Решение по дело №105/2021 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260131
Дата: 1 април 2021 г. (в сила от 1 април 2021 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20215200500105
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: ……260131………. Година  2021г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На  01. 04.                                                                       2021 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ :  АЛБЕНА ПАЛОВА   

                                                                                                         МАРИАНА ДИМИТРОВА

                                                                                                 

 

СЕКРЕТАР : АНА НЕНЧЕВА

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 105 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд Пазарджик   е сезиран с искова молба,подадена от „Теленор България „ ЕАД ,ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на дейността, гр. София , ж. к. „Младост  4“, Бизнес парк  София , сграда № 6 ,против  Й.В.Г.  , ЕГН ******, с постоянен адрес ***.

С исковата молба е предявен установителен иск по чл. 422 от ГПК.

С Решение / без номер /от 15. 10 .2020г. на районен съд Пазарджик  , постановено по гр. д. № 1193/2020г. по описа на същия съд, предявените искове са уважени частично .  

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба, в отхвърлителната част,  от ищеца в първоинстанционното производство„Теленор България“ ЕАД ,ЕИК *********,   ,подадена  чрез пълномощника на страната .Във въззивната жалба се излагат съображения за  неправилност на обжалването решение,поради нарушение на материалния закон , необоснованост  и съществено нарушение на съдопроизводствените правила .  Искането е да се отмени решението на районния съд в  обжалваната част   и се постанови ново решение от  въззивната инстанция ,по  съществото на спора, с което се  уважи предявения иск.   

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК  е постъпил писмен отговор от противната страна.В отговора се  оспорва въззивната жалба. Прави се искане  решението на районния съд   ,  като правилно и законосъобразно да се  потвърди . Прави се искане за присъждане на разноските   във въззивното производство . 

С Определение № 260463/ 25. 11. 2020г. на районен съд Пазарджик  , постановено по гр. д. № 1193/2020г. по описа на същия съд, е оставена  без уважение  молбата на адв.  Н.    Б. , в качеството му на пълномощник на  ответника по иска ,за изменение на съдебното решение в частта за  разноските по делото .     

Определението на съда се обжалва с частта жалба от адв. Н.Б., като пълномощник на ответника по иска  Й.В.Г.. В частната жалба се излагат съображения за неправилност и  незаконосъобразност на   обжалвания съдебен акт . Искането е да се отмени определението на районния съд и  да се уважи искането за изменение  на решението в частта за разноските по делото .    

В срока по чл. 276 ал.1 от ГПК е постъпил писмен отговор от противната страна.  В писмения отговор се оспорва  частната жалба .  Искането е да се потвърди обжалваното  определение, като правилно и законосъобразно.

В открито съдебно заседание страните чрез пълномощниците си поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение и на съдебното определение ,  които са посочени във въззивната  и в частната  жалба , като взе предвид становището на страните  и събраните доказателства пред първата инстанция , при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба  и частната жалба са    процесуално допустими .

Жалбите са  подадени  от активно легитимирани страни  ( ищец и ответник   в производството пред районния съд ). 

Жалбите са подадени  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК и в преклузивния   едноседмичен  срок по чл. 275 ал.1 от ГПК.

Жалбите са насочени   против съдебни актове, които подлежат на съдебен контрол ( чл. 258 от ГПК  и   чл. 274 ал. 1 т. 2   от ГПК ).

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Във въззивната жалба и в частната  не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение  и определение или за тяхната  процесуална недопустимост. Възраженията , които се правят са  свързани с правилността на съдебните актове .

По съществото на спора.   

Претенцията на мобилния оператор е за заплащане стойността на две фактури:

-       Фактура  № **********/ 15. 02. 2017г. на стойност 242, 72лв.   с ДДС . Претенцията на ищеца по тази фактура е сумата 229, 24лв.  с ДДС  , след приспадане на надвнесено плащане   в размер на 13,50 лв. ;

-       Фактура № **********/ 15. 03. 2017г. на стойност 37, 98 лв. с ДДС ;   

Общата претенция по двете фактури е сумата 267, 22лв. 

С отговора на исковата молба по чл. 131 от ГПК, пълномощника на ответника е направил две основни възражения против иска .Оспорил е вземането по Фактура  № **********/ 15. 02. 2017г. с твърдението ,че това вземане е погасено по давност.  Оспорил е вземанията и по двете фактури с твърдението ,че произхода на вземанията и по двете фактури  е неясен и неточно определен.

И двете възражения на ответника по иска са неоснователни .      

Няма спор за това ,че вземанията на мобилния оператор, като комуникационни услуги,  представляват „периодични плащания“ по смисъла на чл. 111 б. „в“ от ЗЗД  и задължителните  указания, дадени в  ТР № 3/ 18. 05. 2012г. на ОСГТК на ВКС   , поради което  се погасяват с изтичането на 3-годишна давност. Това обстоятелство е безспорно по делото.  В текста на чл. 114 ал. 1 от ЗЗД е казано ,че давността започва да тече от  изискуемостта на вземането. И в двата договора за мобилни услуги,  от 10. 02. 2016г. и от 30. 05. 2016г., потребителя на  мобилните услуги е декларирал,че при подписването на договорите са му предоставени екземпляри от Общите условия на оператора ,запознал се е с тях и ги приема .   На основание чл. 298 от ТЗ Общите условия са станали задължителни за потребителя .

В чл. 26 и чл. 27 от Общите условия е посочено ,че за ползваните услуги чрез индивидуален договор , оператора издава ежемесечно фактура на името на потребителя .Плащането на сумата , посочена във фактурата се извършва в срока , указан във фактурата ,но не по – късно от 18 дни от датата на издаването й . Във фактура № **********/ 15. 02. 2017г. е посочено ,че заплащането на задължението  за отчетния период следва да се извърши до 02. 03. 2017г. Следователно ,вземането на кредитора  е станало изискуемо от 03. 03. 2017г. 

Разпоредбата на чл. 70 от ЗЗД ,на която се позовава въззиваемата страна в отговора на въззивната жалба,по никакъв   начин  не променя извода на съда относно изискуемостта на вземането. В конкретния  казус срока за плащане   действително  е уговорен  в полза на длъжника , тъй като  падежа на задължението не  следва   датата на издаването на фактурата. В Общите си условия и във фактурите оператора е предвидил гратисен период за заплащането на фактурите, което ясно говори за това ,че срока е уговорен в полза на длъжника , а   не и в полза на  кредитора . Въпреки ,че срока е уговорен в полза на длъжника , задължението и по двете фактури не е изпълнено нито в гратисния период ,нито към настоящия момент.  

От приложеното заповедно производство се установява ,че  заявлението за издаване на заповед за изпълнение е  подадено в съда на 21. 02. 2020г. По силата на чл. 422  ал. 1 от ГПК искът се смята за предявен от момента на подаване на заявлението, когато е спазен срока по чл. 415 ал. 4 от ГПК. В случая  давностния срок за погасяване на вземането по фактура № **********/ 15. 02. 2017г.  е изтекъл на 03. 03. 2020г. ,т.е. след подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК .С подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК давността се счита  прекъсната , на основание чл. 116 б. „б“ от ЗЗД , след което  е започнала да тече нова  давност( чл. 117 ал. 1 от  ЗЗД).                

От заключението на приетата по делото  и неоспорена от страните  СИЕ се установява ,че двете фактури са осчетоводени в дружеството -  оператор на мобилни услуги .Начислените задължения  по двете фактури не са за мобилни разговори и мобилен интернет, а представляват начислени абонаментни такси и 28 броя мобилни услуги  SMS. Експертизата дава заключение ,че  общата стойност на задължението по двете фактури е  сумата 280, 70 лв. , която не е заплатена от ответника.         

По тези съображения и на  основание чл. 271 ал. 1 от ГПК ще следва да се отмени решението на районния съд в частта , в която е  отхвърлен установителния иск по чл.  422 от ГПК и в частта за разноските по делото . Ще следва да се отмени и определението на районния съд по чл.  248 от ГПК. Ще следва да се постанови ново решение от въззивната инстанция , с което да се уважи установителния иск за фактура  № **********/ 15. 02. 2017г.  на стойност  229, 24лв.  с ДДС , след приспадане на надвнесеното плащане   в размер на 13,50 лв. ;

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция и на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК ще следва да се осъди ответника да заплати в полза на ищеца сумата 770 лв. , представляваща сторени разноски в заповедното и в исковото производство .        

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1  от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ОТМЕНЯ Решение / без номер /от 15. 10 .2020г. на районен съд Пазарджик  , постановено по гр. д. № 1193/2020г. по описа на същия съд в В ЧАСТТА ,в която е отхвърлен установителния иск по чл. 422 от ГПК и  В  ЧАСТТА  за разноските по делото .

ОТМЕНЯ Определение № 260463/ 25. 11. 2020г. на районен съд Пазарджик  , постановено по гр. д. № 1193/2020г. по описа на същия съд, вместо което постановява:

По иска предявен от „Теленор България „ ЕАД ,ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на дейността, гр. София , ж. к. „Младост  4“, Бизнес парк  София , сграда № 6 ,против  Й.В.Г.  , ЕГН ******, с постоянен адрес *** , ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на ответника,че по фактура  № **********/ 15. 02. 2017г.  дължи сумата  229, 24лв.  с ДДС .

За тази сума има издадена  Заповед № 276/ 24. 02. 2020г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК на Районен съд Пазарджик.   

ОСЪЖДА Й.В.Г.  , ЕГН ******, с постоянен адрес ***,да заплати в полза на „Теленор България“ ЕАД ,ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на дейността, гр. София , ж. к. „Младост  4“, Бизнес парк  София , сграда № 6, сумата 770 лв. , представляваща сторени разноски в заповедното и в исковото производство .        

 

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК( търговско дело с цена на иска под 20 000 лв. ) решението на въззивната инстанция не   подлежи на касационно обжалване .

                                                                                                         

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :