Решение по дело №338/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 113
Дата: 3 август 2020 г.
Съдия: Милена Бориславова Рангелова
Дело: 20205000600338
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 113

гр. Пловдив, 03.08.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на трети август хиляди и двадесетата година, в следния състав: 

                                           

              ПРЕДСЕДАТЕЛ : МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА                 

                                                            ЧЛЕНОВЕ : ВАСИЛ ГАТОВ                     

                                                                               МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

 

при секретаря Н. Богданова и прокурора, след като разгледа докладваното от чл. съдията Рангелова ВЧНД № 338 по описа на ПАС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

            Производството е по реда на чл. 48 от ЗЕЕЗА.

Образувано е по протест на ОП-Пазарджик срещу решението по ЧНД № 101/20 г. по описа на ПзОС, с което е отказано изпълнението на ЕЗА № 20/19г., издадена въз основа на осъдително решение № 431/18 г. на Апелативен съд – Т. от г-н Л. С. Ц., зам.апелативен прокурор на Апелативна прокуратура Т., за предаване на българския гражданин Я.Т.Т. за изпълнение на наложено му наказание лишаване от свобода. Формулираната претенция е въззивната инстанция да отмени обжалваното решение и да допусне изпълнението на ЕЗА.

При пренията прокурорът от АП-Пловдив поддържа протеста, като преповтори изложените в него съображения.

Исканото лице  и защитниците му адв. Л. и адв. К. изразяват становище, че решението е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Пловдивският апелативен съд, като въззивна инстанция, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите и съображенията на страните, прие, че протестът не е основателен. 

Въз основа на събраните по делото данни, изброени и обсъдени в атакуваното решение, окръжният съд е приел, че Европейската заповед за арест няма годен предмет, доколкото предаването на българския гражданин се иска за изпълнение на невлязло в сила осъдително решение, с което е наложено наказание лишаване от свобода. ПзОС е бил прав в извода си, че щом решението на гръцкия съд не е стабилизирано (а предстои обжалването му по реда на редовния инстанционен контрол), значи не представлява изпълнително основание – основание, въз основа на което може да се поиска (посредством ЕЗА), респ. да се постанови претендираното предаване на подсъдимия.

Авторът на протеста е направил опит да тълкува волята на издалия заповедта орган, но явно не е отчел, че от него е постъпило разяснение относно процесуално-правния статут на исканото за предаване лице. Разяснението е изложено като отговор на запитването от страна на пазарджишкия съд защо се иска предаването: (1) за изпълнение на решението на гръцкия съд или (2) за изпълнение на някаква издадена във връзка с решението мярка, изискваща задържане (например заповед за задържане; мярка за неотклонение и др. подобни). Казано с други думи, на издалия заповедта орган е предоставено посочването на една от споменатите две алтернативи и той е можел да избере втората алтернатива, като съобщи, че спрямо българския гражданин е била взета (преди или след осъдителното решение) изискваща задържане мярка  (заповед). А той е избрал първата, като е посочил ясно и категорично, че предаването се иска, „за да бъде вкаран в затвора в изпълнение на решението (на Апелативния съд в гр. Т.)“. В тази връзка е уточнил, че въззивната жалба не спира изпълнението на въпросното решение. При това положение не би могло да се последва съвета на протестиращия да се приеме, че отговорилият е имал предвид втората алтернатива. Нито едно изречение или дума в отговора не навежда на подобен извод. Това би било тълкуване в конфронтация с категорично изразената в писмото воля.

Казано в обобщение: пазарджишкият съд е прав, че не е налице основополагащата предпоставка за допускане изпълнението на ЕЗА, с която е бил сезиран – годно основание за претедираното с нея предаване на българския гражданин Я.Т.. Валидно изпълнително основание би представлявало или влязло в сила решение на съд, или съдебно постановяване на някаква мярка (заповед) за задържане до влизане в сила на решението. Ако подобен акт бъде наличен, българският съд отново може да бъде сезиран с ЕЗА за предаване на г-н Т..

Предложението на протестиращия да бъдат съобразени спецификите на законодателството на издаващата държава-членка, не отчита, че в приложимото включително за Г. Рамково решение 2002/584/ПВР а Съвета от 13.06.2002 г. се говори за „подлежащ на изпълнение акт“, какъвто невлязлото в сила съдебно решение очевидно не е. Впрочем явно и авторът на протеста не е информиран за въпросните специфики, при положение че не излага твърдение за тяхното конкретно съдържание. 

Следователно атакуваното решение се явява законосъобразно и като такова подлежи на потвърждаване, а взетата по отношение на Я.Т. мярка за неотклонение (гаранция) – на отмяна.

По изложените съображения Пловдивският апелативен съд

 

                       Р          Е         Ш        И         :

 

ПОТВРЪЖДАВА решението № 52/29.06.20 г. по ЧНД № 101/20 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд, с което е отказано изпълнението на ЕЗА № 20/19г., издадена въз основа на невлязло в сила осъдително решение № 431/18г. на Апелативен съд Т., от зам.апелативния прокурор на Апелативна прокуратура – Т. г-н Л. С. Ц.,  за предаване на българския гражданин Я.Т.Т. за изпълнение на наложено му с решението наказание лишаване от свобода.

ОТМЕНЯ наложената на исканото лице Я.Т.Т. мярка за неотклонение гаранция в размер на 5000 (пет хиляди) лева.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                   ЧЛЕНОВЕ: