Определение по дело №262/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 август 2019 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20191610200262
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 13.08.2019 г.

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на  13 август....………………………………………… през две хиляди и деветнадесета година…………….………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….……………… частно наказателно дело 262 по описа за 2019 г….…..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството по делото  е по реда на чл. 243 НПК.

         Инициирано е по жалба от „Дебит” ООД гр. Монтана срещу Постановление от 02.07.2019 г., с което на основание чл. 199, вр. чл. 243, ал.1, т.1, вр. чл. 24, ал.5, т.1 НПК е прекратено наказателното производство по ДП 321/2017 г. по описа на РУ Берковица, водено за това, че на 21.10.2017 г. в гр. Берковица, в игрална зала, собственост на „Дебит” ООД, с управител Тодор Йосифов Тодоров от с. Замфирово противозаконно е унищожен екран на игрален автомат - престъпление по чл. 216, ал.1 НК.

Правят се оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания акт, излагат се подробни доводи.

След като се запозна с материалите по представеното ДП 122/2016 по описа на РУ Берковица и атакувания акт на прокурора, съдът намира за установена следната фактическа обстановка:

Жалбата е подадена в предвидения в НПК срок от лице с качеството пострадал от престъплението срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което е допустима за разглеждане. По същество е основателна.

 

Наказателното производство е образувано по повод подаден сигнал за това, че на 21.10.2017 година в град Берковица в игрална зала „Виктори”, собственост на дружеството – жалбоподател, обв.Иван Александров унищожил екран на игрален автомат. В хода на ДП е установено, че обвиняемият е редовен посетител на игралната зала. На конкретната дата бил употребил алкохол и след като загубил известна сума, се ядосал и ударил с юмрук игралния апарат. В резултат екранът бил унищожен – счупен. Органите на реда били своевременно уведомени за случая и предприели действия по оглед на местопроизшестието. Установено е още, че проявата на Александров не е изолиран случай. Последният е осъждан и има три влезли в сила присъди. Като взел предвид, че стойността на унищожения екран е под размера на минималната за страната работна заплата, прокурорът достигнал до извод, че случаят е маловажен. Приел, че квалификацията на деянието следва да е по чл.216, ал.4 НК, което деяние се преследва по тъжба на пострадалия (чл.218в, т.1НК), поради което прекратил наказателното производство на основание чл.24, ал.1, т.5 НПК.

Настоящият състав намира, че постановлението е незаконосъобразно. На първо място жалбоподателят като ЮЛ не може да има качеството частен тъжител и да инициира наказателно производство по смисъла на чл.80 НПК.  Този законодателен пропуск (или съзнателно решение) не може да бъде преодолян с правоприлагащите актове на съда и прокуратурата. По – същественото е, че разпоредбата на чл.218в, т.1 НК е приложима само, когато деянието е маловажно по смисъла на чл.93, т.9 НК. За да е налице маловажност, следва да е налице липса или незначителност на вредните последици от деянието. Критерият за това никога не е само стойността на повреденото или унищожено имущество (за конкретния случай). За преценката на вредоносните последици се държи сметка за конкретната обществена опасност на деянието; за условията, в които е извършено; за личността на дееца и мотивите му и т.н. (по – обстойно за „вредните последици” – ТР 6/15.11.1973 по н.д.2/1973 ОСНК).

В конкретния случай деецът е осъждан. Деянието е извършил в срока на отложено изпълнение на наказание „лишаване от свобода”. Проявил е агресивно и явно незачитащо чуждата собственост поведение, демонстрирано явно на публично място, което е станало достояние и е пряко възприето и от други лица. При отчитане на тези обстоятелства, настоящият състав намира, че не е налице критерият „маловажност” по смисъла на закона, поради което към деянието не е приложима разпоредбата на чл.216, ал.4 НК. А щом това е така, то наказателното производство не може да бъде прекратено на посоченото в чл24, ал.1, т.5 НПК основание.

По горните съображения и на основание чл. 243, ал. 5, т.3 НПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

        

ОТМЕНЯ постановление на РП Берковица от 02.07.2019 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП 321/2017 г., с което на основание чл. 199, вр. чл. 243, ал.1, т.1, вр. чл. 24, ал.5, т.1 НПК е прекратено наказателното производство по ДП 321/2017 г. по описа на РУ Берковица, водено за това, че на 21.10.2017 г. в гр. Берковица, в игрална зала, собственост на „Дебит” ООД, с управител Тодор Йосифов Тодоров от с. Замфирово противозаконно е унищожен екран на игрален автомат - престъпление по чл. 216, ал.1 НК.

 

ВРЪЩА ДП 321/2017 година за изпълнение на дадените указания.

 

         Определението подлежи на обжалване и протест чрез РС Берковица до ОС – Монтана в 7 дневен срок от получаване на съобщението от прокурора, пострадалите и обвиняемия.

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ :