Решение по дело №1960/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1448
Дата: 10 ноември 2021 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20217050701960
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 


................................/..................................2021 г., гр. Варна

 


В     ИМЕТО    НА     НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ касационен състав в открито заседание на четиринадесети октомври 2021 г., в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР  КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕВЕЛИНА  ПОПОВА

2. МАРИЯНА БАХЧЕВАН


           
при участието на секретаря Ангелина Георгиева  и на прокурор Силвиян Иванов от Варненска окръжна прокуратура, изслуша докладваното от съдия–докладчик МАРИЯНА БАХЧЕВАН касационно административно-наказателно дело 1960 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

 

Производството е по реда чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на К.Р.Ш. срещу решение №260742/26.07.2021 г. на Варненския районен съд по НАХД №427/2021 г., с което е потвърдено наказателно постановление №20-0442-000932/14.12.2020г., издадено от началник сектор в РУ 04 към ОД на МВР-Варна, с което на основание чл.175 ал.3 пр.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на К.Ш. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство /МПС/ за срок от 6 месеца за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП.

В касационната жалба се излагат доводи, че деянието е извършено при крайна необходимост, като наказаното лице е оказало непосредствена медицинска помощ на свой работник, който се е намирал на полето и мотоциклета не е бил управляван по улица или път. Иска отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът – Областна Дирекция на МВР – Варна, по съображения, изложени в писмените бележки с вх.№14982/13.10.2021г., оспорва касационната жалба като неоснователна и моли решението на ВРС да бъде оставено в сила като правилно. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН. В случай на уважаване на касационната жалба и претендиране на разноски за адвокатско възнаграждение, моли за присъждането им в минимален размер.

Представителят на ВОП намира решението за правилно, а касационната жалба за неоснователна.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът намира следното:

Касационната жалба е предявена срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт съгласно изричната разпоредба на чл. 63, ал. 1 изр. второ от ЗАНН, от процесуално легитимирано лице съгл. чл. 210, ал. 1 от АПК и в преклузивния срок, визиран в чл. 211, ал. 1 от АПК. Със спора е сезиран родово и местно компетентният съд. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1, т.2 и т.3  от НПК, приложим по препращане от чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Съгласно чл.140 ал.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер. Констатацията в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление относно управлението на нерегистрирания мотоциклет по улица „Теменуга“ до №15 посока стопански двор в с.Горен близнак, която влиза в понятието „пътища, отворени за обществено ползване“,  не беше опровергана  от наказаното лице.

Касаторът не спори, че на датата на установяване на нарушението управлявания от него мотоциклет е бил без регистрационни табели. На основание  чл.189 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното, поради което в тежест на наказаното лице е да установи наличието на крайна необходимост. Определение за нея е дадено в чл. 13, ал. 1 от Наказателния кодекс на България: „Не е общественоопасно деянието, което е извършено от някого при крайна необходимост – за да спаси държавни или обществени интереси, както и свои или на другиго лични или имотни блага от непосредствена опасност, която деецът не е могъл да избегне по друг начин, ако причинените от деянието вреди са по-малко значителни от предотвратените.“.

Въззивният съд правилно не се е позовал на свидетелските показания на В.Д., който работи и е  подчинен на К.Ш., доколкото в АУАН липсва възражение за крайна необходимост, такова не е направено и пред наказващия орган. Свидетелските показания не я установяват, защото не е налице един от нейните елементи: спасяване на лична облага на друго лице от непосредствена опасност, която деецът не е могъл да избегне по друг начин. Съдът смята, че наказаното лице е можело се отзове на призива на  работника си и чрез използването на МПС с надлежна регистрация.

Административен съд-Варна, като разгледа делото по реда на чл.217 и сл. от АПК, прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните както и след извършената на основание чл.218  от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, и предвиди посочените в касационната жалба пороци на решението, намира същата за НЕОСНОВАТЕЛНА. Липсват касационни основания за отмяна на въззивното решение, поради което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото, своевременно направеното искане и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, касаторът следва да бъде осъден да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

По изложените съображения, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд Варна, VI касационен състав

Р Е Ш И : 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260742/26.07.2021 г. на Варненския районен съд по НАХД №427/2021 г.

ОСЪЖДА К.Р.Ш. с  ЕГН ********** *** да заплати на ОД на МВР-Варна разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                              

 

                                                                                2.

ЗАКОН за Министерството на вътрешните работи

Чл. 264. (1) Който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.

(2) (Изм. – ДВ, бр. 60 от 2020 г.) Който противозаконно наруши физическата неприкосновеност на служител на МВР при изпълнение на служебните му задължения, се наказва с глоба 2000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.