Решение по дело №887/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 337
Дата: 26 юли 2018 г. (в сила от 24 август 2018 г.)
Съдия: Младен Димитров
Дело: 20184110200887
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

26. 07. 2018г., гр. В.Търново

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                        Великотърновският районен съд, трети състав, в публично заседание на 27.06. 2018г., в състав :

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : МЛАДЕН ДИМИТРОВ,

при  секретаря- Н.Йорданова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №887/2018г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид :

                        Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.

                        Образувано е по жалба на И.А.М., против електронен фиш Серия К №766605 на ОДМВР - гр.В.Търново. Излага доводи за наличието на съществени процесуални нарушения относно формалните изисквания за съдържанието на електронния фиш. Моли за отмяна на електронния фиш.

                        Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното:  С електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №766605 на ОДМВР - гр.В.Търново, на  жалб. И.А.М. ***, за това, че на 16.11.2013г., в 12:51 часа,  на ПП І-4 София – Варна, км. 133+490, в посока гр.Варна, с МПС – "Ситроен“, с рег.№ ВТ2781ВР, като се движел със скорост – 97 км/ч,   е превишил максимално разрешената скорост от 60 км/ч, с 37 км/ч, установено и заснето с автоматизирано техническо средство тип ERS400, № 003059049647, в нарушение по чл.21 ал.2 от ЗДвП,  на основание чл.189 ал.4 вр. с чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП,  е наложена глоба в размер на 150.00 лева. Нарушението е установено със стационарна радарна установка "ERS-400".

Видно от публичния регистър към БИМ, стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения “ SITRAFFIC ERS 400”, е одобрен тип, вписан под №4823 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, със срок на валидност до 06.10.2019г.

От приложената справка за регистрация на МПС е видно, че собственик на лек автомобил марка "Ситроен“, с рег.№ ВТ2781ВР, е жалб.М..

При така установеното от фактическа страна, съдът намери от правна страна следното:

Жалбата е основателна, макар и не напосочените основания.

 Оспорваният електронен фиш е съобразен с процесуалния и материалния закон. 

            От формална страна електронният фиш съдържа всички изискуеми съгласно чл.189 ал.4 от ЗДвП реквизити - териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство,  описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното и заплащане.

Разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДП, е специална по отношение на разпоредбите на общия административнонаказателен процес – конкретно чл.57 от ЗАНН, поради което при преценка на формалната законосъобразност следва да се държи сметка на спазването на намиращата приложение специална норма. В същата няма изискване за отразяване на длъжностното лице издало електронния фиш. Това според съда не представлява празнота в уредбата, а напротив подчертава техническия характер на изявлението, тъй като липсва и реквизит – подпис, като основен елемент от удостоверяване на волеизявленията според общите изисквания за документиране.    Законодателят е приел, че е достатъчно наличието на отразяване на териториалната структура на МВР, на чиято територия е извършено нарушението.

Стационарната система е одобрен тип и е била в съответствие с метрологичните изисквания, което се установи от приложените по делото доказателства.

 Само по отношение на неуредените случаи по отношение на АУАН и НП, намират приложение общите правила- според изричната норма на чл.189, ал.14 от ЗДП. Ето защо, съдът не констатира формално нарушение в производството по налагане на санкция чрез ел. фиш, за нарушение установено с техническо средство, тъй като отговаря на всички лимитивно изброени реквизити по чл.189, ал.4 от ЗДП.

В конкретния случай, обаче,  към момента на съдебното производство, е изтекла абсолютна погасителна давност по отношение правомощието на държавата да ангажира отговорността на водача за  нарушението, поради което атакувания електронен фиш се явява, незаконсъобразен и следва да бъде отменен. В ЗАНН липсва изричен текст, уреждащ погасяване на административнонаказателното преследване, поради изтичане на абсолютна давност.

 В чл.34 от ЗАНН са предвидени срокове, задължаващи административно наказващите органи да съставят своевременно актове и наказателни постановления при констатирани нарушения.

Чл.82 от ЗАНН визира давност за изпълнение на наложеното наказание при влязло в сила НП. Няма изрична уредба по въпроса за прилагане института на абсолютната давност за периода от извършване или установяване на нарушението до влизане в сила на НП и в специалния материален закон – ЗДП. Правото обаче не търпи празноти и съобразно разпоредбата на чл.46, ал.2 от ЗНА, когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. Целта на ЗАНН и санкционните разпоредби на ЗДП, са съотносими с целите на наказателната репресия и по аргумент от по силното основание, благоприятните за дееца разпоредби следва да намерят приложение по аналогия и в административнонаказателния процес.

Предвид изложеното, съдът счита, че следва да се приложи чл.81, ал.3, вр. чл.80, ал.1, т.5 от НК,  съгласно който наказателното преследване се изключва с изтичане на 4.5 годишна абсолютна давност при предвидено наказание глоба / в редакцията на чл.80, ал.1, т.5 от НК, към извършване на деянието/. В случая безспорно се установява от събраните по делото доказателства, че тази давност е изтекла – считано от извършване  на деянието –16.11.2013г. -  до разглеждане на жалбата по същество, за което съдът слуди служебно.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че атакуваното НП следва да бъде отменено, поради погасяване по давност на правото на държавата да ангажира административнонаказателната отговорност дееца.

 Воден от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

             ОТМЕНЯ електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №766605 на ОДМВР - гр.В.Търново, с който на  жалб. И.А.М., с ЕГН**********,***, за това, че на 16.11.2013г., в 12:51 часа,  на ПП І-4 София – Варна, км. 133+490, в посока гр.Варна, с МПС – "Ситроен“, с рег.№ ВТ2781ВР, като се движел със скорост – 97 км/ч,   е превишил максимално разрешената скорост от 60 км/ч, с 37 км/ч, установено и заснето с автоматизирано техническо средство тип ERS400, № 003059049647, в нарушение по чл.21 ал.2 от ЗДвП,  на основание чл.189 ал.4 вр. с чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП,  е наложена глоба в размер на 150.00 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните.

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: