Определение по дело №465/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260088
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 20 ноември 2020 г.)
Съдия: Кристина Иванова Тодорова
Дело: 20201800200465
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.София, 20 ноември 2020 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение – четвърти състав, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРИСТИНА ТОДОРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Тодорова ч.н.д. № 465/2020 г. по описа на СОС и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл.244 ал.5, във вр. с ал.1 от НПК.

Образувано е по жалба на М.С.И. – наследник на пострадалото лице /починалия П. Т. Т./ против постановление на Окръжна прокуратура – гр.С. от 30.10.2020 г. по пр. пр. № 544/2007 г. по описа на СОП, с което на основание чл.244 ал.1, т.2 от НПК е спряно наказателното производство по досъдебно производство № 91/2016 г. по описа на ОСлО при СОП, образувано и водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.115 от НК.

След постъпване на горепосочената жалба в канцеларията на С.о.п. прокурор при тази Прокуратура е изпратил същата, ведно с обжалваното прокурорско постановление и досъдебното производство, по което последното е постановено, на С. окръжен съд за осъществяване на съдебен контрол по реда на чл.244 ал.5 от НПК. Прокурорът от СОП, обаче не е изпълнил задължението си да осигури възможност на всички заинтересовани лица съгласно разпоредбата на чл.244 ал.3 от НПК, да се запознаят с постановлението за спиране на наказателното производство, като ги уведоми за изготвянето на същото, въпреки че формално е разпоредил уведомяването им. Кръгът на лицата, досежно които процесуалния закон поставя задължение за прокурора да ги уведоми /да им връчи преписи/ за постановения от него акт за спиране на наказателното производство, е изчерпателно посочен в разпоредбата на чл.244 ал.3 от НПК. В случая, за  постановлението на СОП от 30.10.2020 г. за спиране на наказателното производство по ДП № 91/2016 г. по описа на ОСлО при СОП, съобщение е получено и съответно препис от него /налични са данни за това да е получено/, единствено от подалата жалбата пострадала – М.С.И.. По отношение на останалите пострадали лица – Ю. И. И. и Т. П. Т. /съответно съпруга и син на пострадалия П. Т./, липсват данни по делото да им е било съобщено посоченото прокурорско постановление.

Задължение на СОП е да уведоми всички посочени в разпоредбата на чл.244 ал.3 от НПК лица за спряното от него наказателно производство и едва след изтичане на срока за обжалването му по отношение на всяко едно от тези лица /данни за изтичането на този срок могат да бъдат изведени единствено от върната по делото разписка или съобщение за връчване на адресата/, да администрира подадените срещу постановлението жалби, като приложи доказателства за датата на уведомяването им. Неуведомяването на заинтересованите лица за прекратяването на наказателното производство е отрицателна предпоставка за произнасянето на съда по същество и е винаги съществено процесуално нарушение /в този смисъл Опр.83-2012-1н.о., Р-277-2012-2 н.о./.

Така, прокурорът от СОП вместо да изпълни процесуалните си задължения и да предостави възможност на всички заинтересовани по делото лица да се запознаят с постановлението му за спиране на наказателното производство и съответно да упражнят правото си на жалба срещу него /всяко пострадало лице разполага със самостоятелно право на жалба по чл.244 ал.5 НПК/, е изпратил депозираната от един от пострадалите – М.И. жалба, за разглеждане от настоящия съд. По този начин е създадена възможност при постъпване в срока за обжалване и на други жалби срещу прокурорското постановление, освен тази депозирана от посоченото пострадало лице, съдът да постанови противоречиви съдебни актове по всяка една от жалбите.

Ето защо, настоящата съдебна инстанция намира, че съдебното производство пред СОС следва да се прекрати и делото да се върне на С.о.п. за да бъдат отстранени пропуските по уведомяването на посочените в чл.244 ал.3 от НПК лица. След връщане на получените съобщения от тези лица и изтичане по отношение на тях на законоустановения срок за обжалване на прокурорския акт, делото следва да се изпрати на СОС за произнасяне.

 

Воден от горните съображения, С. окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 465/2020 г. по описа на С. окръжен съд.

            ВРЪЩА делото на Окръжна прокуратура – гр.С. за изпълнение на указанията, изложени в обстоятелствената част на настоящото определение.

          Препис от настоящото определение да се изпрати на подалото жалбата пострадало лице – М.И..

 

 

 

                                                                     Председател: