О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №
Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:
Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА
с участието на секретаря Миглена Костадинова
и прокурора Силвия Миленкова, като разгледа докладваното от Агн. Ставарова
ЧНД N 444 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.М.В., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно-предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че е придобил право за условно-предсрочно освобождаване на основание чл. 70, ал. 1 НК, вр. с чл. 437, ал. 2 НПК. Излага доводи, че не е наказван, а е награждаван.
Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.В., както и доклад за пробационен надзор на основание чл. 70, ал. 6 НК.
В съдебно заседание осъденият поддържа молбата, с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.
Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С.М., със Заповед № 165/23.05.2019 год. изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.
Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.
Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:
С Присъда № 11/28.03.2016 г. по НОХД № 47/2016 г. на ОС - Враца, лишеният от свобода В.В. е признат за виновен и осъден на 5 години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален "общ" режим за престъпление по чл.343, ал.З, пр.1, б. „б“, пр.1, вр. ал.1, б. „в“, вр. чл.342, ал.1 вр. чл.58а, ал.1, вр. чл.54 НК.
На основание чл.343г. вр. чл.37, ал.1, т.7, вр. чл.58а, ал.5 НК е лишен от право да управлява МПС за срок от 7 години и 6 месеца.
На основание чл.59, ал.4 НК е приспаднато времето, през което е бил лишен по административен ред да управлява МПС, считано от 27.07.15г. до влизане на присъдата в законна сила.
С Решение №71/14.02-17г. по ВНОХД№21/17г. на Софийски Апелативен Съд е изменена Присъда №11/28.03.16г. по НОХД№47/16г. на ОС - Враца, като е оправдан да е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл.20, ал.1 и ал.2 ЗДвП.
Осъденият е започнал да търпи наказанието на 27.03.2017 г., като до момента е изтърпял фактически 2 години, 6 месеца и 27 дни, от работа му се зачитат 1 година и 5 дни, или общо изтърпяно 3 години, 7 месеца и 2 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
При това положение, осъденият В. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му общо наказание така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.
От приложения доклад на затворническата администрация е видно,че при първоначалната оценка е регистриран нисък риск от рецидив - 18 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни зони са обособени като:
- Настоящо правонарушение - в пияно състояние при шофиране в населено място причинил смърт по непредпазливост;
- Злоупотреба с алкохол - в живота на свобода злоупотребявал системно алкохол, в миналото има осъждане за шофиране след употреба на алкохол;
- Умения за мислене - не разпознава всичките си проблеми, среща трудности при формулиране на алтернативи и законосъобразни решения и действия. Повтаря едни и същи грешки.
Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишените от свобода. В условията на контролирана среда демонстрира толерантно отношение. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности в момента на изследването. Среден е рискът от вреди за обществото, определящ се от характера на извършеното престъпление по транспорта в миналото и настоящото деяние.
В изготвения План на присъдата като цели са заложени: ограничаване на участието в субкултурни дейности, спазване на ЗИНЗС и недопускане на дисциплинарни нарушения, утвърждаване на трудовите навици и преценка на минало поведение, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот, съхраняване на позитивните социални контакти.
В изготвеното препланиране на присъдата е заложено надграждане на и затвърждаване на постигнатите позитивни резултати в дефицитните зони - подкрепа на формираната самокритичност и осъзнаване на нанесените щети, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот, съхраняване на позитивното отношение към труда и стриктно изпълнение на трудовите задачи. Запазване на коректните и етични взаимоотношения в 3атвора и с близки и роднини.
Изготвената втора ревизия на оценката сочи ниските нива на риск от рецидив, като понижава стойностите до 17 т. Дефицитни зони са „Злоупотреба с алкохол“ и „Настоящо деяние“ - статична зона. Позитивна промяна се наблюдава при осъзнаване на последиците от собствените действия и постъпки. Наличните дефицити в зона „Злоупотреба с алкохол“ се запазват, тъй като отчитат основно поведението на лицето в неконтролирана среда. В условията на изтърпяване на наказанието л. св. В. няма случаи на нарушаване на правилата и употреба на алкохол.
Рискът от вреди е нисък за служителите. Рискът от вреди се запазва нисък за останалите лишени от свобода и самото лице. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Среден е рискът от вреди за обществото с оглед извършените престъпления.
