Определение по дело №9715/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 14695
Дата: 31 юли 2013 г.
Съдия: Кристина Райкова Филипова
Дело: 20131100509715
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. С., 31.07.2013 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданска колегия, І отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРИСТИНА  ФИЛИПОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ  ИВАНОВ

          СТЕФАН  КЮРКЧИЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Кр. Филипова ч. гр. дело № 9715 по описа за 2013 г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Със Заповед от 22.04.2013 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК, СРС, 119 с-в, по гр.д. №13174/13 г. е разпоредил М.Т. В., ЕГН **********, да заплати на Б.С.Р. сумата от 12 600 лв., представляващо задължение по запис на заповед от 20.11.2010 г., издаден в полза на И.Ю.И., правата по който са прехвърлени на заявителя с джиро от 24.04.2013 г., ведно със законната лихва от 27.03.2013 г. до изплащането на вземането, както и разноски в размер общо на 852 лв. Със същата заповед съдът е допуснал незабавно изпълнение на основание чл. 418, ал. 1 ГПК и е разпоредил да се издаде изпълнителен лист.

            Срещу заповедта е постъпила частна жалба от Т.В.М., в която се излагат оплаквания, че записът на заповед, въз основа на който е издаден съдебния акт не е редовен от външна страна. Изтъква се, че макар ценната книга да е на предявяване, липсват данни това да е сторено, не е посочено място за плащане, както и че е налице разминаване между изписаната с цифри и думи дължима сума. Допълнително твърди, че документа е подправен, тъй като е допълван с различен почерк от неизвестно лице, като изтъква, че допълнително изписаните думи са с цел да се отстранят пороци на ценната книга, при наличие на които същата ще е недействителна. Претендира отмяна.

            Ответникът Б.С.Р. твърди, че падежа по цената книга е на определена дата – 31.05.2011 г., като отбелязаното в него „на предявяване” касае фактическото представяне на записа и такова не е необходимо да се извършва. Сочи, че мястото на плащане е в гр. С., че не е налице съмнение относно дължимата сума, както и че допълнителните вписвания в запис са станали преди подписването му от издателя.

            Софийски градски съд, след като се запозна с данните по делото намира следното:

            Пред СРС е депозирано заявление от Б.С.Р. за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист по чл. 417 ГПК срещу М.Т. В., ЕГН **********, въз основа на запис на заповед, издадена на 20.11.2010 г. за сумата от 12 600 лв. По делото е представена в оригинал ценната книга, съставляваща бланка, попълнена с ръкописен текст. В горния десен ъгъл на документа е вписано „Без протест и разноски” и „На предявяване”. Вписано е, че на 20.11.2010 г. М.Т. (с изписано с друг почерк и друг вид химикал трето име „В.”), с ЕГН **********, безусловно и неотменимо се е задължил да заплати на И.И.Ю. с. Н., ул. О., сумата от 12 600 лв., изписана в скоби като „дванадесет и шестстотин”, на дата 31.05.2011 г. в гр. С., като е задраскан текстът „Пловдив”. Постоянният адрес на издателя – гр. С., ул. Н.Р. № ** е вписан отново с друг химикал и друг почерк. На гърба на документа е отбелязано, че И.Ю.И. прехвърля изцяло и безусловно правата по записа на Б.С.Р..

            При така очертаната фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

            Настоящият състав приема, че макар с депозираната частна жалба да се претендира отмяна на заповедта за изпълнение, в случая се касае до искане за отмяна на разпореждането на съда, с което е постановено издаване на заповед за незабавно изпълнение – чл. 419 ГПК.

Съгласно чл. 417, т. 9 ГПК заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение, когато вземането, независимо от неговата цена, се основава на запис на заповед. Според чл. 418, ал. 1 ГПК, когато със заявлението е представен и документа по чл. 417, на който се основава вземането, кредиторът може да поиска от съда да постанови незабавно изпълнение и да издаде изпълнителен лист. Съобразно ал. 2 на цитирания текст изпълнителният лист се издава, след като съдът провери дали документът е редовен от външна страна и удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника.

            Настоящият състав приема, че представената ценна книга не е редовна от външна страна. На първо място, в същата е налице противоречие относно момента на плащане, тъй като от една страна в текста се съдържа дата на плащане – 31.05.2011 г., от друга страна е посочено „на предявяване”. Категорична е съдебната практика, която и в определение № 593 от 13.09.2011 г. по ч. т. д. № 510/2011 г., Т. К., І Т. О. на ВКС е приела, че режимът за валидност на записа на заповед е строго формален, вкл. и за определянето на падежа. Съгласно чл. 535, т. 3 във вр. с чл. 486, ал. 1 и 2 и чл. 537 ТЗ той следва да бъде посочен ясно, безпротиворечиво и по начин, който не буди съмнение и не дава основание за различно тълкуване. В конкретния случай няма яснота относно падежа, следователно той не е определен валидно, което води до нищожност на ценната книга. Същата не е годно изпълнително основание и въз основа на нея не може да се уважи заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение и да се издаде изпълнителен лист.

            Отделно от това съдът приема, че документът не е редовен от външна страна и по други съборажения. В същия са налични допълнителни вписвания, касаещи основни елементи от документа – имената на длъжника и неговото местожителство. Не е налице яснота кога са извършените същите добавки и дали документът е подписан от издателя във видът, в който е депозиран пред съда. В ценната книга са налице и задрасквания и то по отношение на съществен елемент от съдържанието на същата, а именно мястото на плащане. В бланката на документа е изписан текста „Пловдив”, като същият е задраскан и е добавена думата „С.”. При наличие на други допълнения в текста с различен почерк и неясен произход, за съда е налице основателно съмнение относно действително посоченото от длъжника място на плащане.

            Само за пълнота следва да се изтъкне още, че след установено разминаване в имената на длъжника посочени в заявлението по чл. 417, записа и частната жалба, съдът извърши служебна справка в регистъра (приложена по делото) и установи, че имената на длъжника освен, че са разместени по последователност, са и различни, доколкото на посоченото ЕГН ********** отговаря лицето Т.В.М., а като длъжник в оспорената ценна книга е вписан М.Т. В..

            С оглед изложените доводи, настоящият състав приема, че частната жалба е основателна, разпореждането за издаване на заповед за незабавно изпълнение следва да се отмени, а издадения въз основа на него изпълнителен лист – да се обезсили.

Водим от горното, Софийски градски съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ разпореждане от 22.04.2013 г. за издаване на заповед за изпълнение въз основа на документ по чл. 417 ГПК, постановено по гр.д. № 13174/13 г., 119 с-в, СРС.

ОБЕЗСИЛВА издадения въз основа на заповедта изпълнителен лист.

Определението може да се обжалва при условията на чл. 274 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                     

                               2.