Решение по дело №3/2021 на Районен съд - Трън

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 6 октомври 2021 г.)
Съдия: Петър Симеонов
Дело: 20211740200003
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 18/25.05.2021г., град Трън

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Трънски  районен съд, втори състав в публично съдебно заседание на тринадесети май две  хиляди  двадесет и първа година  състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР СИМЕОНОВ

 

При участието на секретар Гергана Ачанова като разгледа докладваното от съдията  НАХД № 03 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано на основание чл. 59 и следващите от ЗАНН

       Образувано е по жалба на Б.П.Ц., с ЕГН:**********, против Наказателно постановление № 20-1158-004633/21.10.2020г.  на Началник сектор „ПП“ при ОДМВР-Перник, сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 53 от ЗАНН, и чл. 174 ал.1 т.1 от ЗДвП, на Б.П.Ц., с ЕГН:**********, с адрес: ***, му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000 лв., и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено административно нарушение на разпоредбите на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

       В жалбата си въззивника сочи, че издаденото наказателно постановление № 20-1158-004633/21.10.2020г.  на Началник сектор „ПП“ при ОДМВР-Перник, е незаконосъобразно, тъй като не е съгласен с фактическите констатации по наказателното постановление, и че са налице процесуални нарушения по издаване на наказателното постановление.

След като прецени обжалваното постановление, с оглед обстоятелствата посочени във въззивната жалба и събраните по делото доказателства, Трънски районен съд на основание чл. 14 и 18 от НПК прие за установено от фактическа страна следното:

На 07.09.2020г. към 00.16ч. свидетелите Д.И.Ч. и Р.Г.А. /служители на КАТ Пътна полиция при ОДМВР-Перник/ изпълнявали служебните си задължения  по контрол на движението в района на община Трън и конкретно в района на второкласен път II-63 км.35. Извършили проверка на движещ се лек автомобил марка *** модел *** с рег.№ *** с посока на движение от гр.Трън към гр.Б.. При проверката установили, че водач на горепосоченото МПС е въззивникът Б.П.Ц., а автомобила е собственост на юридическо лице- фирма *** с БУЛСТАТ ***. На служителите направило впечатление, че водача лъха на алкохол. Те го изпробвали с техническо средство „АЛКОТЕСТ ДРЕГЕР 7510 с фабричен № ARDN 0097, при което уреда отчел концентрация на алкохол в издишания от водача въздух от 0,92 промила. Св.Ч. издал на  въззивника талон за медицинско изследване с № 75904/07.09.2020г. до ЦСМП Б. за даване на кръвна проба за изследване. Въззивникът лъхал на алкохол, но имал адекватно според служителите поведение. Св.Д.Ч. съставил на въззивника Б.Ц. АУАН серия GA с № 274397 / 07.09.2020г., а св.Р.Г.А. издал ПАМ, с № 20-1158-001070/07.09.2020г., с която временно било отнето свидетелството за  управление на МПС на водача Б.Ц. на основание чл.22 от ЗАНН. Св.Ч. предоставил акта на жалбоподателя, който подписал АУАН не попълнил графата с възраженията, след което се подписал и свидетеля Р.А.. В графата иззети доказателства било записано, че има иззети доказателства- СУМПС ***********, контролен талон № ************. При описание на нарушението актосъставителят записал следната фактическа обстановка: “На 07.09.2020г. в 00.16ч. в на път втори клас №63, като водач на *** с рег.№ *** с посока на движение от гр.Трън към гр.Б., управлява МПС като при извършената проверка в райна на км.35 се установи, че водача управлява МПС под въздействието на алкохол, видяно от направената качествена проба в 00:16ч. за употреба на алкохол с АЛКОТЕСТ ДРЕГЕР 7510, С ФАБРИЧЕН № ARDN-0097, като уреда отчете положителен резултат от 0,92 промила. На водача е издаден талон за медицинско изследване с № 075904 до ЦСМП гр.Б.. Водача има мирис на алкохол и адекватно поведение“ с което е извършил: Управлява МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на аллкохол в кръвта над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително., с което виновно е нарушил чл.5 ,л.3 т.1 предл.1-во от ЗДвП.“

         По наказателното постановление :

         Въз основа на така съставения акт  Началника на сектор ПП при ОДМВР-Перник, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 година на Министъра на вътрешните работи на Република България е издал наказателно постановление № 20-1158-004633/21.10.2020г., с което на основание чл. 53 от ЗАНН, чл. 174 ал.1 т.2 от ЗДвП наложил на Б.П.Ц., административно наказание „глоба” в размер на 1000лв., и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено административно нарушение на разпоредбата на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

В описанието на нарушението в наказателното постановление е посочено, че „на 07.09.2020г., в 00,16ч. в община Трън, на път втори клас 63, управлява лек автомобил *** с рег.№ *** собственост на *** с БУЛСТАТ: *** с посока на движение от гр.Трън към гр.Б., управлява МПС като при извършената проверка в района на км.35 се установи, че водача управлява МПС под въздействието на алкохол.“

      Въз основа на АУАН серия GA, №274397 /07.09.2020г., Началник сектор „ПП“ при ОДМВР-Перник, сектор „Пътна полиция“ издал процесното НП с  № 20-1158-004633/21.10.2020г. против Б.П.Ц., с ЕГН:**********, според  констативно-съобразителната част на същото, като в последната наказващият орган е възприел, съответно и възпроизвел изцяло фактическите обстоятелства съдържащи се  АУАН, както и дадената правна квалификация с позоваването на нарушените законови разпоредби- чл5 ал.3 т.1, предл.1 от ЗДвП, поради което и  на основание чл. 53 от ЗАНН, чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП наложил административно наказание – ГЛОБА в размер на 1000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. НП е редовно връчено  на  11.11.2020г.

             От правна страна:

            Съдът, на основа императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

             Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение по чл. 59, ал.2 от ЗАНН. Поради това жалбата е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е  тя се явява неоснователна по следните причини:

  Актът за установяване на административно нарушение е съставен, а Наказателното постановление – издадено, от компетентни лица /л. 6, 8 от делото/. Служебната проверка за законосъобразност, извършвана от настоящата инстанция не установява нарушения от процесуален характер при провеждането на административнонаказателното производство. Съдът намира, че производството по съставяне на АУАН е проведено законосъобразно, нарушителят е имал възможност да разбере за  извършената полицейска проверка, както и че му е бил връчен надлежен Талон за медицинско изследване. Видно от показанията на разпитаните по делото свидетели Ч. и А., както и приложения екземпляр от съставен Талон за медицинско изследване с №075904/07.09.2020г., комуникацията между полицейските служители и нарушителя е протекла успешно въззивникът е разбрал за какво е проверяван, за какво му се съставя АУАН, получил е и съответния Талон с указание за медицинско изследване.

Ето защо съдът приема, че обжалваното Наказателно постановление се явява законосъобразно. Във връзка с неговата правилност, бяха събрани гласни доказателствени средства – показанията на разпитаните  по делото свидетели Б. Ч. и Р.А., както и от приложените писмени доказателства. Няма индиция за заинтересованост  от  страна на свидетелите Ч. и А., които поддържат  изцяло и в пълен обем констатациите, изложени в акта за установяване на административно нарушение. Съдът приема като непредубедени показанията на свидетелите Ч. и А.; същите са подробни и убедителни, взаимно се потвърждават от една страна, а от друга – са в потвърждение на изложената в АУАН/НП фактическа обстановка; в нейна подкрепа са и приетите по делото Талон за медицинско изследване, Списък на успешно преминали периодична проверка технически средства на разположение на ОДМВР – Перник, справка - извлечение за резултати, отчетени посредством ДРЕГЕР АЛКОТЕСТ 7510 с фабр. № ARDN-0097. Съдът не дава вяра на показанията на разпитаната свидетелка Т.И.С., отчасти поради обстоятелството, че същата се намира във фактическо съжителство с жалбоподателя и нейните показания са насочени обосноваване липса на виновно поведение поради крайна нужда, въвеждайки като причина неправомерното поведение на въззивника с влошено здравословно състояние на детето и, което се е возило с нея на задната седалка и необходимостта да бъде отведено в медицинско заведение за преглед. Отчасти заради липсата на обяснение защо след като детето се е почувствало зле и са били в гр.Трън не са посетили съответния спешен център, за съществуването на който ако не тя и жалбоподателя би следвало да знаят техните домакини. От друга страна служителите на полицията са категорични, че друг освен въззивника, който управлявал автомобила при проверката и една жена до него друг в колата не се е возел. При цялото смущение ако е имало такъв спешен случай е следвало въззивникът при проверката да съобщи това обстоятелство, но видно от приложения АУАН в графа „възражения“ няма записани такива в гореизложения смисъл. Не кореспондират въпросните показания и с приобщените писмени доказателства, ето защо настоящия съдебен състав  приема за доказана и изложената в АУАН/НП фактическа обстановка, която няма да преповтаря, още повече, че презумпцията по чл. 189, ал. 2 ЗДвП, не се явява опровергана.

При така установената фактическа обстановка съдът намира за доказано по категоричен начин извършеното от жалбоподателя нарушение на разпоредбата на  чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, съобразно която "На водача на пътно превозно средство е забранено: да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0, 5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози... ". Налице е задължение за бездействие, с което, при описаната по-горе фактическа обстановка, Б.Ц. не се е съобразил – и това нарушение се явява доказано по несъмнен начин. Следва да бъде отбелязано, че предвид обстоятелството, че  Ц. не се е явил за даване на съответна проба за медицинско изследване, размерът на алкохолната концентрация /0, 92 промила/ коректно е преценен въз основа на показанията на техническото средство – чл. 6, ал. 9 от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози.

Ето защо съдът приема, че административнонаказващият орган правилно е наложил административни наказания на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата, съобразно която: "Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух: 2. над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.". Тъй като цитираната административнонаказателна разпоредба предвижда абсолютно определен размер на санкцията, който е правилно съобразен от административнонаказващия орган, този въпрос повече няма да бъде обсъждан. Не на последно място, нарушението не представлява "маловажен" случай, тъй като обществената му опасност е типична за нарушение по  чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

В съответствие с тези съображения съдът намира, че обжалваното Наказателно постановление се явява законосъобразно и правилно и като такова – следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Съдът

                                             Р  Е  Ш  И

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-1158-004633/ 21.10.2020 г. на началник сектор към  "ПП" при ОД на МВР - Перник, с което на Б.П.Ц., с ЕГН: **********, с адрес: ***, са наложени административни наказания на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 /дванадесет/ месеца, за извършено нарушение по  чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

 

                  РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - Перник в 14-дневен срок от съобщаването му на страните по реда на АПК.

 

 

                       

РАЙОНЕН СЪДИЯ :