Решение по дело №236/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 41
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 9 март 2020 г.)
Съдия: Десислава Ангелова Ралинова
Дело: 20195200900236
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                   

    РЕШЕНИЕ

 

                 41   /             28.02.2020г.            град  П.

 

В       И  М  Е  Т  О       Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение

на    четвърти февруари  две хиляди и  двадесета  година

В   публично  заседание в следния състав:

                      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА РАЛИНОВА

 

секретар:Петя Борисова

като разгледа докладваното от съдия Ралинова

търговско дело №236  по описа за  2019  година

 

                 Производството е по реда на чл.632 ал.1 от ТЗ.

             Производството е образувано по подадена молба по чл.625 и сл. от ТЗ от „ХОЛСИМ БЪЛГАРИЯ“ АД, с ЕИК ********* със съдебен адрес *** оф.1, срещу „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П. в която са изложени обстоятелства, че страните имали договорни отношения по продажба и доставка на бетон, в резултат на което ответникът им дължал суми по различни фактури в размер на 12 488 лева.Сочи се,че били извършени частични плащания и към настоящият момент дължимата сума по извършените търговски сделки- „полагане на бетон и услуга бетон-помпа“ била в размер на 6 998 лева,както и неустойка в размер на 1 399.60 лева.След постановяване на арбитражно решение по в.а.д. №8/16г. на Търговски арбитраж при НЮФ било образувано и и.д.1605/18г. по описа на ЧСИ Д.С.,преместено при ЧСИ А.А. под №471/18г.,но въпреки това вземането било неудовлетовроне до настоящият момент.

          Молителят сочи,че имал основание да счита,че ответникът е неплатежоспособен търговец по смисъла на чл.608 от ТЗ.Сочи се, че вземането им било останало изцяло неудовлетворено по изпълнителното производство в рамките на 6 месеца след получаване на поканата и съобщението за доброволно изпълнение,както и търговецът не бил обявявал ГФО за последните три години в ТР- основание по чл.608 ал.4 от ТЗ.

            Във връзка с изложеното се моли, съдът да открие производство по несъстоятелност на „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П. и след като се установи неплатежоспособността евентуално - свръхзадължеността на дружеството, с решението съдът да обяви неплатежоспособността на дружеството.

                По допустимостта:

              Така подадената молба е процесуално допустима като подадена по реда на чл.625 от ТЗ и при спазване изискванията на закона.

Към същата са приложени изискуемите се по чл.628 ал.2 и ал.3 от ТЗ документи  и други, относими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна.

Налице са и предпоставките на чл.613 от ТЗ, тъй като молбата е подадена пред надлежния окръжен съд по седалището на търговеца.

     По основателността:

За откриване на производство по несъстоятелност е необходимо да са налице предпоставките визирани в чл.608 ал.1 от ТЗ, а именно длъжникът да е търговец, да е налице изискуемо задължение на същия по търговска сделка или публичноправно към държавата и общините свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане, което същия да не може да изпълни.

Предвид изложеното съдът съобразявайки приетите по делото доказателства и след справка в ТР се установява, че едноличното търговско дружество  - ответник  е „търговец” по смисъла на чл.1 ал. 1 от ТЗ, поради което и приема, че е налице първата от материалните предпоставки на търговската несъстоятелност.

        Втората материална предпоставка е спиране на плащанията като обективно установено състояние на невъзможност за длъжника да погасява изискуеми и ликвидни парични задължения, произтичащи от търговска сделка или публично задължение към държавата и общините, което състояние към момента на постановяване на решението следва да има траен характер.

В конкретният случай по делото безспорно се установява от допуснатата СИЕ,че през 2013 г. дружеството е декларирало по счетоводния си баланс, че притежава дълготрайни и текущи активи, в т.ч. парични средства, от които 215 хил.лв. в брой. Към този период по баланса са били отразени дълготрайни нематериални активи - по балансово перо "концесии,патенти, лицензни" на стойност 147 хил.лв., които са представлявали 9% от неговите активи. Дълготрайните материални активи са имали по-малък относителен дял - 4,6 % и те са отразени по балансовите пера, „Машини, произв. оборудване и др." и Съоръжения и др." Недвижими имоти не са посочени. Дружеството не е притежавало и финансови дялови участия в дъщерни и други дружества, ценни книжа, инвестиционни имоти.

