Определение по дело №4486/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 16538
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Петя Георгиева Георгиева
Дело: 20191100504486
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 2 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                        Град София, 04.07.2019 г.

                                                                                                                         

                       СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание на четвърти юли през две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ОРЕШАРОВА

 

  ЧЛЕНОВЕ:1. ДЕСИСЛАВА ПОПКОЛЕВА

                                                                                                 2. ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

като разгледа докладваното от съдията Георгиева

в.ч.гр. дело № 4486 по описа на съда за 2019 година, взе предвид

следното:

 

Производството е по чл. 577, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс ГПК вр. с чл. 32а от Правилника за вписванията(ПВп).

С частната жалба В.В., гражданин на Р.А.чрез адвокат Р.П.обжалва отказа на съдия по вписвания при Служба по вписванията София да впише съдебно решение по дело №50 Fam10/12к-6 на Окръжен съд Фаворитен, Р.А.за прекратяване на брака му с Р.В., сключен на 30.07.1973 г. и уреждане на имуществените отношения, като в негов дял е поставен  придобит по време на брака недвижим имот, находящ се в гр.София.

Поддържа се, че определението №122 от 07.02.2019 г. за отказа е неправилно и незаконосъобразно, тъй като съдията по вписванията няма правомощия да проверява редовността на акта, който изхожда от съд и не може да откаже вписването му, както и че са налице останалите формални предпоставки за това.

Моли съда да отмени отказа и да постанови вписването на съдебно решение с уведомление за спогодба по дело №50 Fam10/12к-6 на Окръжен съд Фаворитен, Република Австрия, с което на жалбоподателя се възлага недвижим имот, подробно описан в частната жалба.

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, след като обсъди данните по делото и доводите изложени в частната жалба, намира следното:

Със заявление с вх.№5164 от 07.02.2019 г. В.В., чрез процесуалния си представител адв.П.до Служба по вписванията – София е поискано вписването на съдебно решение по брачно дело и спогодба за поставяне в негов дял на недвижим имот-самостоятелен обект в сграда с идент. 68134.1001.676.1.3., находящ се в гр.София, район *******. Със заявлението са представени преписи от акта – решение и уведомление, удостоверение по чл.39 от Регламент 2201/2003 на Съвета, схема на имота №15-460412/06.07.2018 г., нотариален акт №6, том I, дело № 5/2005 г. на Нотариус с рег.№ 362 на НК и район на действие СРС, удостоверение за данъчна оценка изх.№*********/30.01.2019 г., пълномощно и доказателства за платена държавна такса.

За да постанови обжалвания отказ за вписване съдията по вписвания е приел, че представеното бракоразводно съдебно решение не е в кръга решения, подлежащи на вписване, тъй като то е за разтрогване на брак по взаимно съгласие и не признава право на собственост или друго вещно право, поради което не подлежи на вписване, а представеното Уведомление за спогодба, в частта с която съпругата прехвърля на бившия си съпруг нейната собственост върху процесния недвижим имот не отговаря на формалните изисквания на чл.6, ал.1, б.“в“ и ал.3 от ПВп относно описание на недвижимите имоти и съобразно данните по чл.60, т.1-7 от ПВп и не са налице изискванията на чл.264, ал.1 от ДОПК.

При тези данни, Софийският градски съд намира, че обжалваният отказ за вписване е законосъобразен, а подадената частната жалба е неоснователна.

С нормата на чл. 569, т.5 ГПК се определя производството по вписване, отбелязване и заличаване като нотариално, поради което и приложими са утвърдените от закона общи правила по чл. 569-577 ГПК. Съгласно чл. 571, изр. второ ГПК вписване, отбелязване и заличаване на вписване предполага подадена молба в писмена форма, с която се представя подлежащия на вписване акт. Съгласно задължителното разрешение, дадено в т. 6 от Тълкувателно решение № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС, проверката, която извършва съдията по вписванията се ограничава само досежно това дали актът подлежи на вписване и относно изискването за неговата форма и съдържание, като съдията по вписванията не може да проверява материалните предпоставки на акта, с изключение на случаите, когато този проверка изрично му е възложена от закона.

В конкретния случай заявлението е подадено до съдията по вписванията, компетентен да се произнесе по него, съгласно правилото на чл. 7, ал.1 от ПВ и  внесена дължимата се такса съгласно чл.2, ал.1 от Тарифа за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията такса. От заявителя е направено искане за вписване на акт, попадащ в приложното поле на чл. 4, б."з" от Правилника за вписванията (ПВ) Съгласно чл. 112 б. "з" от ЗС и чл. 4 б. "з" от ПВ, подлежат на вписване влезлите в сила съдебни решения, които заместват актовете по буква "а" от тези текстове, както и решенията, с които се констатира съществуването на подлежащи на вписване актове по предходните хипотези. Текстовете към които препращат цитираните норми - чл. 112 б. "а" от ЗС и чл. 4 б. "а" от ПВ предвиждат изрично вписване на всички актове, с които се прехвърля правото на собственост или с които се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти, както и актове, с които се признават, респективно констатират такива права. Съдебното решение и инкорпорираното в него удостоверяване за постигната спогодба за уреждане на имуществените отношения между съпрузите е постановено на 29.02.2019 г. от Окръжен съд Фаворитен, Р.А.по дело №50 Fam10/12к-6. Съобразно чл.33 от Регламент (ЕО) №44/2001 г. съдебно решение, което е постановено в държава-членка, се признава в другата държава-членка, без да се изисква каквато и да е специална процедура. Съгласно разпоредбата на чл.621, ал.1 от ГПК съдебното решение се зачита от органа, пред който се представя възоснова на заверен препис от постановилия го съд и придружаващо го удостоверение, когато акт на ЕС изисква това. В случая, с оглед датата на съставяне на акта, приложимият относно признаването на представения акт на съда на друга държава –членка регламент е Регламент (ЕО) №44/2001 г. –вж. чл.66, ал.2 от Регламент (ЕС) № 1215/2012 на ЕО и на Съвета
от 12 декември 2012 година. Съгласно преходните разпоредби - чл. 69 от действащия Регламент (ЕС) 2016/1103 на Съвета
от 24.06.2016 г. за изпълнение на засиленото сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения по въпроси, свързани с имуществения режим между съпрузи, той се
прилага само за образувани правни производства, формално съставени или вписани автентични актове и одобрени или сключени съдебни спогодби на или след 29 януари 2019 г., поради което не урежда процесните отношения. Съгласно съображение 8 от Регламент (ЕО) 2201/2003 този регламент също не се отнася до имуществените отношения между съпрузите.

По смисъла на използваният и в разпоредбата на националния закон (ГПК) термин "съдебно решение или друг акт, постановен в друга държава - членка на ЕС" следва да се тълкува в смисъла на "съдебно решение" по чл. 32 Регламент (ЕО) № 44/2001 и съгласно тълкуването, дадено от Съда на ЕС. Предпоставките и условията за признаване и допускане на изпълнение на съдебно решение на друга държава - членка са уредени в посочения регламент, който има директно приложение в страната на основание чл. 288, ал. 2 ДФЕС (преди чл. 249, ал. 2 от ДЕО). В случая уведомлението за спогодба съставлява неразделна част от съдебното решение. Независимо от вида на акта, съгласно регламентацията в чл.55 вр. чл.54, респ. чл.58 от Регламента, страната, в която е издадено решението или одобрена спогодба като автентичен акт, равнозначен на съдебно решение издава сертификат съгласно стандартен формуляр V. За да бъде зачетена силата на пресъдено нещо и конститутивното действие на съдебното решение и да получи изпълняемост споразумение в частта му за имуществените отношения между съпрузите, заинтересованата страна следва да представи решението и Сертификат, посочен в членове 54 и 58 от Регламента за съдебните решения и съдебните спогодби по образец V, или равнозначен документ. Декларацията за изпълняемост може да бъде издадена за някои от решенията по делото, или само по отношение на части от съдебно решение. В този смисъл е изричната разпоредба на чл.48 от Регламента.

За признаването на решението за разтрогване на брака, разпоредбата на чл.37 от Регламент 2201/2003 г. изисква удостоверение Приложение по чл.39 и такова е представено към заявлението за вписване, но то касае само признаването на решението от развода и последиците му, с които следва да се съобразят компетентните органи по регистрацията. Досежно останалата му част от решението – за имуществените отношения, признаването и изпълнението (ако се ползва с изпълнителна сила) следва да се извърши по реда на Регламент №44/2001 и само при липса на основания за отказ на чл. 34. Когато решението бъде представено за признаване пред несъдебен орган и не бъде признато, или бъде оспорено, следва процедура по екзекватура. Несъмнено такава заинтересована страна, която може да изисква признаването на съдебно решение по този ред, е и жалбоподателя като страна по съдебното производство, по което е постановено решението.

             

 

 

 

Съдията по вписванията може да постанови отказ основан на съображения, извлечени от формата на акта, ако актове, издадени от надлежни държавни органи не съдържат реквизитите, които са предвидени в съответния нормативен акт, или ако липсва подпис, като елемент от проверката на формата на акта. Може да бъде отказано вписване на представения акт и ако той няма необходимото съдържание, относно идентификация на страните (чл. 6, ал. 1 б. "А" ПВп) и идентификация на имота (чл. 6, ал. 1 б. "в" ПВп). Съдията по вписванията не е компетентен да проверява съдебни актове, защото съдът има контролни функции по отношение на него, а не обратно. Когато е представено за вписване съдебно решение, което нормативен акт предвижда да бъде вписано, съдията по вписванията е длъжен да го впише, независимо от неговото съдържание.

С оглед на изложеното по-горе, съдът намира, че за прякото признаване на съдебното решение следва да се приложи сертификат, а с оглед правомощията на съдията по вписвания липсата му не може да се преодолее с даване на указания. Видно от съдържанието на представеното за вписване решение е и, че същото не съдържа идентификация на имота съгласно изискванията на чл.6, ал.1, б.“в“ от ПВ, макар и да реферира към нотариалния акт и да е представена схема от СГКК- София. Разпоредбата на чл. 6 от ПВп поставя изискване подлежащите на вписване актове да имат посоченото в него съдържание, а не същото да се установява от съпътстващите го документи. Същественото обаче е, че описанието на имота е сторено по начин, който не изяснява обема на правата и титуляра (в решението е посочено, че същият е нейна еднолична собственост; данните от нот.акт е за придобиването му по време на брака) и така, че имотът остава в недостатъчна степен индивидуализиран.

С оглед на това, съдът намира, че от съдията по вписвания не е извършена преценка в противоречие със задължителните указания в т. 6 от ТР № 7/12 на ОСГТК на ВКС за липса на материалноправни предпоставки на акта, а за неговата нередовност от външна страна и с оглед неговото съдържание, каквато преценка той е длъжен да извършва, съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ.

На следващо място - не са представени доказателства да изпълнението на изискванията на разпоредбата на чл.264, ал.1 от ДОПК - декларация от вносителя и удостоверение за данъчна оценка на имота, в които да е посочено, че няма данъчни задължения за същия. Наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота не се удостоверява от представеното удостоверение за данъчна оценка, защото в него не е вписано, че собственикът няма непогасени задължения за имота. Затова законосъобразен е извода на съдията по вписвания, че молителят не е доказал настъпването на предвидената в чл. 264, ал. 1, изр. 2 ДОПК предпоставка, при наличието на която може да се извърши вписването.

По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че подадената против отказа за вписване частна жалба е неоснователна и обжалваното определение следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 122 от 07.02.2019 г. на съдия по вписванията при Служба по вписванията – гр.София, с което отказва да разпореди вписване по молба с вх.№ 5164/2019 г. на съдебно решение по дело №50 Fam10/12к-6 на Окръжен съд Фаворитен, Република Австрия.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                 

 

 ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                             

                       2.