Решение по дело №2737/2017 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1143
Дата: 8 юни 2018 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20177040702737
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

за допълване на решение № 367/28.02.2018 г.

гр.Бургас, № 1143 / 08.06.2018г.

 

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в открито заседание на осми май през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                               СЪДИЯ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

при секретар М.Вълчева, като разгледа докладваното от съдия Л.Александрова адм.д. № 2737 по описа за 2017 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 176 АПК.

Процесуалният представител на жалбоподателите Е.Х.К.,***, И.А.Г. *** и Г.И.С. ***, всички със съдебен адрес ***, адвокат М.С. е депозирал молба за допълване на постановеното по спора решение № 367/28.02.2018 г., с което е отхвърлена жалбата на неговите доверители против заповед № РД-16-237/11.09.2017 г. на директора на Регионална дирекция по горите – гр. Бургас. В молбата се твърди, че обжалваната заповед съдържа в себе си три властнически волеизявления, всяко от които представлява индивидуален административен акт, а именно:

1.възобновяване на производството;

2.отмяна на заповед № РД-16-050/13.02.2015 г.;

3.разпореждане за премахване на изградените постройки.

Според възраженията в молбата съдът с постановеното решение се е произнесъл само по първото волеизявление на административния орган, насочено към възобновяване на административното производство. Твърди се, че съдът не е изложил факти и обстоятелства, свързани с отмяната на заповед № РД-16-050/2015 г., както и такива, относими към постановеното премахване на постройките в имота. По тази причина жалбоподателите, чрез процесуалния си представител, искат съдът да постанови допълнително решение, в което след като констатира липсата на произнасяне по т.2 и т.3 от заповед № РД-16-237/11.09.2017 г. на директор на РДГ – гр. Бургас, да се произнесе по законосъобразността на тези части на обжалваната заповед.

В съдебно заседание жалбоподателите, чрез процесуалния си представител, поддържат молбата за допълване на съдебното решение и претендират разноски.

Ответникът директор на РДГ – гр.Бургас, чрез процесуалния си представител, оспорват основателността на молбата и искат съдът да я отхвърли. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на прокуратурата счита, че обжалваната заповед за двете точки, които се атакуват, следва да се потвърди изцяло.

Предмет на оспорване по административно дело № 2737/2017г. е заповед № РД-16-237/11.09.2017 г. на директора на Регионална дирекция по горите – гр. Бургас, с която на основание чл.99, т.1 и т.2 от АПК в срока по чл.102, ал.2 от АПК е отменена заповед № РД-16-050/13.02.2015г. на директора на РДГ – гр.Бургас и е постановено разрешените със същата заповед постройки с временен статут – 4 броя заслони от дървен иглолистен материал, 1 брой постройка за охрана на имота, 1 брой еко тоалетна и 15 броя каравани, разположени съгласно скица №15-22214/21.01.2015г. на АГКК в поземлен имот с идентификатор *** с площ 17 407 кв.м, находящ се в подотдел 418:27 по горскостопански план на ДГС – гр. Бургас, както и всички други налични в имота постройки и съоръжения да бъдат премахнати от съсобствениците и имотът да бъде приведен в състоянието, изискуемо съгласно Закона за горите.

Вярно е, че след като предходната заповед на същия орган е отменена по реда на чл.99 и сл. от АПК, в разпореждането на органа за нейната отмяна имплицитно се съдържа и волеизявление за възобновяване на производството.

В мотивите на постановеното решение, обратно на твърденията в молбата за допълването му, са изложени всички съображения на съда, които обосновават извод не само за спазване на срока за възобновяване на производството по издаден вече административен акт, но и по отношение на останалите разпореждания на административния орган, съдържащи се в обжалваната заповед. Съдът изрично е посочил, че от доказателствата, събрани по делото, без съмнение се установява, че имотът се използва за туристическа дейност в нарушение на Закона за горите. Освен това, в решението се съдържат и следните мотиви:

„… Едно от основанията, заради които е поискано издаване на заповед № РД 16-050/23.02.2015г., е подпомагане на отдиха и туризма, каквото основание липсва в чл. 153, ал.1 от Закона за горите. Там в т.5 е посочено „архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма”, а не „дейности за подпомагане на отдиха и туризма”.

Установено е, че в преписката по издаване на заповедта липсват доказателства за осъществяване на мониторинг, т.е. органът не е имал основание да се издаде такава заповед, мотивирана с осъществяване на мониторинг на гнезденето на прелитащи птичи ята. По преписката не са представени никакви доказателства за осъществяване на предишни наблюдения, за събиране на информация, обобщаване и анализ, нито данни, че тази дейност е свързана с изпълнение на научна задача, международен проект или друго, изискващо осъществяване на наблюдение, събиране на информация, обобщаване и анализ. …“

„… По делото без съмнение е установено, че имотът се използва за туристическа дейност в нарушение на ЗГ. Освен от цитираните по-горе данни за извършени проверки от други органи и представените по делото актове за установяване на извършени нарушения и протоколи от констатации по време на проверките, както и описаните данни в разпореждането на Окръжна прокуратура, по делото е налице и становище от Г.С. (л.30), управител на дружеството-наемател и един от съсобствениците на терена, в което се отрича извършването на туристическа дейност, но същевременно не се отрича инициираното от дружеството категоризиране на обекта по Закона за туризма, което е индиция за намерението да се извършва туристическа дейност. Че намерението е осъществено говори обстоятелството, че в обекта има 41 каравани, като обитателите на никоя от тях не се занимава с мониторинг на гнезденето на прелитащи птичи ята. Отделно от това, авторът на становището посочва, че имат касов апарат и издават касови бележки за паркиране на коли, срещу услуга „даване под наем на площ за паркиране”, т.е. сам заявява, че се извършва търговска дейност, а не се използва имота за целите, заради които е разрешено изграждането на постройки с временен статут и поставянето на 15 каравани.

Констатирането на това ново обстоятелство, което е възникнало в рамките до една година от издаване на процесната заповед и в тримесечен срок от узнаване на това обстоятелството, което служи за основание за отмяна на акта е издадена процесната заповед, както и фактът, че това обстоятелство има отношение към законосъобразното издаване на отменената заповед, води до извода, че материалният закон е приложен правилно, …“

В тези мотиви съдът изрично е заявил, че заповедта, с която е било разрешено на тримата жалбоподатели да изградят описаните в нея постройки в цитирания по-горе имот, е незаконосъобразна и правилно е отменена. От незаконосъобразността на тази заповед произтича и волята на органа, насочена към премахване на постройките. Мотиви за това са изложени в съдебния акт.

На последно място, съдът в диспозитива е отхвърлил жалбата против заповед № РД-16-237/11.09.2017г. на директора на РГД – гр. Бургас, което означава, че се е произнесъл по всички волеизявления, които се съдържат в тази заповед.

От изложеното в съдебното решение не може да се изведе извод, че съдът е правораздавал само по отношение волеизявлението на органа да възобнови административното производство.

По изложените съображения молбата за допълване на решението като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

Мотивиран от горното и на основание чл.176, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ МОЛБАТА на Е.Х.К.,***, И.А.Г. *** и Г.И.С. ***, всички със съдебен адрес ***, подадена чрез адвокат М.С. за допълване на решение № 367/28.02.2018г. по адм.д.№2737/2017г., с което е отхвърлена жалбата на същите против заповед № РД-16-237/11.09.2017г. на директора на Регионална дирекция по горите – гр. Бургас

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховен административен съд на Република България.

 

 

                                                                  СЪДИЯ: