Решение по дело №730/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2224
Дата: 25 ноември 2022 г.
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20227180700730
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

    № 2224

 

гр. Пловдив, 25 ноември 2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, Първо отделение, ХVІІІ състав, в открито съдебно заседание на двадесет и седми октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОРДАН РУСЕВ

       

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА, като разгледа докладваното от съдия Й.Русев административно дело № 730 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на А.С.М., ЕГН ********** в качеството на пълномощник на Д.А.М., ЕГН **********, чрез адв. Ж.М.-пълномощник против Отказ за регистрация на Лек автомобил марка "Мерцедес" модел "Ц 350 Д", рама*****, двигател № *****, обективиран в писмо с рег. № *****от 18.02.2022 г. на началник сектор „Пътна полиция“, ОДМВР-Пловдив.

Навеждат се доводи, че оспореният отказ противоречи на материалния закон. Счита, че не са били налице основания да не бъде регистриран автомобилът съгласно подаденото заявление. Претендира сторените по делото разноски.

Ответникът – началник сектор „Пътна полиция“, ОДМВР-Пловдив, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Съдът, преценявайки доказателствата поотделно и в тяхната съвкупност, вземайки предвид становищата на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в законоустановения срок от легитимиран субект, поради което е процесуално допустима.

Производството е започнало с подадена молба вх. № УРИ-1030-00-2182/01.02.2022г. с искане за регистрация на превозно средство Лек автомобил марка "Мерцедес", модел "Ц 350 Д" с ДКН ****, собственост на жалбоподателя. С оглед така подадената молба е направена справка Интерпол-МПС и в системата АИС „Издирвателна дейност и НМАП“- Н.ШИС II, като се е установило, че въпросният автомобил е обявен за издирване от Великобритания.

На 26.11.2021г. в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Пловдив е бил представен за пререгистрация лек автомобил марка "Мерцедес" модел "Ц 350 Д", черен на цвят, рама*****, двигател № ***** и от извършена справка се установило, че е обявен за издирване от Интерпол Великобритания. С Протокол № 2372р-27515/26.11.2021г. А. М., пълномощник на Д.М., е предал доброволно лек автомобил марка "Мерцедес" модел "Ц 350 Д", черен на цвят, рама*****, двигател № *****, свидетелство за регистрация част I № ********* и ключ за стартиране на МПС. В срок от 60 дни от датата на предаване на веща не е постъпило искане за връщане на автомобила от държавата-членка, въвела сигнала, въпреки, че е наличен. При проверката не е установено превозното средство да е предмет или средство за извършване на престъпление на територията на Р.България, липсват данни същият да е доказателство, обект на обезпечителни мерки, притежаването му не е забранено по законите на Р.България. Собствеността е придобита добросъвестно и поради това със заповед № 438з-73/01.02.2022г. на началника на Трето РУ-Пловдив и Протокол от 01.02.2022г. автомобилът е върнат.   

Горната фактическа обстановка, принципно безспорна между страните, съдът приема за установена въз основа на приобщените по делото писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и допълващи се и съвкупният им анализ не налага различни изводи.

С оглед гореустановените факти, съдът формира следните правни изводи:

С разпоредбите на чл. 143 от ЗДвП и Наредба № I-45/24.03.2000г. законодателят е определил условията и реда за първоначалната регистрация, промените в регистрацията, пускането в движение и спирането от движение, отчета на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, собственост на български физически и юридически лица.

Съгласно чл. 143, ал. 5, т. 5 от ЗДвП не се регистрират пътни превозни средства, обявени за издирване, до изясняване на въпроса за собствеността.  Член 8, ал. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях предвижда, че промени в данните за регистрирани превозни средства, които са обявени за издирване, не се извършват до прекратяване на издирването от компетентните полицейски органи.

В случая законът предвижда да не се извършва регистрация или промяна регистрацията на МПС, обявено за издирване до изясняване на въпроса за собствеността, тъй като може да се окаже, че подлежи на конфискация или връщане на собственика, от който е отнето, целта е законна - защита правата на собственика, от който е отнето превозното средство, както и предотвратяване на облагодетелстване в резултат на престъпление и превенция.

Изискването на закона да не се вписва регистрация на новия собственик, придобил автомобила след обявяването му за издирване поради кражба, докато не се изясни собствеността на откраднатия автомобил, е необходимо за посочените цели, с оглед предотвратяване на сделка или разпореждане, с такава собственост. Най-необходимите мерки са до изтичането на срока, в който може да се иска връщането на автомобила. Този срок е регламентиран в разпоредбата на чл. 84, ал. 8 от Закона за Министерство на вътрешните работи и е 60 дни, считано от датата на изземването на автомобила или доброволното му предаване. В случая автомобилът е бил предаден доброволно от жалбоподателя през ноември 2021 г., съобразно регламента на чл. 84, ал. 2 от ЗМВР и след изтичане на 60-дневния срок е бил върнат.

Логиката на законодателят е, че от една страна предвижда връщането на автомобила на лицето, при хипотезата на чл. 84, ал. 8 от Закона за МВР, а от друга го ограничава да упражнява правото си на собственост, чрез отказ за регистрацията му, понеже се каза, че целта е да се възпрепятства възможността както да го управлява по пътищата, така и да извършва разпоредителни сделки с него.

В нормата на чл. 143, ал. 5, т. 5 ЗДвП ясно е посочено, че "до изясняване на въпроса за собствеността" превозното средство не се регистрира. В тази връзка и текстът на чл. 8, ал. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000г. е конкретенпромени в данните за регистрирани превозни средства, които са обявени за издирване, не се извършват до прекратяване на издирването от компетентните полицейски органи“. В случай, че се приеме, че е възможна регистрацията на автомобила, ще е налице противопоставяне на правото на собственост на жалбоподателя с това на предишния собственик, тъй като предвидената защита спрямо него не е била вече изпълнена и правото му да заяви връщането ѝ не е преклудирано.

В настоящия случай са налице законови пречки за регистрацията на автомобила и такива са съществували и към момента на отказа.

Воден от горното и на основание чл. 172 ал. 2 от АПК Съдът,

 

Р Е Ш И: 

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на А.С.М., ЕГН ********** в качеството на пълномощник на Д.А.М., ЕГН **********, чрез адв. Ж.М.-пълномощник против Отказ за регистрация на Лек автомобил марка "Мерцедес" модел "Ц 350 Д", рама*****, двигател № *****, обективиран в писмо с рег. № 103000-3580/18.02.2022 г. на началник сектор „Пътна полиция“, ОДМВР-Пловдив. 

            Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от получаване на съобщение за постановяването му.

 

 

 

                             

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/