Решение по дело №87/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 156
Дата: 15 юни 2022 г.
Съдия: Яница Събчева Събева Ченалова
Дело: 20227240700087
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 156

 

гр. Стара Загора, 15.06.2022 година

 

                          В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на осемнадесети май две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                          Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

Ч                                                                                                                            Членове: КРЕМЕНА К.-ГРОЗЕВА

                                                                  ЯНИЦА ЧЕНАЛОВА

                                                                            

при секретаря  Албена Ангелова

и с участието на прокурора  Маргарита Димитрова

като разгледа докладваното от съдия Яница Ченалова к.а.н. дело № 87 по описа  за 2022 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Комисия за защита на потребителите – София /КЗП/ против Решение № 9 от 10.01.2022г., постановено по АНД № 1395/2021 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно  постановление /НП/ №К-0046236 от 30.12.2020г., издадено от редовно оправомощен член на Комисията за защита на потребителите К.Д.Р. с наложена на ответника по касация „Фрамар“ ООД, ЕИК ********* имуществена санкция в размер на 1000лв. на основание чл.210а от Закон за защита на потребителите /ЗЗП/ за нарушение на чл.68в, във вр. с чл.68г, ал.1 и чл.68д, ал.1, във вр. с чл.68д, ал.2, т.2 от ЗЗП. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението, като твърденията са за постановяването му при неправилно приложение на материалния закон и необоснованост. Оспорва се изводът на районния съд, че дружеството-нарушител не е уведомено за извършената проверка, както и че контролните органи не са извършили проверка за несъответствие между изписаното на опаковката на продукта съдържание и поставен етикет на български език. С оглед на това счита, че е осъществен състава на чл.68в, във вр. с чл.68г, ал.1 и чл.68д, ал.1, във вр. с чл.68д, ал.2, т.2 от ЗЗП, поради което моли за отмяна на решението и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

Ответникът „Фрамар” ООД гр.Стара Загора в подаден по делото писмен отговор и чрез процесуалния си представител адв. А. в съдебно заседание оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да остави в сила решението на първоинстанционния съд.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за основателност на касационната жалба. Предлага решението на районния съд да бъде отменено по съображенията, изложени в касационната жалба.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши служебна проверка на основание чл.218, ал.2 от АПК на обжалваното съдебно решение, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд Стара Загора е отменил като незаконосъобразно НП № К-0046236/30.12.2020 г., издадено от член на Комисията за защита на потребителите, въз основа на АУАН № К-0046236/19.10.2020г., с наложена на „Фрамар” ООД гр. Стара Загора имуществена санкция в размер на 1000 лв. за нарушение на чл.68в, във вр. с чл.68г, ал.1 и чл.68д, ал.1, във вр. с чл.68д, ал.2, т.2 от ЗЗП, на основание чл.210а от ЗЗП. В наказателното постановление са описани следните факти: По повод постъпила в Комисия за защита на потребителите жалба с вх. № Ц-03-9765/19.12.2019 г. е извършена проверка на "Марви" ООД, опериращо чрез интернет сайта: https://marvi.bg/, което дружество е представило пред КЗП становище, че информация за продукта „Vitabiotics, Pregnacare New Mum“ /Прегнакеър Нова Мама, Комплекс от микронутриенти - за периода след раждане, 56 табл./ е предоставяна по същия начин във „всички сайтове на големи онлайн аптеки, като „Субра“, „Фрамар“ и др.“. Във връзка с това твърдение експерти на Дирекция „ЗППР“ при КЗП са извършили проверка, за което е съставен Констативен протокол № К-2687962 от 24.08.2020 г., в който е описана проверка на интернет страницата на „Фрамар“ ООД: https://apteka.framar.bg/, чрез която потребителите имат възможност да закупуват стоки, сключвайки договор от разстояние с търговеца „Фрамар“ ООД. Установено било, че продуктът: „ПРЕГНАКЕЪР НОВА МАМА“ таблетки *56 ВИТАБИОТИКС (PREGNACARE NEW MUM tabl. *56 VITABIOTICS) е наличен и може да бъде закупен онлайн. В описанието на продукта количествата хранителни вещества са посочени като съдържащи се в една таблетка. Била е направена проверка в сайта на производителя: https://www.vitabiotics.com, като е констатирано, че същите количества хранителни вещества са посочени като съдържащи се "средно в 2 таблетки". Отразено е, че в хода на проверката по депозираната жалба от 19.12.2019 г. се съдържа Уведомление за пускане на пазара на хранителна добавка Прегнакеър Нова Мама, заведено в БАБХ с вх. № 721/26.02.2013 г., към което е приложено описание на продукта, в т.ч. съдържащите се в него витамини и минерали, като в описанието ясно било посочено, че съдържащите се вещества са "в 2 таблетки". Приложен е и образец на етикета на продукта, в който същото количество, съдържащи се вещества са за 1 таблетка. Направен е извод, че при разминаване в някоя от съществените характеристики на продуктите, каквото е количеството съдържащи се в него вещества, търговецът е следвало да направи справка в сайта на производителя. При извършването на проверката не е присъствал представител на проверяваното дружество – „Фрамар“ ООД, а съставеният и посочен в издаденото НП протокол не е бил връчен на проверяваното лице.

На заседание на КЗП е взето решение по Протокол № 15/17.09.2020г., че дружеството „ФРАМАР“ ООД използва заблуждаваща нелоялна търговска практика по смисъла на чл.68д ал.1 /съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща или когато по някакъв начин, включително чрез цялостното й представяне, заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител/, във връзка с чл.68д ал.2 т.2 /по отношение на състава и количеството на стоката или услугата/ от ЗЗП. 

Изготвена е Докладна записка изх. № Ц-03-9765/05.10.2020 г. от Директор на дирекция „ЗППР“ относно: съмнения за използване на нелоялна търговска практика от "Фрамар" ООД при публикуване на информация на интернет страницата: https: //apteka. framar. bg/. Описани са констатациите, съдържащи се в КП от 24.08.2020 г., въз основа на които е обосновано заключението, че дружеството „Фрамар“ ООД използва заблуждаваща нелоялна търговска практика по смисъла на чл. 68д, ал.1, във връзка с чл. 68д, ал.2, т.2 от ЗЗП при предоставяне на информация за продукта „ПРЕГНАКЕЪР НОВА МАМА таблетки *56 ВИТАБИОТИКС“ (PREGNACARE NEW MUM tabl. *56 VITABIOTICS“) на интернет страницата: https: //apteka. framar. bg/. Представената на интернет страницата на „Фрамар“ ООД информация за продукта „ПРЕГНАКЕЪР НОВА МАМА таблетки *56 ВИТАБИОТИК въвежда в заблуждение потребителя относно количеството на съдържащите се в него витамини, минерали и други вещества, поради което и на основание чл. 210а във връзка с чл.68в, чл.68г, ал.1 и чл.68д ал.1 вр. с ал.2 т.2 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 1 000лв.  Нарушението е извършено на 24.08.2020г, в град София.

В следствие на извършената проверка на 24.08.2020г. на сайта на „Фрамар“ ООД, документирана с посочения по-горе констативен протокол №К-26867962/24.08.2020г. и приключила с Решение на КЗП №15/17.09.2020г., е съставен АУАН №К-0046236/19.10.2020г. от главен експерт в Дирекция „Защита на потребителите при продажби от разстояние“ в КЗП.

Подадено е на 21.10.2020г. възражение против АУАН, в което „ФРАМАР“ ООД твърди, че не е осъществен съставът на чл.68г ал.1 и чл.68д ал.1 вр. с ал.2 т.2 от ЗЗП, тъй като твърденията за използване на заблуждаваща информация при представяне на продукта са неверни. Алтернативно е поискано от наказващия орган да приложи чл.28 от ЗАНН, тъй като информацията за начина на представяне на продукта е постъпил в КЗП от конкурент на дружеството, което означава, че представената информация по начина, описан в АУАН, не е довела до въвеждане в заблуждение на средния потребител и не е довела до вземане на търговско решение, което средният потребител не би взел без използване на тази търговска практика. В конкретния случай евентуалното нарушение не разкрива типичната степен на обществена опасност, което означава, че е налице маловажен случай на административно правонарушение.

С жалбата против НП, „Фрамар“ ООД иска отмяната му като неправилно, незаконосъобразно, постановено в противоречие на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения.

 В хода на съдебното дирене процесуалния представител на ФРАМАР ООД твърди, че информацията на интернет сайта на дружеството е съответна на предоставената от вносителя на продукта, която следва да се намира в БАБХ, докато наказващият орган се снабдил с Уведомлението за пускането му на пазара не от БАБХ, а от третото лице „Марви“ ООД. Позовава се на информацията за същия продукт, налична в интернет сайтове на други големи аптечни дружества, чрез които осъществяват продажбата му от разстояние.

Въззивният съд е изискал от БАБХ да бъде представена по делото цялата документация по издаване на Уведомление №721/26.02.2013г., но в отговор БАБХ – ОДБХ Стара Загора удостоверява, че в Регистъра на хранителните добавки и храните, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване няма постъпвало Уведомление за медикамента Прегнакеър Нова Мама с производител Вита Биотикс.

За да отмени НП, Районен съд Стара Загора е приел на първо място фактическа необоснованост на административнонаказателното обвинение. Липсва предоставена от БАБХ документация и данни за регистрация на Уведомление №721/26.02.2013г. до БАБХ за пускане на пазара на хранителната добавка с приложено към нея описание, в което количеството хранителни вещества са за две таблетки, а не за една таблетка, както е посочено на сайта на санкционираното дружество. Констативният протокол за проверка установява информацията, която дружеството е публикувало на сайта си за продажби от разстояние, относно съдържанието на хранителни вещества в една таблетка, но не е доказано, че тази информация е в противоречие с описанието, което производителят е предоставил при регистрацията на продукта в БАБХ. За да обоснове съществуване на съставомерните факти, АНО се е позовал на предоставено от трето лице  „Марви“ ООД, на което е извършвана аналогична проверка, Уведомление с вх. №721/26.02.2013г. до БАБХ, към което е приложено описание на продукта с изрично посочване, че съдържащите се в етикета вещества са за две таблетки, както и образец на етикет на продукта, в който същото количество вещества са посочени като отнасящи се за 1 таблетка. Въз основа на това противоречие между информацията на сайта и описанието към Уведомлението за пускане на пазара на хранителната добавка, органът е приел, че дружеството е било длъжно да извърши справка на сайта на производителя, където информацията е идентична с посоченото в описанието съдържание на хранителни вещества като количество в две таблетки. Не е доказано, че информацията за съдържанието на хранителните вещества в една таблетка, посочено на интернет сайта на дружеството, същата и на етикета на продукта, е несъответна на посоченото от производителя, тъй като АНО не е извършил проверка дали между изписаното на опаковката на продукта съдържание, посочено от производителя и поставения етикет на български език /публикуван на интернет сайта/ е налице несъответствие относно количеството хранителни вещества в една таблетка. Едва в случай, че е констатирано това обстоятелство, би било вярно и твърдението на АНО, че търговецът не е извършил необходимата проверка с цел недопускане предоставянето на неточна информация за предлагания продукт.  Съдът е посочил, че след като в БАБХ – регистъра на подадените уведомления за пускане на пазара на хранителни продукти и храни, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване, конкретният продукт не фигурира, то е следвало АНО да извърши проверка дали между изписаното на опаковката на продукта съдържание на хранителни вещества и поставения етикет на български език, съответно публикуван на сайта за продажби от разстояние, е налице противоречие относно количеството хранителни вещества в една и в две таблетки. Според чл.68д от ЗЗП търговската практика е заблуждаваща, когато съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща или когато по някакъв начин, включително, чрез цялостното представяне, заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител, дори ако представената информация е фактически точна относно някое от обстоятелствата изброени в ал.2 от чл.68д от ЗЗП и има за резултат или е възможно да има за резултат вземането на търговско решение, което средния потребител не би взел без използването на търговската практика.

Съдът е констатирал и следните нарушения на производството по налагане на имуществената санкция, които засягат правото на защита: Според въззивния състав е следвало дружеството да бъде уведомено за извършената на 24.08.2020г. проверка на информацията в интернет сайта му, документирана с констативен протокол, който освен това не е връчен на проверяваното лице. Въз основа на този протокол е взето решение за извършено нарушение на чл. 68д ал.1 вр. с ал.2 т.2 от ЗЗП без да е дадена възможност на дружеството за защита, чрез възражения и искания по доказателствата.

С оглед на тези пороци, районният съд е приел НП за незаконосъобразно и подлежащо на отмяна.

Постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

Съгласно чл.210а от ЗЗП /в ред. ДВ бр. 13/20г. в сила от 14.02.2020г./ за нарушение на чл. 68в, чл. 68г, чл. 68ж, т. 1 - 11, 13, 15, 18 - 23 и чл. 68к, т. 3 - 6 на виновните лица се налага глоба в размер от 500 до 15 000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 1000 до 30 000лв. Определение за търговска практика, която е заблуждаваща се съдържа в чл.68д от ЗЗП, а по силата на чл.68г ал.4 от ЗЗП заблуждаващата търговска практика също е нелоялна и следователно е забранена от чл.68в от ЗЗП.

В процесното наказателно постановление правното обвинение за нарушаване на чл.68в вр. с чл.68г, ал.1 и чл.68д, ал.1 вр. с ал.2, т.2 от ЗЗП, чрез използване на 24.08.2020г. на заблуждаваща нелоялна търговска практика по смисъла на чл.68д ал.1 вр. с ал.2 т.2 от ЗЗП е обосновано с факта, че на представената на сайта информация за количеството хранителни вещества, съдържащи се в една таблетка ПРЕГНАКЕЪР НОВА МАМА таблетки 56 ВИТАБИОТИКС въвежда в заблуждение потребителя, защото съгласно информацията на сайта на производителя и описанието към Уведомление №721/26.02.2013г. до БАБХ, същото количество се съдържа в две, а не в една таблетка. Поради това АНО приема, че вярно е посочено обстоятелството „състав“ по смисъла на чл.68д, ал.2, т.2 от ЗЗП, тъй като количеството на хранителните вещества е същото като на сайта на производителя, но като е представено за съдържимо в една таблетка е довело или е възможно да има за резултат вземането на търговско решение, което средният потребител не би взел без използването на търговската практика – определението за заблуждаваща търговска практика по смисъла на чл.68д, ал.2, т.2 вр. с ал.1 от ЗЗП.  

Съобразно писмото на БАБХ-ОДБХ Стара Загора Уведомление №721/26.02.2013г. не е постъпвало за медикамента ПРЕГНАКЕЪР НОВА МАМА с производител Вита Биотикс, поради което и въззивният съд е приел за недоказано твърдението за представяне на информация, която е възможно да има за резултат вземането на търговско решение, което средният потребител не би взел без използването на търговската практика. Счел е, че АНО е бил длъжен да се снабди с Уведомлението, чрез справка в Регистрите на БАБХ, вместо да приема копие на документ, представен му от трето лице, което е било обект на проверка за същото по вид нарушение. Този извод на съда е съобразен с правилата за провеждане на разследване на спорните факти в хода на административно наказателното производство, тъй като Уведомлението не е приобщено в хода на извършената на 24.08.2020 г. проверка, документирана с констативен протокол, а изрично е вписано в НП като представено в хода на проверката, извършена през месец март 2020г. на „Марви“ ООД. Освен това е доказано по делото, че такова уведомление не е вписано в регистъра на БАБХ. АНО не е изследвал текста на опаковката, вписан от производителя досежно количеството хранителни вещества в една таблетка, за да направи извода, че етикетът на продукта, който търговецът „Фрамар“ ООД публикува на сайта за продажби от разстояние, е с различно съдържание по отношение количеството на хранителните вещества в една таблетка. Този аргумент на въззивния съд е съответен на изискването на ЗАНН за пълно и обективно разследване на спорните факти от АНО в хода на образувано административно наказателно производство. Настоящият състав споделя извода на въззивния съд за недоказаност на главния факт по делото, а именно използване на нелоялна – заблуждаваща търговска практика, която съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща или когато по някакъв начин, включително чрез цялостното представяне, заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител, дори ако представената информация е фактически точна относно някое от обстоятелствата, посочени в ал. 2 на чл. 68д от ЗЗП и има за резултат или е възможно да има за резултат вземането на търговско решение, което той не би взел без използването на търговската практика.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а решението на Районен съд Стара Загора като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК,  съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

           ОСТАВЯ В СИЛА Решение №9/10.01.2022г., постановено по АНД № 1395/2021 г. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

       Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                   

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

 

                                                                              2.