Решение по дело №106/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 137
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 23 април 2021 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20217100700106
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

    Р Е Ш Е Н И Е

 

                            / 23.04.2021 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                                  

Административен съд - Добрич, в публично заседание на шести април, две хиляди двадесет и първа година, в касационен състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Красимира Иванова 

                                               ЧЛЕНОВЕ:           Теодора Милева

                                                                             Нели Каменска

 

при участието на секретаря, Ирена Димитрова и прокурора при Окръжна прокуратура - Добрич, Златко Тодоров, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 106 по описа на съда за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Образувано е по касационна жалба  Районно управление на МВР - Каварна към ОД на МВР-Добрич, подадена от началника А.П.,  срещу Решение № 260010/08.02.2021г., постановено по нахд № 255/2020г. по описа на РС-Каварна, с което е отменено Наказателно постановление № 20-0283-000274/29.09.2020г., издадено от началника на РУ-Каварна.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради нарушение на материалния закон. Иска се отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

Ответникът, И.К.Г. ***, чрез процесуалния си представител адв.С.К., моли решението на районния съд да бъде оставено в сила. В съдебно заседание излага становище за законосъобразност на постановеното решение, с което правилно било отменено НП, понеже същото било издадено в нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.  В НП описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено били непълни и неточни, тъй като не била посочена действителната съставомерна концентрация на алкохол в кръвта на водача, която било установена на 1,19 промила с протокол за химическа експертиза. По тези съображения моли решенето за отмяна на наказателното постановление да бъде оставено в сила.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за основателност на касационната жалба. Прокурорът счита, че наказателното постановление е правилно и законосъобразно, тъй като се установявало, че ответникът по касация е управлявал МПС след употреба на алкохол с концентрация от 1,19 промила. Затова пледира решението да бъде отменено, а наказателното постановление да бъде потвърдено като законосъобразно.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за основателна.

С оспореното решение Районен съд – Каварна е отменил  Наказателно постановление № 20-0283-000274/29.09.2020г., издадено от началника на РУ-Каварна,  с което на И.К.Г. *** за нарушаване на чл.5, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.174, ал.1, т.2 от с.з. са наложени административните наказания „глоба“ в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

За да отмени наказателното постановление съдът е приел за установено, че наказателното постановление е издадено за това, че на 26.08.2020г. в 15,01 часа в с.Вранино, по ул.“Втора“ до кметството И.К.Г. е управлявал собствения си товарен автомобил с концентрация на алкохол в издишания въздух от 1,38 промила, установена с техническа средство Алкотест Дрегер 7510 като бил издаден и талон за медицинско изследване, въз основа на който водачът е предоставил и кръв за изследване. Съдът е установил, че заради установената с техническото средство концентрация на алкохол срещу жалбоподателя първоначално било образувано бързо наказателно производство № 126/2020г. за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК. Наказателното производство впоследствие било прекратено с постановление на Районна прокуратура - Каварна от 21.09.2020г., тъй като от химическото изследване на кръвта на водача се установило наличие на алкохол от 1,19 промила, съгласно протокол за техническа експертиза № 847/28.08.2020г.

След като установил тази фактическа обстановка съдът изложил мотиви, че НП е издадено в нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, тъй като конкретното нарушение, за което бил санкциониран водача се изразявало в управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта от 1,19 промила, установено с химическа експертиза, а в НП не била посочена тази  съставомерна концентрация при описанието на нарушението.

Настоящият касационен състав на Административен съд-Добрич, след като се запозна със съдържанието на наказателното постановление, както и с материалите по нахд № 255 /2020 по описа на РС Каварна намира, че решението на съда е неправилно, незаконосъобразно, издадено в противоречие с материалния закон и доказателствата по делото и следва да се отмени.

Изводът на съда, че деянието не било описано със всички съставомерни белези на нарушението и че не било посочено, че наказанията се налагат, заради управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта от 1,19 промила, не съответства на съдържанието на представеното по делото на л.6 Наказателно постановление № 20-0283-000274/29.09.2020г. В мотивите на наказателното постановление са описани всички факти от момента на установяване на нарушението с техническото средство до окончателното установяване чрез медицинското химическо изследване на концентрацията на алкохол, с която водачът е управлявал МПС. Изрично в мотивите на НП е посочен установеният от химическото изследване резултат от 1,19 промила, който попада в хипотезата на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП.

От съдържанието на НП не може да се направи друг възможен извод, освен този, че административно-наказателната отговорност на водача И.К.Г. е ангажирана след прекратяване на наказателно производство именно, заради установеният резултат от химическото изследване от 1,19 промила концентрация на алкохол в дадената кръвна проба, който факт от обективна страна е елемент на деянието по чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП - законов текст, обявяващ го за административно нарушение, а не за престъпление..

Съгласно чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, водач на МПС, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда, се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.

Нелогични и вътрешно противоречиви са мотивите на съда, който веднъж е посочил, че конкретното нарушение, за което бил санкциониран водача, се изразявало в управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта от 1,19 промила, установено с химическа експертиза, а след това е приел, че описанието на нарушението, направено в НП не отговаряло на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

Щом съдът е достигнал до правилния извод, за кое конкретно нарушение е бил санкциониран водачът, то означава, че е достигнал до този извод от описанието на нарушението, направено в наказателното постановление

Действително разпоредбата на чл. 174, ал.1 от ЗДвП съдържа две хипотези, но от обстоятелствената част на НП е видно, че водачът е санкциониран за нарушение по първата хипотеза на текста. В случая в наказателното постановление изрично е указано, че водачът е управлявал МПС под въздействието на алкохол, констатирано с химическото изследване на кръвта, а не с техническото средство. С това са очертани обективните елементи на състава на нарушението и не са създадени каквито и да било пречки за реализиране правото на защита на санкционираното лице, което следва да се защитава срещу фактите, а не срещу правото.

С оглед изложеното следва да се приеме, че обжалваното решение е постановено в нарушение на процесуалния и материалния закон, поради което следва да бъде отменено. И тъй като делото е изяснено от фактическа страна и не се установяват съществени процесуални нарушения на ЗАНН при издаването на наказателното постановление, касационната инстанция следва да постанови ново решение по същество, с което да го потвърди изцяло.

Водим от горното и на основание чл. 222, ал. 1, във вр. чл. 221, ал. 2 от   АПК, Административен съд - Добрич

 

                                         Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260010/08.02.2021г., постановено по нахд № 255/2020г. по описа на РС-Каварна, КАТО ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0283-000274/29.09.2020г., издадено от началника на РУ-Каварна, с което на с което на И.К.Г. с ЕГН ********** *** за нарушаване на чл.5, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.174, ал.1, т.2 от Закона за движение по пътищата са наложени административните наказания „глоба“ в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                          ЧЛЕНОВЕ: