Решение по дело №3136/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 351
Дата: 25 февруари 2022 г. (в сила от 25 февруари 2022 г.)
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20217180703136
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 351

гр. Пловдив,  25 февруари 2022 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на 25.01.2022 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА  

                                                                                                      ПЕТЪР КАСАБОВ

  при секретаря Б.К. и участието на прокурора АНЕЛИЯ ТРИФОНОВА, като разгледа докладваното от председателя к. а. н. дело № 3136 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

С Решение № 1819 от 28.10.2021г., постановено по АНД № 4978/2021г. по описа на Районен съд - Пловдив, Първи наказателен състав е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 4723834, издаден от ОД на МВР - Пловдив, с който на Ж.Д.Х. с ЕГН ********** ***, на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложена „глоба“ в размер на 300 лева за нарушение по чл. 21, ал. 2 във връзка с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател Ж.Д.Х., чрез пълномощник адв. Ш., оспорва съдебното решение на ПРС като незаконосъобразно и иска неговата отмяна и отмяна на оспорения фиш, като претендира и разноски.

Ответникът – ОД на МВР - Пловдив чрез процесуален представител юриск. Б.в нарочно писмено становище намира касационната жалба за неоснователна и претендира разноски. Прави възражение за прекомерност на претендираното от касационния жалбоподател адвокатско възнаграждение.

Участвалият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив счита касационната жалба за неоснователна.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение във връзка със сочените касационни основания, констатира, че касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което същата е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

ПРС е приел за установено, че на 09.04.2021г. в 19,08 часа на Републикански път II-64, км 49+800 в посока с. Труд, при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В26 от 60 км/час и при отчетен толеранс в полза на водача от минус 3 км/час, МПС с рег. № ***се е движило с установена наказуема скорост 92 км/час, т.е. с наказуемо превишение от 32 км/час.

За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атакувания ЕФ, състав на районния съд е приел, че от една страна по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на Х. на вмененото му нарушение на ЗДвП, а от друга, че наложеното му наказание съответства на осъществената от него противоправна дейност, както и че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от административнонаказващия орган.

Решението е правилно.

В същото са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения ЕФ. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Доводите, наведени в касационната жалбата, са идентични с тези, наведени и пред районния съд, който в мотивите на решението си ги е обсъдил подробно. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от ПРС, се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

За пълнота на изложеното, и във връзка с представената от пълномощника на касационния жалбоподател съдебна практика по други дела, е необходимо да се посочи, че правилно ПРС е приел, че контролираният пътен участък е попадал в обхвата на действие на валидно поставен знак В26, което обстоятелство се установява от събраните и неоспорени от страните доказателства, представени от ОПУ – Пловдив. От същите се установява, че съществуващият пътен знак В26(60) при км.49+860, ляво платно на републикански път II-64 „Карлово-Пловдив“ е поставен във връзка с крайпътен обект „Фабрика за парфюми и козметика“ (РЕФАН), за който обект е проведена процедура по Наредба за специално ползване на пътищата, т.е. по изграждане и експлоатация на търговски крайпътни обекти и на пътни връзки към тях в обхвата на пътя и в обслужващите зони. Организацията на движение в района на пътната връзка е изпълнена по одобрен проект, съгласуван с ОД на МВР – Пловдив в съответствие с изискванията на чл. 8, ал. 4, т. 4 от Наредбата за специално ползване на пътищата. Пътният знак В26 (60) фигурира в екзекутивния проект за организация на движението. Установява се също така и че за крайпътния обект и пътната връзка е издадено положително становище на ОПУ – Пловдив от 28.10.2019 г. за въвеждането му в експлоатация, който е компетентният орган, съгласно чл. 5, ал. 2, т. 3 от същата наредба. Казано по друг начин, коментираният тук знак В26 е валидно поставен, поради което и неоснователни се явяват наведените от касационния жалбоподател възражения в тази насока.

Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства от кръга на подлежащите на доказване, Административен съд - Пловдив приема, че доводите на касационния жалбоподател не се подкрепят от доказателствата по делото и релевираните в жалбата отменителни основания не са налице.

С оглед изложените съображения, съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора на ответника се дължат извършените разноски по осъществената юрисконсултска защита. Те се констатираха в размер на 80 лв., изчислени съгласно правилото на чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, издадена на основание чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ, при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото.

Водим от горното, Административен съд - Пловдив, ХІХ касационен състав,

Р  Е  Ш  И  :

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1819 от 28.10.2021 г., постановено по АНД № 4978/2021 г. по описа на Районен съд – Пловдив, I наказателен състав.

ОСЪЖДА Ж.Д.Х. с ЕГН ********** ***,  да заплати на ОД на МВР – Пловдив с адрес гр. Пловдив, ул. „Княз Богориди“ № 7 сумата от 80 (осемдесет) лева разноски за осъществена защита от юрисконсулт.

Решението е окончателно.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: