Решение по дело №292/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 октомври 2019 г. (в сила от 29 октомври 2019 г.)
Съдия: Детелина Кръстева Бозукова Ганева
Дело: 20197220700292
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                       Р Е Ш Е Н И Е   № 218

                            

                                гр. Сливен, 29.10.2019 г.

 

                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдСливен, в публично заседание на петнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                    Администратиен съдия: Детелина Бозукова

 

при секретаря Николинка Йорданова и в присъствието на прокурора……….като разгледа докладваното от съдия Бозукова административно дело 292 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството се движи по реда на чл.172 ал.5 от ЗДвП.

Делото е образувано по жалба на Р.М.И. ***, подадена чрез адв. М.П. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка19 – 0804 – 000551 от 30.06.2019 г. на началник секторътна полиция" към ОДМВР Сливен, с която е приложена принудителна административна мярка „Прекратяване на регистрация на МПС за срок от 190 дни“ на основание чл. 171, т.2а от ЗДвП.

В жалбата се развиват съображения, че заповедта е незаконосъобразна и необоснована, както и че при издаването и е нарушен процесуалният закон. Твърди се, че неправино е определен адресатът на заповедта. Иска се да бъде постановено решение, с което да се отмени обжалваната заповед. Претендират се разноски. В съдебно засеание оспорващият не се явява. Представлява се от пълномощник - адв. М.П. ***, който поддържа жалбата и моли съда да я уважи.

Ответникът по жалбата – Началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Сливен не изпраща представител. В писмено становище оспорва жалбата и моли съда да я отхвърли като неоснователна.

Административният съд намира жалбата за допустима, тъй като е подадена в законовия срок и от надлежна страна. Заповедта е връчена на оспорващия на 03.07.2019 г., а жалбата е подадена на 17.07.2019 г. в деловодството на съда.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

Видно от обстоятелствата, описани в акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ № АА 138466 на 30.06.2019 г. около 17,30 часа в гр. Сливен, пл.“Х.Димитър“ до Драматичен театър, водачът С. К. е управлявал лек автомобил " Рено Мастер", с рег. № ………….., като при извършената проверка от полицаи, водачът не е представил свидетелство за управление на МПС, като същият не притежава такова, т.е. е неправоспособен.

На същата дата срещу Р.М.И. е издадена оспорената заповед, с която е наложена ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 190 дни на лек автомобил " Рено Мастер", с рег. № ………….., чрез отнемане на СРМПС и 2 бр. регистрационни табели.

Доказателствата по делото – приобщени справки от АИС –КАТ Сливен/л.48 и сл. от делото/ установяват, че автомобилът - " Рено Мастер", с рег. № ………….. е с. на "В." ООД гр. Сливен, както и че оспорващият Р.М.И. е у. на дружеството, заедно с лицето А. Т. Ч..

Горната фактическа обстановка се доказва от събраните писмени доказателства.

Съгласно разпоредбата на чл. 172, ал.1 от ЗДвП, принудителните административни мерки се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Със заповед № 343з – 86/ 20.01.2017 г., директорът на ОДМВР Сливен е оправомощил лицата, компетентни да издават заповеди за прилагане на принудителни административни мерки, между които и началника на сектор "ПП" при ОДМВР Сливен, поради което съдът приема, че оспорената заповед за налагане на ПАМ е издадена от компетентен орган.

Наложената принудителна административна мярка обаче е незаконосъобразна, тъй като Заповед № 190804 – 000551 от 30.06.2019 г. на началник сектор "ПП" към ОДМВР Сливен е издадена в нарушение на материалния закон и при допуснати процесуални нарушения.

Според разпоредбата на чл. 171, т.2а от ЗДвП, ПАМ се налага на собственика на МПС, а в случая адресат на заповедта е лице, което не е такъв.

Случаите, в които може да се приложи тази принудителна мярка са изрично изброени и една от хипотезите е когато собственик управлява МПС, без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС, или след като е лишен от право да управлява МПС по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т.1 или 4 или по реда на чл. 69а от НПК, както и на собственик, чието МПС е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства, за срок от шест месеца до една година.

С оглед разпоредбата на чл. 168 от АПК съдът намира, че при издаването на заповедта административният орган неправилно е определил субекта на процесната ПАМ. Същата може да се причисли към категорията на преустановителните административни мерки, целта на които е пресичане на закононарушения. С фактическото прилагане мярката по чл. 171, т.2а от ЗДвП, собственикът на автомобила се лишава от възможността да ползва превозното средство, съобразно неговото предназначение. С тази мярка по същество се разпорежда забрана за движение на пътното превозно средство по пътищата, като ограничението от същата рефлектира пряко и непосредствено в правната сфера на собственика на автомобила, поради което и именно собственикът е адресат на акта, с който се налага ПАМ. В случая от приложените по делото доказателства се установява по категоричен начин, че собственик на МПС е търговското дружество „В.“ ООД, а не соченият като адресат на заповедта Р.М.И.. Неправилното определяне на адресата на акта е съществено процесуално нарушение, което налага неговата отмяна. На практика е издадена ПАМ спрямо лице, което не е собственик на автомобила. Видно от данните от Търговския регистър при Агенция по вписванията, Р.И. е с. и с. на дружеството, но ПАМ не е приложена спрямо дружеството, представлявано от неговия у. И., а на последния в лично качество. Следователно процесната ПАМ не е приложена по отношение на собственика на автомобила "В." ООД, а по отношение на Р.И., като физическо лице. Мярката по чл. 171 т. 2а ЗДвП не би могла да бъде законосъобразно приложена по отношение на оспорващия И., тъй като той не е собственик на МПС и следователно не може да бъде адресат на издадения индивидуален административен акт по чл. 171, т. 2а ЗДвП. ПАМ е следвало да бъде приложена спрямо дружеството - собственик на процесното МПС. Съгласно чл. 23 от Закона за административните нарушения и наказания, случаите, когато могат да се прилагат принудителни административни мерки, техният вид, органите, които ги прилагат, и начинът за тяхното приложение, както и редът за тяхното обжалване се уреждат в съответния закон или указ. Разпоредбата на чл. 171, т. 2 а ЗДвП урежда изрично кръгът на правните субекти, спрямо които могат да се прилагат ПАМ от категорията на процесната, а именно собствениците на МПС, които могат да бъдат както физически, така и юридически лица.

С прилагането по отношение на И. на ПАМ, представляваща прекратяване на регистрацията на МПС, което не е негова собственост, административният орган е нарушил материалния закон, тъй като принудителните административни мерки не могат да бъдат прилагани по отношение на субект, за когото законът не е предвидил това.

В този смисъл е практиката на ВАС , изразена в Решение № 603 от 15.01.2019 г. на ВАС по адм. д. № 8595/2018 г., VI о. и Решение № 3833 от 15.03.2019 г. на ВАС по адм. д. № 682/2018 г., VII о.

Предвид изложеното обжалваната заповед е незаконосъобразна и издадена при неспазване на процесуалните правила, поради което и подадената срещу нея жалба е основателна и следва да бъде уважена, като заповедта следва да бъде отменена. Предвид изхода на делото следва да бъдат присъдени на жалбоподателя деловодните разноски в размер на 310 лева, представляващи държавна такса и адвокатски хонорар.

Воден от горното и на осн. чл. 172, ал.2 от АПК, Административен съд Сливен

 

                                             Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19 – 0804 – 000551 от 30.06.2019 г. на началник секторътна полиция" към ОДМВР Сливен, с която е приложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а от ЗДвП, като незаконосъобразна.

 

ОСЪЖДА ОДМВР Сливен да заплати на Р.М.И. ЕГН ********** ****** сумата от 310/триста и десет / лева, представляващи деловодни разноски.

 

Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 172 ал.5 от ЗДвП.

 

Решението  да се съобщи на страните.

 

                     

 

                                           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: