Решение по дело №69/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 110
Дата: 23 септември 2020 г. (в сила от 23 септември 2020 г.)
Съдия: Виктор Динев Атанасов
Дело: 20207120700069
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер

 

      година

  23.09.2020

          град

     Кърджали

 

 В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

  Кърджалийският 

         административен  съд

         състав

      

 

На

  16.09.2020   

   година

 

 

В   публично  заседание  и  следния  състав:

 

                                                        Председател:

  ВИКТОР  АТАНАСОВ

 

                                                               Членове:

  АЙГЮЛ  ШЕФКИ 

  МАРИЯ  БОЖКОВА

 

 

  и  при  участието  на

 

Секретар

 Павлина  Петрова          

 

 

Прокурор

 Росица Георгиева  от  Окръжна  прокуратура  -  Кърджали      

 

 

 

като  разгледа   докладваното  от

съдията  Виктор  Атанасов

 

 

Кас.  Адм.  Нак.  Дело

    номер

         69

  по описа  за

    2020

 година

 

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл.ІІ/второ/ от ЗАНН, във вр. с чл.208 и следв. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/.

Образувано е по касационна жалба от П.Й.Г. от ***, подадена чрез пълномощник – адв.В.К. от АК-***, против Решение №79 от 02.03.2020 год., постановено по АНД №1313/2020 год. по описа на Кърджалийския районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление №17-1300-001116 от 29.10.2019 год., издадено от началник група в сектор „Пътна полиция” – Кърджали към ОДМВР - Кърджали.

В жалбата е заявено, че касаторката не е доволна от решението, постановено по АНД №1313/2019 год. по описа на Районен съд – Кърджали, поради което моли съда да го отмени, както и да отмени обжалваното наказателно постановление, като с това цялото съдържание на касационната жалба се изчерпва.

Касаторът П.Й.Г. от ***, редовно призован за съдебното заседание, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация - началник група в сектор „Пътна полиция” към ОДМВР – Кърджали, редовно призован, не се явява в съдебно заседание, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кърджали дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и моли да бъде оставено в сила обжалваното решение на Районен съдКърджали, като правилно и законосъобразно. Счита, че нарушението, за което е била санкционирана касаторката, се подкрепя от всички доказателства, събрани пред първата инстанция и че правилно същото е квалифицирано като нарушена и като санкционна норма, поради което правилно Районен съдКърджали е потвърдил процесното наказателно постановление, с което е била санкционирана касаторката, за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Счита също, че не са налице процесуални нарушения, които да налагат отмяна на обжалваното решение и в този смисъл, същото е правилно и законосъобразно, поради което предлага настоящата инстанция да го остави в сила.

Кърджалийският административен съд, в настоящия съдебен състав, като извърши проверка на атакуваното решение и прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, с оглед наведените в нея касационни основания, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от страна по делото, за която то е неблагоприятно и като такава е процесуално допустима.

От така подадената касационна жалба не става по никакъв начин ясно, какво е, всъщност, релевираното от касатора касационно основание.

Разгледана по същество, касационната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение №79 от 02.03.2020 год., постановено по АНД №1313/2019 год., Кърджалийският районен съд е потвърдил наказателно постановление №17-1300-001116 от 29.10.2019 год., издадено от началник  група в сектор „Пътна полиция” – Кърджали към ОДМВР – Кърджали, с което, на основание чл.182, ал.1, т.6 от Закона за движение по пътищата/ЗДвП/, на П.Й.Г. от ***, с ЕГН **********, е наложено наказание „глоба”, в размер на 700/седемстотин/ лева и „лишаване от право да управлява МПС”, за срок от 3/три/ месеца, за извършено виновно нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

За да постанови решението си, районният съд е приел от фактическа страна, че на 24.10.2019 год., свидетелят Т. У. - *** към ОДМВР - Кърджали, съставил АУАН против касаторката П.Г., за това, че на 25.06.2019 год., в *** часа, на ул.„***”, до *** в ***, управлявала лек автомобил „Пежо”, с рег.№***, собственост на Б. Д. Д. от ***, движейки се от *** в посока на ***, със скорост от 104 км/час, при ограничение за такава в рамките на града от 50 км/час, като нарушението било установено с АТСС. След справка в регионална база „КАТ” - Кърджали било установено, че описаният автомобил е собственост на Б. Д. Д. от ***, а на 24.10.2019 год. Д. попълнила декларация, в която посочила, че на 25.06.2019 год., в 10:07 часа, автомобилът й е бил управляван от П.Й.Г. от ***. Актът за установяване на административно нарушение бил връчен на касаторката Г. и подписан от нея без възражение. Въз основа на така съставения АУАН, на 29.10.2019 год. било издадено и обжалваното наказателно постановление, с което, на касаторката Г. били наложени административни наказания „глоба”, в размер на 700 лева, както и „3 месеца лишаване от право да управлява МПС”, на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, като административнонаказващият орган, базирайки се на методическите указания за работа с АТСС, според които системата може да допусне грешка при фиксиране на скоростта до + или –3 км/час, е възприел допустимата грешка в по-благоприятния за нарушителя размер и в наказателното постановление отразил наказуема скорост от 101 км/час.

