственици на имота, при равни права- по ½ идеална част за всеки от бившите съпрузи. Установи се, че Й В А. е починал през 1987г., като негови наследници по закон са синовете му Н Й. В и ответника К.Й.А., като по силата на разпоредбата на чл.5 ал.1 от ЗН всеки от двете деца на насредодателя получава по равно от притежаваната от наследодателя идеана част от имота, а именно: по ¼ идеална част от имота за всеки от двете деца на наследодателя Й В А.. Ответницата Е.К.В. не е наследник по закон на Й В А., тъй като към момента на смъртта на Й А., бракът му с ответницата В. вече е бил прекратен с развод. По делото се установи, че със саморъчно завещание от 18.01.2012г. Н Й. В, приживе се е разпореди с цялото притежавано от него към момента на смъртта му движимо и недвижимо имущество в полза на ищеца И.Т.У..

В хода на производството беше оспорена от ответника К.Й.А. истинността на завещанието, с твърдения, че текстът на саморъчното завещание не е изписан от завещателя, както и е оспорен подписа на завещателя. Саморъчното завещание представлява едностранна сделка, за действителността на която законът поставя специални изисквания /чл. 25, ал.1 ЗН/, сред които е саморъчно изписване и подписване.  Неизпълнението на тези изисквания води до нищожност на саморъчното завещание като едностранна сделка - чл.42, б.”б” ЗН. От друга страна, саморъчното завещание представлява частен диспозитивен документ. Като такъв и същият се ползва с формална доказателствена сила. В този смисъл и при установяване, че подписът е неистински, то и документът е неистински. Ето защо, оспорването на истинността на документа саморъчно завещание покрива и фактическия състав на материалноправно възражение за нищожност на саморъчното завещание като сделка. С оглед направеното от ответника К.Й.А. оспорване на истинността на саморъчното завещание съдът откри производство по реда на чл.193 от ГПК. Предвид откритото производство по проверка на истинността на документа по реда на чл. 193 от ГПК е допуснато изслушването и е прието заключението на съдебно-графическа  експертиза,  видно от което, текстът на завещанието и подписът на завещател са положени от завещателя Н Й. В. Съдът кредитира заключението на експертизата като обосновано и пълно. Съдът, като взе предвид заключението на съдебно-графическата експертиза приема, че оспорването на саморъчното завещание на  Н Й. В от 18.01.2012г. е недоказано и приема документа за истински, като може да се позове на него и го съобразява при постановяване на своето решение. Доколкото документът е истински, то и е налице и едностранната сделка - завещание, което отговаря и на изискванията за форма касаещи саморъчното изписване и полагането на подпис. Завещанието като едностранен акт поражда своето действие в момента на смъртта на завещателя и от този момент имуществото, което е съществувало в неговия патримониум преминава по силата на универсалното правоприемство към наследниците по завещание, а ако се касае до единично право или единични права (завет) – то преминава по силата на частното правоприемство към заветника. В конкретния случай, съдът намира, че по силата на завещанието, след смъртта на завещателя Н Й. В, ищецът И.Т.У., като негов универсален наследник по завещание е придобил притежаваното от неговия наследодател имущество, в т.ч. и притежаваната от наследодателя Н Й. В по наследство от неговия баща Й В А. 1/4   идеална част от процесния недвижим имот.

С оглед изложеното съдът намира, че се установи участието на съделителите в съсобствеността и следва да се допусне съдебна делба на процесния имот при следните квоти:  1/4 идеални части за ищеца И.Т.У., 1/4 идеална част за ответника К.Й.А. и  ½ идеална част за ответника Е.К.В..

Ръководен от гореизложеното, съдът

 

Р       Е      Ш      И   :

           

ПРИЗНАВА ЗА НЕДОКАЗАНО на основание чл.194, ал.3 от ГПК, във вр. с чл.193, ал.1 и сл. от ГПК направеното от ответника К.Й.А. с ЕГН ********** оспорването на  истинността на саморъчно завещание от 18.01.2012г. със завещател Н Й. В, обявено с протокол рег. №698/2017г на 19.04.2017г. от Нотариус Р.М.

 

            ДОПУСКА СЪДЕБНА ДЕЛБА, която да се извърши между И.Т.У., с ЕГН **********,***, Е.К.В. с ЕГН **********, с адрес *** и К.Й.А. с ЕГН **********, с адрес *** по отношение на следния недвижим имот, находящ се в гр.*******, представляващ Поземлен имот с идентификатор ****** с площ от 187 кв.м, с трайно предназначение на територията: урбанизирана, с начин на трайно ползван: за друг вид застрояване, при съседни обекти с идентификатори, както следва: *********, ведно с построената в дворното място жилищна сграда с идентификатор ********,

при следните квоти от правото на собственост:

 

- 1/4 идеални части за И.Т.У. ;

- 1/2 идеални части за Е.К.В. ;

 -1/4 идеални части за К.Й.А..

 

            Решението може да бъде обжалвано пред Великотърновски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

            След влизане в сила на решението, делото да се докладва за предприемане на последващи процесуални действия във връзка с подготовката и провеждането на втората фаза на делбата.                                                   

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: