Решение по дело №37/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 131
Дата: 25 март 2020 г. (в сила от 25 март 2020 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20207080700037
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 131

 

гр. Враца,  25.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.03.2020 г. /десети март две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

галина герасимова

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КА дело № 37 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и чл. 285 от Закона за изпълнение на наказанията е задържане под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по касационна жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София, чрез процесуалният си представител * Н.Б., срещу Решение № 499 от 21.11.2019 г., постановено по адм. дело № 629/2019 г. по описа на Административен съд - Враца, в частта, с която касаторът  е осъден да заплати на С.Н.Ч. *** сумата от 1100,00 /хиляда и сто/ лева, представляваща обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в периода на престоя му в ЗООТ  „К.ф.“ към Затвора – *** от 13.06.2018 г. до 07.06.2019 г., настъпили вследствие лошите санитарно-битови условия.

В жалбата се релевират оплаквания за необоснованост, неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се отмяна на решението в оспорената му част. В условията на евентуалност се иска намаляване размера на присъденото обезщетение. Претендира се присъждане на направените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба - С.Н.Ч. ***, редовно призован, явява се лично и ангажира становище за неоснователност на жалбата.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за основателност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Предмет на производството по настоящото дело е Решение № 499 от 21.11.2019 г., постановено по адм. дело № 629/2019 г. по описа на Административен съд - Враца, в частта, с която Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София е осъдена да заплати на  С.Н.Ч. *** сумата от 1100,00 /хиляда и сто/ лева, представляваща обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в периода на престоя му в ЗООТ  „К.ф.“ към Затвора – *** от 13.06.2018 г. до 07.06.2019 г., настъпили вследствие лошите санитарно-битови условия.

За да постанови този резултат, съдът е приел, че по делото са установени незаконосъобразни бездействия на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ като самостоятелно юридическо лице, което осъществява пряко ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода, в това число Затвора – *** и ЗООТ  „К.ф.“ към него. Изложил е мотиви, че в исковия период неоснователното неизпълнение на задължението на администрацията на Затвора - ***, да осигури адекватни битови условия за лишените от свобода по време на изтърпяване на наказанието им, представлява бездействие на административните органи и последица от него са породените неприятни асоциации у ищеца, надхвърлящи по интензивност неизбежното ниво на страдание при изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“.

Решението на Административен съд - Враца е постановено в съответствие с материалния закон и при правилно приложение на действащите правни норми.

Настоящият касационен състав споделя извода за причинена вреда и доводите, въз основа на които е формиран размера на присъденото обезщетение, свързани с преценка на редица обективно проявили се обстоятелства, относими към принципа за справедливостта, въведен с чл. 52 от ЗЗД.

Неоснователни са касационните оплаквания.

Съдът е анализирал събраните в хода на производството доказателства, извел е правилни правни изводи и е постановил обоснован съдебен акт. Достъпът до санитарен възел и течаща вода е следвало да бъде осигурен за целия период, а не само за част от него.

В обжалваното съдебно решение са изложени подробни съображения, които съставът на съда, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК споделя, поради което и същите не следва да бъдат преповтаряни.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга - начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета - като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да е изтърпявал наказание в неблагоприятни условия, рефлектиращи по посочения в исковата молба начин върху душевното му състояние.

Предявеният иск се основава на твърдяно недостатъчно осветление в помещенията, които са тъмни и неремонтирани от дълги години, както и липсата на постоянен достъп до течаща вода и санитарен възел при изтърпяването на наказанията. При правилна преценка на събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът е приел наличието на предпоставките за ангажирането на отговорността на ГД „ИН“, като е определил правилно претендираният период, през който не е осигурени нормални хигиенно-битови условия, а при определяне на размера на обезщетение се е ръководил от критериите по чл. 52 от ЗЗД. Наличието на вреди се презюмира от закона, поради което и оборването на тази законова презумпция е в тежест на ответника. В хода на производството пред Административен съд - Враца, не са събрани категорични и безспорни доказателства за осигуряването на нормални хигиенно-битов условия в ЗООТ  „К.ф.“ към Затвора – *** за посоченият в решението период, поради които и изводите на съда за наличието на предпоставките за постановяването на осъдителното решение са правилни.

При така изложените съображения решението на съда като правилно следва да бъде оставено в сила.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК  Административен съд – Враца, касационен състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 499 от 21.11.2019 г., постановено по адм. дело № 629/2019 г. по описа на Административен съд – Враца, в обжалваната му част.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

2.