Решение по дело №139/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 февруари 2022 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700139
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 12

гр.Габрово, 18.02.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО............... в открито съдебно заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и втора година  в състав :        

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-

                                              ТОДОРОВА

 

при секретаря Радослава Кънева и в присъствието на прокурора Жени Шикова като разгледа докладваното от съдия Рачев к.а.н.д. № 139 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

            Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба на Д.М.П. с ЕГН **********,***, чрез адв. И. ***, стая 306, сочена и като съдебен адрес против Решение № 66 от 23.07.2021г. на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 158 по описа за 2021 година, в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 18-0341-000414 от 21.05.2018г. на Началник сектор към ОД на МВР – Габрово, РУ Севлиево. С потвърдената част от посоченото наказателно постановление на касационния жалбоподател за нарушение на чл.174, ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание същия законов текст е наложена глоба в размер на 2000,- лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, както и за нарушение на чл. 150а, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложена глоба в размер 100.- лева.

             В касационната жалбата се иска отмяна на обжалваното решение в частта му, с която е потвърдено наказателното постановление и отмяна на постановлението в цялост. Претендират се разноски. Неправилно съдът бил приложил разпоредбите уреждащи погасяване на административно-наказателното преследване по давност. Съдът бил смесил двете хипотези съдържащи се в нормата на чл. 174, ал.3 от ЗДвП. В Наказателното постановление нарушението било описано само от правна, но не и от фактическа страна, което не било съобразено от районния съд. Наложеното наказание било явно несправедливо. В съдебно заседание касационният жалбоподател не се представлява   

            Ответната по жалбата страна – Районно управление полиция – Севлиево не се представлява.

            Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата. Решението на Районен съд – Севлиево следвало да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

            Касационната жалба е допустима, като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира следното:

 

            Касационната жалба е неоснователна.            Районният съд е приложил правилно закона.

 

            Касационната инстанция не възприема тезата на касатора за изтекла погасителна давност. Едногодишния срок, на който се позовава жалбоподателя и в частност на абсолютна погасителна давност  от година и половина не намира подкрепа в действащото право. Посочения в чл. 34 от ЗАНН едногодишен срок е срокът в който следва да бъде съставен АУАН от датата на извършване на нарушението. В случая актът е съставен в деня на извършване на нарушението, а НП е издадено петнадесет дни по-късно – далеч преди да изтече шестмесечния срок за издаването му, считано от съставянето на АУАН. Правилно Районен съд Севлиево е възприел, че за да е налице абсолютна погасителна давност е необходимо да изтече срок равен на четири години и половина считано от извършването на нарушението. В тази смисъл е преобладаващата съдебна практика. В тълкувателната си дейност по ЗАНН върховните съдилища последователно са  застъпвали тезата за давностен характер на сроковете по чл. 34 от ЗАНН. В т. 2 на ТР № 48/28.12.1981 г. по н. д. № 48/1981 г. на ОСНК на ВС е прието, че тази разпоредба предвижда два давностни срока за наказателно преследване - тримесечен и едногодишен. С ТР № 112/16.12.1982 г. по н. д. № 96/1982 г. на ОСНК на ВС пък е възприето, че институтите на спиране и прекъсване на давността за наказателно преследване - чл. 81 от НК, се прилагат и за давността по чл. 34 от ЗАНН. В такъв смисъл е и ТР № 44/29.12.1983 г. по н. д. № 29/1982 г. на ОСНК на ВС. В заключение следва да се има предвид и изложеното в  Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на Върховния административен съд, а именно - в чл. 34 от ЗАНН няма разпоредба, аналогична на разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК, уреждаща абсолютната давност. Именно тази празнина се преодолява с приложението на чл. 81, ал. 3, във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, вр.  чл. 11 от ЗАНН, което налага че абсолютната погасителна е давност е 4 години и половина, и че към настоящия момент същата не е изтекла.

 

            Твърдението за неяснота на решението за кое деяние наказателното постановление е отменено и за кое деяние същото е потвърдено, също е неоснователно. В мотивите си районния съд е изложил подробно, че според него с деянието си касаторът е осъществил и двете проявни форми на изпълнително деяние по чл. 174, ал.3 от ЗДвП - отказал е проверка която да установи дали е употребявал алкохол, както и дали е употребявал наркотични вещества. Районният съд е приел, че въпреки това не следва да понася две санкции и по тази причина е отменил наказателното постановление, в частта относно едната от двете санкции. В практиката битуваше противоречие дали следва да бъдат изтърпявани две наказания или следва да бъде понесена само една санкция въпреки, че деецът е отказал и двете проверки. Това противоречие бе изправено след произнасянето на Тълкувателно решение № 13 от 20.12.2021 г. на ВАС по т. д. № 1/2021 г., ОСС, І и ІІ колегия. Съгласно това ТР отказите по  чл. 174, ал. 3 от ЗДвП на водач за извършване на проверка за наличие на алкохол и/или наркотици в кръвта са две самостоятелни административни нарушения. Предвид наличието на две административни нарушения, извършени от един деец, и съгласно разпоредбата на чл. 18 ЗАНН и за двете отделни административни нарушения следва да се наложат две отделни административни наказания. Въпреки посоченото задължително тълкуване, поради липса на жалба от страна РУ Полиция Севлиево и с оглед забраната за влошаване на положението на жалбоподателя, решението на РС – Севлиево, макар и в противоречие с посоченото тълкувателно решение, следва да бъде оставено в сила.

 

            С оглед изложеното, неоснователно се явява и твърдението, че наложеното наказание е явно несправедливо. Както бе посочено, при стриктното приложение на закона и съобразно даденото от ВАС тълкуване на нормата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП то следва да бъде два пъти по-високо.

 

            Не отговаря на действителността и доводът, че нарушението е описано само от правна страна. В мотивната част на НП е налице описание на относимите и описващи административното нарушение факти и обстоятелства.

 

            По отношение на административното нарушение по чл. 150а, ал.1 от ЗДвП настоящият касационен състав намира че същото е установено по несъмнен начин и лицето правилно е наказано за това нарушение. Административен съд Габрово нееднократно се е произнасял свиделество за правоуправление с изтекъл срок или отнето такова, е равносилно на липса на СУМПС. Всичките възможни хипотези са подробно описани в нормата на чл. 150а, ал.1 от ЗДвП и тяхното нарушаване се санкционира с нормата на чл. 177, ал.1, т.2 от същия закон.  

 

            По изложените съображения се налага извода, че Районен съд – Севлиево е постановил правилен, валиден и допустим съдебен акт, който не следва да бъде касиран.

               

            Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. “първо” от АПК, съдът

 

             Р Е Ш И :

            

             ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 66 от 23.07.2021г. на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 158 по описа за 2021 година.

 

           

             Решението е окончателно.

 

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                              2.