Решение по дело №636/2010 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 659
Дата: 11 юни 2010 г.
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20107040700636
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

       Номер 659        Година 11.06.2010       Град Бургас

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХІІІ състав, на тринадесети май две хиляди и десета година, в публично заседание, в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Евтимова

                                             ЧЛЕНОВЕ: 1. Златина Бъчварова

                                                                 2. Даниела Драгнева

 

Секретаря Гинка Фортунова

Прокурор Желязко Георгиев

Като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 636 по описа за 2010 година и за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от „СИМОС” ООД, гр.Пловдив, ж.к. „Тракия”, бл.203, вх.А, ет.2, ап.4 представляван от управителя Василка Михайлова Посталкова против  решение № 13 от 15.02.2010 год., постановено по н.а.х.д. № 434 по описа за 2009 год. на Районен съд - Царево. Счита обжалваното решение за неправилно и незаконосъобразно, необосновано, постановено при съществено нарушение на материалния и процесуалния закон, моли да бъде отменено.

Ответникът по касационната жалба – Директора на РИОСВ гр.Бургас, редовно уведомен, в писмено възражение оспорва жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура гр.Бургас дава мотивирано  заключение за основателност на жалбата, тъй като нарушението не е доказано по безспорен начин и моли да бъде уважена.

 Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното  решение Районен съд гр.Царево е изменил наказателно постановление № 69/27.10.2009 год. на  Директора на РИОСВ гр.Бургас, с което на основание чл.35, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), на касатора е наложена административно наказание “имуществена санкция” в размер на 5000 лв., за нарушение на чл.11, ал.5 от ЗЧАВ и §32 от ПЗР към ЗИД на ЗЧАВ, в частта му досежно размерите на определеното административно наказание, като за извършеното нарушение е наложил имуществена санкция в размер на 2500 лв. и е потвърдил наказателното постановление в останалата му част като законосъобразно.

За да постанови решението си съдът е приел, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в кръга на неговите правомощия. Безспорно е установено по делото, че жалбоподателя в качеството си на търговец, произвежда по открит способ дървени въглища, с неорганизирано изпускане на емисии. Описаното в АУАН и НП деяние съдържа всички обективни и  субективни признаци на административно нарушение на ЗЧАВ, което нарушение е извършено от жалбоподателя и поради което правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност. Размера на наказанието е в границите на нормативно-определения размер, но при индивидуализацията му административно-наказващия орган не го е съобразил с разпоредбите на чл.27, ал.2 ЗАНН, поради което съдът го е определил на 2500 лв..

 Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящия състав намира, че решението на първоинстанционния съд е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

В съдебното решение правилно е прието, че жалбоподателя в качеството си на търговец, произвежда дървени въглища  по открит способ, което е в нарушение на ЗЧАВ, доколкото съгласно § 32 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЧАВ забраната по чл.11, ал.5 от с.з. за изпускането на неорганизирани емисии на вредни вещества (замърсители) в атмосферния въздух при производството на дървени въглища по открит или друг способ се прилага към действащите съоръжения за производство на дървени въглища от 30.03.2008г., а към останалите - от датата на влизане в сила на закона - 09.01.2007г. Самият начин на производство на дървени въглища – по открит способ, изключва практически възможността да бъдат извършени каквито и да било замервания. Това обстоятелство се извежда от нормата на чл.2 от Наредба № 6/26.03.1999 година за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници, видно от която на измервания на съдържащите се в тях емисии подлежат само организираните производствени и/или вентилационни газови потоци, изпускани в атмосферния въздух от обектите с неподвижни източници на емисии. Неорганизираното изпускане на вредни вещества не подлежи на измерване, тъй като при този способ няма комини и вредните емисии се изпускат неорганизирано, което е забранено по силата на чл.11, ал.5 от ЗЧАВ. Цитираната от жалбоподателя Наредба № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии не може да намери приложение именно поради факта, че в настоящия случай изпускането им в атмосферния въздух става неорганизирано, т.е без изпускащо устройство(комин).

Доводите на жалбоподателя за допуснати нарушения на установената в ЗАНН процедура,  са неоснователни. При съставяне на АУАН и при издаване на НП са спазени всички законови изисквания, за което първоинстанционния съд е изложил подробни мотивите, които не следва да се преповтарят от настоящата инстанция.

В своето решение първоинстанционния съд, след като е съобразил тежестта и характера на нарушението, правилно е приел, че с оглед целите на превенцията по смисъла на чл. 12 от ЗАНН, размерът на наказанието следва да бъде определен към средния размер на имуществената санкция, предвидена от законодателя в нормата на чл.35, ал.2 от ЗЧАВ, а именно 2500 лв., който се възприема и от настоящия съдебен състав.

С оглед изложеното и на основание  чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, обжалваното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от горното, Административен съд гр.Бургас, ХІІІ-ти състав

 

РЕШИ:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 13 от 15.02.2010 год., постановено по н.а.х.д. № 434 по описа за 2009 год. на Районен съд гр.Царево, с което е изменено наказателно постановление № 69/27.10.2009 год. на  Директора на РИОСВ гр.Бургас, с което на основание чл.35, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух на “Симос” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ж.к.”Тракия”, бл.203, вх.А, ет.2, ап.4, представлявано от Василка Михайлова Посталкова е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 5000,00 лв., за нарушение на чл.11, ал.5 от ЗЧАВ и § 32 от ПЗР към ЗИД та ЗЧАВ, в частта му досежно размера на определеното административно наказание, като за извършеното нарушение е наложено на “Симос” ООД, наказание както следва: “имуществена санкция” в размер на 2500,00 лв. и е потвърдено наказателното постановление в останалата му част, като законосъобразно.  

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:             

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                       

                                                                                      2.