Определение по дело №677/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1469
Дата: 25 юли 2018 г.
Съдия: Сияна Стойчева Димитрова
Дело: 20182100500677
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 май 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

I -  1469                                           25.07.2018 г.                                       град Бургас

Бургаският окръжен съд, II-ро гражданско отделение, I-ви въззивен състав, на двадесет  пети юли две хиляди и осемнадесета година в закрито заседание, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана КАРАСТАНЧЕВА

                                                ЧЛЕНОВЕ: Пламена ВЪРБАНОВА

                                                           мл.с. Сияна ДИМИТРОВА

Секретар

като разгледа докладваното от младши съдия Сияна Димитрова

въззивно гражданско дело № 677 по описа за 2018 година,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 127, ал. 3 и ал. 4 във вр. с чл. 59, ал. 8 от СК.

Производството е за определяне на привременни и защитни мерки относно местоживеенето на детето Х.Х.Щ. и осъществяване на личните му отношения с бащата Х.Л.Щ.. Искането е направено от процесуалните представители на въззивника Х.Щ. в проведено открито съдебно заседание от 06.06.2018 г. по в.гр.д. № 677/2018 г. по описа на БОС, предмет на което е въззивна проверка на първоинстанционно решение за изменение на мерките по решение № 2206/19.11.2014 г., постановено по гр.д. № 11008/2013 г. по описа на БРС. Твърди се, че от 2014 г. режимът на лични отношения между детето и неговия баща не се изпълнява ефективно, предвид което били налице симптоми у Х. за наличие на синдром на родителско отчуждение. Предвид висящия съдебен процес и невъзможността за осъществяване на определения с решение № 2206/19.11.2014 г., постановено по гр.д. № 11008/2013 г. по описа на БРС режим на лични отношения, въззивникът отправя искане за определяне на защитни и привременни мерки в тази връзка за периода на лятната ваканция.

С протоколно определение, постановено от въззивния съд в проведено по делото открито съдено заседание от 11.07.2018 г., на страните е дадена възможност в десетдневен срок да депозират проект на защитни мерки за осъществяване на личните отношения на въззивника Щ. с малолетното дете Х., като делото е отложено за разглеждане на 03.10.2018 г.

В изпълнение на определението на съда по делото са постъпили отделни изявления на двете страни по делото, от които е видно, че не се е достигнало до компромис по въпроса между тях.

Със заявление вх. № 10582/19.07.2018 г. от Х.Л.Щ. е представено предложение на въззивника за привременни и защитни мерки, подкрепено със съдебна практика. Въззивникът сочи, че в седмицата след заседанието по делото от 01.07.2018 г. е провел две кратки срещи с детето Х., в присъствието на неговия дядо по майчина линия, които счита за неефективни. Излага съображения, че присъствието на който и да е близък до майката човек на срещите му с детето водят до резервираност в поведението на последното, предвид което и моли местоживеенето на Х. да бъде определено при него, като му бъде възложено и упражняването на родителските права по отношение на него. Намира, че това е единственият начин за преодоляване на родителското отчуждение, еманципиране на детето от майката и възстановяване на връзката с бащата. Наред с посочените привременни мерки се иска постановяване на защитна мярка – прекратяване на контактите между малолетния Х. и неговата майка за неопределено време.

Постъпило е и становище вх. № 10660/20.07.2018 г. от въззиваемата С.Е., с което се твърди неоснователност на искането на въззивника. Излагат се съображения, че от доказателствата по делото се установява негативното влияние на бащата върху психиката на детето Х., който сам, с поведението си, бил причина за настъпилото отчуждение. Сочи се, че предаване на детето за дълги периоди на бащата би довело до задълбочаване на проблема, а възстановяването на връзката между бащата и детето трябва да става постепенно. Твърди се, че на бащата е била предоставена възможност за ежедневни кратки срещи с детето през последната седмица, при което, по негово желание, такива са били проведени на 13 и 17.07.2018 г., в присъствието на дядото по майчина линия. Въззиваемата заявява, че отношенията между страните са нормални и те сами могат да уговарят периодични срещи, а определен ден и час би стресирал детето, което не било в негов най-добър интерес.

За да се произнесе по направеното по реда на чл. 127, ал. 3 и ал. 4 във вр. с чл. 59, ал. 8 от СК искане, настоящият съдебен състав взе предвид следното:

Страните са родители на детето Х.Х.Щ., роден на *** г. по време на брака им, сключен на 20.11.2007 г., прекратен с решение № 94/19.11.2009 г. по гр.д. № 1988/2009 г. по описа на Районен съд – Добрич, които факти съдът прие за установени от приетите като писмени доказателства Удостоверение за прекратен граждански брак, издадено от Районен съд - Добрич и Удостоверение за раждане, издадено от Община Варна въз основа на акт за раждане № IV-103/10.03.2008 г.

От представено по делото решение № 2206/19.11.2014 г., постановено по гр.д. № 11008/2013 г. по описа на БРС се установява, че действащият режим на лични отношения между бащата и детето е определен с посещения на малолетния Х. в дома на въззивника в гр. Варна през определени почивни и празнични дни, както и за установени периоди през ваканциите.

От твърденията на страните и многобройните писмени и гласни доказателства по делото се установява, че действащият режим на лични отношения не се изпълнява ефективно от м. септември 2014 г., както и че отношенията между бащата и детето са силно влошени, правени са опити за срещи между тях с посредничеството на органите на МВР, ЧСИ и неправителствени организации.

По делото се съдържат данни и за влошените отношения между страните – бивши съпрузи, за водени между тях множество съдебни производства, включително по реда на ЗЗДН, както и за влошеното психическо и здравословно състояние на детето Х., вследствие събитията.

Изготвената по делото съдебно-психологична експертиза потвърждава невъзможността режимът с преспиване да бъде осъществяван понастоящем поради психологическата травма на детето от конфликтните отношения на родителите и симбиотичната му връзка с майката, но подчертава необходимостта от присъствие на бащата в живота на детето. Препоръчват се мерки за срещи между детето и бащата и специализирана консултативна работа с двамата родители.

От представените по делото социални доклади на Дирекция «СП»-Варна и  Дирекция «СП»-Бургас, както и от изразеното становище на социалния работник пред съда и изслушването на детето се установи, че същото към момента живее и се обучава на територията на гр. Бургас, като през лятната ваканция пребивава при родителите на своята майка в гр. Добрич. Налице са данни за близката връзка на детето с майката и нейните родители, като самото дете заявява нежелание да се среща със своя баща.

 Разпоредбите на чл. 127, ал. 3 и ал. 4 във вр. с чл. 59, ал. 8 от СК, предвиждат възможност по искане на родител и по необходимост съдът са постанови привременни и защитни мерки в интерес на детето, които мерки имат за цел още в хода на производството по определяне на родителя който ще упражнява родителските права, да се уредят някои нетърпящи отлагане въпроси - основно грижата за децата, тяхната издръжка и контактите с другия родител. Всички тези въпроси ще бъдат окончателно разрешени с решението по същество на предоставения за разглеждане на въззивния съд спор.

Предвид факта, че към настоящия момент е налице действащ режим на лични отношения между детето и бащата, определен с решение № 2206/19.11.2014 г., постановено по гр.д. № 11008/2013 г. по описа на БРС, въззивният съд намира за неоснователно искането на въззивника Щ. за определяне на привременни и защитни мерки, а именно – определяне местоживеенето на малолетния Х. при бащата, предоставяне упражняването на родителските права по отношение на детето на бащата и прекратяване на контактите му с майка. Постановяването на подобни мерки не е и в най-добрия интерес на детето, за който съдът следи служебно в рамките на съдебното производство. Правното положение на детето към момента е стабилно, родителските права се упражняват адекватно от майката, като психическото отношение на детето към конфликтите между родителите не предразполага крайна промяна в режима на упражняване на родителските права и личните отношения с родителите, в какъвто смисъл е искането на въззивника.

От друга страна, съдът, с оглед разделното живеене на страните, невъзможността за ефективно осъществяване на действащия режим на лични отношения на детето с бащата, препоръките на вещото лице по делото и изявленията на въззиваемата, намира за основателно искането на бащата за  определяне на защитни мерки по смисъла на чл. 59, ал. 8, т. 1 и т. 2 от СК, като при съобразяване най-добрия интерес на детето намира, че в периода на лятната ваканция на малолетния Х., срещите с бащата следва да се осъществяват в определени дни, в присъствието на дядото на Х. по майчина линия и на територията на гр. Добрич.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 59, ал. 8, т. 1 и т. 2 от СК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 59, ал. 8, т. 1 и т. 2 от СК, следните защитни мерки за осигуряване изпълнението на режима на лични отношения на бащата Х.Л.Щ., ЕГН ********** с детето Х.Х.Щ., ЕГН **********, така че бащата да се среща с детето през лятната ваканция, считано до 15.09.2018 г., на територията на гр. Добрич, по негов избор – в двора на къщата на родителите на въззиваемата С.Е. или в градската градина на гр. Добрич, в присъствието на дядото на детето по майчина линия, в долупосочените дни и часове, както следва:

-         всяка събота от съответния месец от 10,00 часа до 15,00 часа, както и всяка сряда от 16,00 часа до 19,00 часа.

Преписи от настоящото определение да се връчат на страните.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                   2.