Към 31.12.2013 година притежаваните от дружеството краткотрайни активи представляват 86,4 на сто от имуществото на търговеца и включват продукция на стойност 326 хил. лв., незавършено производство - 307 хил.лв., вземания от клиенти в размер на 404 хил.лв. и други вземания в размер на 101 хил.лв., както и парични средства в размер на 247 хил.лева.

Поради обстоятелството, че са изминали 7 години от анализирания период, за действителното състояние на имуществото на търговеца към настоящия момент вещото лице не може да прави изводи на база анализа за 2013 г.

       От експертизата се установява,че към настоящия момент единствената информация за притежаваните от търговеца материални активи се съдържала както в предоставената по делото справка по персоналната партида в имотния регистър, така и в предоставените от НАП постановления за налагане на обезпечителни мерки на основание чл.195, ал.1 от ДОПК от публичния изпълнител.

          От ОД на МВР П. сектор „Пътна полиция" е получена информация, че към настоящия момент на името на дружеството няма регистрирани МПС. Но липсва информация за регистрираните МПС в ОД на МВР Пловдив.

          От справката по партидата на длъжника в Имотния регистър е посочено, че в негова полза е учредено вещно право на строеж за построяване на подземен паркинг за около 50 места със застроена площ 1 584 кв.м., и като собственик на имота е посочен Туристическо дружество Карлък Смолян. Същото вещно право е послужило като апортна вноска през м. декември 2016 г. в „Поли Снаб 2015" ООД, в което дружество длъжникът е съдружник с 98 % от записания капитал, като дружеството е вписано в TP през март 2016 г. Върху този дружествен дял е вписан запор от НАП и от Пловдивската митрополия.

      От публичния изпълнител са наложени множество запори върху движими вещи на длъжника, върху дружествения му дял в „Поли Снаб 2015" ООД, както и върху паричните средства, постъпили или постъпващи по сметки на длъжника в търговските банки в България.

За движимите вещи, за които при смяна на собственика, се изисква регистрация в сектор „Пътна полиция", с голяма степен на вероятност би могло да се твърди, че и към настоящия момент са собственост на дружеството-   валяк, багер, челен товарач, но липсват данни за местонахождението и техническото им състояние.

В постановление на публичния изпълнител за налагане на предварителни обезпечителни мерки от 16.08.2016 г. е записано, че търговецът не е бил открит на декларираните адреси и същият не е получил множество съобщения и протоколи.

   Поради това вещото лице е приело в експертизата си, че тъй като няма данни за местонахождението на движимите вещи на дружеството към настоящия момент, тогава то не притежава реални дълготрайни материални активи, които биха били част от неговото имущество.Последният  ГФО е обявен през 2013 година,а дружеството е премествало седалището си няколко пъти.

         От експертизата се установява още,че към 31.12.2013 г. задълженията по баланса на търговеца са възлизали общо на 1623 000 лева от които 591 хил.лв. към доставчици, към персонала 260 хил.лв., данъчни и осигурителни задължения 374 хил.лв.

По баланса няма отразени задължения по банкови кредити.

 Към 27.11.2019 г. установените в данъчно-осигурителната сметка на дружеството публични задължения за данъци и осигуровки, възлизали общо на 2412092,98 лева, от които 1 610 718,50 лв. главници и лихви 801 374,48 лева.

Най-старите задължения са възникнали през м. април 2012 г. - задължения за ДДС в размер на 5 911,31 лв.

Данните за висящите изпълнителни дела са следните:изп.д. № 13150003709/2015 г. - Висящо, образувано при публичния изпълнител за събиране на публични задължения възлизащи общо на 2 412 092,98 лв. и изп.д. №471-Висящо, образувано при ЧСИ - А.А., с взискател ищеца по делото.

За нуждите на експертизата не е била предоставена необходимата финансово- счетоводна информация за периода от 2015 г. до настоящия момент и поради това не е могло да се даде обосновано заключение относно:

       стойността и структурата на активите на длъжника по баланса към 31.12.2015 г. и към 31.12. на всяка следваща календарна година до настоящия момент в т.ч. краткосрочните вземания на търговеца;

       показателите за ликвидност на дружеството — коефициент на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност: показатели за финансова автономност — коефициент на финансова автономност и задльжнялост; показателите за обръщаемост на краткотрайните материални активи - време на един оборот и брой на оборотите, периодите за събиране на вземания и погасяване на задълженията;

        финансовите резултати на дружеството към 31.12.2017 г., 2018 г. и 2019 г.;

       размерът на всички задължения на длъжника и към всеки негов кредитор;

       спрени ли са плащанията по задълженията и кога;

       наличието на парични задължения по търговска сделка, установена със сила на присъдено нещо и в какъв размер, има ли наложени възбрани или запори върху имуществото на длъжника от други кредитори;

       каква е стойността на наличното имущество на длъжника по баланса към датата на подаване на молбата за откриване производство по несъстоятелност и налице ли е то към датата на извършване на проверката от съдебната експертиза;

       извършва ли търговецът търговска дейност към момента, какви са месечните приходи от тази дейност, достатъчни ли са те за покриване на задълженията му;

       надвишават ли пасивите на длъжника неговите активи, може ли да покрие текущите си задължения с наличните краткотрайни активи с оглед показателите за ликвидност;

       притежава ли дружеството ликвидно (продаваемо) имущество - активи, продажбата на които не би затруднила нормалната дейност на търговеца;

       датата, към която цялото имущество на търговеца е станало недостатъчно за покриване на паричните му задължения и се определи начална дата на неплатежоспособността на „СТРОЙКО 2013" ЕООД.

         В заключение експертизата дава следното становище,че към настоящия момент дружеството има установени парични задължения към "Холсим България" АД по търговски сделки в размер на 6 998 лева, които е следвало да бъдат заплатени до м. ноември 2014 г. За събирането им е било образувано и.д.1605/18г. по описа на ЧСИ Д.С., преместено при ЧСИ А.А. под №471/18г., но въпреки това вземането било неудовлетворено до настоящия момент, както и има публични задължения в особено големи размери - на 2 412 092,98 лв., в т.ч. 1 610 718,50 лв. главници и лихви 801 374,48 лв.

Най-старите задължения са възникнали през м. април 2012 г. - задължения за ДДС в размер на 5 911,31 лв.

За събирането им е било образувано изп.д. № 13150003709/2015 г. От публичния изпълнител са наложени множество запори върху движими вещи на длъжника, върху дружествения му дял в „Поли Снаб 2015" ООД, както и върху паричните средства, постъпили или постъпващи по сметки на длъжника в търговските банки в България.

     Търговецът е подал ГДД по ЗКПО за 2016 г., като за следващите периоди не е подавал такава. Същият е дерегистриран по ЗДДС от данъчната администрация на 9.05.2016 г. поради установени обстоятелства по чл.176 от ЗДДС.

В постановление на публичния изпълнител за налагане на предварителни обезпечителни мерки от 16.08.2016 г. е записано, че търговецът не е бил открит на декларираните адреси и същият не е получил множество съобщения и протоколи.

В справката по партидата на длъжника в Имотния регистър е посочено, че в негова полза е учредено вещно право на строеж за построяване на подземен паркинг за около 50 места със застроена площ 1 584 кв.м., и като собственик на имота е посочен Туристическо дружество Карлък Смолян. Същото вещно право е послужило като апортна вноска през м. декември 2016 г. в „Поли Снаб 2015" ООД, в което дружество длъжникът е съдружник с           98 % от записания капитал, като дружеството е вписано в TP през март 2016 г. Върху този дружествен дял е вписан запор от НАП и от Пловдивската митрополия. Към 31.12.2013 г. стойностите на показателите за финансова автономност и финансова задлъжнялост са извън референтните граници. Дружеството е било в състояние на пълна зависимост от своите кредитори.

През 2013 г. дружеството не е притежавало реални активи, тъй като краткотрайните задължения значително са надхвърляли неговите материални активи.

        С оглед изложеното  дотук,  съдът приема,че е налице трайната, обективна невъзможност за изпълнение на задълженията с оглед икономическото състояние на търговеца към настоящия момент – датата на постановяване на съдебния акт. До същият извод се стига и с оглед установените показателите за ефективност, ликвидност, финансова автономност  на длъжника, които са трайно и необратимо влошени  от 31.12.2013 година. Налице е била абсолютна невъзможност търговецът да изплаща текущите си задължения с наличните  активи. Наред с това търговецът е в зависимост от кредиторите си, което явно проличава от показателите за неговата финансова автономност.

Решаващият състав като съобрази така установеното по делото от фактическа страна приема, че „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК ********* се намира в състояние на неплатежоспособност, тъй като са налице предпоставките визирани в разпоредбите на чл.607а ал.1 от ТЗ и чл.608 от ТЗ. Установи се, че търговското дружество  не е в състояние да изпълни изискуеми публично правни и частни задължения, произтичащи от търговската му дейност и още през 2013 година е изпитвало затруднения и е било зависимо от кредиторите си.

Невъзможността на длъжника да изпълни публичноправни задължения и то в особено голям размер -  2 412 092,98 лв., съставлява законоустановена хипотеза на неплатежоспособност. Не са установени обстоятелства, от които да се направи извод са наличие на условията на чл.631 от ТЗ, а именно, че затрудненията на ответника са временни, т. е. нямат траен и необратим характер.Молбата за откриване производство по несъстоятелност е основателна и следва да бъде уважена, като се обяви настъпилата неплатежоспособност на ответника, на основание чл.630, ал.1 от ТЗ.

Състоянието на неплатежоспособност е динамична величина, поради което обективните критерии за неговото наличие  само сочат неговото начало. Поради тази динамика, неговата начална дата следва да се определи по изрично регламентирани от закона факти, довели до неплатежоспособност,която съобразно СИЕ е 1.31.2013 година, тъй като имуществото му  не е било  достатъчно да покрие паричните му задължения.

В хода на производството се установява налично имущество движими вещи но само по документи.Фактическото съществуване на тези машини на незначителна стойност не се установи,нито пък местонахождението им.

Съдът е произнесъл определение по чл.629б от ТЗ в открито съдебно заседание проведено на 10.12.2019г. и е определил минимално необходимата сума за текущи начални разноски по производството.В указания срок не е заявена готовност за предплащане на разноски от кредитори или други заинтересовани лица.

В проведено о.с.з. на 4.02.2020 година кредиторът „Холсим България“ АД е заявил,че няма да предплати разноски в размер на 5 000 лева.

Съдът намира, че при липса на данни за налични парични средства или имущество, чиято стойност да покрие разноските по производството по несъстоятелност, откриването му би било самоцелно и не би се реализирала неговата цел, формулирана в чл. 607, ал. 1 ТЗ, а именно да се формира маса на несъстоятелността и да се осигури справедливо удовлетворяване на кредиторите, ако няма възможност за оздравяване на предприятието на длъжника.

С оглед изложеното съдът прави извод за наличие на хипотезата на чл. 632, ал.1 от ТЗ, поради което длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност, едновременно с откриването на производство по несъстоятелност, както и да бъде спряно производството по несъстоятелност. Имуществото, което евентуално ще бъде открито след решението по чл. 632, ал. 1 ТЗ, следва да бъде запазено за удовлетворяване на кредиторите и постигане целите на производството, с постановяване на обща възбрана и запор.

Воден от горното, Пазарджишкият окръжен съд,

 

Р     Е     Ш     И:

 

               ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П.  и определя  начална дата – 31.12.2013 година.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П..

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********.

 ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото на длъжника „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П..

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П..

СПИРА производството по несъстоятелност на „СТРОЙКО 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.П. ул.“В.“ №3, представлявано от управителя П.Н.П., на основание чл.632 ал.1 изр.първо от ТЗ - поради липсата на ликвидно имущество за покриване на разноските  по производството по несъстоятелност.

УКАЗВА на заинтересованите лица/длъжника или кредитори/, на основание чл. 632 ал.2 от ГПК, че в срок от една година от вписването на решението в Търговския регистър, производството по несъстоятелност може да бъде възобновено, ако длъжникът  или кредитор удостовери, че е внесъл по набирателна сметка на ПзОС парична сума поне в размер на  5000 лева, необходима за покриване на началните текущи разноски.

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ, както в книгата по чл. 634 в от ТЗ. Препис от решението да се изпрати незабавно на Агенция по вписванията, Търговски регистър.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пловдивски  апелативен съд, в 7 - дневен срок от вписването му в Търговския регистър при АВп, на основание чл. 633, ал. 1 вр. чл. 613а, ал. 1 от ТЗ.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: