Решение по дело №21/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 юни 2020 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20207090700021
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

37    

 

гр. Габрово, 12.06.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГАБРОВО в публично заседание на двадесет и седми май две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

                                                                                       ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря РАДИНА ЦЕРОВСКА и с участието на прокурор СТОЯН ПЕТКОВ като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 21 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от Х.Д.Х. *** против Решение № 567 от 20.12.2019 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 966 по описа за 2019 година. С обжалваното решение съдът е изменил Наказателно постановление /НП/ № ********** от 05.09.2019 година на зам.-директора на Регионална дирекция по горите /РДГ/ – Велико Търново, с което на Х.Д.Х. *** за нарушение на чл. 12б, ал. 1, т. 7 от Наредба № 1 от 30.01.2012 година за контрола и опазването на горските територии във връзка с чл. 53, ал. 2, т. 1 от Наредба № 8 от 05.08.2011 година за сечите в горите е наложена глоба в размер на 500 /петстотин/ лева на основание чл. 257, ал. 1, т. 1 от Закона за горите /ЗГ/, като съдът е намалил размера на глобата на 300 /триста/ лева.

В касационната жалба се твърди, че постановеното от въззивния съд решение е издадено в условията на порочност и при съществени нарушения на съдопроизводствените правила, както и в противоречие с материалноправните разпоредби и в несъответствие с целите на закона. В жалбата се развиват подробни доводи против изводите на съда, мотивирали го да приеме, че вмененото на Д. нарушение е надлежно установено и доказано от обективна и субективна страна. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго по същество, с което да бъде отменено процесното НП. Претендира се присъждане на съдебните разноски за двете инстанции на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН.

В открито съдебно заседание касационният жалбоподател не се явява, представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, поддържа се жалбата, както и искането по същество, съображения за което са развити в представено писмено становище.

Ответната по жалбата страна не се представлява в открито съдебно заседание. Депозиран е отговор на касационната жалба и писмено становище от надлежно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, в които се заявява становище за неоснователност на жалбата, а по същество се прави искане за оставяне в сила на обжалваното решение.

             Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на обжалваното решение като правилно и законосъобразно.

             Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.       

             Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за основателна.

            Административнонаказателната отговорност на Х.Д.Х. е ангажирана за това, че на 10.03.2019 година не следи за спазване на одобрения технологичен план за добив на дървесина от посочен отдел и подотдел в землището на с. Козирог, община Габрово – държавна горска територия, като от сечището посочено в НП лице извършва извоз на дървесина в посока временния склад с трактор с посочен рег. № на цели стъбла от дървесен вид бял бор и черен бор с дължина от 12 до 23 метра – общо 25 броя, а не на сортиментите, посочени в т. 3 от технологичния план за добив на дървесина.

Вмененото на Х. нарушение е констатирано от служители на РДГ – Велико Търново при твърдяна случайна проверка, като констатациите са закрепени в Констативен протокол от 11.03.2019 година, в който е посочено, че проверявано лице е Р. М. К. от гр. Велинград, за който се установява, че работи за дружеството, чийто представител е Х.. От К. и още едно лице, работещо за дружеството, са снети писмени обяснения. Х. не е присъствал при извършената проверка и при съставяне на Констативния протокол, като не са налице данни да е бил запознат с него, а е бил извикан по-късно за съставяне на АУАН.

В представения по делото Технологичен план е посочено, че извозът от сечището до временните складове ще се осъществява със специализирана горска техника или животинска тяга, на къси секции или сортименти чрез влачене по терена.

В Констативния протокол, обясненията на работниците, АУАН и издаденото въз основа на него НП е посочено, че извозът на дървесината е ставал на цели стъбла.

Ако понятията „секция“ и „сортимент“ има легални дефиниции /т. 23 и т. 6 на § 1а  от Правилника за прилагане на Закона за горите/, то не така стои въпросът с понятието „стъбло“, респ. „цяло стъбло“. Справка в Тълковен речник на българския език показва, че „стъбло“ означава част от растение между корена и короната/разклоненията. Видно от текста на Констативния протокол, АУАН и НП, както и от свидетелските показания на актосъставителя и свидетелите по акта акцентът е върху дължината на въпросните цели стъбла и едва при отговор на въпрос, зададен от съда, или в отговор на въпрос на процесуалния представител дали извозените дървета са били с връшка, двама от свидетелите дават отговори, че извозените дървета са били с връшка.

При така установените факти настоящият съдебен състав намира, че в случая е налице неясно описание на вмененото на Х. административно нарушение. Не става ясно какво се има предвид под „цели стъбла“ с оглед факта на липса на легална дефиниция и обяснението на думата „стъбло“, дадено в Тълковния речник; респ. не става ясно дали служителите на РДГ – Велико Търново и работниците, заварени при проверката, са имали предвид едно и също нещо под словосъчетанието „цели стъбла“. При такова неясно описание на нарушението и предвид факта, че едва в хода на съдебното производство пред въззивния съд се въвежда твърдението, че става въпрос  за дървета, на които не е била отделена връхната част – които факт не може да бъде проверен към този момент, не може да се приеме за надлежно доказано, че проверяващите са заварили определен брой дървета без отделена връхна част, а не сортименти по смисъла на § 1а, т. 6 от ДР на ППЗГ. Тук следва да бъде посочено, че наказаното лице е представило Анекс към Договора за добив на дървесина, съгласно който към предмета на договора е включен допълнителен сортимент, а именно иглолистни стълбове с дължина от 9 до 17 метра. При липса на предвидена процесуална преклузия наказаното лице не може да търпи негативни последици по повод на момента, в който ангажира доказателства. Вярно е, че всяко доказателство подлежи на преценка самостоятелно и в съвкупност, но в случая доводът за неотносимост на анекса в качеството му на писмен документ към изясняване на спора настоящият съдебен състав намира за ненадлежно мотивиран. Предвид липсата на забрана за ангажиране на доказателства от страните в производството, факта, че анексът е публикуван на интернет страницата на СЦДП ДП Габрово, и това, че не е ясно с какво съдържание е използвано понятието „цели стъбла“, като вмененото на Х. нарушение е обвързано с дължината на въпросните стъбла, която според проверяващите не отговаряла на БДС, то анексът се явява доказателство, което разколебава обвинителната теза. В подкрепа на защитната теза на наказаното лице пък се явява представеният протокол за освидетелстване на сечището, в който е посочена задоволителна оценка за провеждане на сечта според определения в технологичния план начин и не са посочени допуснати нарушения.

Настоящият състав намира от значение за процесния спор да отбележи и това, че посоченото от служителите на РДГ – Велико Търново място, на което са установили процесните „цели стъбла“ и очевидно възприето от тях като временен склад, не е отбелязано на технологичния план като такъв склад, т.е. не е доказано, че процесната дървесина е била транспортирана до временен склад, респ. била е транспортирана в определен вид до склада.

Предвид гореизложеното настоящият състав на Административен съд –  Габрово намира обжалваното решение на Районен съд – Габрово за постановено в нарушение на материалния закон, което налага отмяната му, както и отмяна на обжалваното пред Районен съд – Габрово НП с ново решение по същество.

Искането на Х.Д.Х. за присъждане на разноски е своевременно направено и основателно с оглед разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във връзка с чл. 143 от АПК и крайния изход на спора, поради което следва да бъде уважено, като Регионална дирекция по горите – Велико Търново следва да бъде осъдена да заплати в полза на Х. сумата за адвокатско възнаграждение съгласно представените договори за правна защита и съдействие пред въззивната и касационната инстанция, по отношение на чийто размер липсва възражение за прекомерност от насрещната страна, а и съдът намира, че не е прекомерен предвид разпоредбата на чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9.07.2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения в редакцията преди изменението с Решение № 5419 на ВАС на РБ - бр. 45 от 2020 година, в сила от 15.05.2020 година, която е относима по време към момента на сключване на процесните договори и е по-благоприятна за претендиращата разноските страна.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 567 от 20.12.2019 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 966 по описа за 2019 година, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ********** от 05.09.2019 година на зам.-директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, с което на Х.Д.Х. *** за нарушение на чл. 12б, ал. 1, т. 7 от Наредба № 1 от 30.01.2012 година за контрола и опазването на горските територии във връзка с чл. 53, ал. 2, т. 1 от Наредба № 8 от 05.08.2011 година за сечите в горите е наложена глоба в размер на 500 /петстотин/ лева на основание чл. 257, ал. 1, т. 1 от Закона за горите.

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите – Велико Търново да заплати в полза на Х.Д.Х. *** с ЕГН ********** сумата от 600 /шестстотин/ лева, представляваща заплатено адвокатско възнаграждение за двете инстанции.

 

             Решението е окончателно.

 

 

                                                                                   

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

                                                                                            2.