Решение по дело №829/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 72
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 18 февруари 2020 г.)
Съдия: Галина Васкова Герасимова
Дело: 20197080700829
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 72

гр. Враца, 18.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 21.01.2020 г. /двадесет и първи януари две хиляди и двадесета година/, в състав:

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                                                                       ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕРАСИМОВА КАН дело № 829 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН.

Образувано е на основание постъпила касационна жалба от Регионална дирекция по горите – Берковица против Решение № 85/10.10.2019 г.,  постановено по АНД № 218 по описа за 2019 г. на Районен съд – Бяла Слатина. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление № 682/28.03.2019 г. на Директора на РДГ – Берковица, с което на ответника Ц.А.Д. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева.

В жалбата се релевират доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон – отменителни основания по смисъла на чл. 348, ал.1, т.1 и т.2  НПК, вр. с чл. 63 от ЗАНН. Изложени са съображения, че административнонаказващият орган правилно е ангажирал отговорността на ответника, като е квалифицирал точно извършеното нарушение и е съобразил времето, мястото и начина на извършването му, а наложената санкция е съобразно приложимите материалноправни разпоредби. Отправено е искане към касационната инстанция да отмени решението и вместо него да постанови друго, с което да потвърди изцяло наказателното постановление. В съдебно заседание чрез процесуалния представител поддържа жалбата по изложените в нея съображения.

Ответникът – Ц.А.Д. се явява лично. От упълномощения процесуален представител на същия е депозирано писмено становище, в което изтъква аргументи, че обжалваното решение е правилно, законосъобразно и мотивирано, поради което следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба намира за неоснователна. Претендира направените в настоящото производство разноски.

Участващият в касационното производство прокурор от ОП – Враца дава заключение, че касационната  жалба е неоснователна, тъй като не са допуснати сочените нарушения на материалния закон и процесуалните правила и моли оспореното решение да бъде оставено в сила.

В настоящото производство от страните не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата и в съдебно заседание доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК , приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Предмет на делото е Решение № 85/10.10.2019 г.,  постановено по АНД № 218 по описа за 2019 г. на Районен съд – Бяла Слатина, с което е отменено Наказателно постановление № 682/28.03.2019 г. на Директора на РДГ – Берковица.  С последното за нарушение на чл. 213, ал. 1, т. 2 от Закона за горите и на основание чл. 266, ал. 1 от същия закон на ответника Ц.А.Д. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева.

За да постанови посоченото решение, районният съд от правна страна е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което обуславя неговата незаконосъобразност и отмяната му само на това основание, без да е необходимо да бъдат разглеждани въпросите по съществото на спора. Анализирайки събраните и относими към спора писмени и гласни доказателства, въззивният съд е установил разминаване и несъответствие между посочената в АУАН и НП дата на извършване на нарушението и визираната от актосъставителя в качеството му на свидетел по делото, каквото разминаване по отношение на задължителен реквизит е недопустимо. Според изложената в АУАН фактическа обстановка, в последствие пренесена и в НП, констатираното от контролните органи нарушение по смисъла на чл. 213, ал. 1, т. 2 от ЗГ е било извършено на 07.08.2018 г., а в съдебно заседание свидетелят уточнява, че нарушението е извършено на 06.08.2018 г., но било констатирано на 07.08.2018 г. В представените по делото справки от Национална система 112 и от Районна служба „ПБЗН“ – Б. Слатина е посочено, че за инцидента, в резултат на който е установено нарушението, е съобщено на 06.08.2018 г. и това всъщност е датата на извършване на деянието. Констатираният порок е приет за съществено процесуално нарушение, тъй като води до невъзможност да се установи кога точно е извършено нарушението, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на ответника.

Решението е правилно. Като е стигнал до извод за незаконосъобразност на наказателното постановление, дори само на посоченото основание, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от въззивния съд, се споделят в пълнота и от настоящата инстанция.

В допълнение, следва да се посочи, че производството по установяване на административни нарушения и налагане на административни наказания чрез съставяне на АУАН и издаване на НП е строго формален процес и ЗАНН урежда изчерпателно процедурата и реквизитите, които трябва да съдържат съответните актове. За да предизвика целените с издаването му правни последици НП, като писмено обективирано волеизявление, с което се налага санкция, следва да съдържа определени в закона реквизити. Данните, фактите и обстоятелствата, които безусловно следва да съдържа наказателното постановление са посочени в чл. 57 от ЗАНН. Тези от тях, посочени в чл. 57, ал. 1 т. 5 и т. 6 от ЗАНН, а именно - описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно, съставляват фактическите и правни основания, от които следва постановения от административнонаказващия орган резултат. Същото се отнася и за акта за установяване на административно нарушение, с оглед разпоредбите на чл. 42, т. 3, т. 4 и т. 5 от ЗАНН. В случая, в АУАН и НП за дата на извършване на нарушението е посочена 07.08.2018г., на която дата е издаден АУАН, но не кореспондира с датата на извършване на нарушението – 06.08.2018г.

Предвид изложеното, правилно въззивният съд е приел издаденото НП за незаконосъобразно и го е отменил.

По тези съображения и след извършена служебна проверка на решението на районния съд, съгласно изискванията на чл. 218, ал. 2 АПК, не се констатираха основания за отмяната му поради невалидност, недопустимост или несъответствие с материалния закон, извън посочените в касационната жалба. Съдебният акт е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор, при правилно прилагане на материалния закон и в съответствие с неговата цел, поради което оспореното решение следва да бъде оставено в сила, а предявената против него касационна жалба е неоснователна и като такава следва да се остави без уважение.

При този изход на делото и своевременно направено искане за разноски от страна на ответника, такива му се дължат на основание чл. 63, ал. 3 вр. с ал. 1 от ЗАНН, вр. с чл. 143 АПК. В настоящото производство е представен договор за правна защита и съдействие от 04.11.2019 г. /л. 23 от КАНД № 829/2019 г./, от който е видно, че ответникът е договорил и заплатил в брой адвокатско възнаграждение от 300 /триста/ лева.

            Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал.2 АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, Административен съд – Враца 

 

                                                               Р Е Ш И:

           

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 85/10.10.2019 г., постановено по АНД № 218 по описа за 2019 г. на Районен съд – Бяла Слатина.

 

            ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите – Берковица да заплати на Ц.А.Д. с ЕГН ********** ***, разноски по делото в размер на 300 /триста/ лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

           

                                                             

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                           2.