Решение по дело №1052/2008 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 403
Дата: 2 април 2009 г. (в сила от 10 юли 2009 г.)
Съдия: Нейко Симеонов Димитров
Дело: 20083100101052
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2008 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

403

 

гр. Варна, 02.04.2009 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ДВАНАДЕСЕТИ СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди и девета година в състав:

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Н.Д.

 

при секретаря Д.З. като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1052 по описа за 2008 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск от Г.К.В.-П. срещу В.К.В., Д.В.В. и А.В.В. за прогласяване нищожността на продажба с нот. акт № 193, т. ХV, дело № 3987 по описа за 1993 г. на ВН на недвижими имоти, находящи се в гр. Варна, м. "Свети Константин", представляващи незастроени места: с площ от 855.00 кв. м – ПИ № 67 и с площ от 1360.00 кв. м – ПИ № 90, основан на твърдения за липса на форма, поради нищожност на нотариалното действие – не са посочени трите имена на участващо в нотариалното производство лице – пълномощника на продавачите по чл. 476, б. "в" от ГПК /отм./ по чл. 26, ал. 2 ЗЗД.

Постъпили са отговори от ответниците, които го оспорват.

По същество страните поддържат становищата.

Д.В. претендира разноски.

Ищцата представя бележки.

Съдът, като взе предвид представените по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

От приложената преписка се установява, че са отхвърлени искове на ищцата срещу ответниците за приемане за установена нищожността на продажбата, основани на твърдения, че договорът е сключен от пълномощник без представителна власт. С решението е прието, че пълномощникът е разполагал с представителна власт, но не и че нотариалният акт съдържа имената му. Поради това не може да се приеме, че с решението по необходимост е преклудирано правото на иска, по който е образувано настоящото производство.

На нищожността може да се позове и трето лице, поради което съдът приема, че легитимацията по иска не е свързана със субективното право, произтичащо от наследяването. Разрешението по т. 3 от ТР № 30 от 17.VI.1981 г., ОСГК се отнася до конститутивен иск и не е приложимо към иска за нищожност.

Искът е допустим и надлежно предявен.

По същество:

От представения заверен препис /л. 10/ се установява, че е сключен твърдяният договор за продажба. В акта е вписано, че пред нотариуса са се явили Фанка Т. Димитрова, като пълномощница на продавачите и ответниците Д.В. и А.В. като купувачи.

Съгласно чл. 476, б. "в" от ГПК /отм./ нотариалният акт трябва да съдържа името, бащиното име и фамилното име на лицата, участващи в производството. Понятието "лице, участващо в производството" е изяснено – това е лицето, чието изявление се удостоверява нотариално /изрично проф. Сталев, БГПП, изд. 2000 г., стр. 833/.

Проверките по самоличността на лицето и за минимално необходимото съдържание на нотариалния акт са последователни т. е. дори нотариусът да познава явилото се лице и да не извърши проверка на самоличността, той все пак проверява дали в проекта за акта са вписани трите имена /така проф. Сталев, цит. съч., стр. 838/.

Актът не съдържа бащиното име на пълномощника. Бащиното име на пълномощника – Теофанова обаче е известно, включително и за трети лица, тъй като списъците на адвокатите във ВАК е публичен. Съдът приема, че няма разграничение между пороците в съдържанието по чл. 476 от ГПК /отм./. Липсата на който и да е от тях води до нищожност. В този смисъл не може някои от тях да се считат за съществени, а други – за несъществени.

Трябва да се проведе разграничение обаче между липсата на необходимо съдържание, което води до неизвестност на факта и липса на вписване, при пълна известност относно факта, който е следвало да бъде вписан.

Съдът приема, че във втората хипотеза на липсата на вписване не може да се придаде правно значение. Липсата на такова вписване не опорочава формата.

Искът е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

Ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответника Д.В. сумата 300 лв., представляваща сторените от него разноски.

Водим от гореизложеното съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ иска, предявен от Г.К.В.-П. ЕГН ********** ***, съдебен адрес: чрез адв. К.И. от ВАК срещу В.К.В. ЕГН ********** ***, ж. к. "Хиподрума" бл. 105, вх. "А", ет. 1, ап. 2, Д.В.В. ЕГН ********** *** и А.В.В. ЕГН ********** *** за прогласяване нищожността на продажба с нот. акт № 193, т. ХV, дело № 3987 по описа за 1993 г. на ВН на недвижими имоти, находящи се в гр. Варна, м. "Свети Константин", представляващи незастроени места: с площ от 855.00 кв. м – ПИ № 67 и с площ от 1360.00 кв. м – ПИ № 90, основан на твърдения за липса на форма, поради нищожност на нотариалното действие – не са посочени трите имена на участващо в нотариалното производство лице – пълномощника на продавачите по чл. 476, б. "в" от ГПК /отм./, на основание чл. 26, ал. 2 от ЗЗД.

ОСЪЖДА Г.К.В.-П. да заплати на Д.В.В. ***00 /триста/ лв. разноски, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването на преписи от решението на страните пред ВАпС.

На Д.В.В. преписът да не се връчва чрез пълномощника /пълномощното на л. 76 е до приключване на разглеждането на делото пред ВОС/.

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: