Определение по дело №792/2017 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 юли 2018 г. (в сила от 26 юли 2018 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20175320200792
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л № 145

 

03.07.2018 година                                град Карлово

Карловския районен съд                     ІІІ наказателен състав

На трети юли                                     две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ДОНКОВА-КУТРОВА

 

Секретар: Петя Василева

Прокурор: Димитрина Шекерева

Сложи за разглеждане докладвано от Съдията

НОХД № 792 по описа за 2017 година

На именно повикване в 09,25 часа се явиха:

Районна прокуратура – Карловоуведомена, явява се прокурор Шекерева.

Подсъдимият Д.Х.Х. – доведен от РД „О.“ – П.,  явява се лично.

Пострадалият Б.Д.Х. чрез законен представител И.Г.Х., уведомени, явява се лично законният представител И.Х..

Съдът разясни на законния представител на пострадалия – И.Х. правото да предяви граждански иск и да се конституира като частен обвинител по делото.

Законният представител на пострадалия - Не желая да предявявам граждански иск, няма да се конституирам като частен обвинител.

По даване ход на разпоредителното заседание.

ПРОКУРОРЪТ – Да се даде ход на разпоредително заседание.

Законният представител на пострадалия – Да се даде ход на разпоредително заседание.

ПОДСЪДИМИЯТ - Да се даде ход на разпоредително заседание.

СЪДЪТ счита, че не са налице процесуални пречки за даване ход на разпоредителното заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.

СНЕ СЕ САМОЛИЧНОСТТА НА ПОДСЪДИМИЯ

Д.Х.Х. - роден на *** г. в гр. К.,  живущ ***, ***, ***, *** ЕГН: **********.

ПОДСЪДИМИЯТ – Получил съм съобщение за насрочване на разпоредителното заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, както и препис от обвинителния акт преди повече от 7 дни.  Уведомен съм за въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК.

СНЕ СЕ САМОЛИЧНОСТТА на законния представител на пострадалия

И.Г.А. - родена на *** ***,***, работи във „***“ гр. С. като ***, ***, ЕГН **********.

Законният представител на пострадалия А. Получила съм съобщение за насрочване на разпоредително заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, и съм уведомена за въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК, преди вече от 7 дни.

ПРОКУРОРЪТ - Получих съобщение за насрочване на разпоредително заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, и съм уведомен за въпросите по чл. 248 ал. 1 от НПК, преди вече от 7 дни.

Съдът разясни на подсъдимия правото му да участва в обсъждането на въпросите, предмет на разпоредителното заседание, както и правата по чл. 55 от НПК.

ПОДСЪДИМИЯТ: Разбирам правата си.

СЪДЪТ разясни на законния представител на пострадалия правата по чл. 79 и чл. 87 от НПК.

Законният представител на пострадалия А.- Наясно съм с правата си. Не желая да се конституирам като граждански ищец и частен обвинител в това производство.

СЪДЪТ разясни на участниците в разпоредителното заседание правото им на отвод срещу състава на съда, прокурора, защитника и съдебния секретар.

ПРОКУРОРЪТ - Нямам искания за отводи.

Законният представител на пострадалия А.  -  Нямам искания за отводи.

ПОДСЪДИМИЯТ  - Нямам искания за отводи.

ПРИСТЪПИ се към обсъждане на въпросите по чл. 248 ал. 1 от НПК, а именно:

1. подсъдно ли е делото на съда;

2. има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

3. допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници;

4. налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5. разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6. взетите мерки за процесуална принуда;

7. искания за събиране на нови доказателства;

8. насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

ПРОКУРОРЪТ – Делото е подсъдно на Районен съд  - Карлово, не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. Няма допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на обвиняемия, както и на пострадалия. Към момента не са налице основания за разглеждане на делото по особените правила на НПК, както и няма основание за разглеждане на делото при закрити врати, привличане на резервен съдия, нито за назначаване на защитник, както и да се назначава вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация. Мярката за процесуална принуда, взета спрямо подсъдимия, следва да бъде потвърдена. Нямам искания за събиране на нови доказателства. Следва да бъдат призовани лицата, посочени в обвинителния акт.

Законният представител на пострадалия А. - Делото е подсъдно на съда. Не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, няма допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на подсъдимия, както и на пострадалия. Няма основание за разглеждане на делото при закрити врата, привличане на резервен съдия, нито за назначаване на защитник, както и да се назначава вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация. Относно мярката за неотклонение, взета спрямо подсъдимия, предоставям на съда. Не са налице основания за разглеждане на делото по особените правила на НПК. Нямам искания за събиране на нови доказателства. Да се призоват лицата по обвинителния акт.

ПОДСЪДИМИЯТ – Делото е подсъдно на съда. Не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, няма допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата  ми, както и на пострадалия. Няма основание за разглеждане на делото при закрити врата, привличане на резервен съдия, нито за назначаване на защитник, подсъдимият има такъв, както и да се назначава вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация. Относно  мярката, предоставям на съда.  Няма основание за разглеждане на делото по особените правила на НПК. Нямам искания за доказателства. Да се насрочи с.з. с призоваване на свидетелите.

 

СЪДЪТ, след като взе предвид становищата на страните и като съобрази въпросите, предвидени в чл. 248, ал. 1 НПК, намери следното:

Делото е подсъдно на съда;

Няма основание за прекратяване, нито за спиране на наказателното производство, но съдът констатира, че на досъдебното производство е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, а именно това да научи за какво престъпление е привлечен в това качество, по смисъла на чл. 249 ал. 4 т.1 от НПК.

Видно от диспозитива на обвинението в обвинителния акт, в същия е посочено, че подсъдимият, след като е осъден  с решение да заплаща на детето си чрез неговата майка и законен представител съзнателно не е изпълнил задължението си  в размер на повече от две месечни вноски, а именно девет такива. В случая от това обвинение не става ясно за какво е осъден подсъдимият, доколкото съставомерното осъждане за престъпление по чл. 183 от НК е такова, да заплаща издръжка. Или в случая в диспозитива на обвинението липсва обективен елемент от състава на престъплението, а именно – „след като е задължен да издържа свой низходящ“.

В случая не може да бъде счетено, че се касае за техническа грешка, доколкото в този вид е диспозитива и на предявеното в хода на досъдебното производство обвинение. Доколкото така формулираното обвинение, както в досъдебно производство, така и в обвинителния акт е непълно и в същото липсва обективен елемент от състава на престъплението, а именно, че се касае за осъждане за  заплащане на издръжка, то съдът счита, че е накърнено съществено правото на обвиняемия да научи за какво престъпление е привлечен в това му качество, което е съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 249 ал. 4 т. 1 от НПК.

С оглед горното съдът следва да върне делото на прокурора за отстраняване на така констатираното  нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на правото на обвиняемия да разбере за какво престъпление е привлечен в това качество. Мотивиран от горното и на основание чл. 249 ал. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 248 ал. 1 т. 3 от НПК,

СЪДЪТ 

О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 792/2017 г. по описа на КрлС.

ВРЪЩА ДЕЛОТО на Районна прокуратура - Карлово за отстраняване на посоченото съществено процесуално нарушение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от днес по реда на Глава 22 от НПК пред Окръжен съд – Пловдив.

Протоколът се изготви в с.з.

Заседанието се закри в 9.42 часа.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                        

                                               СЕКРЕТАР:

П.В.