Решение по дело №1118/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260068
Дата: 9 февруари 2021 г. (в сила от 20 юли 2021 г.)
Съдия: Мирослав Руменов Саневски
Дело: 20201510101118
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

09.02.2021

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

      ГО, V-ти

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

12.01.

 

2021

 
 


на                                                                                                           Година

Мирослав Саневски

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Ганева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Гражданско

 

1118

 

2020

 
 


                                      дело №                                     по описа за                               година.

В.Д.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, е предявил срещу Кооперация „Районна потребителна кооперация „Рила““, ЕИК: *********, със седалище и адрес: гр. Рила, ул. „Христо Смирненски“ № 5, общ. Рила, обл. Кюстендил (РПК „Рила“), иск по чл. 58 от Закона за кооперациите (ЗК), за отмяна на Решение № 2 и Решение № 8, обективирани в Протокол от Общо отчетно събрание на РПК „Рила“, проведено на 18.07.2020г. от 10:00 ч. в ресторант „Елхите“ в гр. Рила.

            Сочи, че първото решение, съгласно което „Всеки член-кооператор, който не си заплати членския внос да бъде освободен от РПК „Рила“, гр. Рила“, противоречи на чл. 24, ал. 1 и ал. 2 от Устава на кооперацията, понеже въпросът относно членския внос не бил посочен за разглеждане в изпратената до член-кооператорите покана за ОС, а на проведеното събрание присъствали по малко от половината от тях.

            Второто решение, съгласно което „ОС упълномощава УС и Председателя на кооперацията да извършват продажба на всички обекти, собственост на РПК „Рила“, като за сумата се покрият публичните задължения, заплатите на персонала, задълженията към доставчици и дяловият капитал на член-кооператорите“, нарушава, според ищеца, чл. 60, ал. 6 от Устава на РПК „Рила“, съгласно който докато трае членството и докато кооперацията не е прекратена чрез ликвидация, дяловият капитал не принадлежи на членовете и те не могат да разполагат с него и да намаляват дяловите си вноски. Счита, също така, че така взетото решение противоречи на чл. 73, ал. 1 и ал. 2 от Устава на РПК „Рила“ и чл. 40, чл. 41 и чл. 42 от ЗКооп. Освен това, такъв въпрос също не бил обективиран в поканата за свикване на ОС.

           В срока за отговор на исковата молба е депозиран такъв от ответника, с който се оспорва предявения иск като неоснователен. Ответникът счита оспорваните решения за изцяло законосъобразни, тъй като са спазвани изискванията за свикване на общото събрание и уведомяването на член-кооператорите за това. В поканата за ОС ясно и точно е представен дневният ред, като точка първа е „Приемане и освобождаване на член-кооператори“. На събранието на 18.07.2020г. действително са присъствали 36 член кооператори, но получилите покана са много повече от половината. Сочи, че съгласно устава, в правомощията на ОС е да взема решения за придобиване и разпореждане с недвижими имоти и вещни права върху тях, а УС изпълнява решенията на ОС. Излага подробни съображения.

Съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Преди разглеждането на правния спор по същество, съдът следва да се произнесе по допустимостта на предявения конститутивен иск. Правото да искат отмяна на решенията на ОС на кооперацията по реда на чл.58, ал.1 ЗК, принадлежи на всеки член на кооперацията, както и на другите лимитативно посочени в нормата на чл.58, ал.2 ЗК лица. Качеството член на кооперацията следва да е налице към момента на вземане на оспореното решение и представлява абсолютна положителна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно. За да обоснове легитимацията си в производството по чл.58 ЗК, ищецът трябва да докаже валидно възникване на членствено правоотношение с кооперацията – ответник, която от своя страна носи тежестта да докаже последващо настъпване на погасяващи членството факти, ако ги твърди. В този смисъл – решение № 69/ 08.06.2012 г., постановено по т.д. № 226 по описа за 2011 г. на ВКС, II т.о., решение № 116/ 24.07.2013 г., постановено по т.д. № 986 по описа за 2012 г. на ВКС, I т.о.

По отношение на факта, че ищецът В.А. е член в ответната кооперация към момента на вземане на оспорваните решения, по делото няма спор, ответникът не оспорва това обстоятелство, то се установява и от приложените към исковата молба и отговора на ответника и приети като доказателство членска книжка, списък на раздадените покани за ГОС на РПК-Рила и Протокол от същото. Затова съдът приема, че ищецът е процесуално легитимиран да предяви настоящия иск по реда на чл. 58 от ЗК.

Пределите на проверката, която съдът извършва при предявен иск по чл.58, ал.1 ЗК за отмяна на решение на общото събрание на кооперацията, се разпростират до съответствието на решението със закона или устава по наведените от ищеца основания за отмяна, като при разглеждане на конститутивния иск, съдът не е оправомощен да преценява целесъобразността на обжалваното решение (така – решение № 158/ 10.11.2017 г., постановено по т.д. № 2143 по описа за 2016 г., ВКС, II т.о.). С оглед така изложените принципни поставки и предвид наведените от ищеца пороци в предмета на проверката за законосъобразност, която следва да извърши съдът, се включват спазването на реда за свикване на общото събрание и уведомяването на членовете за това; съдържанието на поканата; кворумът за вземане на решенията, както и дали са поканени всички членове и дали е обезпечена възможността им да упражняват предвидените в закона и устава права.

Не е спорно между страните, а се установява и от събраните по делото писмени и гласни доказателства, че  на 18.07.2020г. от 10:00 ч. в ресторант „Елхите“ в гр. Рила се е провело Общо отчетно събрание на РПК „Рила“, за което е съставен Протокол, приложен към исковата молба и приет като доказателство.  

            Видно от протокола, на ОС са присъствали 36 от общо 183 член-коопрератори, което е наложило събранието да започне един час по-късно, съобразно изискването на чл. 26, ал. 2 от Устава (възпроизвеждащ чл. 17, ал. 2 от ЗКооп.). Видно от представения с отговора на исковата молба и приет като доказателство Списък на раздадените покани, такива са получили срещу подпис 149 от общо 183 членове.

С императивната норма на чл.16, ал.1 ЗК, регламентираща свикването на общото събрание, са въведени изисквания (форма, съдържание, момент на разгласяване на поканата), обезпечаващи постигането на няколко цели: да бъде информиран всеки член за свикването на общото събрание; да се запознае с конкретните въпроси, които ще се обсъждат на същото; тази информация да достигне до знанието му. От отправянето на писмена покана, която отговаря на посочените изисквания, се създават условия да е обективно възможно членкооператорът да получи нужната информация, за да подготви участието си в общото събрание и да упражни ефективно правото си на глас при вземане на конкретни решения. При нормативно закрепено право на всеки член да бъде уведомен за предстоящото общо събрание, законът в чл.16, ал.1 ЗК делегира правомощия в устава на кооперацията да се предвиди ред как да се осъществи това уведомяване. Членовете на УС не са ограничени от закона в избора на конкретен способ за разгласяване на поканата, по отношение на броя на способите и поредността, при която те ще се предприемат: кумулативно, алтернативно или евентуално, стига този ред да не дерогира законово гарантираното право на всеки един от членовете на кооперацията да узнае за свикването на общото събрание и оттам да участва в него. В този смисъл – решение № 211/ 09.02.2017 г. по т.д. № 3329/2015 г. на ВКС, I т.о.

Видно от приетия като доказателства Протокол № 4 за провеждане на УС на 21.06.2020г., на него е взето решение за свикване на Годишно отчетно събрание на кооперацията, като е решено същото да бъде проведено на 18.07.2020г. в ресторант „Елхите“, от 10:00ч., но не е уточнен начина за разгласяване на поканата. Съгласно чл. 23, ал. 1 и ал. 3 от Устава на РПК „Рила“ ОС се свиква от УС с писмена покана, отправено до членовете на кооперацията, най-малко 14 дни преди провеждането му, като поканата се връчва на членовете лично срещу подпис или се изпраща по пощата препоръчано с обратна разписка. Следователно, за редовността на  проведеното на 18.07.2020г. общо събрание е необходимо всеки от членовете да е получил покана срещу подпис или същата да му е изпратена по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. Доказателствената тежест за тези обстоятелства лежи върху ответната кооперация, която следва да установи надлежното свикване на ОС. Както се посочи, видно от представения с отговора на исковата молба и приет като доказателство списък на раздадените покани (л. 80-82 от делото), такива са получили срещу подпис 149 от общо 183 членове. За четирима от членовете е вписано „починал“, а за останалите 30 не е вписано нищо. Неса представени и изпратени писма и/или обратни разписки, от които да е видно, че същите са получили своевременно поканата за ОС. Въпросните 30 лица не са и присъствали на проведеното ОС, видно от списъка на присъстващите (л.83-90 от делото).

Съдът намира, че по този начин е нарушено основно право на членовете на кооперацията, предвидено в чл.9, ал.1, т.2 ЗК – да участват и да гласуват в общото събрание на кооперацията лично или чрез упълномощено от тях лице. С неспазването на нарочно приетата процедура по уведомяване, се нарушава императивната норма на чл.16 от ЗК, което е самостоятелно основание за отмяна на взетите решения на проведеното на 18.07.2020г. общо събрание.

С оглед изложеното съдът счита, че исковата претенция с правно основание чл. 58, ал. 1 от ЗК се явява основателна и следва да бъде уважена.

С оглед изхода на делото  и на основание чл. 78, ал.1 ГПК в полза на ищеца следва да се присъдят разноски, в съответствие с представените доказателства за заплащането им, както следва: 50.00 лв. – държавна такса и 800.00 лв. – заплатен адвокатски хонорар или общо разноски в размер от 850.00 лв.

Така мотивиран съдът

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 2 и Решение № 8, обективирани в Протокол от Общо отчетно събрание на Кооперация „Районна потребителна кооперация „Рила““, ЕИК: *********, със седалище и адрес: гр. Рила, ул. „Христо Смирненски“ № 5, общ. Рила, обл. Кюстендил, представлявана от председателя Йордан Везирски, проведено на 18.07.2020г. от 10:00 ч. в ресторант „Елхите“ в гр. Рила, по иск на В.Д.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, с правно основание чл. 58, ал. 1 ЗК.

ОСЪЖДА Кооперация „Районна потребителна кооперация „Рила““, ЕИК: *********, със седалище и адрес: гр. Рила, ул. „Христо Смирненски“ № 5, общ. Рила, обл. Кюстендил, представлявана от председателя Йордан Везирски, да заплати  на В.Д.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, сумата от 850.00 (осемстотин и петдесет) лева, представляваща разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: