Решение по дело №152/2019 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 152
Дата: 25 ноември 2019 г. (в сила от 25 ноември 2019 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20197280700152
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  № 152/25.11.2019г.

гр. Ямбол

              

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                      ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                          2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

при секретаря Ст.Панайотова и с участието на прокурора Д.Георгиева, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 152 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд - Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по жалба на Областно пътно управление-Ямбол за проверка на Решение № 217/17.09.2019 г.  постановено по анд № 923 по описа на Ямболския районен съд за 2019 г., с което е отменено Наказателно постановление № 2/16.07.2019 г. издадено от директора на  Областно пътно  управление-Ямбол, с което на Г.В. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл.26, ал.2, т.2, б. “а“ от ЗП, на основание чл.53, ал.1 ЗП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лв.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, т.к. съдът неправилно е приел, че при издаване на НП са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, докато НП е издадено при спазване на изискванията на чл.57, ал.1, т.6 ЗАНН, а АУАН-на тези на чл.42, ал.1, т.5 ЗАНН. Твърди се че от събраните по делото писмени и гласни доказателства по категоричен и безспорен начин се установява, че Г.В. е експлоатирал търговски крайпътен обект и пътна връзка към него, без за целта да се е снабдил с необходимото разрешение от администрацията, управляваща пътя. Претендира се за отмяна на атакуваното решение и постановяване на друго, с което да се потвърди наказателното постановление.

В съдебно заседание касатора не изпраща представител, като с писмено становище подържа жалбата и направените искания.

За ответника по касация в съдебно заседание се явява адв.Я., която оспорва жалбата като неоснователна и претендира за оставяне в сила решението на районния съд.

Участващият в процеса прокурор изразява становище, че жалбата е неоснователна, защото както е приел и районния съд са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които не могат да бъдат санирани.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 217/17.09.2019 г.  по анд № 923/2019 г. Ямболският районен съд е отменил Наказателно постановление № 2/16.07.2019 г. издадено от директора на  Областно пътно  управление-Ямбол, с което на Г.В. *** за нарушение на чл.26, ал.2, т.2, б. “а“ от ЗП, на основание чл.53, ал.1 ЗП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лв.

За да постанови акт си първата съдебна инстанция посочва, че при съставяне на АУАН и  издаване на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила установени в ЗАНН, като се касае за нарушение на императивните изисквания на чл.42, т.4 от ЗАНН досежно АУАН, и чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН досежно НП, предвиждащи като задължителни реквизити на посочените актове ясно, пълно и точно излагане на обстоятелствата, при които е осъществено нарушението, което в случая не е сторено, както и че е налице противоречие между фактическото описание на нарушението и неговата юридическа квалификация.

Касационната инстанция счита, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи.

В подкрепа на изводите си въззивната инстанция посочва подробни и аргументирани доводи, изведени при напълно изяснена фактическа обстановка въз основа на задълбочен анализ на събраните доказателства, приложимия закон и становищата на страните.

В настоящия случай наказанието е наложено за извършено нарушение на нормата на чл.26, ал.2, т.2, б.“а“ ЗП, по силата на която за дейности от специалното ползване на пътищата без разрешение се забраняват в обхвата на пътя и обслужващите зони изграждането на търговски крайпътни обекти, включително на площадки за оказване на пътна помощ и пътни връзки към тях, за което чл.53, ал.1 ЗП предвижда налагане на административна санкция глоба в размер от 1000 до 5000 лева.

Същевременно в издаденото наказателно постановление е описано, че наказанието се налага за извършвана виновно експлоатация на търговския обект и пътната връзка към него, което като нарушение е регламентирано от разпоредбата на чл.26, ал.2, т.2, б.“б“ ЗП.

Допуснатото несъответствие между фактическото описание на нарушението и цитираната правна норма съставялава нарушение на процесуалните правила, което е съществено, не подлежи на саниране в по-късен момент от процеса и е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление.

Изводи в обратна насока не могат да се направят и на база наведените в касационната жалба доводи, т.к. твърдението че са касае за нарушение изразило се в бездействието на лицето да се снабди със задължителното разрешение не кореспондира с отразеното в АУАН и НП, където изрично се посочва наличието на активно поведение, а именно експлоатация на крайпътния търговски обект.

В съответствие с това правилно Ямболския районен съд е приел, че обжалваното пред него наказателно постановление е издадено в нарушение на процесуалния закон и следва да бъде отменено.

Предвид посоченото съдът намира, че подадената касационна жалба е неоснователна и като такава не може да бъде уважена, а решението на въззивния съд е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 217/17.09.2019 г. постановено по анд № 923/2019 г. по описа на Районен съд-Ямбол.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

       

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/не се чете

     

                                                  ЧЛЕНОВЕ:1./п/не се чете          

 

                                           2. /п/не се чете