Присъда по дело №3043/2010 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 392
Дата: 7 юли 2010 г. (в сила от 23 юли 2010 г.)
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20103110203043
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 юни 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

номер 392/7.7.2010г.      07.07.2010 година                               град ВАРНА

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДВАДЕСЕТ И ВТОРИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На седми юли  две хиляди и десета година

            В публично заседание в следния състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН ПОПОВ

                                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:    А.А.

Т.Т.

            СЕКРЕТАР: Ц.К.

ПРОКУРОР: ГАНЧЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдия СТОЯН ПОПОВ

НОХД №  3043   по описа за 2010 година.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА ПОДС. Е.Н.Х., ЕГН **********,***, живущ ***, понастоящем в ОЗ Варна, българин, български гражданин, неженен,  осъждан, с начално образование, не работи .

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА ЧЕ: На 05.05.2010 година в град Варна, чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот изразяващи се в счупване на витринно стъкло на магазин, отнел чужди движими вещи- пет броя шоколадови десерти „Корни-50 грама, един брой мобилен апарат марка „Моторола”, един брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, ведно с един брой сим карта „Виваком”, един брой монетник и сумата от 100 лева, всичко на обща стойност 203.17 лева от владението на И. Г. К. без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, поради което и на основание  чл. 195 ал. 1 т. 3 пр.1, вр. чл. 194 ал. 1 от НК и чл. 58 А от НК му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, като го ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото обвинение за извършване на горепосоченото престъпление в условията на опасен рецидив, а именно по чл. 196 ал. 1 т. 2 от НК, вр. чл. 195 от НК.

На основание чл. 57, ал. 1, вр. чл. 60, ал. 1, вр. чл. 61, т. 2 от ЗИН определя строг режим на изтърпяване на наказанието, в условията на затвор.

На осн.чл. 59 ал. 1 от НК зачита времето, през което подсъдимия е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража”.

             На основание чл.189, ал.3 от НПК осъжда подсъдимия да заплати направените по делото разноски в размер на 28 лева в полза на Държавата.

            Присъдата подлежи на обжалване или протест пред Окръжен съд – гр.Варна  в 15-дневен срок от днес.

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                          

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                              

                                                                                                  2.

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

КЪМ ПРИСЪДА по НОХД № 3043 / 2010 г. по описа на ВРС, XXII състав, постановена на 07.07.2010 г.

 

Подсъдимият Е.Н.Х., ЕГН **********,***, живущ ***, понастоящем в ОЗ Варна, българин, български гражданин, неженен,  осъждан, с начално образование, не работи е предаден на съд с обвинение по:

чл. 196, ал. 1, т. 2, вр. чл. 195, ал. 1, т. 3 от НК за това, че на 05.05.2010 година в град Варна, при условията на опасен рецидив и чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот изразяващи се в счупване на витринно стъкло на магазин, отнел чужди движими вещи- пет броя шоколадови десерти „Корни” -50 грама, един брой мобилен апарат марка „Моторола”, един брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, ведно с един брой сим карта „Виваком”, един брой монетник и сумата от 100 лева, всичко на обща стойност 203.17 лева от владението на И. Г. К. без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои.

Представителят на ВРП в хода по същество поддържа повдигнатото спрямо подсъдимия обвинение по чл. 196, ал. 1, т. 2 от НК. Счита, че извършеното от същия деяние се доказва по несъмнен начин от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, както и направеното признание по чл. 370, т. 2 от НПК. Моли съда да наложи на подс. Х. наказание лишаване от свобода, което да бъде изтърпяно ефективно, с оглед предходните осъждания.

Подсъдимият Х. по реда на чл. 371, т. 2 от НПК е признал изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, респективно, съдът с протоколно определение от 07.07.2010 г. по реда на чл. 372, ал. 4 от НПК е приел самопризнанието му, доколкото последното кореспондира със събрания доказателствен материал в досъдебната фаза.

Защитникът на подсъдимия Х., адв. Б. в ход по същество, предлага на съда да бъдат отчетени смекчаващите вината обстоятелства и моли да бъде определено към минималния размер “лишаване от свобода” предвиден в закона.

От събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Около 00.30 ч. на 05.05.2010 г. подс. Е.Н.Х., заедно със своите приятели - свидетелите М. Д. Д. и К. Р. К., се разхождали в района на ул. „Шипка" в гр. Варна. Докато вървели по улицата, обвиняемия забелязал, намиращия се на № 18 магазин за хранителни стоки с продавач - св. И. Г. К. -и собственик А.р А.К.. В този момент магазина бил затворен. Тъй като обвиняемият бил останал без пари, решил да разбие магазина и да си набави средства. За целта той се отдалечил от двамата свидетели, взел един камък и с негова помощ счупил витринното стъкло на посочения по-горе магазин. Подс. Х. влязъл в магазина през направената дупка и взел от там следните вещи - 5 /пет/ броя шоколадови десерти „Корни" - 50 грама, 1 /един/ брой мобилен апарат марка „Моторола", 1 /един/ брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон", ведно с 1 /един/ брой сим карта „Виваком", 1 /един/ брой монетник и сумата от 100 лв. След като излязъл от магазина, обвиняемия задържал всички отнети вещи в себе си, като единствено мобилния телефон марка „Моторола" скрил в намиращи се наблизо храсти. Всички гореописани действия, извършени от подсъдиямия били възприети непосредствено то свидетелите Деянов и Карагьозов. След това трите момчета взели такси и отишли до ЖП гара Варна, където били задържани от органите на полицията.