Тази фактическа обстановка районният съд е установил и приел след събиране в съдебно заседание на наличните гласни и писмени доказателства, за които е посочил, че се характеризират със своята еднопосочност и непротиворечивост, поради което и не следва да се обсъждат.

При така приетата за установена фактическа обстановка, от правна страна съдът е приел най-напред, че жалбата е депозирана в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното наказателно постановление, пред надлежния съд - по местоизвършване на твърдяното нарушение, поради това е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Районният съд е приел, че АУАН и издаденото въз основа на него НП са съставени в сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 от ЗАНН, като се е обосновал, че нарушителят е открит на 24.10.2019 год., когато същият е бил посочен в декларацията от собственика на автомобила. На следващо място е посочил, че НП е издадено от компетентен орган - началник група в сектор Пътна полиция” към ОДМВР - Кърджали, съгласно приложената Заповед №292з-1685/03.11.2017 год. на директора на ОДМВР - Кърджали, както и че АУАН също е съставен от компетентно лице - младши автоконтрольор и е съставен в присъствието на нарушителя, като надлежно му е и връчен.

Районният съд не е констатирал нарушение на разпоредбите на чл.42 от ЗАНН относно описанието на нарушението, като е посочил, че в акта е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, както и на обстоятелствата, при които е извършено, както и че са посочени и законовите разпоредби, които са били нарушени, а освен това, са отразени всички данни относно индивидуализацията на нарушителя - имена, адрес и ЕГН. Приел е, че е спазено от страна на административнонаказващия орган изискването на чл.57, ал.1 от ЗАНН, а именно - в издаденото наказателно постановление да бъде дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено и на доказателствата, които потвърждават извършеното административно нарушение.

Районният съд е посочил, на следващо място, че текстът на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП е санкционна норма за превишаване на разрешената скорост в населено място и че според него, „… Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: за превишаване над 50 км/час - с глоба 700 лева и 3 месеца лишаване от право да управлява МПС, като за всеки следващи 5 км/час превишаване над 50 км/час, глобата се увеличава с 50 лева.”. Съдът е приел за безспорно установено от разпита на свидетеля Узунов, от Акта за установяване на административно нарушение, както и от клип №*** на радар №***, че обжалваното наказателно постановление е издадено по повод извършено на 25.06.2019 год. деяние, което осъществява състава на посочения по-горе текст. Съдът е посочил, че според разпоредбата на чл.165, ал.3 от ЗДвП, условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, каквато в случая се явява Наредба №8121з-532 от 12.05.2015 год. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Въз основа на изложеното районният съд е приел, че цялата процедура по установяване на нарушението е била спазена, поради което правилно и законосъобразно нарушителят е бил санкциониран.

Първоинстанционният съд не е споделил довода на жалбодателя, за допуснати съществени процесуални нарушения в производството по установяване на административно наказание и налагане на административно наказание, като е посочил, че такива не са били установени, както и че са били спазени са всички законоустановени изисквания в административно-наказателното производство, по отношесие ковнкветното нарушесие, което е било заснето с мобилна камера, но същото в съдебна фаза е било доказано с всички допустими от закона средства, а не само с клипа от мобилното устройство, за което съдът е посочил, че също е допустимо, съгласно чл.189, ал.15 от ЗДвП, доказателство, което, разбира се, подлежи на проверка, която е била извършена с другите писмени и гласни доказателства. При този изход на делото и на основание чл.143, ал.1 от АПК, във вр. с чл.63 от ЗАНН, във вр. с чл.8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004 год., съдът е приел, че жалбодателят следва да бъде осъден да заплати по сметка ОД на МВР - Кърджали следващото се и своевременно поискано юрисконсултско възнаграждение, в размер на 80 лева.

При извършената служебна проверка, в съответствие с разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК и с оглед правомощията на касационната инстанция, съгласно цитираната разпоредба, настоящият състав намира най-напред, че оспореният съдебен акт е валиден, като постановен от надлежния районен съд, съобразно правилата на родовата и местната подсъдност, в надлежен съдебен състав и в рамките на правораздавателната власт на този съд. Решението на Кърджалийския районен съд, също така, е допустимо, като постановено по подадена от надлежно легитимирано лице и в законоустановения срок жалба, т.е. не са налице процесуални пречки, изключващи допустимостта на проведеното пред този съд производство и не са налице основания за неговата ревизия в този смисъл.

Касационният състав напълно споделя възприетата от въззивния съд фактическа обстановка, както и споделя напълно изводите на същия съд, обусловили и окончателния му извод за законосъобразност на атакуваното наказателно постановление и съответно, потвърждаването му с обжалваното съдебно решение. В случая, в касационната жалба не са посочени абсолютно никакви конкретни оплаквания за неправилност, а оттам и за незакосъобразност на атакуваното решение, поради което и настоящата инстанция не може да изведе и основанията, поради което се обжалва това решение, за да изложи съответни мотиви.

Независимо от горното следдва да се посочи, че в случая, нарушението е установено с АТСС – ARH CAM S1 C №***, като за използването на това АТСС на посочената дата и място е налице надлежно попълнен и подписан Протокол с Рег.№*** от *** год. на ОДМВР – Кърджали, за използване на АТСС, съдържащ всички изискуеми се реквизити, като за използаваното АТС е налице представено Удостоверение за одобрен тип средство за измерване №***, издадено на *** год. от Български институт по метрология, валидно до 07.09.2027 год., както и Протокол от проверка №*** от *** год. на отдел „Изпитване на средства за измерване” при Дирекция „ИСИУС” към Български институт по метрология, със срок до 11.10.2019 год., от което следва, че към датата на използване и установяване на конкретното нарушение – 25.06.2019 год., АТС е било в срока на посочения прототол за изправност и годност. На следващо място, след установяването му, собственикът на заснетото на виедоклипа МПС – лек автомобил, марка „Пежо 508”, с Рег.№***, а именно – Б. Д. М. от ***, е представило в ОДМВР – Кърджали писмена декларация по чл.189, ал.5, предл.ІІ/второ/ от ЗДвП, от датата 24.10.2019 год., в която, ясно и недвусмислено е посочила данни за лицето, извършило нарушението – касаторката П.Й.Г., вкл. неин точен адрес, както и копие на свидетелството й за управление на моторно превозно средство, категория В. Така, още на същата дата – 24.10.2019 год., от *** към ОДМВР – Кърджали е бил съставен АУАН №***/серия *** бл.№***/ от *** год., за извършеното на 25.06.2019 год., на посоченото място и в посоченото време, нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, като актът е връчен още същия ден на соченото за нарушител лице – касаторката П.Г., която го е подписала без възражение и е получила и препис от същия. Въз основа на така съставения и връчен АУАН, от административнонаказващия орган – началник група в сектор „Пътна полиция” – Кърджали към ОДМВР – Кърджали, е издадено и обжалваното наказателно постановление №19-1300-001116 от 29.10.2019 год., с което, на касаторката Г., за извършеното нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДВП, на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, са наложени кумулативно предвидените в тази норма наказания „глоба”, в размер на 700 лева и „лишаване от право да управлява МПС”, за срок от 3/три/ месеца. Следва да се добави, както правилно е възпрел и районния съд, че както съставения АУАН, така и издаденато въз основа на него наказателно постановление, съдържат всички изискуеми се реквизити, съгласно разпоредбите на чл.42 и на чл.57 от ЗАНН, като освен това, същите са издадени и от териториално и материално комптетенти органи – както актосъставител, така и административнонаказващ орган, предвид представената по преписката и приета като доказателство по делето от районния съд Заповед Рег.№8121з-515 от 14.05.2018 год., издадена от министъра на вътрешните работи. От изложеното следва, че не е налице каквото и да е основание за отмяна на обжалваното решение на Районен съд – Кърджали и съответно, на атакуваното наказателно постановление.

Ето защо, с оглед на всичко изложено по-горе, касационната инстанция в настоящия съдебен състав намира жалбата на П.Й.Г. от н ***, подадена чрез пълномощник – адв.В.К. от АК-***, за неоснователна и недоказана, като всички изложени по-горе съображения водят до извода, че решението на Кърджалийския районен съд, като правилно, обосновано и законосъобразно, постановено при правилно приложение на материалния закон и без допуснати нарушения на съдопроизводствените правила, следва с решението по настоящото дело да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл.І/първо/, във вр. с  чл.217, ал.3, предл.ІV от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/ и във вр. с чл.63, ал.1, предл.ІІ/второ/ от ЗАНН, Административният съд

Р      Е      Ш     И :

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №79 от 02.03.2020 год., постановено по АНД №1313/2020 год. по описа на Районен съд - Кърджали.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране.

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                       ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

                                              

                                                                                                                            2.