Показателите от изготвената трета ревизия са за ниските нива на риск от рецидив, с понижени стойностите до 16 т. Дефицитна зона е единствено „Злоупотреба с алкохол“, с постигнати позитивни промени. Л. св. В. осъзнава вредата и възможните негативни последици от употреба и злоупотреба с алкохол. Изградил е стабилна мотивация за неупотреба след освобождаване. Наличните дефицити в зона „Злоупотреба с алкохол“ се запазват, тъй като отчитат миналото поведение на лицето в неконтролирана среда, т. нар. статични индикатори. В условията на изтърпяване на наказанието л. св. В. няма случаи на нарушаване на правилата и употреба на алкохол.
В условията на контролирана среда по време на изтърпяване на присъдата рискът от вреди запазва ниските си стойности по отношение лишените от свобода, служителите и самото лице. Рискът от вреди за обществото е среден, вероятен, но не непосредствен и се съотнася с ниския риск от рецидив на престъпно поведение.
Л. св. В. има примерно поведение. Не е влизал в конфликтни ситуации с л. св., служителите от НОС и администрацията. Спазва режимните изисквания. Не е имало случаи на обидно отношение или на прояви на вербална и физическа агресия.
Л. св. В. няма наложени дисциплинарни наказания. За показано примерно поведение и стриктно изпълнение на служебните си задължения е награден със Заповеди № 381/06.11.2017г., № 487/21.12.2017г., № 54/08.03.2018г., и №162/03.05.2018г., № 406/09.10.2018г„ № 103/24.04.2019г., № 145/13.05.2019г. и последно със Заповед № 1117/22.08.2019г. - на осн. чл. 98 ал. 1 т. 8 от ЗИНЗС с „домашен отпуск от пет денонощия“.
С оглед показаното примерно поведение, изпълнението на заложените в плана на присъдата цели и съвестното отношение към труда, режимът на изпълнение на наказанието е заменен от "общ" на "лек" със Заповед № 268/17.07.2018г. на началника на Затвора гр. Враца /в сила от 20.07.2018г./. Ползвал е седем пъти месечен домашен отпуск по право на осн. чл. 98, ал. 6 изречение второ, като се е завръща съгласно изискванията и няма данни и информация за наличие на противоправно поведение и употреба на алкохол.
По отношение на извършеното престъпление в е осъзнал вината си. Съгласен с постановената присъда. Изразява съжаление за случилото се и изцяло признава вината си. Изпитва емпатия към жертвата. Изградил е устойчива мотивация за законосъобразно поведение след освобождаване. Осъзнава вредите и възможните негативни последици от поведението си. Декларира желание при живота на свобода да не употребява алкохол.
Със съхранени социални контакти. Поддържа връзка с близки, от които получава необходимата подкрепа.
Работи като овчар на Работен обект „Земеделско стопанство“ и полага грижи за животните свързани с доене, хранене, извеждане на паша, почистване агнене. Стриктен и внимателен при изпълнение на служебните задължения. Има съвестно отношение към труда. Спазва законовите ограничения и разпорежданията на служителите.
Договорените цели и дейности в Плана на присъдата са изпълнени в пълен обем.
Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л. св. В. дава доказателства за постигнат поправителен ефекти на наказанието. Демонстрира примерно поведение и толерантност в общуването. Позитивно настроен към труда и стриктно изпълнява служебните си задължения. Със съхранени социални контакти, жилищно устроен и с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаване.
В конкретния случай, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно В.В. е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.
При това положение В.М.В. следва да бъде освободен условно-предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, общо в размер на 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на В. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък от 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд
О П Р Е Д Е Л И:
ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО-ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения В.М.В. - роден на *** ***, с настоящ адрес ***, българин, български гражданин, със средно образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора-Враца, с ЕГН **********, осъден с Присъда № 11/28.03.2016 г. по НОХД № 47/2016 г. на ОС - Враца на 5 години лишаване от свобода, с остатък от наказанието 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на В.М.В. изпитателен срок в размер на 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни.
На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 1 (една) година, 4 (четири) месеца и 28 (двадесет и осем) дни, която да бъде изпълнявана на адрес с. Селановци, общ. Оряхово, обл. Враца, ул. “Александър Стамболийски" № 80.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.
ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение и изпълнение на пробационната мярка, както и на РС-Оряхово – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения В.М.В..
ПРЕДСЕДАТЕЛ: