Решение по дело №694/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 41
Дата: 19 март 2019 г. (в сила от 19 март 2019 г.)
Съдия: Яника Тенева Бозаджиева
Дело: 20181800600694
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 21 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

С., 19.03. 2019 г.

 

         Софийският Окръжен съд, ТРЕТИ ВЪЗЗИВЕН състав в публичното заседание на 25.02. две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ПЕТКОВ

ЧЛЕНОВЕ :1. ЯНИКА БОЗАДЖИЕВА

2. КРИСТИНА ТОДОРОВА

при секретар В. Димитрова, с участието на прокурор от СОП- Й. П., след като изслуша докладваното от съдия Бозаджиева ВНОХД № 694 по описа за  2018 година и за да се произнесе , взе предвид следното :

 

    Софийски ОС, в качеството си на инстанция по въззивен контрол е сезиран с  жалба  против присъда № 149/17.10.2018г. постановена по НОХД № 820/2018г. по описа на РС –И., по силата на която съдът   е  признал  подсъдимия В.Г.Д. /със снета по делото самоличност/ за виновен в това, че  на 6.05.2016г., около 22.37ч. по автомагистрала „Т.” в района на 54-ти километър с посока на движение- гр. П. е управлявал МПС- л.а. м. „Ауди”, модел „А4”, с рег. № .с концентрация на алкохол в кръвта си над 0.5 на хиляда, а именно- 1.97 %о, , установено по надлежния ред- с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510”, фабр. №0181, след като е осъден с влязла в законна сила присъда за деяние по чл.343б,ал. НК с присъда №66/13.04.2011г. на РС гр. И. по НОХД №77/2011г., влязла в законна сила на 2.08.2011г., поради което и на осн.чл.343б, ал.2 НК го е осъдил на лишаване от свобода за срок от една година, което да изтърпи при първоначален „общ” режим и глоба в размер на 500 лева.

В тежест на подсъдимия са възложени съдебните и деловодни разноски.

      Присъдата е обжалвана и от защитника на подсъдимия адв. М.П., като изцяло незаконосъобразна, необоснована и постановена в нарушения на процесуалните правила за преценка на доказателствата и изграждане на вътрешно убеждение по чл.13 и 14 НПК.Съдът не е изложил аргументи по каква причина кредитира частично показанията на полицейските служители, установили нарушението – свидетелите Б. и Б., а в друга част –не ги кредитира.Пренебрегнати според жалбоподателя са показанията на останалите свидетели-очевидци на деянието, както и заключението на съдебно-графологичната експертиза, според което подписите на  акта за установяване на нарушение и на талона за медицинско изследване на кръвта, за които РП претендира да са положени от подсъдимия , не изхождат от същия. На- същественото оплакване за нарушение на материалния закон е свързано с нарушение на  Наредба №30 /27.06.2001г. за реда за установяване на употребата на алкохол и други упойващи вещества на водачите на МПС, свързана с липса на проверка по медицински- лабораторен път на концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия Д..

Искането е за отмяна и за постановяване на нова присъда- оправдателна за подсъдимия и алтернативно- за връщане на делото за разглеждане от друг състав на ИРС.

В съдебно заседание процесуалният представител на подсъдимия поддържа изцяло жалбата- оплаквания ,обосноваващи ги доводи и искане за отмяна.Към това становище изцяло се присъединява подс. Д..

В последната си дума моли за оправдателна присъда /нова присъда във въззивната инстанция/.

Представителят на СОП заема позиция в полза на потвърждаване на атакуваната с жалбата присъда. Първоинстанционният съд правилно е определил реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия – съгласно разпоредбите на предходната Наредба № 30/2001г.,в сила към момента на осъществяване на деянието. Не би могла да бъде приложена действащата понастоящем Наредба №1 /отменила предходната/, т.к. не се явява по- благоприятен закон. Концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия е установена по безспорен начин от приложеното в качеството на доказателство по делото разпечатка на „Алкотест Дрегер” № 7510 ARDM, което регистрира количество, ангажиращо наказателната отговорност на привлеченото лице, постановеното наказание  е законосъобразно и подходящо за постигане на целите на специалната превенция.

Въззивната инстанция, като разгледа жалбата на заявените основания, след като в съответствие с правомощията си по чл.314,ал.1 НПК осъществи цялостна проверка на първостепенния съдебен акт, в кореспонденция с доказателствата и приложимия закон, прие за установено следното:

 

Контролираната инстанция е осъществила завидна процесуална активност в полза на всеобхватното и детайлно изясняване на обстоятелствата, касаещи главния факт. Събрани са множество доказателства – всички, относими към предмета на доказване при стриктно спазване нормите на процесуалния закон и съблюдаване на процесуалните права на подсъдимия и неговия защитник.

Възприетата от съда фактическа обстановка се отличава с яснота и прецизност и е в пълна кореспонденция с доказателствата и като такава се споделя изцяло от настоящата инстанция , а именно:

 

На 06.05.2016г. подсъдимият В.Д. управлявал лек автомобил марка „Ауди“ модел „А4”, с per. номер .по АМ „Т.“ с посока на движението град П.. В автомобила пътували свидетелите Ю. Г. и Р. А.. Малко след 22,30 часа се намирал в района на 54 км на АМ „Т.“, където свидетелите Б. Б. и К. Б. - служители на ОД МВР С. изпълнявали служебните си задължения по контрол на автомобилния трафик. Те спрели лекия автомобил „Ауди“ за проверка и установили водача На полицаите направило впечатление, че Д. лъха на алкохол. На място той бил изпробван за наличието на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер” 7510 ARDM фабр. номер 0181. Пробата отчела положителен резултат от 1.97 промила.

Д. бил отведен в намиращото се след тунел „Т. врата“ КПП, където св. Б. започнал да оформя документите във връзка с проверката - АУАН № 349818/06.05.2016г. и талон за медицинско изследване № 0290085. Д. пожелал да отиде до тоалетна. Св. Б. го придружил до мантинелата на магистралата, където Д. се облекчил, след което бил върнат в КПП-то, където седнал на канапе вдясно от вратата. Докато св. Б. пишел документите Д. се изправил рязко и бегом напуснал служебното помещение в посока аварийната лента на платното за движение на автомагистралата към град П.. На вратата на КПП-то стоял св. Ю. Г., който попречил на полицейските служители своевременно да настигнат Д., който успял да избяга в гората край магистралата.

Св. Г. бил задържан от полицейските служители и във връзка с поведението му е било образувано досъдебно производство № 71/2016 г. по описа на РУ на МВР К. за престъпление по чл. 269, ал. 1 НК, което е приключило с постановление за прекратяване на наказателното производство от 21.10.2016 г., в което наблюдаващият прокурор е приел, че не са налице достатъчно доказателства за умишлени действия от страна на Ю. Г..***, че   фактическа обстановка се установява от събраните в хода на съдебното следствие доказателства - показанията на свидетелите К. Б. и Б. Б., които показания кореспондират помежду си, взаимно се допълват и са подкрепени от приложената разпечатка от паметта на техническото средство „Алкотест Дрегер“ 7510 ARDM фабр. номер 0181 и представеното в хода на съдебното следствие копие от дневника за отразяване на резултатите от използване на технически средства. От разпечатката и дневника се установява, че на 06.05.2016 г. вечерта не е била отчетена друга положителна проба за алкохол при използването на техническото средство, като последната проверка преди спирането на Д. е извършена преди около 30 минути - в 22, 09 часа.

Установява се от представената справка, че техническото средство „Алкотест Дрегер 7510 ARDM с фабр. № 0181 е преминало периодичен преглед в специализирана лаборатория на 17.11.2015 г., като срокът на валидност е на тази проверка е 6 месеца, т.е. до 16.05.2016 г.

Правилно първостепенният съд  е кредитирал частично показанията на св. Б. и Б. по отношение на обстоятелството, че именно Д. е управлявал лекия автомобил /което се установява и от показанията на св. Ю. Г. и Р. А./, както и че е бил изпробван с техническо средство „Алкотест Дрегер“, което е отчело положителен резултат. Не са налице противоречия в показанията на полицейските служители, така че няма основания за съмнения в достоверността на събраните гласни доказателства.

Като в останалата част- според правил,ата за изграждане на вътрешно убеждение и формалната логика- е поставил под съмнение като недостоверни показанията на полицейските служители за това, че на подсъдимият е бил връчен съставения АУАН и талон за медицинско изследване, доколкото тези техни твърдения са опровергани от заключението на допуснатата почеркова експертиза, съгласно което подписите в посочените документи не са положени от В.Д.. Според съда е очевидно, че твърденията на полицейските служители са свързани с намерението да прикрият непрофесионално свършената си работа във връзка с констатирането на извършено престъпление от страна на Д...

Настоящият съд се съгласява с констатацията на първостепенния, че показанията на св. Г. и А. за това, че Д. не е бил тестван за употреба на алкохол за недостоверни, доколкото те са в близки отношения с подсъдимия, поради което съществуват основателни съмнения в тяхната обективност, още повече след като твърденията им са опровергани не само от показанията на полицейските служители, но и от писмено доказателство, които не би могло да бъде манипулирано - разпечатката от паметта на техническото средство „Алкотест Дрегер“ 7510 ARDM.

От заключението на допуснатата в хода на съдебното следствие комплексна съдебно-медицинска и химическа експертиза, което съдът кредитира изцяло, се установява, че при констатирана концентралция на алкохол в дъха на водача чрез използването на техническо средство, което е отчело 1,97 промила, минималната концетрация на алкохол е 1,88 промила, а максималната - 2,06 промила.

Съгласно справката за съдимост на В.Д. е осъждан, като с присъда № 66/13.04.2011 г. по НОХД № 77/2011 г. по описа на Районен съд - И., влязла в законна сила на 02.08.2011 г. е осъден за извършено престъпление по чл. 3536, ал. 1 НК, като му е било наложено наказание лишаване от свобода за срок от шест месеца. От справката за криминална проявеност се установява, че Д. е регистриран за извършени престъпления от общ характер.

На тази доказателствена и фактическа основа първостепенният съд- РС И. е изградил верни  и законосъобразни правни изводи, ангажиращи отговорността на Вл. Д. за престъплението, за което е привлечен към отговорност- по чл.343б, ал.2  НК.

Законосъобразно е прието, че редът за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта е според предходната уредба – Наредба №30 – чл.6 на същата и не би могъл да се приложи новият ред, създаден с Наредба №1 , /действаща понастоящем/, който не е по- благоприятен закон за привлеченото към отговорност лице.

Настоящата инстанция не би могла да се солидаризира със застъпеното в жалбата становище, за нарушаване на процедурата, предвидена в цитирания по- горе подзаконов акт за установяване на действителната концентрация на алкохол в кръвта на подс.Д..

Следва да се отбележи, че на тези оплаквания  задълбочен и аргументиран отговор се съдържа още в мотивите на решението на РС- И..

Към доводите на РС би могло да бъде добавено следното:

Основен принцип в правото е , че никой е може да черпи допълнителни права от собственото си недобросъвестно поведение.Правата се предоставят на лицето, за да бъдат упражнявани според действителното им предназначение,  а не във вреда на останалите членове на обществото-  под предтекст за упражняване на лични права да се засягат правата на трети лица , на държавни органи, в т.ч. и такива, осъществяващи  контролни функции, да се  извива  или нарушава закона под една или друга форма. Забраната на злоупотреба с право се съдържа като основен принцип, прокламиран в чл.17 ЕКПЧОС.

В тази връзка, в настоящия случай, при безспорно установеното за бягство от местопроизшествието, оказана съпротива срещу полицейските служители- от страна на подсъдимия Д., активно подпомогнат в действията си пряко насочени към осуетяване на по- нататъшната процедура, от св. Г.,  служителите на реда обективно са били лишени от възможността да отведат подсъдимия до медицинско заведение и да му бъде изследвана кръвна проба по лабораторен ред и по този начин да довършат по надлежния ред процедурата.

В дадения случай това последното е било излишно от гледна точка на постановеното в Наредба № 30, тъй като с бягството си от местопроизшествието, придружено със съпротива спрямо органите на реда, с цел са бъде осуетена по- нататъшна проверка, подсъдимият Д. с конклудентни действия, изразяващи опит да се прикрие извършено престъпление, в действителност е демонстрирал приемане  на резултата, отчетен с техническото средство, ангажиращ отговорността му като извършител на инкриминирано деяние по чл.343б,ал.2 НК.

 При индивидуализацията на  отговорността е наложено справедливо наказание при отчитане на всички обстоятелства, влияещи и конкретизиращи наказателната отговорност.

При цялостната проверка на обжалваната присъда, съдът не намери основания за нейното изменяване или отменяване.

 

         Предвид гореизложеното и на осн. чл.334,т.6, вр.чл.338 НПК съдът

 

 Р  Е Ш  И  :

 

  ПОТВЪРЖДАВА  изцяло Присъда №149/17.10.2018г., постановена по НОХД № 820 по описа на И.РС за 2017г.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                      ЧЛЕНОВЕ :        1.                                  

 

 

 

                                                                      2.