Решение по дело №2149/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3484
Дата: 15 май 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20181100102149
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. София, 15.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в открито съдебно заседание на десети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                   СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 2149 по описа на съда за 2018 г., взе предвид следното:

 

 

Делото е образувано по искова молба на Л.Н.К., В.Б.Д., В.И.Х. и И.А.К. срещу С.П.Й. за прогласяване нищожността на завещание от В.А.Т.от 02.03.1999 г.

Ищците основават претенцията си на твърдения, че са наследници на В.А.Т.а оставеното от нея завещание от 02.03.1999 г. в полза на С.П.Й. е нищожно, тъй като не била написано и подписано от нея.

В срока по чл. 131 от ГПК ответникът С.П.Й. не е подал отговор на исковата молба.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 42, б. „б“ вр. чл. 25, ал. 1 от ЗН.

Установява се от удостоверение за наследници № РЛН17-УГ01-11985/12.07.2017 г. на СО, район „Люлин“, че В.А.Т.е починала на 21.01.2000 г. и че е оставила за свои наследници по закон – роднини по съребрена линия до шеста степен включително (чл. 8, ал. 4 от ЗН), сред които ищците в настоящото производство – В.Б.Д., В.И.Х., Л.Н.К. и И.А.К..

На 02.03.1999 г. В.А.Т.съставила завещание, с което е завещала на С.П.Й. цялото си движимо и недвижимо имущество и пари.

За ищците, в качеството им на наследници по закон на В.А.Т.е налице правен интерес да се прогласи нищожността на разпоредителната сделка, доколкото със завещанието се отричат техни наследствени права и същото съдържа общи завещателни разпореждания, с които на ответника е придадено качеството на универсален наследник.

Завещанието е едностранна формална сделка, с която едно лице се разпорежда с цялото си имущество или с част от него в полза на друго лице след смъртта си. За да е действителна сделката, тя следва да отговаря както на общите правила на ЗЗД (чл. 44 вр. чл. 26, ал. 1 и 2 от ЗЗД), така и на особените изисквания на закона. За да не страда от порока „нищожност“ завещанието следва да бъде направено в полза на лице, което има право да получава по завещание, завещанието или изразеният в него мотив не трябва да противоречи на закона, обществения ред и добрите нрави, както и условието или тежестта да не са невъзможни (чл. 42 от ЗН). В зависимост от това дали то е нотариално или собственоръчно, трябва да са спазени специалните изисквания за форма. В случая се твърди порок във формата на завещанието – не било написано и подписано от завещателя, каквото е изискването на чл. 25, ал. 1 от ЗН.

В съдебно заседание на 10.05.2019 г. е изслушана и приета съдебно-графическа експертиза, според заключението на която ръкописният текст на завещанието от 02.03.1999 г. не е изпълнен от В.А.Т.нито подписът е на лицето, което се сочи като автор на завещанието.

Това доказателство налага безспорния извод, че текстът на завещанието не е написано от завещателя, нито той се е подписал под него. Кое е лицето, написало текста на завещанието и положило подпис чрез имитация на подписа на В.А.Т.е без значение от гледна точка на изводите за нищожност на атакуваната сделка.

Констатираните недостатъци на едностранната сделка попадат под хипотезата на нищожност на завещанието поради неспазване на предвидената в закона форма. Нарушено е както изискването саморъчното завещание от 02.03.1999 г. да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, така и да е той да е положил подпис. Последица от нищожността е, че завещанието не е породило целените правни последици – да премине в патримониума на наследника имущество на наследодателя, негова собственост към момента на откриване на наследството.

Предвид основателността на иска, ответникът следва да заплати на ищците сторените от тях разноски за производството – по 185.33 лева държавни такси, претендирани по списък, представен в съдебното заседание на 10.05.2019 г.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

Прогласява за нищожно, по предявен от Л.Н.К., ЕГН **********, В.Б.Д., ЕГН **********, В.И.Х., ЕГН ********** и И.А.К., ЕГН ********** срещу С.П.Й., ЕГН ********** иск с правно основание чл. 42, ал. 1, б. „б“ вр. чл. 25, ал. 1, изр. 1 от ЗН, саморъчно завещание от 02.03.1999 г. на В.А.Т.в полза на С.П.Й., обявено с протокол за обявяване на саморъчно завещание от 27.03.2009 г. по нот.д. № 2/2009 г. по описа на нотариус рег. № 404 на НК, поради ненаписване и подписване на завещанието от нея.

Осъжда, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, С.П.Й., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Л.Н.К., ЕГН **********, с адрес ***, В.Б.Д., ЕГН **********, с адрес ***, В.И.Х., ЕГН **********, с адрес *** и И.А.К., ЕГН **********, с адрес *** по 185.33 лева разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                   СЪДИЯ: