Решение по дело №135/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 март 2021 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700135
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

48

Габрово, 24.03.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на седемнадесети март, две хиляди двадесет и първа година  в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :      Г. КОСЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:      ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                                ДАНИЕЛА  ГИШИНА

                                                                                               

при секретаря Радослава Кънева и с участието на прокурор Людмила Рачева от  Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 135 от 2020 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е въз основа на жалба вх. № СДА-01-2247 от 10.12.2020 г., подадена от ОД на МВР Габрово, против съдебно Решение № 260040 от 16.11.2020 г., постановено по н.а.х.д. № 319 от 2020 г. по описа на Районен съд Севлиево /РСС/, с искане за неговата отмяна, както и за потвърждаване на отменения с него електронен фиш /ЕФ/.

С атакуваното съдебно решение е отменен ЕФ серия К, № 3688982 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от ОД на МВР – Габрово, с който на Г.Д.Я. ***, с ЕГН: **********, за нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от същия нормативен акт е наложена глоба в размер на 400.00 лв.

Нарушението, за което е издадено процесното НП в отменената му част, се изразява в следното:

На 4.02.2020 г., в 01.55 ч., в ГП I 4 км, общ. Севлиево, в посока на движение гр. Севлиево, при ограничение на скоростта от 60 км/ч за извън населено място, въведено с пътен знак В 26, същият е управлявал собствения си лек автомобил със скорост от 102 км/ч или с превишение от 42 км/ч. при приспаднат толеранс от 3 %, с което е нарушил чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП. и на посоченото по-горе нормативно основание му е наложена глоба в размер на 400.00 лв.

В законния срок привлеченото към административно-наказателна отговорност лице подава жалба до районния съд, с която моли за отмяна на процесния ЕФ. Оспорва посочената в него фактическа обстановка. Твърди, че отчетената скорост не е от управляваното от него МПС. В случая е била използвана мобилна система за видеоконтрол, която не е регламентирана в разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Когато се касае за нарушение по чл. 21 от същия, установено с помощта на такава система, облекчената процедура по чл. 189, ал. 4 от закона не се прилага, в който смисъл е и ТР № 1 от 26.02.2014 г. по ТД № 1 от 2013 г. на ОС на колегиите на ВАС, като за този случай е следвало да се състави АУАН, а не ЕФ.  

За да постанови съдебния си акт, РСС е счел, че в случая са спазени изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, като в ЕФ са посочени всички предвидени в закона реквизити. Съдът приема за установена посочената скорост на управление от 105 км/ч, която след приспаднатия толеранс е 102 км/ч – както е отразено в ЕФ. От приложения по делото снимков материал е видно, че  измерената скорост е именно тази, на управлявания от жалбоподателя автомобил. АТСС е одобрена по реда на Закона за измерванията, за нея е налице удостоверение за одобрен тип средство за измерване и преминали първоначална и последваща проверка от БИМ, което е удостоверено с представен Протокол от проверка от 22.10.2019 г. Стационарно преносимият уред за контрол на скоростта е мобилно многофункционално устройство за контрол на скоростта с вградено разпознаване на регистрационните номера и комуникации. Съгласно чл. 189, ал. 15 от ЗДвП снимковият материал, изготвен с техническо средство или система, заснемаща или записваща датата, точния час на нарушението и рег. номер на МПС, съставлява годно веществено доказателствено средство в АНП, с оглед на което гореизложените факти, съдържащи се в ЕФ се приемат за доказани. Управлението с превишена скорост е предвидено за санкциониране в чл. 182 от ЗДвП, като за конкретното нарушение – превишение на скоростта с 42 км/ч, в ал. 2, т. 5 от нормата се предвижда налагане на глоба от 400.00 лв., като размерът е фиксиран. Към датата на деянието нарушенията на правилата за движение по пътищата могат да се установяват и санкционират чрез издаване на ЕФ както от стационарни АТСС, обозначени със съответен пътен знак, така и посредством мобилни автоматизирани технически средства и системи за контрол, съгласно чл. 165, ал. 3 от ЗДвП, във вр. с Наредба № 3121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /чл. 3, във вр. с чл. 2 от същата/. Въведените с тази Наредба изисквания относно въвеждането в експлоатация, реда за използване, начина на обозначаване не изисква обслужване от контролния орган, освен при включването и изключването на мобилното АТСС, поради което не е налице противоречие с ТР, на което жалбоподателят се позовава.

От представена в съда Справка от ОПУ – Габрово се установява това, че на процесната дата е имало поставени пътни знаци за ограничаване скоростта на движение в участъка – пътен знак В 26, въвеждащ ограничение от 60 км/ч при 75 + 700 и км. 76 + 25 - ляво. От това съдът е направил извода, че на процесния километър /мястото на нарушението– км 76 + 055/ не е бил предвиден знак В 26 и към датата 4.02.2020 г. е нямало такъв километричен пътен знак, въвеждащ такова ограничение. Спорен е въпросът, дали е продължавало действието на знака, поставен преди този пътен участък, чието наличие е видно от постъпило по делото писмо от ОПУ – Габрово. Поради това и с оглед на обстоятелството, че в тежест на АНО е да докаже твърдяното нарушение, РСС приема, че не е установено по безспорен начин дали в процесния участък е действало ограничение на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак В 26, както твърди този АН. По тази причина съдът приема, че на същото място е било в сила друго ограничение на скоростта, валидно за всички пътища извън населените места от типа на процесния, а именно – 90 км/ч , съответно надвишението над така допустимата скорост следва да се счита като такова от 12 км/ч, поради което нарушената и санкционната норма са погрешно изписани в ЕФ. Освен това съдът приема, че не може като нарушена да се сочи нормата на чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП, тази конструкция не може да съществува. По тези съображения процесният ЕФ е отменен.

В законния срок касаторът е оспорил първоинстанционния съдебен акт, с искане за неговата отмяна в едно с потвърждаване на НП в отменената част. Касаторът намира, че съдът не се е съобразил с представеното като писмено доказателство по делото писмо от РУ- Севлиево, от което е видно, че на процесния километър няма пътен знак, който да отменя действието на поставения такъв В 26, а видно от представените по делото доказателства такъв е бил налице и е действал в зоната на заснемане на процесния автомобил. Също така използването на правната конструкция за нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП е допустима и се ползва и в момента. Съгласно ал. 2 скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1 и се регламентира посредством пътен знак. В ал. 1 са посочени допустимите максимални стойности на скоростта за движение в зависимост от конкретното място, докато ал. 2 касае стойността на различни от посочените в ал. 1 места, в случаите, когато ограничението на скоростта е въведено с такива пътни знаци, както е в случая. От направеното описание на деянието не се поражда неяснота нито да дееца, нито за съда относно това, в извършването на какво по вид нарушение е обвинен водачът.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател не се явява и не изпраща представител.

Ответникът, редовно призован, също не се явява и не изпраща представител. Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за неоснователна.

Като подадена в законния срок и от заинтересовано лице, жалбата се явява редовна и допустима. Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

Настоящият съдебен състав споделя изводите на първоинстанционния съд, че ЕФ съдържа всички предвидени в закона реквизити и е издаден по законовия ред. С посоченото АССТ е допустимо установяването на нарушение от типа на процесното, като в настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят мотивите на РСС в тази насока, които касационната инстанция споделя изцяло.

Спорът в случая е за установеността на самото нарушение от обективна страна, конкретно и конкретно - за наличие на ограничение в скоростта на мястото, посочено като такова на извършване на нарушението, от 60 км/ч. АСГ споделя и изводите на РСС, че за установено може да се приеме, че действително Я. е управлявал посоченото в ЕФ МПС в така визирания участък със скорост от 102 км/ч. Наличните и приобщени към делото доказателства не са оспорени от жалбоподателя. От посочените в приложената Справка координати северна ширина и източна дължина по несъмнен начин се установява точното местоположение на нарушението – бензиностанция *****, намираща се на ГП I- 4, с монтирано АССТ, замерващо скоростта на автомобилите, движещи се в посока към гр. Севлиево, км. 75 + 055.

Относно наличието на въведено ограничение от 60 км/ч АСГ взе предвид следното:

Мястото, на което се сочи, че е направено измерването на скоростта, е ГП I - 4 км 76+055, общ. Севлиево, в посока на движение – гр. Севлиево. В Писмо изх. № 11-00-62 от 15.09.2020 г. на директор ОПУ – Габрово се сочи, че за регулиране на скоростта в този пътен участък на процесната дата е имало поставен пътен знак по предписание на ИПМ при АПИ– София с цел обезопасяване на участъка, който е такъв с концентрация на ПТП в района на бензиностанция „*****“. Посочено е и че относно зоната на действие на пътен знак В 26 за конкретния случай е изпратено писмо от 31.08.2020 г. до АПИ – София, поради липсата на ясна дефиниция в нормативната уредба с приложени запитвания на РСС.

В Писмо изх. № 341000-4066 от 23.09.2020 г. на началник РУ – Севлиево е отразено, че е налице пътна сигнализация с пътен знак В 26 на ГП I - 4 км 75+700 с въведено ограничение от 60 км/ч. Същата информация е налице и в приложената и неоспорена от жалбоподателя Справка относно постъпила жалба в РУ – Севлиево с искане за отмяна на процесния ЕФ за превишена скорост, изготвена от инспектор П.П.. Между този знак и мястото на нарушението се намира бензиностанция *****, поради което за отбивката на тази бензиностанция е отправено запитване до АПИ – София дали тя е кръстовище, след което ограничението за скоростта, въведено с този знак отпада.

АСГ не споделя начина на разпределение на доказателствената тежест и направените в тази връзка изводи от страна на РСС. ОД на МВР – Габрово е доказала фактите, на които базира тезата си в спора – установяването на нарушението е станало в зона, която е била регулирана с пътен знак В 26, след мястото, на което такъв е бил поставен – на посочения РП, км 75+700. Видно от направена справка в Гугълмап след този знак не е налице кръстовище, няма данни и за отмяна на ограничението, вкл. до мястото, на което е била засечена превишената скорост. Наличието на такъв факт ползва водача на МПС, а нито съдът му е указал, че той следва да установи благоприятните за него факти, нито той сам е ангажирал подобни доказателства. След като е установено, че преди засичането на скоростта на Я. е бил поставен такъв ограничетелен знак и липсват доказателства за отпадане на действието му, то е логично и законосъобразно да се възприеме тезата на касатора, че на местонарушението е действало ограничение на скоростта от 60 км/ч.

Не може да се приеме, че отбивката за бензиностанцията съставлява кръстовище. Напротив – самият ограничителен знак е поставен и заради нея – заради необходимото намаляване на скоростта при влизане и излизане от тази бензиностанция. Съгласно §. 6, т. 8 от ДР на ЗДвП "Кръстовище" е място, където два или повече пътя се пресичат, разделят се или се събират на едно ниво. По делото няма никакви данни, че след поставянето на знака и до мястото, на което е измерена превишената скорост освен този главен път е имало и друг, който го пресича, разделя или се събира с него на едно ниво. Самата бензиностанция е крайпътен обект, съоръжение, съгласно Закона за пътищата и пътната връзка към него няма статута на самостоятелен път /§. 1, т. 8 от ДР на ЗП/ - обслужваща зона в обхвата на самия главен път, заради която именно е налице необходимост от ограничение на скоростта. Не е налице необходимост пътният знак да се постови за втори път и на самото съоръжение. За намаляване на скоростта в зоната му е вече поставен такъв в посочената по-горе точка на пътя.

В приложен по делото Протокол от 10.10.2018 г., изготвен от служители на ОПУ – Габрово е посочено, че от Института по пътища и мостове към АПИ – София, са определени пет броя участъци с концентрация на ПТП, като единият от тях е Участък № 1: от км 75+800 до км 76+100 на път ГП I - 4 км/Е-772 /част от Републикански път от Републиканска пътна мрежа/. Процесното нарушение е обозначено като извършено на същия път, на км 76+055, което място попада в този интервал от пътя. В Протокола е отразено, че  е поставена пътна сигнализация и е положена пътна маркировка в „посочените участъци“, вкл. процесния, като са поставени и пътни знаци. За този участък – „при км 75+700 – дясно – за ограничение на скоростта на движение в участъка са поставени 2 бр. пътни знаци В 26 /60 км/ч/. От така посоченото може да се направи извода, че мястото на нарушението попада в зоната на действието на този пътен знак, като не е налице доказателство, от което да се направи по несъмнен начин извод, че действието на знака е отпаднало поради поставянето на друг знак в тази връзка или наличие на кръстовище.

Следва да се има предвид, в тази връзка, изложеното и по-горе, а именно - че нито едно от приложените по делото писмени доказателства не е било оспорено.

Поради така изложеното АСГ не приема извода на РСС, че ответникът по разгледаното на първа инстанция дело не е доказал елементите от фактическата страна на нарушението, за което е потърсена административнонаказателна отговорност от жалбоподателя Я.. Касационната инстанция намира, че нарушението е установено по безспорен начин от обективна и субективна страна.

 По отношение на второто основание за отмяна на ЕФ касационната инстанция намира, че и то не може да послужи за отмяна на ЕФ като незаконосъобразен.

ЕФ е издаден за превишение на максимално допустимата за съответния участък скорост с 42 км/ч при управление на МПС от страна на водача със 102 км/ч при разрешена скорост от 60 км/ч. Описанието на нарушението не създава каквито и да било проблеми за санкционираното лице, нито за съда – обвинението е съвсем ясно. Като нарушена е посочена разпоредбата на чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП. Съгласно ал. 2 „Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.“ – видно от прочита на водещата разпоредба, тя е неприложима самостоятелно и следва да се тълкува и прилага в контекста и едновременно с тази, на ал. 1. Съгласно предходната алинея „При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h:“, като за движение извън населено място при МПС категория „В“ това е 90 км/ч. Очевидно не тази норма е приложена, т. к. от описанието на нарушението в ЕФ и от посочената като водеща норма нарушена е именно ал. 2, т.к. посочените в ал. 1 стойности на скоростта не са били приложими за процесния пътен участък, където е установено и извършено нарушението и максимално допустимата скорост е била обозначена с пътен знак, което изключва общото правило на ал. 1.

Въз основа на така изложеното АСГ намира, че и на това основание ЕФ не следва да бъде отменен.

Не е налице основание за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, т. к. случаят не се отличава с особено ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от същия вид. Същото е типично за вида си и санкцията е уредена с правна норма, която я фиксира като размер. Наложената такава съответства на вида на нарушението и на предвиденото в закона за него наказание.

В заключение настоящия съдебен състав намира, че ЕФ е законосъобразен и като е отменил същия, РСС се е произнесъл с незаконосъобразен съдебен акт, който следва да бъде отменен, а ЕФ следва да се потвърди.

 

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал.2, предл. второ от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОТМЕНЯ съдебно Решение № 260040 от 16.11.2020 г., постановено по н.а.х.д. № 319 от 2020 г. по описа на Районен съд Севлиево, с което е отменен Електронен фиш серия К, № 3688982, издаден от ОД на МВР – Габрово, с който на Г.Д.Я. ***, ЕГН: **********, на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/, е наложена глоба в размер на 400.00 /четиристотин/ лв. за нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от същия нормативен акт, като незаконосъобразно.

ПОТВЪРЖДАВА същия Електронен фиш.

           

Решението е окончателно. 

           

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

 

                                                                                                             2.