В хода на разследването подс. Х. е показал на органите на полицията мястото, където е бил скрил мобилния телефон марка „Моторола", след което е предал всички отнети вещи с протокол за доброволно предаване. Впоследствие с разписка всички вещи са били възстановени на собственика им св. К..

 От заключението по назначената по делото Съдебно оценителна експертиза, приета от съда като обективно и компетентно дадена се установява, че пазарната стойността на инкриминираните вещи е в размер на 203,37 лева.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена като се позовава на направеното самопризнание по фактите на подс. Х. по чл. 371, т. 2 от НПК, което се подкрепя от доказателствата събрани в досъдебната фаза и надлежно приобщени към делото по реда на чл. 283 от НПК, а именно: показанията на свидетелите Каменова, К., Деянов и Карагьозов, свидетелство за съдимост на подсъдимия, протоколи за оглед местопроизшествие, протоколи за доброволно предаване, както и от заключенията на вещите лица по приетите съдебни експертизи. 

Останалите събрани по ДП № 867 / 2010 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна доказателства и доказателствени средства, съдът кредитира изцяло, като прие, че са единни, непротиворечиви, взаимно допълващи се, кореспондират със събраните по делото гласни доказателства и са относими към основния факт, включен към предмета на доказване по делото.

Така установената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи на съда:

По обвинението за престъпление по чл. 196, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 195 ал. 1, т. 3 от НК: 

Съдът е постановил осъдителна присъда по отношение на подсъдимия подс. Х. по обвинението по чл. 195, ал. 1 от НК. Този извод на съда се обуславя от обстоятелството, че подсъдимият разрушавайки прегради за защита на имот и е отнел чужди движими вещи с намерението противозаконно да ги присвои, без съгласието на владелците им, т.е. същият е прекратил фактическата власт върху вещите, която до момента на деянието се упражнявала от ощетеното юридическо лице и е установил трайна фактическа власт върху тях, с възможност за разпореждане.

Безспорно установено е и авторството на деянието по възведеното обвинение. Тези изводи се основават както на самопризнанията подс. Х., така  и от показанията на свидетелите и протоколите за оглед местопроизшествие и доброволно предаване.

В хода на съдебното следствие бяха събрани доказателства, установяващи квалифициращи елементи на деянието извършено от подсъдимия, поради което и деятелността му бе квалифицирана по чл. 195, ал. 1, т. 3 от НК. Деянието е извършено от същия чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот. За такава преграда се приема всяка вещ или съоръжение, което е предназначено да изключи или ограничи достъпа на трети лица до хора или вещи. Именно като такива вещ следва да приемат стъклата на прозорците на помещенията, които са били унищожени с цел проникване.

От субективна страна деянието е извършено с предварително сформиран пряко насочен умисъл. Подсъдимият е съзнавал  общественоопасния характер на деянието, т.е. желал е неговото извършване, като и е предвиждали настъпването на съставомерните последици и е искал тяхното настъпване.

             Обектът на престъплението е собствеността на гражданите. Като причини за извършване на престъплението следва да се отбележат незачитането от страна на подсъдимия на нормите, гарантиращи неприкосновеността на чуждото право на собственост и стремежът му за получаване на имотни облаги по неправомерен начин.

Съдът оправда подсъдимия за извършване на престъплението в условията на опасен рецидив, доколкото не е налице нито една от хипотезите на 29 от НК, т.е липсва този квалифициращ елемент относно субекта. ВРП е приела, че осъжданията на подс. по НОХД № 6 / 2010 г. и НОХД № 52 / 2010 г., като и по двете са му наложени наказания от по 8 месеца лишаване от свобода изпълва чл. 29, б. б от НК. Но видно от датите на извършване на престъпленията и датите на влизане в сила на присъдите, престъпленията по посочените НОХД са извършени в реална съвкупност и е налице едно осъждане по смисъла по смисъла на чл. 29, б. б от НК. Останалите осъждания на подсъдимия са извършени от него като непълнолетен, което попада в ограничението на чл. 29, ал. 2 от НК.

            Относно размера на наказанието за подс. Х.:

При индивидуализацията на наказанието по отношение на подс. Х., съдът отчете като отегчаващи вината обстоятелства обремененото му съдебно минало, същият е многократно осъждан и то отново за престъпление срещу собствеността, проявената от него упоритост при осъществяване на престъпните му намерения. Горното идва да покаже, че деянието не е инцидентна проява, точно обратното налице е склонност към престъпно поведение. Изложеното обуславя и по – висока обществена опасност на дееца.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът прие направените от подсъдимия самопризнания, както в досъдебната фаза, така в съдебното производство, съдействащи за разкриване на обективната истина по делото. Съобрази още подбудите за осъществяване на инкриминираната деятелност, тежко материално и семейно положение, като и младежката му възраст. Тези обстоятелства мотивират съда да му наложи наказание при превес на смекчаващите вината обстоятелства, в размер над минималния предвиден  в закона, а именно една година и осем месеца лишаване от свобода. С оглед императивната разпоредба на чл. 373, ал. 2 от НК и приложението на чл. 58а от НК съдът след редукцията определи наказние една година лишаване от свобода. С този размер на наказанието съдът счете, че ще бъдат постигнати целите визирани в чл. 36 от НК

Предвид обстоятелството, че престъплението е извършено при условията на опасен рецидив и поради предходното осъждане на подсъдимия, следва наложеното му наказание да се изтърпи ефективно, като на основание чл. 61, т. 2 от ЗИН бъде определен първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието в условията на затвор.

 

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК подсъдимият Х. бе осъден да заплати направените по делото разноски в размер на 28,00 лв. в полза на Държавата.

             

 

В този смисъл съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: