Решение по дело №941/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 120
Дата: 24 юни 2020 г. (в сила от 24 март 2021 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840100941
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 24.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на трети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

   при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 941 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

   Иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК

С.Й.С. ЕГН ********** *** е предявил против М.С.Д. ЕГН ********** *** искове изменение на режима на лични отношения на бащата с детето Ц. С.. С..

Ищецът твърди, че с Решение № 181 от 29.11.2018 г. по гр. дело № 628/2018 г. по описа на РС-Ихтиман е предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето на майката и е определен съответен режим за личните отношения на бащата с детето. Предвид обстоятелството, че детето вече е навършило тригодишна възраст твърди, че следва да бъде разширена възможността му да осъществява лични контакти с него. Моли съдът да измени този режим, като предлага да бъде дадена възможност да взима детето при себе си всяка втора и четвърта седмица от месеца от 18,00 часа на петъчния ден до 18,00 часа на неделния ден с преспиване, както и един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на майката. Освен това иска да има възможност през четните години за трети март, Гергьовден и Деня на съединението да взима детето при себе си от 18,00 часа на предходния ден  и да го връща в 18,00 часа на празничния ден, на Коледа, като взима детето в 10,00 часа на първия празничен ден и го връща в 18,00 часа на последния празничен ден, на рождения ден на детето като го взима при себе си в 10,00 часа на рождената дата и го връща в 18,00 часа на следващия ден. През нечетните години – за Нова година, Първи май и 24 май и Деня на независимостта да взима детето при себе си от 18,00 часа на предходния ден  и да го връща в 18,00 часа на празничния ден, на Великден като взима детето в 10,00 часа на първия празничен ден и го връща в 18,00 часа на последния празничен ден, на именния ден на детето, като го взима при себе си в 10,00 часа на именната дата и го връща в 18,00 часа на следващия ден.

В срока по чл. 131 ГПК ответницата представя писмен отговор, в който оспорва иска. Твърди, че детето никога не е вземано с преспиване от бащата, а е в много ниска възраст  и е силно привързана към майка си и нейните роднини. Сочи се, че предлаганият от ищеца режим не отговаря на режима на детето.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема за установено следното:

От фактическа страна:

Страните не спорят, а и от приложеното по делото удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 69/08.08.2016 г. на община Ихтиман се установява, че М.Д. и С.С. са родителите на Ц. С.Ст. ЕГН **********.

От представеното Решение № 181 от 29.11.2018 г. по гр. дело № 628/2018 г. по описа на Районен съд – Ихтиман се установява, че между С.С. и М.С. е съществувал спор относно родителските права по отношение на общото им дете Ц. С.. С решението на съда родителските права по отношение на детето са предоставени на майката, като на бащата е определен режим на лични отношения : всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 18,00 часа, без преспиване, както и в четните години за Трети март, Гергьовден, Деня на съединението и Коледа, като бащата ще може да  взима детето в 10 ч. и го връща в 19,00 часа, а през нечетните години -  за Великден, Първи май, Двадесет и четвърти май, Деня на независимостта и Нова година, като също взима детето в 10,00 часа и го връща в 19,00 часа

От показанията на свидетеля Й.С., който е баща на ищеца, се установява, че бащата стриктно спазва определения със съдебното решение режим на лични контакти с детето. Тъй като бащата работи на смени често се е налагало да си пуска отпуск, за да може да спази режима, тъй като майката не проявявала разбиране и не е давала детето извън определеното от съда време. Свидетелят твърди, че детето се чувства много добре с баща си, като в дома им има всичко необходимо за неговото пребиваване.

От своя страна свидетелката С. К., която е леля на майката твърди, че често при връщането на детето от бащата, то не е спало и е с разстроен дневен режим, често е било гладно. От показанията на свидетелката се установява, че майката  работи на смени в София и когато не е на работа грижите за детето се осъществяват от бабата и прабабата. Детето не е посещавало детска градина до настоящия момент.

От изготвения от Дирекция „Социално подпомагане“ Ихтиман социален доклад се установява, че жилищните условия, в които се отглежда детето в къщата на майка си, са много добри, има обособена самостоятелна стая. Според социалния работник не са забелязани признаци на социална изолация на семейството. Цвети е привързана към своите  родители и към членовете на разширеното семейство. От своя страна бащата живее в апартамент в гр. Костенец заедно със своите родители, където за детето има обособено пространство, в което то може да се отглежда, когато гостува при баща си.

При така установеното от фактическа страна съдът прави следните правни изводи:

Съдът е сезиран с искане за изменение на режим на лични отношения на родител, който не упражнява родителските права по отношение на малолетно дете.

В чл. 51, ал. 4 и чл. 59, ал. 9 от Семейния кодекс е уредена възможността за изменение на местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата. Единствената законоустановена предпоставка е наличието на изменение на обстоятелствата, при които са постановени мерките за лични отношения Това означава, че  след решението на съда да е възникнала нова обстановка, при която интересите на детето изискват ревизията й.

Съдебната практика по прилагането на чл. 51, ал. 4 и чл. 59, ал. 9  СК е утвърдила като единствен критерии относно режима на упражняването на родителските права на грижата за децата и съобразяването с техните интереси. Фактите, водещи до изменение на обстоятелствата по смисъла на посочените разпоредби, са примерно изброени в т. 5 на ПППВС № 1/1974 г., чийто разяснения са задължителни за съдилищата.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява, че детето е почти на 4 години, т.е. то вече е във възраст,в която отделянето му от майката не би повлияло неблагоприятно върху неговото психическо състояние, доколкото не се изискват непрекъснати грижи от майката. Нещо повече – по делото се установи, че майката е започнала работа извън гр. Костенец, което означава, че детето често е отглеждано от членове на разширеното семейство. Това според настоящия състав означава, че за него не би представлявало значителен стрес  да пренощува при баща си. Още повече, че извеждането от обичайната среда, в която то живее би спомогнало благоприятно за социалния му опит, който несъмнено е важна част от процеса на изграждането му като личност.

Ето защо съдът приема, че е налице новосъздадена обстановка, при която интересите на детето Цвети Стефанова изискват ревизия на постановените мерки относно личните отношения, доколкото предходните мерки са станали нерационални. Казано другояче съществува промяна на обстоятелствата, при които е определен първоначалният режим на лични отношения на детето с бащата, когато то е било едва на 2 години.

От представените по делото доказателства съдът приема, че и двамата родители на малолетното дете притежават необходимия родителски капацитет за отглеждане и възпитание на детето, както и силна мотивация за полагат грижи за него . И двамата родители могат да разчитат на помощта на разширените семейства, а бащата има силното желание, а и необходимите условия да поддържа по-продължителен контакт с дъщеря си.

Ето защо, съдът приема, че следва да бъде определен нов режим на лични отношения на бащата с малолетното дете, като той следва да има възможността да го взима при себе си  всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 10,00 часа на съботния ден до 18,00 часа на неделния ден, с преспиване; в четните години за трети март, Гергьовден и Деня на съединението от 18,00 часа на предходния ден  до 18,00 часа на празничния ден, на Коледа  от 10,00 часа на първия празничен ден до 18,00 часа на последния празничен ден, на рождения ден  от 10,00 часа на рождената дата до 18,00 часа на следващия ден; през нечетните години – за Нова година, Първи май и 24 май и Деня на независимостта от 18,00 часа на предходния ден  до 18,00 часа на празничния ден, на Великден от 10,00 часа на първия празничен ден до 18,00 часа на последния празничен ден, на именния ден на детето от в 10,00 часа на именната дата до 18,00 часа на следващия ден; както и 20 дни през лятото, в период различен от платения годишен отпуск на майката.

Според съда така определения режим е изцяло съобразен с интересите на детето, така че то израствайки да изгради пълноценна емоционална връзка със своя баща, която несъмнено е крайно необходима за правилното психическо и емоционално развитие на детето.

 

Воден от горното С Ъ Д Ъ Т

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ режима на лични отношения между детето Ц. С. С. ЕГН ********** и неговия баща С.Й.С. ЕГН ********** ***, определен с Решение № 181 от 29.11.2018 г. по гр. дело № 628/2018 г. по описа на РС-Ихтиман, като

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между бащата С.Й.С. ЕГН ********** *** и малолетното дете Ц. Ст. Ст.а ЕГН **********, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 10,00 часа на съботния ден до 18,00 часа на неделния ден, с преспиване; в четните години за трети март, Гергьовден и Деня на съединението от 18,00 часа на предходния ден  до 18,00 часа на празничния ден, на Коледа  от 10,00 часа на първия празничен ден до 18,00 часа на последния празничен ден, на рождения ден  от 10,00 часа на рождената дата до 18,00 часа на следващия ден; през нечетните години – за Нова година, Първи май и 24 май и Деня на независимостта от 18,00 часа на предходния ден  до 18,00 часа на празничния ден, на Великден от 10,00 часа на първия празничен ден до 18,00 часа на последния празничен ден, на именния ден на детето от в 10,00 часа на именната дата до 18,00 часа на следващия ден; както и 20 дни през лятото, в период различен от платения годишен отпуск на майката.

При осъществяване режима на лични отношения бащата се задължава да взима и връща лично детето от адреса на майката М.С.Д..

 

            Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Софийски окръжен съд.

 

                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                     /Р. Йорданова/