Решение по дело №19/2024 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2024 г.
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20247110700019
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                           466

                                       гр. Кюстендил, 06.03.2024 г.

 

Административен съд – Кюстендил, I състав, в съдебно заседание на седми февруари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                 АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретаря Ирена Симеонова и с участието на прокурора от ОП - Кюстендил Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Демиревски АНД № 19 по описа за 2024 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 70 – 73 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Определение № 88/08.01.2024 г. на ВАС по адм. дело № 12145/2023 г., АС – Кюстендил е определен за разглеждане на постъпилото предложение от прокурор Надежда Шутова – РП Благоевград, ТП Петрич.

Делото е образувано по искане от Надежда Щутова – прокурор в Районна прокуратура (РП) – Благоевград, в качеството ѝ на наблюдаващ прокурор по досъдебно производство (ДП) № 612/2022 г. по описа на Районно управление (РУ) – Гоце Делчев при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Благоевград, за възобновяване на основание чл. 70 ал. 2 т. 5 от ЗАНН   на административнонаказателното производство по Наказателно  постановление (НП) № 257/20.07.2023 г., срещу К.Ю.П., с ЕГН ********** и отмяна на последното. В искането са изложени съображения за недопустимост на ангажирането на административнонаказателната и наказателната отговорност на К.П. при идентичност на фактите по влязлото в сила наказателно постановление и образуваното срещу него ДП № 612/2022 г. по описа на РУ – Гоце Делчев при ОДМВР – Благоевград.   

Вносителят на искането не се явява и представлява в съдебното заседание по делото. В писмо поддържа внесеното предложение и моли същото да се уважи в цялост.

Ответникът – Зам. Министър на земеделието и храните се представлява по делото от гл. юр. Димитров. Счита направеното предложение за основателно и моли същото да се уважи.

Заинтересованата страна К.Ю.П. не се явява и не се представлява по делото.

Участвалият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Кюстендил дава заключение за основателност на искането.  

Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното от фактическа страна:

С НП № 257/20.07.2022 г., издадено от Зам. Министър на земеделието и храните, на основание чл. 44 ал. 2 и чл. 41 ал. 1 т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ) на К.Ю.П. е наложено административно наказание глоба в размер на 523 лева за нарушение по чл. 2 ал. 3, във вр. с ал. 1 и 2 от ЗОЗЗ и чл. 3 ал. 2 изр. Първо от Правилника за прилагане на ЗОЗЗ (административнонаказателното производство е образувано със съставянето на Акт за установяване на административно нарушение серия № ПД-02-31/12.05.2023 г. по описа ОСЗ – Сатовча). Формулираното в наказателното постановление обвинение е за това, че на 11.05.2023 г. в с. К, община С, област Благоевград, ул. „Т“ № **, е използвал земеделска земя за неземеделски нужди, без разрешение за промяна на предназначението й, като е построен обект: „двуетажна сграда с обща площ около 80 кв.м.“ в поземлен имот с идентификатор 65440.21.179 по кадастралната карта и кадастралните регистри на с. С, населено място от четвърта категория по Закона за административно-териториалното устройство на Р. България, с площ 7266 кв.м. земеделска земя от десета категория и 10 бонитен бал, неполивна, като имотът е собственост на К.Ю.П..

 Наказателното постановление е влязло в сила на 23.08.2023 г.     Досъдебно производство № 612/2022 г. по описа на РУ – Гоце Делчев при ОДМВР - Благоевград е образувано на 28.07.2023 г.  за престъпление по чл. 323а ал. 1 от Наказателния кодекс – за това, че на неустановена дата през 2022 г. в местността „С“ в землището на с. С, област Благоевград, е построена сграда върху земеделска земя, без да има право на това. С Постановление от 05.10.2023 г. досъдебното производство е спряно на основание чл. 244 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 25  ал. 1 т. 5 от Наказателно - процесуалния кодекс.

Искането е процесуално допустимо. Подадено е от надлежно легитимиран субект по смисъла на чл. 72 , ал. 1 т. 1 пр. 2 от ЗАНН – наблюдаващият прокурор по     ДП № 612/2022 г. по описа на РУ – Гоце Делчев и до компетентния за разглеждането му съд съгласно чл. 73 ал. 1 от ЗАНН – Административен съд – Кюстендил (доколкото в този съдебен район делото е изпратено за разглеждане от ВАС). По аргумент от чл. 71 от ЗАНН в хипотезата на чл. 70 ал. 2 т. 5 от ЗАНН подаването на искането не е свързано с изтичане на определен срок. Разгледано по същество, искането е основателно по следните съображения:

Фактическият състав за възобновяване на административнонаказателното производство на основанието по чл. 70 ал. 2 т. 5 от ЗАНН включва следните две кумулативни предпоставки: приключило административнонаказателно производство с наложено на дееца административно наказание за извършено административно нарушение, и висящо наказателно производство за същото деяние. В настоящия случай предпоставките са налице. Двете производства (административнонаказателното и наказателното) касаят едно и също по фактическия си състав деяние. Съотношението между наказателната и административнонаказателната отговорност е изяснено от нормите на чл. 32 ал. 1 и ал. 2, чл. 33 ал. 1 и  ал. 2 и чл. 70 ал. 2 т. 4 и т. 5 от ЗАНН – когато с едно деяние се нарушава едновременно наказателна и административнонаказателна норма с един и същ обект на защита, по - тежката – наказателната отговорност, поглъща по - леката – административнонаказателната. При засягане на един и същ кръг обществени отношения точното прилагане на закона предпоставя реализация на отговорност или за административното нарушение, или за престъплението, но не и за двете едновременно. Това положение изключва и опасността от нарушаване на правилото ne bis in idem по чл. 4, § 1 от Протокол № 7 към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.

По изложените съображения искането за възобновяване на административнонаказателното производство е основателно и следва да бъде уважено. Влязлото в сила наказателно постановление, издадено от Зам. Министъра на земеделието и горите, следва да бъде отменено, а административнонаказателното производство да бъде прекратено.

 

 

Воден от гореизложеното и на основание чл. 73 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

                                                     Р  Е  Ш  И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по   Наказателно постановление № 257/20.07.2023 г., издадено от Зам. Министъра на земеделието и горите.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 257/20.07.2023 г., издадено от Заместник – министър на земеделието и горите, с което на   К.Ю.П., с ЕГН **********, на основание чл. 53 ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 44 ал. 2 и чл. 41 ал. 1 т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи /ЗОЗЗ/, е наложено административно наказание глоба в размер на 523 (петстотин двадесет и три) лева за нарушение на чл. 2 ал. 3, във връзка с ал. 1 и ал. 2 от ЗОЗЗ и чл. 3 ал. 2 изр. Първо от Правилника за прилагане на ЗОЗЗ.  

ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните.

           

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                            2.