Решение по дело №1169/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1075
Дата: 5 юни 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330201169
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№1075

гр. Пловдив, 05.06.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на девети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1169/2019 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Обжалвано е Наказателно постановление № 6893 от 21.01.2019 г., издадено от Заместник-министър на културата, въз основа на АУАН № 6893/2018 г. от 27.07.2018 г. с което на ,,БИСТРО ПАРК‘‘ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 2 500 лева за извършено от него нарушение по чл. 86, ал. 1, т. 3, пр. 1, вр. чл. 72, т. 2 ЗАПСП.

          Дружеството жалбоподател, чрез процесуалния представител адв. Д. обжалва процесното наказателно постановление. Твърди, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Не се установявало по какъв начин актосъставителят е установил какви били излъчваните музикални произведения. Не се установявало също така кой е носител на авторското право. В случая била наложена една санкция за две отделни нарушения. Липсвал състав от обективната страна на извършване на нарушението, тъй като не се установявало какво е публично изпълнение. Било налице разминаване в описанията на АУАН и НП. Последното било издадено от некомпетентен орган, а именно Кметът на Община Хисаря, а не заместник-министър на културата.

          Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание не изпрати представил и не депозира становище по хода на делото.                              Пловдивски районен съд след като взе предвид доводите и възраженията на страните и се запозна с представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от страна разполагаща с право за това, срещу подлежащо на обжалване НП, в законоустановения срок, поради което се явява процесуално допустима, разгледана по същество се явява основателна.

В конкретния случай дружеството жалбоподател е било санкционирано за това, че при извършена проверка на 3005.2018 г. в обект стопанисван от дружеството жалбоподател се установило, че се осъществявало публично изпълнение на запис на звукозаписите ,,La Camisa Negra‘‘ в изпълнение на Juanes и ,,Liberation girl‘‘ в изпълнение на Michael Jackson без необходимото съгласие на носителите на продуцентските права съответно ,,Юнивърсил Мюзик Румъния СРЛ, член на ,,ПРОФОН‘‘ и ,,Sony Music, чрез лицензианта си за България – Вирджиния Рекърдс ЕООД, член на ,,ПРОФОН‘‘.

В хода на съдебното следствие бяха разпитани актосъставителят Д.Д. и свидетеля по акта Л.А..

Същите заявиха, че първият бил актосъставител по документи, а последният бил свидетел по съставянето на акта, но не и очевидец на нарушението.   

Съдът кредитира така депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалите събрани по делото доказателства.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед РД09-256 от 12.05.2017 г. се установява, че АУАН е съставен от компетентен орган.

От представеното копие от Заповед РД09-277 от 19.05.2017 г. се установява, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, поради което и неоснователно се явява наведеното възражение в този смисъл от процесуалния представител на дружеството жалбоподател.

От представеното копие от Договор за публично изпълнение от 23.06.2018 г. се установява, че е налице такъв сключен между дружеството жалбоподател и ,,ПРОФОН‘‘.

От представения Констативен протокол от 30.05.2018 г. се установява отразеното в него.

Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Съдът намира, че по безспорен и категоричен начин се достигна до извод, че дружеството жалбоподател е извършило вмененото му нарушение, тъй като същото на конкретната дата чрез публично изпълнение е пуснало горепосочените две песни.

Съдът намира, че хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

На първо място процесният АУАН е съставен в нарушение с изискванията на чл. 40 ЗАНН.

В разпоредбата на чл. 18 ЗАНН е посочено, че когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

В конкретния случай на жалбоподателя е вменено, че е осъществявало публично изпълнение на запис на звукозаписите ,,La Camisa Negra‘‘ в изпълнение на Juanes и ,,Liberation girl‘‘ в изпълнение на Michael Jackson без необходимото съгласие на носителите на продуцентските права съответно ,,Юнивърсил Мюзик Румъния СРЛ, член на ,,ПРОФОН‘‘ и ,,Sony Music, чрез лицензианта си за България – Вирджиния Рекърдс ЕООД, член на ,,ПРОФОН‘‘.

Тълкувайки волята на наказващия орган се достигна до извод, че в описанието на АУАН и НП се говори за две отделни нарушения, но вместо това на жалбоподателя е било наложено едно единствено наказание. Постановяването на санкция за всяко отделно нарушение е от съществено значение за правилното решаване на делото, доколкото в тежест на наказващия орган е да се докаже извършването на вменените нарушения. Евентуално, ако се докаже наличието на излъчване само на една песен то нарушителят не би могъл да бъде наказан за това свое деяние, но като е наложена една обща санкция и за двете нарушения, Съдът не би могъл да проконтролира атакувания акт.

В случая основателно се явява и наведеното възражение от страна на процесуалния представител на дружеството жалбоподател, което е в насока, че по делото не се установява по какъв начин проверяващите са установили, че именно това са двете песни, които са вменени, че се излъчват без съгласието на носителя на авторското право.

         В случай, че не се приемат доводите на настоящия състав за допуснати съществени нарушения в хода на административно-наказателното производство се достигна до извод, че е налице извършен състав на административно нарушение, като е правилно определен и размерът на наложеното административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ от 2500 лева.

Предвид гореизложеното обжалваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно следва да се отмени, доколкото в хода на административно-наказателното производство са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд,

 

Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 6893 от 21.01.2019 г., издадено от Заместник-министър на културата, въз основа на АУАН № 6893/2018 г. от 27.07.2018 г. с което на ,,БИСТРО ПАРК‘‘ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 2 500 лева за извършено от него нарушение по чл. 86, ал. 1, т. 3, пр. 1, вр. чл. 72, т. 2 ЗАПСП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                      

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

СЕКРЕТАР: Д.Д.