Решение по дело №596/2009 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 3676
Дата: 24 юли 2009 г. (в сила от 21 април 2010 г.)
Съдия: Светлана Тодорова Кирякова
Дело: 20093230100596
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

                                                                                                      

 

                                                24.07.2009 год.,гр.Добрич

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                       

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  гражданско отделение четвърти състав

На двадесет и пети юни                              две хиляди и девета година

В публично заседание в състав

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ : С.К.

                                                            ЧЛЕНОВЕ

                                                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

Секретар: В.П.

Прокурор : без

Като разгледа докладваното от районния съдия

Гражданско дело №596 по описа за 2009 год.

и за да се произнесе, взе предвид следното

 

            Гражданско дело №596/2009 год. по описа на Добрички районен съд е образувано по искова молба на Я.С.Я. с ЕГН ********** ***, с която срещу Н.К. Ж. с ЕГН ********** ***, с настоящ адрес : гр.Д. **** е предявен иск за промяна на постановените с влязло в сила решение №***г. по гр.д.№***г. по описа на Районен съд град Д. мерки относно упражняването на родителските права по отношение на малолетните деца на страните А. Я. Я., родена на ***г. и М. Я. Я., родена на ***., поради изменение на обстоятелствата. Ищецът желае на него да бъде възложено упражняването на родителските права.

            Искът черпи правното си основание от разпоредбата на чл.106 ал.5 във вр.чл.72, ал.2 от Семейния кодекс.

            В обстоятелствената част на исковата молба се навеждат твърдения за възникнали промени в обстоятелствата през периода от постановяване на съдебното решение до момента на предявяване на настоящия иск, които се изразяват, в това, че майката отново живее и работи ***, а непосредствените грижи за двете деца е поел бащата. Твърди си от ищеца, че в хода на производството по гр.д.№**г. по описа на ДРС не се противопоставил упражняването на родителските права по отношение на двете деца да бъде предоставено на майката предвид ниската възраст на децата в този момент, въпреки че съдът признал неговите добри възпитателски и родителски качества, както и по-добрите материално-битови условия за живеенето им при него.

            В обстоятелствената част на исковата молба се излага, че след постановяване на решението по гр.д.№***г. по описа на ДРС ответницата Ж. живяла с децата в дома на баба си и дядо си само около 2-3 месеца, след което се върнала при ищеца поради затруднения при отглеждането на ****. Родителите, съвместно с децата живели заедно от м.**г. до м.***г.

            През лятото на **г. Ж. като оставила децата при ищеца, заминала с цел да работи в *** където разчитала на помощта на своята майка, също работеща ***от 6-7 години. От тогава до подаване на исковата молба Я. твърди, че сам, с изключителната помощ на майка си и брат си, се грижи за двете деца. Води ги всеки ден на училище, прибира ги, осигурява им средства за обучение, и максимално добри условия за нормално израстване в естествена семейна среда. Предвид настъпилата промяна в условията, при които е било постановено решението по гр.д.№***г. по описа на ДРС, а именно - осъществяване на пълното обгрижване на децата от техния баща, в неговия дом, с помощта на неговите близки; предвид обстоятелството, че в действителност той е поел отговорността за тях – и в здраве, и в болест, и в учение, и във възпитание, и за духовното им израстване, както и по отношение на материалното им осигуряване, бащата счита, че следва да бъде постановена промяна по отношение на мерките относно упражняването на родителските права по отношение на двете деца, като същите бъдат предоставени на него.           

            Ответницата Н.К. Ж. редовно призована на адрес   гр.Д., ул.***; не дава отговор на исковата молба; в съдебно заседание се представлява от адв.В.Г., чрез която оспорва иска; настоява, че ищецът не работи и не реализира трудови доходи, а разчита само на тези, които тя му осигурявала.

            Районният съд, след преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното :

            Децата А. Я. Я. и М. Я. Я. са родени от съвместното съжителство на страните по настоящото дело – Я.Я. и Н. Ж., като това се установява от приетите по делото в заверен препис съответно удостоверение за раждане, изд. въз основа на акт за раждане №***г. от Община Д. и удостоверение за раждане, изд. въз основа на акт за раждане №***г. от Община Д.    

            С влязло в сила на **г. решение №**** от ***г. по гр.д.№****. описа на ДРС е предоставено на майката – Н. Ж. упражняването на  родителските права по отношение и на двете деца; определен е режим на лични контакти на бащата и децата; последният е осъден да заплаща за тяхната месечна издръжка сумата от по *** лева в полза на всяко дете, считано от ***г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпването на законни причини за нейното изменение или прекратяване.

            В съдебно заседание процесуалният представител на ответницата не оспорва, че майката на два пъти е заминавала и се връщала от *** под предлог, че полага труд в държавата, както и че понастоящем отново е извън страната. Твърди, че решението за пътуванията й било вземано общо с ищеца с цел финансово подпомагане издръжката на децата. Но доказателства, че Ж. е в ***, за да работи и изпраща средства на бащата, с които да обгрижва двете деца, не са ангажирани по делото. Процесуалният представител на ответницата не оспорва, че към настоящия момент за А. и М. се грижи изцяло бащата с помощта на неговата майка, но твърди, че положението е временно поради трудовата заетост на майката в друга държава.              

            По искане на ищцовата страна са разпитани свидетелите – Ж. Н. М., майка на ищеца и М. М. Г., без родство със страните, кръстница на ответницата. Св.М. изнася, че под предлог че ще работи около *** месеца, Н. Ж. заминала за .... на ***г., но се завърнала на ***г., като на ***. отново отпътувала за ***. През цялото време децата били под грижите на Я.Я. ***.

През периода м.03.-м.04.2009г., обаче, майката взела децата и се установила с тях в жилището на свой близък, свако й Й. На **г., денят бил **** Н. Ж. се обадила по телефона на Я.Я., че заминава за ***. На сутринта бащата отишъл в квартирата и заварил децата в ****. Обърнал се към *** гр.Д., но не получил разрешение да ги вземе същия ден, а на следващия. Бабата изнася, че **** – ***, А. – ***. Св.М. сочи, че майката все още не се е върнала в ***. Св.Г. е приятелка на бабата на децата по бащина линия и близка на Н. и Я.. Н. е нейна кръщелница. Пред съда свидетелства, че понастоящем за двете момичета се грижи баща им и св.М., както и винаги по време на отсъствията на Н..    

            Съдът при съобразяване с вероятността от заинтересованост относно позитивния изход от спора за ищеца, като коментира показанията на св.М., ги кредитира, тъй като същите не само, че не  се опровергават от ответницата, но и кореспондират със събраните по делото писмени доказателства. Така в изпълнение изисквания на Закона за закрила на детето е възложено на Дирекция „Социално подпомагане” гр.Д. да направи в рамките на правомощията си обстойно изследване на условията на живот и състоянието на двете деца. Така по делото са представени два социални доклада.

            От изнесените в доклада, извършен към ***г. данни, се установява, че от ***г. майката е взела от бащата двете деца и живее при нейни близки на адрес гр.Д., ул.***. Жилището се състояло от ****; майката и децата се помещавали в едната стая; санитарно помещение е на двора; хигиената е добра. Споделила е, че се е завърнала в ****окончателно; има финансови възможности и ще ремонтира жилището на баща си, намиращо се на адрес гр.Д. ****. Изнесла е, че бащата търси непрекъснато връзка с децата, грижи се за тях, като води и посреща първокласничката А. от училище и я връща в дома на майката, но не им предоставял парична издръжка.

            При повторното социално проучване, извършено към ***г., е констатирано, че двете деца живеят в дома на баба си по бащина линия, който съгласно нот.акт №***г. е изключителна собственост на брата на ищеца и се състои от *****

            По отношение състоянието на децата : Установено, че децата са здрави и спокойни с баща си в дома на баба им. Изглеждат много добре; здрави са и общителни. А.се натъжавала, когато се коментира за майка й, тъй като много тъжи за нея. Въпреки това състояние, детето се справяло много добре с учебния материал и била отличничка. Не се установени прояви на стрес и обстоятелства, застрашаващи живота и здравето на двете момичета.

            Видно от уверение с изх.№***г., изд. от *** гр.Д. А. Я. Я. е била записана ученичка в ....клас през уч.***г., а М. Я. Я. посещава **група на *** в гр.Д.    

С оглед изложеното, съдът счита, че е сезиран да осъществи спорна съдебна администрация в гражданските отношения между страните по иска, който черпи правното си основание от разпоредбата на чл.71 ал.2 СК във вр.чл.106, ал.5 СК. Това означава, че той е сезиран да се намеси в тези отношения като постанови такова изменение в тях, което е за едната страна изгодно, а за друга неизгодно. Съдът постановява акт, съгласно който на правомощията на ищеца съответстват насрещните задължения на ответника. В своята дейност съдът следва да изхожда от съображения за целесъобразност, от обществения интерес и интереса на децата и може да постанови в акта си уредба на отношенията, която е различна от търсената с иска. Оперативната самостоятелност, с която разполага съдът, е характерна особеност на настоящото производството. Следва да се има предвид, че акта, който го завършва няма сила на присъдено нещо и може да бъде изменян при промяна на обстоятелствата. С оглед на изложеното иска се явява допустим и следва да бъде разгледан по същество.

            Разпоредбата на чл.71 ал.2 СК регламентира съдебния спор за уреждане на въпроса за местоживеенето на децата, за упражняване на родителските права и режима на лични контакти родители и деца в случаите, когато родителите не живеят заедно, вкл. и родители без сключен брак, и са налице разногласия между тях по тези въпроси. При постановени със съдебно решение мерки и настъпили съществени изменения на обстоятелствата, при които това е сторено, законът дава възможност за съдебно определяне на нови мерки. 

            В този случай, съдът следва отново да прецени кой от двамата родители е по-пригоден в конкретния момент да упражнява родителските права по отношение на децата А. и М. и е длъжен да изходи приоритетно от интересите на децата.

Понастоящем децата живеят при бащата, чиито родителски възможности се установяват по безспорен начин, съгласно приетите по делото писмени и гласни доказателства. Не се събраха данни бащата да е проявявал към децата неадекватно отношение или да ги е неглижирал. Нещо повече, установи се, че издръжката и непосредственото обгрижване на децата е поето от него, като не се събраха доказателства майката да участва в процеса със средства или в натурално изражение. 

Към настоящия момент ищецът е родителят, който е създал домашен уют на децата, без да получава помощ от другия родител при тяхното отглеждане и възпитание. Децата се чувстват спокойни, обгрижвани; създадена е трайна и силна връзка между тях и бащата, което следва да бъде категорично отчетено при постановяване на съдебния акт. Децата следва да бъдат предпазени от нестабилността и явната неустановеност на майката по отношение на желанието и възможностите й да се грижи непосредствено за тях. Очевидно при бащата те чувстват ежедневно родителска обич и топлина; задоволени са основните им нужди, което сочи, че понастоящем бащата е по-пригодния родител, комуто следва да се възложат упражняването на родителските права. Предвид събраните доказателства се налага извода, че интересите на децата ще бъдат по-добре защитени и няма да бъдат злепоставени, ако в тази възраст те продължат да бъдат отглеждани от бащата, с подходящ режим на лични контакти с майката. По този начин съдът ще приведе фактическото положение в съответствие с изискванията на СК.

Поддържането на лични отношения между родителя, който не упражнява родителските права и детето, когато те не живеят заедно и родителите нямат сключен граждански брак, е необходимо, както в интерес на детето, така и на родителя. То произтича не само от биологичната връзка, но и от нравствените и хуманни принципи, свързани с формирането на духовно здраво подрастващо поколение. Същевременно то е в съответствие с изискванията на морала и обществения интерес. Съдържанието на режима на лични контакти зависи от обстоятелствата на всеки конкретен случай. Специфичните особености на житейския казус изисква точно регламентиране на отношенията по време и място. При обсъждане на този въпрос съдът изхожда преди всичко от интересите на детето.   

            На практика законът не сочи дори примерен режим на лични отношения. По преценка на съда такива биха могли и следва да бъдат-първата и третата събота от месеца в часовете от 9.00 до 18.00 часа, както и двадесет дни през лятото, когато бащата не е в годишен отпуск и децата са във ваканция.

            Относно издръжката:

Семейният кодекс съдържа разпоредба, съгласно която родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си - арг.  чл. 82, ал.1 СК. Международното право признава на всяко дете право на жизнен стандарт, съответстващ на нуждите на неговото физическо, умствено, духовно, морално и социално развитие, като родителите имат първостепенна отговорност да осигурят в рамките на своите способности и финансови възможности условията на живот, необходими за развитието на детето. Задължението на родителите да издържат децата си е в основата морално задължение. Нормално то се изпълнява съзнателно и доброволно, но в случаите на пренебрегване на родителския дълг, конфликт между родителите, фактическа раздяла, развод, липса на брак и пр. се поставя въпроса за съдебна намеса в тези по естеството си морални задължения. Съгласно чл.82 ал.1 от СК родителите са длъжни да издържат децата си до навършване на пълнолетие, независимо дали са налице условията на чл.79 от СК. Тази особеност на задължението на родителите да издържат децата си произтича от основното им задължение да се грижат за тях и да ги подготвят за самостоятелен живот. С разпоредбата на чл.84 от СК законодателят определя основните критерии, които съдът следва да съобрази, при постановяване  размера на издръжката.

Видно от представения по делото трудов договор №***г. ищецът изпълнява длъжността *** в *** гр.Д. с основно трудово възнаграждение в размер на *** лева.

В процесния казус, не се събраха категорични данни относно реализиран от ответницата по делото трудов доход и такъв от други източници като ренти и наеми и др., но предвид признанията й, чрез процесуалния представител, приема, че полага труд в **.

Размерът на месечната издръжка следва да се определи съобразно податните възможности на дължащия издръжката и Постановление № 38 на МС от 01.07.1985г. за установяване границите на издръжката на ненавършилите пълнолетие деца / Обн.ДВ бр.52/85г.;изм.ДВ бр.17/02 г./.Съгл. чл.1 ПМС №  38/85г. размерът на месечната издръжка, която родител дължи на ненавършило пълнолетие дете, се определя в зависимост от нуждите на детето и от възможностите на родителя в абсолютно число в границите от 30 лв. до 80 лв. Доказателствата по делото и становищата на страните налагат извода, че родителите са затруднени при осигуряване издръжката на децата, поради което следва да поемат съответната част от разноските, съобразно своите доходи. Съдът, като се съобрази с нуждите на децата и възможностите на родителите, прецени, че за месечната издръжка на всяко едно от децата са необходими минимум *** лв., като същата следва да бъде разделена между двамата родители. Ответницата не живее и не работи в ***. Тя се е установила да живее при стандарт на живот в друга държава, по-висок от този в страната и при всички случай гарантиращ реализиране на доходи от трудова дейност по-високи от минималната работна заплата за страната – 240 лева. Предвид изложеното съдът приема, че податните възможности на ответницата са по-високи от тези на ищеца и тъй като бащата участва ежедневно в непосредствените грижи за децата, майката следва да поеме половината от необходимата за месеца издръжка на всяко едно от децата, а именно по **лева за всяко, считано от ***г., деня, в който децата се отглеждат от бащата.

Съобразно изхода на делото, ответникът дължи държавна такса върху издръжката в размер на 144 лв.

С оглед направеното искане и на осн.чл.78, ал.1 ГПК ответницата следва да възстанови на ищеца сторените от него разноски от 60 лева – държавна такса.

С оглед изложените съображения, Добричкият районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

            ИЗМЕНЯ определения режим с решение №***г., постановено по гр.дело №*** г. по описа на Д. районен съд, по отношение предоставяне упражняването на родителските права, определените мерки относно упражняването на тези права и относно личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата, както следва:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата А. Я. Я., родена на ***г. и М. Я. Я., родена на ***г., на бащата Я.С.Я. с ЕГН **********,***.

ПОСТАНОВЯВА РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ на майката Н.К. Ж. с ЕГН ********** ***, с настоящ адрес : гр.Д., *** с децата А. Я. Я., родена на ***г. и М. Я. Я., родена на ***г всяка първа и трета събота от месеца в часовете от 9.00 до 18.00 часа, както и за двадесет дни през лятото, когато децата са във ваканция и бащата не е в годишен отпуск.

ОСЪЖДА Н.К. Ж. с ЕГН ********** *** да заплаща на децата си  А. Я. Я., родена на ***г. и М. Я. Я., родена на ***г. чрез техния баща и законен представител Я.С.Я. с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на по **  /***/ лева за всяко дете, считано от ***г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпването на законни причини за нейното изменяне или прекратяване.

            ОСЪЖДА Н.К. Ж. с ЕГН ********** *** да заплати ДТ върху издръжката в размер на 144 лева в полза на държавата по сметка на ДРС.

            ОСЪЖДА Н.К. Ж. с ЕГН ********** *** да заплати на Я.С.Я. с ЕГН ********** сторените от него разноски за държавна такса в размер на 60 лева.

            Решението подлежи на обжалване пред Д. окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ :